Etiopia Kwiat Pustyni

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w programie

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Niezapomniana wyprawa do Etiopii !!!

Główne atrakcje:

 • mieszkańcy doliny Omo (m.in. Hamerowie, Mursi), 
 • jezioro Chamo, rejs łodzią wśró d krokodyli hipopotamów,
 • Addis Abeba, czyli Nowy Kwiat, stolica Etiopii,
 • treking w górach Siemen (do wysokości ok. 3900 m. n.p.m.) /niski stopień trudności/,  
 • Lalibela i wykute w kamieniu XII wieczne kościoły (lista światowego dziedzictwa UNSESCO),
 • pustynia Danakil, najgorętsze miejsce na ziemi, zamieszkane przez nomadów - Afarów,
 • odkrywkowe kopalnie soli nad jeziorem Asale, 
 • wulkan Erta Ale (nocleg nad czynnym kraterem),
 • wulkan Dallol i kolorowe baseny solankowe,
 • Gheralta i wykute w skałach kościoły w Tigray, m.in. Abuna Yemata Guh, Maryam Korkor, Daniel Korkor

Informacje podstawowe:

 • REGION: Etiopia
 • ILOSC UCZESTNIKOW: minimalnie 7 Uczestników i maksymalnie 11 Uczestników
 • CZAS TRWANIA WYPRAWY: 17 dni
 • PŁATNOSVCI: 2999 USD
 • I rata: 1450 USD – opłata rezerwacyjna płatna przy zapisie
 • II rata: 2000 USD – płatna do 35 dni przed terminem rozpoczęcia wyprawy
 • KOSZT PRZELOTÓW: 4300 - 4900 PLN, płatny do 35 dni przed terminem rozpoczęcia wyprawy

Program

SZCZEGÓŁOWY PLAN WYPRAWY:

1 Dzień: Polska - Etiopia

Wylatujemy z Warszawy/Wrocławia do Addis Abeby.

2 Dzień: Addis Abeba - Jinka

Do Addis Abeby - stolicy Etiopii, przylatujemy w godzinach porannych. Po uzyskaniu wiz i odebraniu bagaży, zmieniamy terminal i odlatujemy w kierunku doliny Omo, do Jinka. Po przylocie udajemy się do naszego hostelu, gdzie czeka na nas powitalny sok z mango i zasłużony odpoczynek.

3 Dzień: Jinka - Dimeka - Turmi (Hamerowie)

Po leniwym poranku i udanym śniadaniu, wsiadamy w nasze samochody terenowe i ruszamy w kierunku Turmi. Przejazd zajmie ok 3 godzin. Po drodze, na lunch, zatrzymamy się w stolicy Hamerów - Dimece, a jeżeli szczęście nam dopisze, weźmiemy udział w jednym z najbardziej kolorowych targów w Afryce (wtorek, sobota - dni targowe), gdzie każdy będzie mó gł swoje umiejętności negocjacji cen ;).

Późnym popołudniem docieramy do Turmi. Zakwaterowanie w lodge. Dla ochotników, zwiedzanie Turmi. Wieczorem, po odwiedzinach hamerskich włości, udajemy się na kolacje do Buska lodge. Do Turmi wracamy pieszo (ok. 5km) przez afrykań ski busz. Nad nami gwiazdy i księżyc.

4 Dzień: Turmi (Hamerowie)

Dzisiejszy dzień spędzamy w całości z mieszkań cami Turmi - Hamerami (możliwość pozostania na nocleg w glinianej chatce). Plan dzisiejszego dnia ustalimy wspólnie (niespodzianka).

5 Dzień: Turmi (Hamerowie) - Dimeka - Jinka

Z samego rana, żegnamy się naszymi nowymi przyjació łmi, Hamerami i ruszamy w drogę powrotną do Jinka (po drodze przejazd przez Dimekę /w dzień targowy odwiedzimy targ/). Po dotarciu na miejscu udajemy się na podbój lokalnych barów i dyskotek, gdzie przy dźwiękach muzyki, spró bujemy etiopskiego specjału - tedżu (wino miodowe), tradycyjnego trunku wytwarzanego tylko w Etiopii. Zaprzyjaźnimy się też z mieszkań cami (grupa etniczna Bana), a być może będzie nam dane spotkać Mursich, któ rzy licznie odwiedzają Jinke ze względu na pobliski szpital.

6 Dzień: Jinka - Park narodowy Mago (Mursi) - Konso - Arba Minch

Wstajemy z pierwszymi promieniami słoń ca i jedziemy do Narodowego Parku Mago, na spotkanie z grupą etniczną Mursich. Celem naszej podró ży jest mała tradycyjna wioska.

