Wyprawa nad Bajkał - koleją, łodzią, autami i pieszo

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
17 dni8 990
17 dni8 990

O wyprawie

Wyprawa nad Bajkał - koleją, łodzią, autami i pieszo!

 • Rejsy po Bajkale – od Świętego Nosa do Wyspy Olchon
 • Trekkingi na szczyty Buriacji – Górę Miłości i Szczyt Czerskiego
 • Przejazd Krugobajkałką
 • Zabajkalski Park Narodowy
 • Historyczne buddyjskie dacany
 • Zwiedzanie zabytków Irkucka
 • Termalne łaźnie, gorące źródła i ruska bania

Bajkał. Jezioro, które istnieje w świadomości bardziej jak legenda, niż rzeczywistość. Zimą skryte pod grubą warstwą lodu, latem przyciągające ładnymi plażami, a także niepowtarzalną przyrodą i krystalicznie czystą wodą. Endemiczne gatunki zwierząt i roślin, niepowtarzalne formacje skalne, a także reliktowe stepy i wzgórza wyspy Olchon.

Ale Bajkał to nie tylko niezwykła przyroda. To także mieszanka kultur, która powoduje, że Buriacja i Zabajkale to jedne z najciekawszych do odwiedzenia regionów w całej Rosji. To Syberia, a więc niemal w każdej wsi czekają na ciekawych świata zabytki drewnianej architektury - bogato zdobione drewniane cerkwie, przyciągające ornamentyką i zdobieniem kopuł. Zanim jednak pojawili się Rosjanie, w okolicach Bajkału prężnie kwitła inna kultura – buddyjskiego lamaizmu, równie fascynującego jak tybetański. Podróżować więc można również pomiędzy dacanami (centrami religijnymi i naukowymi), dowiadując się w jaki sposób z buddyzmem radziła sobie władza sowiecka. Zanim jednak na Zabajkalu pojawił się buddyzm, lokalni mieszkańcy w chwilach słabości odwracali głowy ku świętym górom, potokom i skałom. Wykształcił się dzięki temu niezwykły rodzaj szamanizmu, którego ślady w dalszym ciągu można tutaj dostrzec.

Buriacja to także polskie ślady. Wierszyna to polska wieś, do której prowadzi wyboista droga. Kolej nadbajkalską budowali między innymi polscy zesłańcy po Powstaniu Styczniowym, a pierwsze poważne badania geologiczne i przyrodnicze prowadził Jan Czerski, niezwykła postać, która łączyła sobą Polskę i Białoruś.

Zapraszamy na niepowtarzalną wyprawę nad Bajkał. Będziemy pływać – po Bajkale oczywiście. Będziemy się wspinać – na syberyjskie szczyty. Będziemy jeździć pociągiem – po zabytkowych torach, przez malowniczą trasę upstrzoną tunelami. Będziemy jeździć samochodem – po bezkresie stepu. Przyroda, kultura, aktywność i odpoczynek, to wszystko w jednym podczas wyprawy nad Bajkał - jedynej w swoim rodzaju!

Zapraszamy do zapisów !

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1-2

Spotkanie na lotnisku Chopina w Warszawie. Z przesiadką w Moskwie udamy się do Irkucka. Przejazd z lotniska do hostelu, zakwaterowanie i odpoczynek. Następnie, po późnym śniadaniu, udamy się na zwiedzanie miasta. Trafimy m.in. do historycznej części, zobaczymy drewniane domy z misterną snycerką. 

DZIEŃ 3

Rano wyruszymy autobusem do skansenu Talcy. To założone w 1969 r. muzeum architektury i etnografii, niepowtarzalny zbiór drewnianej syberyjskiej architektury sakralnej i świeckiej. Następnie wybierzemy się do miasteczka Listwianka, gdzie odwiedzimy jedyne w całej Rosji muzeum Bajkału, działające przy Instytucie Limnologicznym. Prześledzimy niezwykłą historię endemicznej fauny i flory oraz samego zbiornika wodnego Jeziora Bajkalskiego. Dotrzemy też na targ rybny, gdzie spróbować można pyszną, świeżą rybę: endemicznego omula. Powrót do Irkucka, gdzie spędzimy noc.

