DALEKO PRZEZ ANDY - BOLIWIA, CHILE, PERU

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
25 dni12 590 + 2 390USD
-340 dni11 990 + 2 390USD

O wyprawie

DALEKO PRZEZ ANDY - BOLIWIA, CHILE, PERU

Intensywna wyprawa do Ameryki Południowej

W trakcie wyjazdu dwiedzisz jedne z najciekawszych krajów tego kontynentu: Peru, Boliwię i Chile. Zobaczysz to, co najlepsze: Machu Picchu, wyspy trzcinowe na jeziorze Titicaca, targ czarowników w La Paz, zachód słońca nad pustynią Atakama, nieziemski Salar de Uyuni.

W boliwijskiej dżungli poznasz „chodzące” drzewa i pohuśtasz się na lianach, a na pampie pobawisz się z małpami, wykąpiesz z różowymi delfinami oraz poszukasz anakondy.

Zjedziesz rowerem "Drogą Śmierci" i poznasz tajemnicze, piękne Andy wraz z ich fascynującymi mieszkańcami.

Program

1 dzień LIMA

Spotykamy się z pilotem wyprawy na lotnisku w Warszawie. Wylot i przylot do Limy. Wieczorny spacer po przepięknie oświetlonym Plaza de Armas – głównym placu w centrum historycznym stolicy.
(Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!)

2 dzień LIMA

Zwiedzamy historyczne centrum Limy, m. in. katedrę z grobem Pizarra na Plaza de Armas. Zobaczymy pałac prezydencki i pałac biskupi. Chętni mogą odwiedzić katakumby w kościele Św. Franciszka (koszt około 5 USD). Po południu zwiedzanie Miraflores, ekskluzywnej dzielnicy położonej nad brzegiem oceanu.

3 dzień LIMA- CUZCO

Przelot do Cuzco - starożytnej stolicy imperium Inków. Zwiedzanie miasta. Zobaczymy m.in. katedrę, (z obrazem Ostatniej Wieczerzy ze świnką morską na talerzu), kolonialne kościoły i okoliczne ruiny  Inków, słynną Świątynię Słońca odkrytą po trzęsieniu ziemi. Nocleg w hotelu.

4 dzień ŚWIĘTA DOLINA INKÓW - MORAY I MARAS

Wyjazd autobusem do Świętej Doliny Inków. Zwiedzanie twierdzy Inków w Pisac - krótki spacer do ruin położonych na stromych stokach górskich. Widoki na tarasy uprawne Inków. Dalej zakupy na targu w Pisac. Dojeżdżamy do Moray - tarasów Inkaskich, gdzie niektórzy przyjeżdżają by czerpać energię z kosmosu. Następnie obok znajduje się Salineras de Maras, miejsce wód pełnych solanek, gdzie od dawnych czasów czerpie się sól. Miejsce magiczne, maleńkie tarasy wypełnione solanką w różnych odcieniach - od bieli po brąz. Przejazd busem do Ollantaytambo, gdzie po wejściu na wysoką twierdzę wypatrujemy w skałach ukrytego Boga Wirakoczy. Wieczorem przejazd pociągiem do Aguas Calientes – obecnie zwanym Machu Picchu Pueblo. Nocleg w hotelu.

5 dzień MACHU PICCHU

Wcześnie rano wyjście do ruin Machu Picchu - tajemniczego miasta Inków, ukrytego wysoko w górach i otoczonego skalnymi urwiskami. Zobaczymy wschód słońca nad ruinami miasta. Chętni zdobywają szczyt Machu Pichcu (Starą Górę) od której pochodzi dzisiejsza nazwa miasta lub Wayna Pichcu (Młodą Górę), skąd roztacza się piękny widok na ruiny miasteczka i okoliczne szczyty. Jeśli czas pozwoli możemy również przespacerować się do Intipunku (Bramy Słońca). Po południu powrót do hotelu. Dla chętnych kąpiel w gorących źródłach lub zakupu pamiątek na targowisku.

6 dzień CUZCO

Wcześnie rano powrót pociągiem i autobusem do Cuzco. Czas samodzielnie przemierzyć uliczki przyjaznego miasta, odwiedzić targ rzemiosła. Dla chętnych wycieczka konna po okolicznych ruinach dawnych twierdz inkaskich.

