Wyprawa nad Bajkał - koleją, łodzią, autami i pieszo!

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania i kolacje
TerminCena
17 dni10 490

O wyprawie

Wyprawa nad Bajkał - koleją, łodzią, autami i pieszo!

• Trekkingi na szczyty Buriacji – Górę Miłości i Szczyt Czerskiego

• Rejsy po Bajkale – od Świętego Nosa do Olchonu

• Niezwykła wyspa Olchon i Szamańska Skała

• Historyczne buddyjskie dacany

• Zwiedzanie zabytków Irkucka

• Krugobajkałka – zabytkowa kolej wzdłuż jeziora

• Termalne łaźnie, gorące źródła i ruska bania

Bajkał. Jezioro, które istnieje w świadomości bardziej jak legenda, niż rzeczywistość. Zimą skryte pod grubą warstwą lodu, latem przyciągające ładnymi plażami, a także niepowtarzalną przyrodą i krystalicznie czystą wodą. Endemiczne gatunki zwierząt i roślin, niepowtarzalne formacje skalne, a także reliktowe stepy i wzgórza wyspy Olchon.

Ale Bajkał to nie tylko niezwykła przyroda. To także mieszanka kultur, która powoduje, że Buriacja i Zabajkale to jedne z najciekawszych do odwiedzenia regionów w całej Rosji. To Syberia, a więc niemal w każdej wsi czekają na ciekawych świata zabytki drewnianej architektury - bogato zdobione drewniane cerkwie, przyciągające ornamentyką i zdobieniem kopuł. Zanim jednak pojawili się Rosjanie, w okolicach Bajkału prężnie kwitła inna kultura – buddyjskiego lamaizmu, równie fascynującego jak tybetański. Podróżować więc można również pomiędzy dacanami (centrami religijnymi i naukowymi), dowiadując się w jaki sposób z buddyzmem radziła sobie władza sowiecka. Zanim jednak na Zabajkalu pojawił się buddyzm, lokalni mieszkańcy w chwilach słabości odwracali głowy ku świętym górom, potokom i skałom. Wykształcił się dzięki temu niezwykły rodzaj szamanizmu, którego ślady w dalszym ciągu można tutaj dostrzec.

Buriacja to także polskie ślady. Wierszyna to polska wieś, do której prowadzi wyboista droga. Kolej nadbajkalską budowali między innymi polscy zesłańcy po Powstaniu Styczniowym, a pierwsze poważne badania geologiczne i przyrodnicze prowadził Jan Czerski, niezwykła postać, która łączyła sobą Polskę i Białoruś.

Zapraszamy na niepowtarzalną wyprawę nad Bajkał. Będziemy pływać – po Bajkale oczywiście. Będziemy się wspinać – na syberyjskie szczyty. Będziemy jeździć pociągiem – po zabytkowych torach, przez malowniczą trasę upstrzoną tunelami. Będziemy jeździć samochodem – po bezkresie stepu.

Przyroda, kultura, aktywność i odpoczynek, to wszystko w jednym podczas wyprawy nad Bajkał - jedynej w swoim rodzaju!

Program

DZIEŃ 1-2
Spotkanie na lotnisku Chopina w Warszawie. Z przesiadką w Moskwie udamy się do Irkucka. Przejazd z lotniska do hostelu, zakwaterowanie i odpoczynek. Następnie, po późnym śniadaniu, udamy się na zwiedzanie miasta.

DZIEŃ 3
Rano wyruszymy autobusem do skansenu Talcy. To założone w 1969 r. muzeum architektury i etnografii, niepowtarzalny zbiór drewnianej syberyjskiej architektury sakralnej i świeckiej. Wizyta w ogromnym kompleksie Talcy, będzie jednocześnie okazją do bliższego przyjrzenia się dziedzictwu kulturowemu pierwotnych mieszkańców tego regionu – Buriatów oraz kolonizatorów, czyli Rosjan. Następnie wybierzemy się do miasteczka Listwianka, gdzie odwiedzimy jedyne w całej Rosji muzeum limnologiczne, działające przy Instytucie Limnologicznym. Instytut prowadzi badania biologiczne, hydrologiczne i geologiczne Bajkału, więc odwiedzając je będziemy mogli prześledzić niezwykłą historię endemicznej fauny i flory oraz samego zbiornika wodnego Jeziora Bajkalskiego. W drodze powrotnej odwiedzimy targ, gdzie zjeść można pyszną świeżą rybę. Powrót do Irkucka, gdzie spędzimy noc.

