SŁONIE NA CEJLONIE Sri Lanka

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania i obiadokolacje
TerminCena
16 dni6 390 + 1 190USD

O wyprawie

SŁONIE NA CEJLONIE Sri Lanka

Niezapomniana wycieczka na Sri Lankę, zwaną dawniej Cejlonem, podczas której spotkasz słonie i inne zwierzaki w naturze, rowerem dotrzesz do ruin dawnych stolic i zawędrujesz na Koniec Świata.

Czeka na Ciebie trekking po plantacjach herbaty, rejs w poszukiwaniu wielorybów i delfinów, nurkowanie na rafie, oraz błogi relaks na słonecznej plaży. Tutaj, na wyspie przyrównywanej do rajskiego ogrodu, przeżyjesz niezapomniane chwile.

Bujna roślinność, tropikalne owoce, pola ryżowe, wonne curry, barwne ptaki i smak doskonałej cejlońskiej herbaty będą prawdziwą ucztą dla Twoich zmysłów.

Program

1 dzień WYLOT NA SRI LANKĘ

Spotykamy się z pilotem wyprawy na lotnisku w Warszawie. Wylot.(Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!)

2 dzień COLOMBO - ANURADHAPURA

Rano przylatujemy do Colombo, gdzie czeka na nas nasz lokalny przewodnik, po powitaniu pakujemy sie do naszego busa. Ruszamy w podróż do Anuradhapury - jednej z historycznych stolic królestwa syngaleskiego.

3 dzień ANURADHAPURA I PARK NARODOWY MINNERIYA

Rankiem będziemy poznawać zabytki Anuradhapury. Zatrzymamy się m.in. przy świętym drzewie Bodhi, klasztorze Abhayagiri oraz dagobach Jetavanarama i Ruvanvelisaya. Anurathapura to jeden z wielu obiektów na Sri Lance wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO. Następnie udamy się do parku narodowego Minneriya, gdzie żyje ok.250 dzikich słoni i wiele innych gatunków zwierząt. Po wycieczce pojedziemy w kierunku Sigiriyi na nocleg.

4 dzień POLONNARUWA - WYCIECZKA ROWEROWA, DAMBULLA

Dziś na rowerach przemierzymy ruiny Polonnaruwy, średniowiecznej stolicy syngaleskiej. Znajduje się ona na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO. Wycieczka rowerowa w Habaranie. Następnie pojedziemy do Dambulli, do buddyjskiej Złotej Świątyni Jaskiniowej. W Dambulii pomedytujemy podziwiając tchnące spokojem posągi Buddy i freski na sufitach schronisk skalnych (o rekordowej powierzchni 2000 metrów kwadratowych). Na noc wracamy do Sigiriyi.  Chętni będą mogli zrelaksować ciało poddając się ajurwedyjskiemu masażowi (około 40 USD). Wycieczka rowerowa tego dnia nie jest obowiązkowa, dla osób rezygnujących z przejazdu rowerem zapewniony transport samochodem lub tuktukiem. 

5 dzień SIGIRIYA, NALANDA GEDIGE, MATALE

Wcześnie rano wchodzimy na Sigiriyę - Lwią Skałę, gdzie w V wieku n.e. założył fortecę król Kassyapa. Wspinając się 200 metrów po schodach na tę tajemniczą skałę wyrastającą zaskakująco z otaczającej równiny, obejrzymy przepiękne freski przedstawiające postaci kobiece. Przy zejściu zobaczymy pozostałości po ogrodach pałacowych i jaskinie, w których, u stóp fortecy, żyli mnisi. Powrót do hotelu i przed południem wyjazd w stronę Kandy.  Na trasie odwiedzimy Nalanda Gedige - jedyne sanktuarium na Sri Lance z erotycznymi rzeźbami oraz jednen z ogrodów przypraw w okolicy Matale, gdzie będziemy dociekać jak rośnie pieprz i wanilia oraz z czego składa się lankijskie curry. Na koniec obejrzymy kolorową świątynię hinduistyczną w Matale. Przejazd na nocleg do Kandy.

6 dzień KANDY, ŚWIĄTYNIA ZĘBA BUDDY

Dzień zaczniemy od wizyty w Świątyni Zęba Buddy, gdzie weźmiemy udział w ceremonii ofiarnej ku czci tej cennej relikwii. Zanurzymy się w barwny zgiełk miasta i poszukamy ciekawych wyrobów rzemiosła.  Popołudniu wybierzemy się na spacer po ogrodzie botanicznym Peradeniya, uważany za najpiękniejszy w południowo-wschodniej Azji. Wieczorem udamy się na pokaz tradycyjnych kandyjskich tańców. Przenocujemy w Kandy.