Gdy słońce będzie wskazywać godzinę 11.00, ponownie zajmujemy miejsca w naszych terenówkach i trawersujemy dolinę Omo w kierunku Arba Minch. Po drodze zatrzymujemy się na lunch w Konso - stolicy grupy etnicznej o tożsamej nazwie. Pó źnym wieczorem dojeżdżamy do Arba Minch, położonego nad jeziorem Chamo, sanktuarium dzikiej przyrody.

7 Dzień: Arba Minch - Addis Abeba

Z uwagi na popołudniowy przelot do Addis Abeby, nad brzegiem jeziora Chamo stajemy skoro świt. Będzie to idealna pora na podpatrywanie zamieszkujących je krokodylii i hipopotamów. Po zakoń czonym łó dką rejsie, ruszamy na lotnisko, skąd odlatujemy do Addis Abeby. Po przylocie, kwaterujemy się w hotelu, a jeżeli czas pozwoli odwiedzamy Muzeum Narodowe, oraz Muzeum Etnograficzne, gdzie znajdują się liczne eksponaty z okresu panowania cesarza Haile Selassie oraz Lucy - pierwsza dama paleoantropologii. 5 Wieczorem wspólna kolacja, podczas któ rej pró bujemy Injery - narodowej potrawy etiopskiej.

8 Dzień: Addis Abeba - Gonder - Debark

Lecimy do Gonder. po czym kontynuujemy drogę (2 godziny) do Debark. Na miejscu jemy szybki lunch i po kró tkich formalnościach i uzupełnieniu na targu zapasów prowiantu, ruszamy w gó ry Siemen. Dzisiejszego dnia czeka nas 2 godzinny spacer do Sankaber, gdzie rozbijemy obó z (namioty). Do snu kładziemy się wcześnie, bo jutro czeka nas ciekawy, ale niełatwy dzień .

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: kolacja.

9 Dzień: Debark - Imet Gogo

Z pierwszymi promieniami słoń ca ruszamy w kierunku Geech. Po drodze wyjdą nam na spotkanie uśmiechnięci pasterze oraz stada rozkrzyczanych Dżelad (pawianów). Dzisiejszego dnia odwiedzimy kilka punktów widokowych, staniemy nad krawędzią przepięknego wodospadu, a lunch zjemy nad brzegiem potoku, w któ rym ochotnicy będą mogli zażyć kąpieli. Dzień będzie długi (7 godzin marszu), zatem mniej zaprawieni w bojach będą mogli podziwiać widoki z grzbietu osiołka, któ rego można wynająć. Wieczorem ognisko, przy któ rym czeka nas prawdziwa uczta i afrykań skie opowieści.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: śniadanie, lunch, kolacja. Woda bez limitu.

10 Dzień: Imet Gogo - Gonder

Noc będzie zimna, więc tym bardziej docenimy wczesne wyjście z namiotu i złapanie pierwszych promieni słonecznych :), .. a być może i poznać pozostałych mieszkań ców Siemen , któ rymi są abisyń skie koziorożce i wilki. Po śniadaniu, zdobywamy Imet Gogo (3926 m.n.p.m.), po czym dosiadając na powró t osiołków wracamy do umówionego z kierowcą miejsca. Pod wieczó r jesteśmy w Gonder, kwaterujemy się w hotelu i bierzemy długo wyczekiwany prysznic. Dla ochotników fakultatywne zwiedzanie kompleksu pałacowego (w zależności od godziny powrotu).

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: śniadanie, lunch.

11 Dzień: Gonder - Lalibela

Poranny przelot z Gonder do Lalibeli. Po przylocie zakwaterowanie w przepięknie położonej lodge z widokiem na rozległy płaskowyż i lunch, po któ rym udajemy się na zwiedzanie kompleksu wykutych w skałach XII wiecznych kościołów, skrywających tajemnicę wczesnego chrześcijań stwa. Po zamknięciu kompleksu, zaopatrujemy się w miejscowe pamiątki i resztę dnia spędzamy popijając etiopską kawę (ceremonia parzenia kawy), w oczekiwaniu na zachó d słońca.

12 Dzień: Lalibela - Mekele

Poranny (ok. 10.00) przelot z Lalibeli do Mekele (z międzylądowaniem w Addis Abebie lub Axum). Po dotarciu do Mekele (ok. 16.30), czas wolny na odpoczynek… lub etiopską kawę i soki.

13, 14, i 15 Dzień: Pustynia Danakil - Wukro/Hawzen

Przed nami 3 dniowa przygoda samochodami terenowymi, przez jeden z najmniej gościnnych obszarów naszej planety, położony w centrum Kotliny Danakilskiej, dużej depresji geologicznej leżącej do 120 m p.p.m. Charakterystyczną cechą krajobrazu będą czarne zastygłe formacje lawy, dymiące stożki wulkaniczne, gorące źró dła i pola siarki. Pustynia Danakilska jest także jednym z najgorętszych miejsc na Ziemi, ze średnią dzienną temperaturą wynoszącą ok. 27C, często przekraczającą ponad 50C, a niejednokrotnie nawet 60C (osiągając do 67C, co jest nieoficjalnym rekordem świata). Opady deszczu nie przekraczają 200 mm rocznie. Trudno znaleźć cień .. Poruszać będziemy się w konwoju samochodów terenowych, a nad naszym bezpieczeń stwem będzie czuwać miejscowa policja.