DZIEŃ 4
Opuszczamy Irkuck. Po śniadaniu, łodzią lub pociągiem (w zależności od warunków pogodowych oraz dostępności transportu), wyruszymy do miejscowości Sludianka, trasą zwaną Krugobajkałką. Jest to jedna z ciekawszych atrakcji okolic jeziora. Historia linii kolejowej, biegnącej wzdłuż jeziora, sięga połowy XIX wieku. Jest tu również i polski wątek – okolice Bajkału, były miejscem zsyłek Polaków po upadku Powstania Styczniowego. Wysiądziemy na niezwykle pięknym dworcu kolejowym w Sludiance, zbudowanym z bloków marmuru. Miejscowość słynie również z ogromu występujących tu minerałów (za czasów sowieckich istniała tu kopalnia, dziś wydobywa się je raczej nielegalnie). Miłośnicy mineralogii, w prywatnym Muzeum Mineralogicznym zobaczyć będą mogli ogromną kolekcję apatów, mików, spineli czy diopsyd. Po trudach dnia udamy się na kolację (tym razem doskonały płow) oraz do tradycyjnej ruskiej bani. Nocleg w hostelu w Sludiance.

DZIEŃ 5
Rozpoczynamy aktywniejszą część naszego wyjazdu. Rano samochodem wybierzemy się na granicę miasta, skąd rozpoczniemy trekking na Szczyt Czerskiego (2090 m n.p.m.) w paśmie górskim Chamar-Daban. W zależności od naszych sił, przejdziemy całą trasę (20 km), bądź też dotrzemy tylko do przełęczy (14 km). Współczesna nazwa góry pochodzi od nazwiska polsko-białoruskiego geologa i przyrodnika Jana Czerskiego, zesłanego na Syberię po Powstaniu Styczniowym.

DZIEŃ 6
Ze Sludianki wyruszamy do Tunkińskiego Parku Narodowego, pomiędzy dwoma łańcuchami górskimi – wschodnimi pasmem gór Sajan oraz Chamar-Daban. Dotrzemy do miejscowości Arszan, co w języku buriackim, oznacza źródło leczniczej wody. Nie bez powodu – pod koniec XIX wieku odkryto tu węglanowo-siarkowe źródła mineralne. Dla chętnych możliwość kąpieli. Możliwe jest odwiedzenie cmentarza znajdującego się niedaleko miasteczka, na którym zostali pochowani polscy zesłańcy na Syberię. Nocleg w niezwykle klimatycznym rodzinnym pensjonacie.

DZIEŃ 7
Kolejny z aktywnych dni naszego wyjazdu! Tym razem czeka nas trekking na Górę Miłości (2144 m n.p.m.). Przejdziemy około 20 km szlakiem na górę, z którą związana jest interesująca miejscowa legenda. Nazwa góry wzięła się od dawnej buriackiej legendy o nieszczęśliwej miłości dwojga ludzi. Na szczycie góry zakochani ludzie widzą swój los – rozstanie bądź wieczną miłość. Wejście zatem na sam szczyt - tylko do odważnych :-)

DZIEŃ 8
Tego dnia wybierzemy się na eksplorację okolic dzikiej rzeki Kyngarga, która zachwyci nas niezwykle ciekawymi formacjami skalnymi oraz niepowtarzalną florą i fauną. Następnie wyruszymy z powrotem do Arszanu, skąd dalsza droga prowadzi do miejscowości Żemczug. Niewielka górska miejscowość znana jest przede wszystkim z unikalnych w skali światowej termalnych źródeł. Odważni, którzy zdecydują się na leczniczą kąpiel, będą mogli skorzystać z dobrych właściwości nie tylko węglanów i metanu, ale także strontu, litu, molibdenu i tytanu. Oprócz gorących źródeł, ciekawą atrakcją miasteczka jest budynek w stylu dacanu (buddyjskiej uczelni-klasztoru), w którym znajduje się lokalne muzeum. Z Żemczugu wrócimy do Sludianki, gdzie wieczorem wsiądziemy w nocny pociąg do miejscowości Nauszki.