DZIEŃ 4

Po śniadaniu opuszczamy Irkuck i ruszamy trasą Krugobajkalską, wzdłuż jeziora Bajkał, do miejscowości Słudzianka. Historia tej malowniczej linii kolejowej, prowadzącej przez liczne tunele i mosty, sięga połowy XIX wieku. Wysiądziemy na niezwykle pięknym dworcu kolejowym w Słudziance, zbudowanym z bloków marmuru. Miejscowość słynie również z ogromu występujących tu minerałów (za czasów sowieckich istniała tu kopalnia, dziś wydobywa się je raczej nielegalnie).  Po trudach dnia udamy się do tradycyjnej ruskiej bani. Nocleg w Słudziance.

DZIEŃ 5

Rozpoczynamy aktywniejszą część naszego wyjazdu. Wczesnym rankiem rozpoczniemy trekking w kierunku Szczytu Czerskiego (2090 m n.p.m.) w paśmie górskim Chamar-Daban. W zależności od naszych sił spróbujemy dotrzeć do przełęczy (15 km) pod Szczytem. Współczesna nazwa góry pochodzi od nazwiska polskiego geologa, paleontologa i przyrodnika, Jana Czerskiego, zesłanego na Syberię po Powstaniu Styczniowym. Wieczorem bania dla chętnych.

DZIEŃ 6

Ze Słudzianki wyruszamy do Tunkińskiego Parku Narodowego, pomiędzy dwoma łańcuchami górskimi – wschodnimi pasmem gór Sajan oraz Chamar-Daban. Po drodze miniemy cmentarz, na którym pochowano polskich zesłańców na Syberię. Dotrzemy do miejscowości Żemczug. Niewielka górska miejscowość znana jest przede wszystkim z unikalnych w skali światowej termalnych źródeł. Odważni, którzy zdecydują się na leczniczą kąpiel, będą mogli skorzystać z dobrych właściwości nie tylko węglanów i metanu, ale także strontu, litu, molibdenu i tytanu.  Naszym celem tego dnia jest miejscowość Arszan, co w języku buriackim, oznacza źródło leczniczej wody. Pod koniec XIX wieku odkryto tu węglanowo-siarkowe źródła mineralne. Dla chętnych możliwość kąpieli. Na miejscu przejdziemy się wzdłuż rzeki Kyngarga i dotrzemy, przez las buddyjskich, kolorowych wstążek, do wodospadu.

DZIEŃ 7

Kolejny z aktywnych dni naszego wyjazdu! Tym razem czeka nas trekking na Górę Miłości (2144 m n.p.m.). Przejdziemy około 20 km szlakiem na górę, z którą związana jest interesująca miejscowa legenda. Nazwa góry wzięła się od dawnej buriackiej legendy o nieszczęśliwej miłości dwojga ludzi. Na szczycie góry zakochani ludzie widzą swój los – rozstanie bądź wieczną miłość. Wejście zatem na sam szczyt - tylko do odważnych :-) Po zejściu z góry wsiadamy w samochód i wracamy do Słudzianki, gdzie przed dalszą podróżą skorzystamy z zasłużonej bani. Ruszymy nocnym pociągiem do miejscowości Nauszki.
 
DZIEŃ 8

Do Nauszek, znajdujących się na granicy z Mongolią, powinniśmy dotrzeć około południa. Przesiądziemy się w autobus, który zabierze nas do Kiachty, małej miejscowości przygranicznej. Kiachta powstała w latach 20 XVIII wieku, jako ważny ośrodek handlowy między Imperium Rosyjskim i Chinami. To tędy przechodził słynny herbaciany szlak. Po przyjeździe szybka kąpiel, obiad i zwiedzanie muzeum Kiachty, a następnie zobaczymy z zewnątrz stare magazyny herbaty. Miejscem naszego noclegu będzie dziedzictwo innego imperium – sowieckiego, gdyż noc spędzimy w socjalistycznym hotelu Drużba, czyli przyjaźń.
 