7 dzień CUZCO - PUNO

Przejazd malowniczą drogą do Puno nad jeziorem Titicaca. Nocleg w hotelu. Jezioro leży na wysokości 3812 m n.p.m. Popijając herbatę z koki zwalczymy dolegliwości związane z soroche, czyli chorobą wysokogórską.

8 dzień JEZIORO TITICACA

Rano wycieczka na pływające, trzcinowe wyspy Uros, zamieszkiwane przez indiańskie plemię Aymara oraz dwugodzinna podróż motorówką w jedną stronę na wyspę Taquile, gdzie do dziś pielęgnuje się dawne tradycje. Mieszkańcy podadzą nam pstrąga i pyszną zupę z quinua. Dzień relaksu i refleksji na najwyżej położonym jeziorem żeglownym na świecie. Nocleg w Puno.

9 dzień BOLIWIA - COPACABANA - LA PAZ

Przejazd malowniczą trasą do La Paz w Boliwii. Po drodze wizyta w Copacabanie - boliwijskim kurorcie ze wspaniałą katedrą. Po południu zwiedzanie najwyżej położonej stolicy świata, gdzie odwiedzimy m.in. kościół Św. Franciszka i Targ Czarowników. Nocleg w La Paz.

10 dzień ZJAZD ROWEROWY

Dla chętnych wyjazd na pełen wrażeń DOWNHILL (zjazd na górskich rowerach z przełęczy na wysokości 4800 m n.p.m. na 1800 m n.p.m.). Trasa zjazdu prowadzi górską, zawieszoną na stromych zboczach drogą, z której rozciągają się mrożące krew w żyłach widoki (koszt ok. 70 USD) Po zjeździe odpoczywamy w małej miejscowości Coroico położonej na skraju górnych pięter dżungli. Odpoczynek w hotelu z basenem i pięknym widokiem na okolicę. Jeśli ktoś nie chce zjeżdżać rowerem, może trasę pokonać w samochodzie towarzyszącym rowerzystom.

11 dzień COROICO

Rano krótki trekking do wodospadów i plantacji koki w okolicy Coroico. Powrót około południa do La Paz. Wieczorem odpoczynek i nocleg.

12 dzień RURRENABAQUE

Rano wylot do Rurrenabaque - miasteczka będącego bramą do dżungli i pampy.
Pampa. Pierwszego dnia przejazd lokalnym samochodem (ok. 4 godz.). Po przerwie na obiad, podróżujemy łodzią motorową w górę rzeki Yacumy. Na trasie zobaczymy m.in. krokodyle, kapibary, żółwie, małpy, papugi i wiele innych ptaków.

13 dzień

RURRENABAQUE

Drugiego dnia będziemy łowić piranie (!) i inne ryby, z których później przyrządzimy posiłek. Po południu czeka nas możliwość kąpieli z różowymi delfinami.

14 dzień RURRENABAQUE

Trzeciego dnia wybieramy się na poszukiwanie anakondy. Wszystkie aktywności prowadzą lokalni, specjalnie przygotowani przewodnicy. Powrót do Rurrenabaque, nocleg.

15 dzień DŻUNGLA SELVA

Dżungla (Selva). Przejazd łodzią motorową rzeką Beni (ok. 4 godz.) do bazy campingowej w Parku Narodowym Madidi, tam - odpoczynek i obiad. Potem trekking do serca dżungli.

16 dzień DŻUNGLA SELVA

Zobaczymy stare, olbrzymie drzewa, poznamy rośliny lecznicze i trujące,  będziemy obserwować wielkie mrówki i małpy w koronach drzew. W czasie wędrówki możesz spróbować swoich sił w roli "Tarzana" na lianach i ugasić pragnienie świeżą wodą z liany. Cały pobyt dżungli organizowany jest przez wyspecjalizowane biuro podróży, które zapewnia wyżywienie, nocleg, transport oraz opiekę doświadczonego przewodnika. Wieczorem powrót samolotem do La Paz (przelot trwa ok. 1 godz.),

17 dzień LA PAZ - UYUNI

Odpoczynek w mieście. Wieczorem wyjazd nocnym autobusem do Uyuni.

