Na szlaku mirry i kadzidła

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Na szlaku mirry i kadzidła

 • Pustynia piaszczysta Wahiba o wschodzie i zachodzie słońca
 • Malownicze doliny: Wadi Shab, Wadi Bani Khalid, Wadi Tiwi...
 • Górskie kaniony pasma Jebel Akhdar
 • Odosobnione i opuszczone górskie wioski
 • Stare Miasta: Nizwa, Sur, Maskat
 • Kolonia morskich żółwi
 • Arabskie targowiska: souk w Murtah i w Nizwie
 • Stare forty: Nizwa, Jabreen, Bahla

Oman jest perłą Arabii. Oferuje piękno przyrody zaklęte w złotych piaskach pustyni, górach i zielonych dolinach wadi. Mieszkańcy kraju serdecznym gestem zaproszą nas do meczetu i opowiedzą o ibadytyzmie - swojej islamskiej religii. Kupcy wyłożą przed nami bogactwa swojego kraju - kadzidło, mirrę, przyprawy a także daktyle, ryby i owoce morza.

Na arabskim souku...

Sprzedawca rozkłada przed nami kaszmirowe szale z Pakistanu - są tkane z najlepszej jakości wełny kóż kaszmirskich, te z dolnej półki są po kilka riali (kilkadziesiąt złotych), te z najwyższej nawet po pięćset (prawie 5 tys. złotych) - są tkane z samych najdeliktaniejszych włókien kozich bród. Obok wszystkimi barwami tęczy mienią się chusty i damskie sukienki; męskie suknie - diszdasza - oferowane są w kilku kolorach. Niewielki placyk na souku w Mutrah otaczają stoiska z przyprawami - można skosztować i zasięgnąć porady kulinarnej; na sąsiednim stoisku oferują nam olibanum - grudki żywicy różnych gatunków kadzidłowców, a także ciemne grudki mirry. Także tutaj ceny mają dużą rozpiętość w zależności od czystości surowca. Do ich palenia nalepiej nadają się gliniane kadzielnice... Po różnych stoiskach można wędrować godzinami - oglądać, dotykać, wąchać i smakować arabskiego świata.

Wadi-znaczy dolina, wadi-znaczy życie...

Zostawiamy zgiełk arabskich ulic, placów, targów i ruszamy na pustynię. Pustynia w Omanie zaczyna się tam, gdzie kończy się miasto, a kończy tam, gdzie wyrasta kolejne; czasem zaś sięga samego oceanu. Kamieniste hamady, żwirowe seriry i piaszczyste ergi zajmują niemal cały kraj. W drodze ku złotym piaskom Ramlat al-Wahibah odwiedzimy pełne życia i uroku pustynne doliny - uedy (wadi). Każda inna, każda inaczej wyrzeźbiona, każda inaczej przystrojona bujną zielenią i potokami życiodajnej wody. Powędrujemy przez zacienione doliny, przyjrzymy się życiu u pustynnego wodopoju. Na skraju pustyni, na piaszczystą nadmorską plażę wychodzą wychodzą olbrzymie żółwie morskie, by złożyć jaja - po 2 miesiącach młode żółwiki powrócą w toń oceanu. Wybierzemy się na tę plażę z nadzieją spotkania jednego z olbrzymich zółwi zielonych.

Jabal Shams - Góra Słońca

Arabską nazwę najwyższego szczytu Omanu tłumaczy się jako "góra słońca" - u jej stóp roztaczają się głęboko wcięte kaniony. Serpentynami górskich dróg i oślich ścieżek powędrujemy przez góry w poszukiwaniu osad ludzkich, opuszczonych wiosek, tarasowych plantacji palm daktylowych. Poszukamy najpiękniejszych widoków Półwyspu Arabskiego. W cieniu 'Góry Słońca' przeżyjemy prawdziwe górskie przygody w czasie eskapad pieszych i w samochodach terenowych. Po powrocie z gór odpoczniemy w gorących żródłach i w stolicy nad oceanem.

Program

Dzień 1 Wylot z Polski

Przelot z Warszawy do Maskatu i przylot do Maskatu wieczorem lub rano dnia następnego.