7 dzień PLANTACJA HERBATY, NUWARA ELIYA

Rano przejazd do Nuwara Eliya - najwyżej położonego miasta Sri Lanki (1889 m n.p.m), które ze  względu na rześki klimat i kolonialną architekturę nazwano Małą Anglią. Zwiedzimy jedną z fabryk słynnej cejlońskiej herbaty w okolicy i zobaczymy, jakie tanie sportowe ubrania sprzedają na lokalnym bazarze.

8 dzień MARSZ NA KONIEC ŚWIATA

Przed świtem wyruszymy na Koniec Świata… nie wierzysz? Znajduje się on w parku narodowym Równiny Hortona - Horton Plains. Krajobraz tego płaskowyżu, położonego na wysokości od 2100 do 2300 m n.p.m., jest naprawdę wyjątkowy: porastają go głównie ostre górskie trawy, rododendrony i fragmenty chmurowego lasu, a urozmaicają strumienie oraz wodospady. W 2010 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Tutaj o 6.00 rano zaczniemy 4-godzinny trekking. Zrobimy pętlę po parku, docierając do Wodospadów Bakera i staniemy na Końcu Świata, czyli na szczycie 900 metrowego skalnego urwiska, z którego przy dobrej pogodzie można zobaczyć południowe wybrzeże Sri Lanki. Po zakończeniu marszu przejedziemy do Nuwara Ellya skad dalej ruszymy do Elli. Uroczej wioski porównywanej do tropikalnego ogrodu. Obejrzymy pobliski wodospad Rawana Ella, a potem odpoczniemy i przenocujemy w tym uroczym zakątku. Chętni mogą się oddać relaksowi podczas ajurwedyjskiego masażu.

9 dzień TREKKING PO PLANTACJACH HERBATY, ELLA

Dziś czeka nas fantastyczny trekking wśród malowniczych plantacji herbaty. Rano pojedziemy do Haputale i dalej do Dambatenne, gdzie rozpoczniemy naszą wycieczkę. Dojdziemy do punktu widokowego Lipton`s Seat, następnie przejście przez pola herbaciane i piknik po drodze. Na nocleg wracamy do Elli.

10 dzień JEEP SAFARI - PARK YALA

Rano wyruszymy do Tissamaharamy, aby po południu udać się na jeep safari po parku narodowym Yala West – Ruhunu, najciekawszym pod względem fauny na całej Sri Lance. Będziemy wypatrywać słoni, lampartów, dzikich bawołów, małp, jeleni, krokodyli, dzików i wargaczy – ssaków z rodziny niedźwiedziowatych. Wielka przyjemność czeka także na miłośników ptaków – w parku Yala West zaobserwowano 142 gatunki. Po zmroku zakończymy foto safari i powrócimy do Tissamaharamy na nocleg.

11 dzień FORT W GALLE

Zbliżamy się do oceanu. Będziemy dziś podróżować wzdłuż południowego i zachodniego wybrzeża Sri Lanki. Zwiedzimy Galle, holenderski fort z XVII wieku, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Po południu udamy się do naszego hotelu w okolicach Hikkaduwy, mekki surferów na zachodnim wybrzeżu. Tam będziemy nocować.  

12 dzień ODPOCZYNEK NAD OCEANEM INDYJSKIM // REJS PO OCEANIE

Od grudnia do kwietnia u południowego wybrzeża Sri Lanki można zaobserwować walenie: płetwala błękitnego, kaszalota oraz delfina długoszczękiego. Przy sprzyjającej porze, wcześnie rano chętni wyruszą na rejs po Oceanie Indyjskim, aby wypatrywać wielkich morskich ssaków (koszt ok. 120 USD). Pozostali relaksują się na plaży nad Oceanem Indyjskim w okolicy Hikkaduwy.

13 dzień ODPOCZYNEK NAD OCEANEM INDYJSKIM

Czas na odpoczynek po podróży i nacieszenie się słońcem. Relaksujemy się na plaży nad Oceanem Indyjskim. Spragnieni ruchu mogą wziąć lekcję surfingu (ok 25 USD) lub, jeśli już umieją surfować, po prostu wypożyczyć deskę. Można się też wybrać na snorkeling (ok 15 USD), nurkowanie na rafie (ok 35 USD) lub na wraku (ok 170 USD).