18 dzień SALAR UYUNI

Poranek spędzimy na placu w Uyuni ogrzewając się kubkiem gorącej herbaty i czekając, aż lokalni przewodnicy przygotują dla nas samochody i jedzenie. Pierwszy dzień spędzimy pędząc samochodem po pustyni solnej - Salar de Uyuni - do kaktusowej wyspy. W drodze odwiedzimy cmentarzysko parowozów i hotel w całości zbudowany z soli. Na kaktusowej wyspie zjemy przygotowany przez naszą kucharkę lunch. Nocleg spędzimy w wiosce położonej obok salaru. Wycieczka organizowana jest przez lokalne biuro podróży - podczas wyprawy mamy zapewnione wyżywienie, nocleg, transport i opiekę lokalnego przewodnik.

19 dzień LAGUNY UYUNI

Kolejnego dnia kontynuujemy podróż samochodem i oglądamy kosmiczne krajobrazy ukształtowane przez wulkany i kolorowe laguny, po których spacerują flamingi i wikunie.

20 dzień CHILE - SAN PEDRO DE ATACAMA

Rano, czeka nas jeszcze poranek z gejzerem o nazwie Sol de manana” (Poranne słońce) i kąpiel w gorących źródłach. Przekraczamy granice z Chile na andyjskiej przełęczy Portezuelo del Cajón na wysokości 4480 m n.p.m. Po południu przyjazd do San Pedro De Atacama, zakwaterowanie w hotelu i spacer po miasteczku.

21 dzień SAN PEDRO DE ATACAMA

Wycieczki na Salar de AtacamaValle de la Muerte oraz Valle de la Luna, gdzie będziemy podziwiać majestatyczny zachód słońca. Dla chętnych wycieczka rowerowa na największą wydmę pustyni i szaleństwo na sandboardzie.

22 dzień SANTIAGO

W godzinach porannych wyjazd do Calamy, następnie przelot do Santiago i przyjazd do hotelu. Zakwaterowanie i odpoczynek. Zwiedzanie Santiago, gdzie odwidzimy m.in. dawną siedzibę gubernatora na wzgórzu Santa Lucia, z której roztacza się piękny widok na stolicę, rynek starego miasta Plaza de Armas wraz z ratuszem i katedrą, pałac La Moneda - siedzibę prezydentów Chile.

23 dzień VALPARAISO

Całodniowa wycieczka do Valparaiso, niegdyś najważniejszego portu Chile. Zwiedzanie starego miasta, przejażdżka starymi windami - kolejkami kursującymi po wzgórzach, na których położone jest miasto.

24 dzień WYLOT DO EUROPY

Wspólna podróż powrotna.

25 dzień PRZYLOT DO POLSKI

Przylot do Warszawy. Pożegnanie z pilotem i z grupą. Zakończenie wyprawy.

Warunki

CENA OBEJMUJE:

 • bilety lotniczena trasach: Warszawa - Lima, Santiago - Warszawa, Lima - Cuzco, Calama - Santiago, La Paz - Rurrenabaque - La Paz

 • transfery z/na lotniska

 • 15 noclegów w hotelach ze śniadaniem w pokojach 2-osobowych z łazienkami

 • noclegi podczas wycieczek: 2 noclegi w chatkach na Pampie, 1 nocleg w chatce w dżungli, 1 nocleg w hotelu solnym i 1 nocleg w hostelu (pokoje wieloosobowe) na Salar Uyuni

 • wycieczki:

  • rejs na wyspy Uros i Taquila

  • dżungla (transport, przewodnik, wyżywienie, nocleg w obozowisku)

  • pampa (transport, przewodnik, wyżywienie, 2 noclegi w obozowisku)

  • Salar de Uyuni i laguny (transport, przewodnik, wyżywienie, 2 noclegi - hotel solny i hostel)

  • Salar de Atacama, Valle de la Muerte oraz Valle de la Luna (transport, przewodnik)

 • pakiet Machu Picchu: bilety kolejowe Ollantaytambo - Machu Picchu - Ollantaytambo, transport po Świętej Dolinie, bilet wstępu na Machu Picchu

 • bilety autobusowe: Cuzco - Puno, Puno - La Paz, La Paz - Uyuni 

 • transport busem granica Chile - San Pedro de Acatama - Calama

 • opiekę pilota Kiribati Club

 • ubezpieczenie Signal Iduna KL 30000 EUR i NNW 15000 PLN, bagaż podróżny 1000 PLN

 • zestaw podróżnika Kiribati Club:

  • koszulka klubowa

  • worek sportowy

  • etui na bilet

  • karta ubezpieczeniowa

 CENA NIE OBEJMUJE:

 • biletów wstępu do miejsc wymienionych w programie; transportu lokalnego w miastach: taxi itp. - ok. 220 USD

 • wyżywienia poza śniadaniami w hotelach i niektórych wycieczkach. Sugerowany budżet: ok. 20 USD dziennie na osobę

 • obowiązkowej składki na turystyczny fundusz gwarancyjny: 13 PLN/os.