DZIEŃ 9

Po śniadaniu wybierzemy się do ciekawego muzeum w Kiachcie, przedstawiającego historię miasta oraz relacje pomiędzy Buriatami, Chińczykami i Rosjanami. Następnie jadąc przez step samochodami udamy się do dacanu Muroczyn, który jest jednym z najwspanialszych zabytków buddyjskich w regionie. Główna świątynia pochodzi z połowy XVIII wieku, z czasem dobudowane zostały dodatkowe mniejsze świątynie. Po drodze jednak zatrzymamy się w miejscu pochówków z epoki Hunnów, odkrytym przez Juliana Talko-Hryncewicza, polskiego lekarza i badacza Syberii. Następnie, w Iwołdze Górnej, zwiedzimy istotny zabytek buddyjskiej kultury Zabajkala - kompleks Dacan Iwołgiński. W języku buriackim, nazwa klasztoru to Koło Poznania Przynoszące Szczęście i Pełną Radość. Właśnie w tym dacanie siedzibę ma zwierzchnik lamaizmu rosyjskiego i śpiący lama Itigielow. Wczesnym wieczorem dojedziemy do Ułan-Ude. Po dotarciu do stolicy Buriacji zwiedzimy jej historyczne centrum, w którym na szczególną uwagę zasługuje … największa na świecie głowa Lenina. Nocleg w jurtach w bazie pod Ułan Ude.
 
DZIEŃ 10

Tego dnia jeszcze bardziej zagłębimy się w unikatowość kulturową okolic Bajkału. Udamy się do wioski Tarbagataj z wizytą do staroobrzędowców i zobaczymy ich kolorowe domy wraz z zachowaną przez wieki kulturą, która dziś stanowi niematerialne dziedzictwo kulturowe UNESCO. Następnie wyruszymy do maleńkiej miejscowości Ust’-Barguzin przy Półwyspie Święty Nos. Po drodze zatrzymamy się w Turce, gdzie stojąc przy latarnii morskiej, spojrzymy na wieczorny Bajkał, a idąc dalej może zobaczymy szamańską skałę - Żółwia.
 
DZIEŃ 11

Po śniadaniu ruszymy na trekking po tzw. “ścieżce próby” na terenie Zabajkalskiego Parku Narodowego, która prowadzi na szczyt płaskowyżu Święty Nos (1878 m.n.p.m.). Sam Święty Nos to jeden z najpiękniejszych zakątków Bajkału, a także miejsce kultu szamańskiego. Przyroda tam zmienia się na każdym kroku: od lasów sosnowych, poprzez krzewy cedrowe, aż po górską tundrę z brzozą karłowatą czy złotym rododendronem. Być może zobaczymy śnieg. Średnie nachylenie stoku to około 35 stopni, ale widok jest wart każdego wysiłku. Wieczorem powrót do Ust-Barguzinu.
 
DZIEŃ 12

W końcu, po niemal dwóch tygodniach podróży, wsiądziemy na łódź, by przepłynąć Bajkał. Po drodze przepłyniemy przez przez Zatokę Cziwyrkujską i dotrzemy do Zatoki Żmij, gdzie wykąpiemy się w gorących źródłach. Następnie popłyniemy w pobliże niewielkiego archipelagu Wysp Uszkanich, gdzie będziemy mieli okazję obserwować wylegujące się nerpy - bajkalskie foki. Na wieczór dotrzemy do miejscowości Chużyr na wyspie Olchon. Wieczór spędzimy w świętym dla Buriatów miejscu, pod Szamańską Skałą.
 