14 dzień ODPOCZYNEK NAD OCEANEM INDYJSKIM // REJS PO RZECE MAADU

Chętni mogą udać się w rejs po rzece Maadu, który trwa około 3 i pół godziny (dodatkowo 15 USD). Popłyniemy łodzią wśród lasów namorzynowych, przystając na wysepkach – na jednej z nich uprawia się cynamon, na drugiej stoi mały buddyjski klasztor, gdzie można zobaczyć, jak żyją mnisi. Po rejsie udamy się do pobliskiej wylęgarni żółwi morskich w Kosgodzie i odwiedzimy kopalnię kamieni księżycowych (moonstone) w Meetiyagodzie. Te kamienie półszlachetne występują w dwóch barwach – mlecznobiałej i niebieskawej, z czego drugi kolor występuje tylko na Sri Lance. Będzie możliwość zakupu jubilerskiej pamiątki.
Pozostali kontynuują relaks na plaży, lub korzystają z dostępnych na miejscu atrakcji.

15-16 dzień POWRÓT

Wylot z Colombo. Wspólny przylot do Polski. Na lotnisku w Warszawie żegnamy się z pilotem. Zakończenie wyprawy.

Warunki

CENA OBEJMUJE:

 • bilety lotnicze na trasie Warszawa - Colombo - Warszawa

 • 13 noclegów w hotelach 3* (pokoje 2-os. z łazienkami)

 • wyżywienie: śniadania i obiadokolacje

 • transport minibusem na całej trasie wg programu

 • opiekę lokalnego przewodnika/kierowcy

 • opiekę pilota Kiribati Club

 • ubezpieczenie Signal Iduna KL 30000 EUR i NNW 15000 PLN, bagaż podróżny 1000 PLN

 • zestaw podróżnika Kiribati Club:

  • koszulka klubowa

  • worek sportowy

  • etui na bilet

  • karta ubezpieczeniowa 

CENA NIE OBEJMUJE:

 • wizy, biletów wstępu do miejsc wymienionych w programie, wypożyczenia rowerów, napiwków dla kierowcy i lokalnych przewodników, pozostałych przejazdów: ok. 380 USD

 • pozostałych posiłków

 • obowiązkowej składki na turystyczny fundusz gwarancyjny: 13 PLN/os.

 • atrakcji dla chętnych

ZALICZKA: 1000 pln

Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!

Zakwaterowanie

Sprawdzone przez nas hotele 3* - klimatyzowane pokoje 2-os. z łazienkami. 

Wyżywienie

Wyżywienie mamy zapewnione w pakiecie (śniadania i obiadokolacje). Na lunche każdy przeznaczy kwotę zgodną z jego potrzebami, spróbujemy wielu lokalnych specjałów.

Transport

 • Podróżujemy wynajętym busem przez cały okres trwania wyprawy ze względu na fatalny standard i przepełnienie lokalnych autobusów. Dla dodania odrobiny kolorytu, pokonujemy też krótki odcinek lokalnym pociągiem 3 klasy na bardzo malowniczym odcinku linii kolejowej biegnącej wśród plantacji herbaty (Pattipola-Haputale). Podczas pobytu w Kandy lub Nuwara Eliya dla większej wygody możemy skorzystać z miejscowych taksówek- tuk-tuków.
 • Wszystkie przejazdy odbywają się w ciągu dnia lub ewentualnie kończymy je maksymalnie godzinę - dwie po zapadnięciu zmroku. Jest to spowodowane brakiem oświetlenia na większości dróg i ich kiepską jakością oraz zagrożenie atakiem żyjących w stanie wolnym słoni, które żerując przechodzą w nocy przez drogi w wielu częściach wyspy, i jak to dzikie zwierzęta zdenerwowane obecnością człowieka zachowują się w sposób nieprzewidywalny.
 • Na wszystkie wycieczki w ciągu dnia zabieramy zawsze tylko bagaż podręczny. Jeśli zwiedzamy świątynie, w plecaku warto mieć „odzież świątynną” - długą spódnicę lub sarong, chustę do zakrycia ramion i dekoltu, i ewentualnie skarpetki do nałożenia na bose stopy jeśli będziemy mieli w perspektywie chodzenie po nagrzanych słońcem kamieniach świątynnego dziedzińca.