Podczas kolejnych 3 dni, czeka nas przygoda podczas której:

 • trawersujemy pustynię Danakil,
 • zobaczymy wulkan Dallol i jego kolorowe jeziora solankowe, słupy solne, tarasy magmowe, gorące i trujące źró dła,
 • jezioro Asale i kopalnie soli,
 • ruszymy w nocną eskapadę na wierzchołek wulkanu Erta Ale (nocleg nad czynnym kraterem, możliwość wynajęcia wierzchowców/wielbłądów),
 • aby na zakończenie, pó źnym popołudniem 3go dnia przeprawy dotrzeć do Wukro/Hawzen, gdzie zostaniemy na noc.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie, podczas wyprawy Danakilskiej: śniadanie, obiad, kolacja (z pominięciem śniadania 13 dnia wyprawy oraz kolacji 15 dnia wyprawy). Woda bez limitu.

16 Dzień: Wukro/Hawzen - rejon Tigray - Mekele - Addis Abeba

O poranku ruszamy ku nowej przygodzie, któ ra na pozó r nie do wytrzymania, jest z pewnością do przeżycia i… zapamiętania na całe życie :). Naszym celem jest zdobycie wzniesienia Gheralta, skalnego kompleksu, skrywającego wykute w skałach kościoły. W zależności od naszej fizycznej dyspozycji zdobycie wierzchołka zajmie nam od 45 min do 1,5 godziny. Będziemy poruszać się wąskimi i krętymi pó łkami skalnymi. Nie obędzie się bez adrenaliny - będziemy musieli pokonać 5 metrowy stromy fragment, gdzie będziemy zabezpieczać się linami i siłą swoich rąk - opcja dla odważnych. Ochotnicy, będą mogli oczywiście wspiąć się jeszcze wyżej – opcja dla szalonych ;).

Po dotarciu na miejsce czeka nas nagroda.. jeden z najpiękniejszych widoków jaki będzie nam dane zobaczyć w Etiopii. Jesteśmy na „koń cu świata”. Przed nami Abuna Yemata Guh, Maryam Korkor, Daniel Korkor.

Uczestnicy cierpiący na chroniczny lęk wysokości, będą mogli pozostać w niższej część kompleksu skalnego, gdzie poczekają na zdobywających szczyt śmiałków. Przejazd do hostelu na szybki prysznic, po czym mkniemy na lotnisko, skąd odlatujemy do Addis Abeby. Po przylocie zmieniamy terminal i łapiemy lot powrotny do Warszawy/ Wrocławia.

17 Dzień: Warszawa/Wrocław

Przylot do Warszawy/Wrocławia, gdzie żegnamy się z uśmiechem, planując kolejne przygody z Wagabundo Travel ;).

Warunki

Cena obejmuje:

 • koszt wizy do Etiopii,
 • opiekę pilota Wagabundo Travel,
 • zakwaterowanie wg programu,
 • transport wg programu,
 • transfery z lotnisk i na lotniska,
 • wyżywienie i napoje ujęte w dziale „Informacji dodatkowych” programu imprezy, m.in. podczas wyprawy na pustynie Danakil i trekingu w górach Siemen,
 • pozwolenia, opłaty wstępu do parków i rezerwatów przyrody wg programu,
 • wszystkie atrakcje wg programu,
 • ubezpieczanie (KL, NNW).

Cena nie obejmuje:

 • wyżywienia (orientacyjny koszt wyżywienia to min. 15 USD dziennie),
 • napojów alkoholowych i innych nieprzewidzianych w programie,
 • wydatków własnych,
 • dodatkowych atrakcji nieprzewidzianych w programie lub określonych jako fakultatywne,
 • opłat za filmowanie i fotografowanie,
 • zwyczajowych napiwków

Koszt przelotów na trasie:

 • Warszawa/Wrocław – Frankfurt/Wiedeń – Warszawa/Wrocław,
 • Frankfurt/Wiedeń – Addis Abeba – Frankfurt/Wiedeń ,
 • Addis Abeba – Jinka,
 • Arba Minch – Addis Abeba,
 • Addis Abeba – Gonder,
 • Gonder – Lalibela,
 • Lalibela – Mekele,
 • Mekele – Addis Abeba.

Orientacyjny koszt przelotów w klasie ekonomicznej wraz z opłatami lotniskowymi wynosi: 4300 - 4900 PLN.