DZIEŃ 9
Do Nauszek, znajdujących się na granicy z Mongolią, powinniśmy dotrzeć około południa. Przesiądziemy się w autobus, który zabierze nas do Kiachty, małej miejscowości przygranicznej. Kiachta powstała w latach 20. XVIII wieku jako ważny ośrodek handlowy między Imperium Rosyjskim i Chinami. W związku z tym, mimo swej prowincjonalności, zachwyca ciekawą architekturą neoklasycystyczną. Jednym z najciekawszych przybytków jest budynek kawiarni Swoboda, gdzie będziemy mogli odpocząć przy kawie. Miejscem naszego noclegu będzie dziedzictwo innego imperium – sowieckiego, gdyż noc spędzimy w socjalistycznym hotelu Drużba, czyli przyjaźń.

DZIEŃ 10
Po śniadaniu wybierzemy się do ciekawego muzeum w Kiachcie, przedstawiającego historię miasta oraz relacje pomiędzy Buriatami, Chińczykami i Rosjanami. Następnie samochodami udamy się do dacanu Muroczyn, który jest jednym z najwspanialszych zabytków buddyjskich w regionie. Główna świątynia pochodzi z połowy XVIII wieku, z czasem dobudowane zostały dodatkowe mniejsze świątynie. Jest to najważniejszy ośrodek lamaizmu na całym Zabajkalu. Wieczorem powrót do Kiachty.

DZIEŃ 11
Z Kiachty wyruszamy do Ułan Ude. Po drodze, w Iwołdze Górnej, zwiedzimy kolejny istotny zabytek buddyjskiej kultury Zabajkala - Dacan Iwołgiński. W języku buriackim, nazwa klasztoru to Koło Poznania Przynoszące Szczęście i Pełną Radość. Właśnie w tym dacanie siedzibę ma zwierzchnik lamaizmu rosyjskiego. Niezwykłość historii dacanu polega na tym, że zgodę na jego budowę miał wydać ponoć sam Józef Stalin. Dzisiaj uznana jest za ważny ośrodek religijny oraz atrakcję turystyczną. Po dotarciu do Ułan Ude zwiedzimy historyczne centrum, w którym na szczególną uwagę zasługuje… największa na świecie głowa Lenina. Historię lamaizmu przybliżą nam z kolei odwiedziny w muzeum etnograficznym. Wieczorem dotrzemy do byłej stanicy kozackiej, a dziś niewielkiej miejscowości Ust-Barguzin, gdzie spędzimy noc.

DZIEŃ 12
Po śniadaniu wybierzemy się do miejscowości Monachowo, skąd wyruszymy w podróż łodzią po Bajkale. Okrążymy półwysep zwany Świętym Nosem(najprawdopodobniej ze względu na jego kształt). Dotrzemy do Zatoki Żmij, gdzie przywitają nas termalne źródła. Wieczorem powrót do Ust-Barguzinu.

DZIEŃ 13
W końcu, po niemal dwóch tygodniach podróży, wsiądziemy na łódź, by przepłynąć Bajkał. Wody Bajkału zajmują prawie 30 tysięcy kilometrów kwadratowych, jezioro rozciąga się na długości prawie 650 kilometrów, a w najgłębszym (zmierzonym) miejscu ma głębokość prawie 1650 metrów. Przede wszystkim jednak, jest jeziorem, które uważane jest za posiadające najczystszą wodę na świecie. Dotrzemy do miejscowości Chużyr na największej na jeziorze wyspie Olchon. Wieczór spędzimy w świętym dla Buriatów miejscu, pod Szamańską Skałą, która do dzisiaj jest najważniejszym celem wędrówek wyznawców szamanizmu.