Przydatne wyposażenie

 • Latarka - Latarni ulicznych w wioskach najczęściej nie ma wcale i po zachodzie słońca jest kompletnie ciemno, więc latarka oświetli nam na przykład drogę do sklepu. Baterie kupimy na miejscu bez problemu praktycznie w każdej miejscowości.
 • Parasol składany – można też kupić na miejscu za około 12 zł. W większości przypadków opady deszczu nie powodują ochłodzenia temperatury, i wygodniej jest wyciągnąć parasol niż pocić się w przeciwdeszczowej kurtce. Podczas upału ten sam parasol świetni chroni przed słońcem, i tak jest najczęściej używany przez miejscowych.
 • Pokrowiec na bagaż - nie chodzi o ochronę przed deszczem, choć i ta funkcja ma swoje zalety. Pokrowiec chroni nasz bagaż w czasie transportu przed zabrudzeniem, ogranicza też w tym czasie dostęp do kieszonek osobom niepożądanym. Również na czas przelotu bagaż jest lepiej zabezpieczony. 
 • Saszetka na pieniądze i dokumenty - warto wybrać taką do zawieszenia na szyi, zrobioną z przyjemnego w dotyku materiału (nosimy ją pod koszulą).
 • Dodatkowy portfel - poza głównym miejscem, w którym przechowujemy pieniądze i dokumenty, warto mieć dodatkowy portfel na drobne pieniądze oraz nieważną kartę kredytową, którym się posługujemy na ulicy i którego utrata nie będzie dla nas w żaden sposób bolesna (taka zmyłka dla kieszonkowców).

Co zabrać? (krótkie zestawienie)

 • Strój do zwiedzania świątyń: nogi bose (można wziąć skarpetki żeby nie stąpać gołą stopą po rozgrzanych kamieniach świątynnych dziedzińców, koszulka bez dekoltu i z rękawkami (rękawki mogą być krótkie ale nie znikome), spodnie długie (do niektórych sanktuariów wpuszczają w spodniach długości ¾ a do niektórych nie, więc lepiej ujednolicić wersję stroju świątynnego) lub dla pań spódnica do pół łydki czy do kostek. Praktyczna porada – na miejscu można kupić sarongi – męskie długie spódnice, cena wyrobu o przyzwoitej jakości już od 15 zł, i przy użyciu sarongu lub chust przechowywanych w bagażu podręcznym przed wejściem do świątyni szybko przerobić swój zbyt kusy strój na bardziej przyzwoity. Uwaga – do świątyni hinduistycznej mężczyźni wchodzą z obnażoną klatką piersiową. Obuwie, które musimy ściągnąć wchodząc do obiektów sakralnych, jest pilnowane przez panów-pilnowaczy butów, którzy za tę usługę oczekują napiwku w wysokości ok. 1 zł.
 • Generalnie kodeks odzieżowy na Sri Lance jest konserwatywny: bluzeczki na naramkach i z dużymi dekoltami, kuse szorty lub mini-spódniczki to strój odpowiedni tylko na plażę. Na plaży nie wolno opalać się topless ani nago, grozi za to areszt.
 • Jedna para wygodnych pełnych butów (letnie trekkingowe lub sportowe, ale ważne żeby podeszwa była gruba i antypoślizgowa).
 • Polar lub bluza na chłodniejsze wieczory.
 • Ochrona przed słońcem: Okulary przeciwsłoneczne, czapka (kapelusz) lub chusta, krem z filtrem przeciwsłonecznym.
 • Ochrona przed komarami i innymi owadami,
 • Najwygodniej spakować się w torbę podróżną lub walizkę (ułatwia ona dostęp do bagażu w busie, nosimy ją tylko z busa do pokoju hotelowego). Dodatkowo zabieramy mały plecak w którym nosimy nasze rzeczy osobiste, takie jak aparat, kamera, kosmetyki, książkę itd. Plecaczek stanowi nasz bagaż podręczny, na miejscu zabieramy go ze sobą na zwiedzanie lub trekking.