 • atrakcji dla chętnych

ZALICZKA: 1000 pln

Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!

Zakwaterowanie

W miastach hotele - pokoje 2 osobowe z łazienkami. W dżungli i na pampie śpimy w obozowiskach w szałasach na łóżkach z moskitierą. Na wycieczce po Uyuni 1 nocleg w hotelu solnym, 1 nocleg w pokoju wieloosobowym z łazienką na korytarzu. 

Wyżywienie

W hotelach śniadania. Na wycieczkach w dżungli, pampie i na Uyuni wyżywienie jest zapewnione w pakiecie wycieczki,  przygotowywane przez kucharza lub przewodnika. Na pozostałe posiłki każdy przeznaczy kwotę zgodną z własnymi potrzebami. Pilot zabierze Cię do restauracji i barów z kuchnią lokalną lub, jeśli wolisz, z kuchnią europejską. Sam decydujesz, ile wydasz na wyżywienie podczas podróży.

Transport

Długie przejazdy rezlizowane są autobusami pierwszej klasy - wygodne najczesciej z toaletą i klimatyzacją. W programie mamy jeden nocny przejazd: z La Paz do Uyuni. Na wycieczki jezdzimy prywatnymi busami. W miastach jeździmy taksówkami. Do boliwijskiej dżungli polecimy i wrócimy małym samolotem. Na pampie i do dżungli podróżujemy łodzią i samochodem terenowym. Wycieczka po Salarze Uyuni odbywa się specjalnym samochodem terenowym. Na wszystkie wycieczki i na trekking do kanionu zabieramy tylko bagaż podręczny. Bagaż główny zostaje w hotelu.

Przydatne wyposażenie

 • Saszetka na pieniądze i dokumenty - warto wybrać taką do zawieszenia na szyi, zrobioną z przyjemnego w dotyku materiału (nosimy ją pod koszulą).

 • Dodatkowy portfel - poza głównym miejscem, w którym przechowujemy pieniądze i dokumenty, warto mieć dodatkowy portfel na drobne pieniądze oraz nieważną kartę kredytową, którym się posługujemy na ulicy i którego utrata nie będzie dla nas w żaden sposób bolesna (taka zmyłka dla kieszonkowców).

 • Jedna para wygodnych pełnych butów (letnie trekkingowe lub typu adidasy, ale ważne żeby podeszwa była gruba i antypoślizgowa).

 • Polar lub bluza na chłodniejsze wieczory i kurtka przeciwdeszczowa/wiatrochronna.

 • Ochrona przed słońcem: Okulary przeciwsłoneczne, czapka (kapelusz) lub chusta, krem z filtrem przeciwsłonecznym.

 • Dobry środek odstraszający komary i inne owady

 • Polecamy zabranie dużego plecaka (ewentualnie torby podróżnej na kółkach lub walizki) i małego plecaka. W małym plecaku nosimy nasze rzeczy osobiste, takie jak aparat, kamera, kosmetyki, książkę itd. Plecaczek stanowi nasz bagaż podręczny, na miejscu zabieramy go ze sobą na zwiedzanie lub trekking.

 • Pokrowiec na bagaż - nie chodzi o ochronne przed deszczem, choć i ta funkcja ma swoje zalety. Pokrowiec chroni nasz bagaż w czasie transportu, kiedy przerzucany jest w brudnych bagażnikach, ogranicza też w tym czasie dostęp do kieszonek osobom niepożądanym. Również na czas przelotu bagaż jest lepiej zabezpieczony.

 • Śpiwór (mały, letni) - pomimo tego, że wszystkie noce spędzamy w hotelach przydatny jest śpiwór (nie musi być ciepły, ważne żeby był mały). Wykorzystujemy go w autokarze w czasie nocnej jazdy - z uwagi na pracującą klimatyzację dobrze jest się przykryć. Może się przydać również podczas noclegów na wycieczce po Uyuni.

 • Jeśli czegoś zabraknie w dużych miastach są sklepy, w których możemy uzupełnić nasze braki (zarówno odzieżowe jak i te mniej przewidywalne potrzeby).