DZIEŃ 14
Wyspa Olchon znana jest przede wszystkim ze swojej zapierającej dech w piersiach przyrody. Tego dnia zwiedzimy wschodnią część wyspy w trakcie samochodowej wyprawy. Jest ona pełna ciekawych formacji skalnych i panoramicznych widoków. Pod koniec dnia dotrzemy do północno-wschodniego krańca wyspy, na przylądek Choboj, skąd oglądać można wody jeziora, a przy dobrej pogodzie półwysep Święty Nos. Nocleg w Chużyr.

DZIEŃ 15
Drugi dzień na Olchonie poświęcony zostanie jego zachodniej części. Będziemy się przemieszczać wśród pięknych krajobrazów, stepów, reliktowych i pofałdowanych wzgórz. Resztę dnia spędzimy na odpoczynku nad Małym Morzem, częścią Bajkału oddzieloną od reszty wyspą Olchon. Wieczorem czeka nas pożegnanie z jeziorem w ruskiej bani.

DZIEŃ 16
Wracamy do Irkucka. Dotrzemy tam wieczorem. Dla chętnych możliwy spacer do centrum, gdzie znajdują się między innymi piękne, oryginalne drewniane domki.

DZIEŃ 17-18
Wybierzemy się na całodzienną wyprawę do wioski Wierszyna. Prowadzi do niej jedynie wyboista, gruntowa droga. Jest to niezwykłe miejsce, gdyż niemal wszyscy mieszkańcy wioski są z pochodzenia Polakami. Mimo że przez dziesięciolecia, ze względu na brak kontaktu z krajem, znajomość języka zaczęła zanikać, odwiedziny we wsi są niezapomnianym podsumowaniem niezwykłego czasu nad Bajkałem. Wieczorem powrót do Irkucka i pożegnanie z miastem. Nad ranem przejazd na lotnisko i przelot przez Moskwę do Polski.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• bilet lotniczy w dwie strony wraz z wszystkimi opłatami lotniskowymi

• bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych

• zakwaterowanie

• wyżywienie: śniadania i obiady lub kolacje (w zależności od dnia)

• transport: mikrobusy, samochody terenowe, łodzie, pociąg turystyczny na trasie Kolei Krugobajkalskiej, pociąg dalekobieżny ze Sludianki do Nauszek (przedziały 4-os. sypialne)

• bilety wstępu do zwiedzanych obiektów i parków narodowych

• pakiety informacyjne i mapy

• ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro

• obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• koszty wizy do Rosji (ok 500 PLN)
• pozostałe wyżywienie
• dopłata do pokoju 1-os. (1000 PLN)

BILETY LOTNICZE:
Miejscem wylotu jest WARSZAWA. Inne miejsce wylotu za dopłatą (w takim przypadku prosimy o kontakt z biurem).

KLIMAT I POGODA:
Temperatura w lecie jest dobra, zwykle na poziomie około 18-20°C. Zdarzają się lata, kiedy temperatura sięga 30°C. W nocy temperatura może spaść do 5-10°C. Woda ma około 15°C w lipcu i sierpniu - to dwa najlepsze miesiące na podróżowanie, aby doświadczyć letniego Bajkału w pełni.

POZIOM TRUDNOŚCI: 
Wycieczka ma charakter objazdowy z elementami trekkingów. Większą trudność sprawić mogą jedynie trekkingi na Górę Miłości i Górę Czerskiego. Wejście na Górę Miłości to około 1100 m przewyższenia, natomiast na Górę Czerskiego około 1200-1300 m. Trekkingi nie są obligatoryjne.

GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 8, maksymalnie 14.

UWAGA:
Wyjazdy do Rosji i krajów byłego Związku Radzieckiego wymagają czasami od uczestnika dużej dozy cierpliwości w stosunku do szybkości lokalnej obsługi, zrozumieniu wymagań lub ustaleń czasowych. Jeżeli tylko będziemy w stanie odłączyć się od „zachodniego” poczucia czasu i obowiązkowości, wówczas wyjazd będzie przepięknym, niepowtarzalnym doświadczeniem.

INNE:
• Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

 

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wyprawa nad Bajkał - koleją, łodzią, autami i pieszo! pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rosja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i kolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Rejsy & Żagle, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.