DZIEŃ 13

Wyspa Olchon znana jest przede wszystkim ze swojej zapierającej dech w piersiach przyrody. Tego dnia w trakcie wyprawy UAZ-ami zwiedzimy wschodnią część wyspy. Jest ona pełna ciekawych formacji skalnych i panoramicznych widoków. Dotrzemy do najbardziej na północ wysuniętego skrawku wyspy - na przylądek Choboj skąd, przy dobrej pogodzie, widać półwysep Święty Nos. Na obiad czekać na nas będzie zupa rybna. Nocleg w Chużyr.
 
DZIEŃ 14

Drugi dzień na Olchonie poświęcony zostanie jego zachodniej części. Będziemy się przemieszczać wśród pięknych krajobrazów, stepów, reliktowych i pofałdowanych wzgórz. Resztę dnia spędzimy na odpoczynku nad Małym Morzem, częścią Bajkału oddzieloną od reszty wyspą Olchon. Wieczorem czeka nas pożegnanie z jeziorem w ruskiej bani.
 
DZIEŃ 15

Wracamy do Irkucka. Dotrzemy tam wieczorem. Dla chętnych możliwy spacer do centrum, gdzie znajdują się między innymi piękne, oryginalne drewniane domki.
 
DZIEŃ 16-17

Wybierzemy się na całodzienną wyprawę do polskiej wioski Wierszyna. Prowadzi do niej jedynie wyboista, gruntowa droga. Jest to niezwykłe miejsce, gdyż wiążę się z nim mało znany fakt w historii Polaków na Syberii - dobrowolne osadnictwo. Niemal wszyscy mieszkańcy wioski są z pochodzenia Polakami. W sklepie, już od progu, usłyszymy swojskie “dzień dobry”. Odwiedziny we wsi są niezapomnianym podsumowaniem niezwykłego czasu na Syberii. Wieczorem powrót do Irkucka i pożegnanie z miastem. Nad ranem przejazd na lotnisko i przelot przez Moskwę do Polski.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet lotniczy w dwie strony wraz z wszystkimi opłatami lotniskowymi
 • bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych
 • zakwaterowanie
 • wyżywienie: śniadania i obiady lub kolacje (w zależności od dnia)
 • transport: mikrobusy, samochody terenowe, łodzie, pociąg turystyczny na trasie Kolei Krugobajkalskiej, pociąg dalekobieżny ze Sludianki do Nauszek (przedziały typu "płackarta")
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów i parków narodowych
 • pakiety informacyjne i mapy
 • ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • koszty wizy do Rosji (ok 500 PLN)
 • pozostałe wyżywienie
 • dopłata do pokoju 1-os. (1000 PLN)

MIEJSCE WYLOTU:

Miejscem wylotu jest WARSZAWA. Inne miejsce wylotu za dopłatą (w takim przypadku prosimy o kontakt z biurem).

POGODA:

Temperatura w lecie jest dobra, zwykle na poziomie około 18-20°C. Zdarzają się lata, kiedy temperatura sięga 30°C. W nocy temperatura może spaść do 5-10°C. Woda ma około 15°C w lipcu i sierpniu - to dwa najlepsze miesiące na podróżowanie, aby doświadczyć letniego Bajkału w pełni.

POZIOM TRUDNOŚCI: 

Wycieczka ma charakter objazdowy z elementami trekkingów. Większą trudność sprawić mogą jedynie trekkingi na Górę Miłości i Górę Czerskiego. Wejście na Górę Miłości to około 1100 m przewyższenia, natomiast na Górę Czerskiego około 1200-1300 m. Trekkingi nie są obligatoryjne.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 8, maksymalnie 15.

UWAGA:

Wyjazdy do Rosji i krajów byłego Związku Radzieckiego wymagają czasami od uczestnika dużej dozy cierpliwości w stosunku do szybkości lokalnej obsługi, zrozumieniu wymagań lub ustaleń czasowych. Jeżeli tylko będziemy w stanie odłączyć się od „zachodniego” poczucia czasu i obowiązkowości, wówczas wyjazd będzie przepięknym, niepowtarzalnym doświadczeniem.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wyprawa nad Bajkał - koleją, łodzią, autami i pieszo pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rosja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Rejsy & Żagle, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.