Informacje zdrowotne

 • Apteczka, poza lekami indywidualnymi, powinna zawierać: Środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jakiś lek przeciwuczuleniowy, antybiotyk, tabletki na gardło, leki przeciwbiegunkowe, witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólowa i przeciwzapalna, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem, repelent przeciw komarom. Bardzo przydatne są też mokre chusteczki higieniczne (np. do pielęgnacji niemowląt), na miejscu nie można ich kupić. Generalnie lekarstwa na Sri Lance są bardzo tanie, antybiotyk turysta może dostać w aptece bez recepty...o ile tylko zachoruje w godzinach urzędowania apteki. Dobre szpitale i dobre ośrodki opieki zdrowotnej znajdują się właściwie tylko w dwóch miejscach na wyspie – Colombo i Kandy, stąd też lepiej zabrać z Polski podstawowy zestaw „pierwszej pomocy” aby czuć się wszędzie spokojnie.
 • Nie ma obowiązkowych szczepień. Zalecane przypomnienie tężca, WZW ("żółtaczka") A i B. Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem.
 • Na niektórych obszarach odwiedzanych przez nas w czasie wyprawy występuje malaria. Ryzyko zarażenia nie jest duże dlatego nie stosuje się obowiązkowej profilaktyki antymalarycznej (jest to decyzja indywidualna). Polecamy przed wyjazdem zasięgnąć porady osobistego lekarza rodzinnego dotyczącej stosowania leków profilaktycznych. Szczegółowych informacji dobrze zasięgnąć też w Poradni Chorób Tropikalnych (np. w Warszawie w Szpitalu Zakaźnym na ul. Wolskiej 30 lub w Punkcie Szczepień Sanepidu w Waszym mieście.

Pogoda

Sri Lanka to generalnie kraj ciepły, temperatury wahają się miedzy 27-33 stopnie na wybrzeżu, 20-25 stopni w centrum wyspy (Kandy i okolice), w górach (Nuwara Eliya, Haputale, Delhousie) w dzień 16-18 stopni a w nocy 8 stopni; a na szczycie Adama w nocy temperatura może spaść do +5 stopni lub nawet do zera i wtedy przydaje się polar, kurtka, czapka, rękawiczki i grube spodnie. Przydaje się cieplejsza odzież do spania w tych miejscowościach (np. dres, polar, skarpetki).

Dokumenty

 • Paszport (powinien być ważny dłużej niż 6 miesięcy).
 • Dla własnego dobra należy zrobić ksera wszystkich ważniejszych dokumentów: paszportu - strony ze zdjęciem i wizami (lub zeskanować i przesłać skany na swojego maila). Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały.
 • Zabieramy wszelkie legitymacje gwarantujące zniżki, np. Euro 26, ISIC.
 • Można zabrać też dodatkowe zdjęcia paszportowe.
 • Dobrze jest też posiadać dodatkowy dokument tożsamości ze zdjęciem np. prawo jazdy.

Kafejki internetowe

Są w większości odwiedzanych miejsc, ale niekoniecznie czynne wtedy kiedy będziemy mieli wolny czas. Pod warunkiem posiadania telefonu komórkowego minimum dwuzakresowego i bez sim-locka - zakupić po przylocie na lotnisko lokalną kartę SIM (koszt około 10 zł plus minimalne doładowanie 15 złotych). Na jej uaktywnienie czeka się co prawda 24 godziny, ale rozmowy do Polski są niewiarygodnie tanie.

Napięcie

Napięcie elektryczne 230 V, 50 Hz. Gniazdka dostosowane są do wtyczek z 3 okrągłymi bolcami.

Papierosy

Osoby palące papierosy zrobią lepiej, jeśli zabiorą je ze sobą z Polski lub kupią na bezcłówce swoją ulubioną markę w wystarczającej ilości. Lokalne wyroby tytoniowe są bardzo mocne i nie każdemu muszą smakować.

WIZY

Srilanka

 • Przy wjeździe do Sri Lanki wymagana jest wiza. 
 • Wizę turystyczną ważną na okres nie dłuższy niż 30 dni pobytu można uzyskać na lotnisku w Kolombo (koszt 35 USD). 
 • Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi minimum rok. 
 • Konieczne jest posiadanie biletu powrotnego. 
 • Każdy cudzoziemiec powinien być wyposażony w środki finansowe w wysokości minimum 30 USD na dzień pobytu.

ATRAKCJE DO WYKUPIENIA NA MIEJSCU:

Rejs - oglądanie wielorybów i delfinów

Koszt około 120 USD.

Masaż ajurwedyjski - Masaż całego ciała

Koszt około 25 USD.

Snorkeling/nurkowanie w Hikkaduwie

Snorkeling około 15 USD.

Nurkowanie

około 25 USD.

Nurkowanie na wraku

około 170 USD.

Rejs rzeką Maadu

Koszt około 15 USD.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej SŁONIE NA CEJLONIE Sri Lanka pochodzą od biura Kiribati Club, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Sri Lanka. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.