INFORMACJE DODATKOWE

Ilość Uczestników:

 • minimalnie 7 Uczestników i maksymalnie 11 Uczestników.

Rodzaj i kategoria środków transportu w cenie imprezy turystycznej:

 • rejsowe samoloty linii lotniczych w klasie ekonomicznej,
 • samochody 5-osobowe i więcej m.in. minivan,
 • samochód terenowy (dolina Omo, pustynia Danakil), /do 4 Uczestników w samochodzie terenowym/.

Rodzaj, kategoria i położenie obiektów zakwaterowania w cenie imprezy turystycznej:

 • 1 nocleg w Addis Abebie (hotel ***),
 • 2 noclegi w Jinka (hostel klasy turystycznej),
 • 2 noclegi w Turmi (lodge ***),
 • 1 nocleg w Arba Minch (lodge ***/****),
 • 2 noclegi w gó rach Siemen (biwak),
 • 1 nocleg w Gonder (hostel klasy turystycznej),
 • 1 nocleg w Lalibeli (lodge ****),
 • 1 nocleg w Mekele (hotel ***),
 • 2 noclegi na pustyni Danakil (wulkan, hostel),
 • 1 nocleg w Wukro/Hawzen (hotel ***).

Zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych. Osoby zainteresowane zakwaterowaniem w pokojach jednoosobowych prosimy o kontakt.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie imprezy turystycznej:

 • wyżywienie podczas trekingu w gó rach Siemen, 3 dni: śniadanie x 2, lunch x 2, kolacja x 2, woda bez limitu,
 • wyżywienie podczas wyprawny na pustynie Danakil, 3 dni: śniadanie x 2, lunch x 2, kolacja x 2, woda bez limitu.

Rodzaj i zakres ubezpieczenia w cenie imprezy turystycznej:

Uczestnicy wyprawy organizowanej przez Wagabundo Travel są ubezpieczeni w SIGNAL IDUNA, na podstawie Umowy Agencyjnej nr 201300045134.

Ubezpieczenie obejmuje:

 • koszty leczenia (KL) do kwoty 30.000 EUR,
 • koszty następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW) do kwoty 15.000 PLN,
 • turystyki kwalifikowanej, podczas trekingu w gó rach Siemen,
 • dodatkowo istnieje możliwość wykupienia indywidualnego ubezpieczenia w zakresie:
 • bagażu podró żnego (BP),
 • turystyki kwalifikowanej w rozszerzonym wariancie, uprawiania sportó w wysokiego ryzyka i sportów ekstremalnych,
 • następstw choró b przewlekłych (dotyczy osó b powyżej 65 roku życia),
 • kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej.

Informacje zdrowotne:

Obowiązkowe szczepienia ochronne:

 • brak.

Zalecane, nieobowiązkowe, szczepienia ochronne:

 • tężec, błonica, polio, żółtaczka typu A i B (tzw. wirusowe zapalenie wątroby), dur brzuszny, żółta febra.

Zagrożenia zdrowotne: biegunka podróżnych, malaria – zalecana profilaktyka przeciwmalaryczna.

Szczepienia należy wykonać w odpowiednim terminie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej. Zalecana profilaktyka przeciwmalaryczna powinna być stosowana przed, w trakcie i po zakończeniu imprezy turystycznej. W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z lokalnym punktem szczepień lub lekarzem chorób tropikalnych. Listę poradni można znaleźć m. in. na stronie internetowej Centrum Informacji Medycyny Podróży: www.cimp.pl.

Informacje o obowiązujących przepisach paszportowych i wizowych:

Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty planowanego powrotu do Polski oraz posiadać jedną wolną/czystą stronę bez pieczątek. Uczestnik nieposiadający paszportu lub posiadający paszport, który utracił ważność, zobowiązany jest złożyć w stosownym terminie wniosek o jego wydanie lub wymianę we właściwym dla swojego miejsca zameldowania Urzędzie Wojewódzkim. Termin odbioru paszportu określa organ wydający dokument w momencie przyjmowania wniosku paszportowego. Przeciętny czas oczekiwania na wydanie paszportu w Polsce wynosi do 30 dni.

Wiza:

Etiopia - Wiza turystyczna dla polskich obywateli wydawana jest na lotnisku w Addis Abebie. Wiza turystyczna uzyskana na lotnisku jest jednokrotna i ważna przez 30 dni.

Dla osób dolatujących indywidualnie:

 • rozpoczęcie programu imprezy turystycznej: Addis Abeba,
 • zakończenie programu imprezy turystycznej: Addis Abeba.

Termin powiadomienia Uczestnika o ewentualnym odwołaniu imprezy turystycznej z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń:

 • 30 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej.

Ciekawe artykuły