Informacje zdrowotne

 • Apteczka powinna zawierać: środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jakiś antybiotyk, tabletki na gardło, leki przeciwbiegunkowe, witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólowa i przeciwzapalna, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem, repelent przeciw komarom. Bardzo przydatne są też mokre chusteczki higieniczne (np. do pielęgnacji niemowląt).

 • Nie ma obowiązkowych szczepień; zalecane są: przypomnienie tężca, WZW ("żółtaczka") A i B. Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem.

 • Nie stosujemy profilaktyki antymalarycznej z uwagi na krótki czas przebywania w dżungli, jednak pewien stopień ryzyka zachorowania istnieje, dlatego decyzja jest indywidualna i zalecamy konsultacje ze swoim lekarzem. Polecamy przed wyjazdem zasięgnięcie porady lekarza w sprawie szczepień. Szczegółowych informacji dobrze zasięgnąć też w Poradni Chorób Tropikalnych (np. w Warszawie w Szpitalu Zakaźnym na ul. Wolskiej 30 lub w Punkcie Szczepień Sanepidu w Waszym mieście).

 • Na niektórych obszarach odwiedzanych przez nas w czasie wyprawy występuje żółta febra. Ryzyko zarażenia nie jest duże.

Pogoda

W górach w nocy temperatura może spaść do zera i wtedy przydaje się polar. Deszcze padają głownie w nocy, najwięcej w styczniu, lutym i marcu, są gwałtowne i krótkotrwałe. Na Salar de Uyuni w okresie czerwiec - wrzesień temperatury spadają nawet do -20°C. Na pampie i w dżungli temperatury od 20 do powyżej 30C, duża wilgotność powietrza.

Dokumenty

 • Paszport (powinien być ważny dłużej niż 6 miesięcy od daty wylotu).

 • Dla własnego dobra należy zrobić ksera wszystkich ważniejszych dokumentów: paszportu - strony ze zdjęciem i wizami (lub zeskanować i przesłać skany na swojego maila). Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały.

 • Zabieramy wszelkie legitymacje gwarantujące zniżki, np. Euro 26, ISIC.

 • Można zabrać też dodatkowe zdjęcia paszportowe.

 • Dobrze jest też posiadać dodatkowy dokument tożsamości ze zdjęciem np. prawo jazdy.

Pieniądze

 • Waluta zabierana na wymianę do Peru i Boliwii powinna być w nowych banknotach i w bardzo dobrym stanie. Najmniejsze rozdarcie czy plama mogą spowodować odmowę wymiany w kantorze.

Internet

Podczas wycieczek na Salar de Uyuni, do dżungli oraz na pampę brak Internetu oraz ograniczony zasięg telefoniczny.

Napięcie

Chile: Napięcie elektryczne: 220V / 60 Hz. Wtyczki typu C (takie jak w Polsce) oraz L.

Peru: Napięcie elektryczne: 220V / 60 Hz. Wtyczki typu C (takie jak w Polsce) oraz A.

Boliwia: Napięcie elektryczne: 230V / 50 Hz. Wtyczki typu C (takie jak w Polsce) oraz A.

WIZY

Boliwia

 • Polscy turyści udający się do Boliwii są zwolnieni z obowiązku wizowego w przypadku pobytu do 90 dni. 

 • Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu.

Chile

 • Obywatele RP nie potrzebują wizy na pobyt do 90 dni. 

 • Mini­malny okres ważności paszportu przy wjeździe nie jest określony, nie ma również obowiązku okazania biletu powrotnego.

Peru

 • Obywatele polscy udający się do Peru w celach turystycznych (pobyt do 90 dni) oraz podróżujący tranzytem są zwolnieni z obowiązku wizowego. 

 • Okres ważności paszportu przy wjeździe nie jest określony (zaleca się przynajmniej 6 miesięcy).

ATRAKCJE DLA CHĘTNYCH

Rafting

Spływ rwącym potokiem w pontonach. Koszt 20-50 USD.

Wycieczka konna

Zwiedzanie inkaskich ruin w okolicach Cuzco. Koszt około 10 USD. 

Downhill w Boliwii

Zjazd rowerowy słynną "drogą śmierci". Koszt około 70 USD.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej DALEKO PRZEZ ANDY - BOLIWIA, CHILE, PERU pochodzą od biura Kiribati Club, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Boliwia, Peru, Chile. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.