Dzień 2 Maskat - stare miasto, souk rybny i souk w Mutrah

Ruszamy na zwiedzanie stolicy Omanu: dzielnica instytucji rządowych i ambasad, souk (targ) rybny i souk wyrobów regionalnych w Mutrah, pałac sułtana Qaboos i fort, Stary Maskat, spacer po porcie i po plaży.

Dzień 3 Doliny Wadi Shab i Wadi Tiwi, miasto Sur, kolonia żółwi

Rano zajrzymy do olśniewającego wielkością i bogactwem Wielkiego Meczetu. Następnie wyruszymy na widokową drogę, którą przemierzymy wybrzeże aż do miasta Sur. Po drodze zajrzymy do spektakularnej doliny Wadi Shab, którą powędrujemy malowniczym kanionem do miejsca, w którym będzie można się wykąpać i popłynąć do ukrytej jaskini. Dolina Wadi Shab to olśniewająco piękny i dziki fragment kraju Wieczorem przejedziemy do Sur. W Sur zobaczymy latarnię morską, dzielnicę białych domków, stocznię tradycyjnych kutrów typu dhow. Wieczorem odwiedzimy plażę, na której regularnie pojawiają się olbrzymie żółwie zielone (nocna wycieczka z przewodnikiem dla chętnych).

Dzień 4 Słynna dolina Wadi Bani Khalid, złota pustynia al-Wahibah

Pojedziemy do najbardziej znanej doliny w Omanie - Wadi Bani Khalid - doliną tą przez cały rok płynie woda, która zasila kilka jeziorek i wodospadów (możliwość kąpieli bądź spacer w górę doliny do dzikiej jaskini - konieczna latarka!). Z doliny wyruszymy w niezwykłą podróż do rozległych, złotych wydm Ramlat al-Wahibah (ponad 12 tys. kilometrów kwadratowych piaszczystej pustyni). Na pustyni odwiedzimy jedną z ostatnich osad Beduinów. Zachód słońca nad wydmami i nocleg na campie.

Dzień 5 Wędrówki po piaskach pustyni al-Wahiba

Wschód słońca na pustyni. Odpoczynek i wędrówki po piaszczystej pustyni Wahiba. Chętni wybiorą się na fakultatywną wycieczkę na wielbłądach.

Dzień 6 Stara Nizwa i faladże oazy Birkat Al Mauz

Zwiedzimy dawną stolicę Omanu - Nizwę. Na wielkim souku w Nizwie można zobaczyć i kupić tradycyjne rękodzieło, owoce, przyprawy i wiele innych; wejdziemy także na XVII-wieczny fort, z którego spojrzymy na okolicę. Zajrzymy do ruin zbombardowanego w latach '50 Tanuf.

Dzień 7 Samochodami 4x4 przez "Zielone Góry" - Jebel Akhdar

Pokonamy zapierający dech w piersiach przejazd przez "Zielone Góry" - Jebel Akhdar - drogą dostępną niegdyś tylko dla osiołków. Przystaniemy w wioskach i punktach widokowych i zajrzymy do doliny Wadi Bani Habib. Po drodze zatrzymamy się w Birkat Al Mauz, gdzie zobaczymy ruiny dawnej wioski i stare, tradycyjne kanały nawadniające - faladże - które znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Dzień 8 Wielki Kanion u stóp pasma Jebel Shams

Ruszamy z Jebel Akhdar. Zatrzymamy się pod fortem Bahla i przejedziemy do zamku Jabreen oraz do zniszczonej jemeńskiej wioski Al Hamra. Górską drogą dotrzemy do Misfat Al Abreen z tarasami, na których uprawiane są palmy daktylowe. Przejedziemy Wielkim Kanionem Arabii - Wadi Ghul - i dolinami pod pasmem Jebel Shams do opuszczonej wioski i wąskiej, głęboko wciętej doliny Wadi Nakhr. Zobaczymy ruiny dawnego perskiego miasta na skalistym zboczu nad Wadi Ghul.

Dzień 9 Dolina Wadi Bani Awf i górska wioska Bilad Sayt

Dotrzemy do doliny Wadi Bani Awf; poznamy życie odosobnionej górskiej wioski Bilad Sayt. Przejedziemy zapierającą dech w piersiach trasą z widokami na głęboko wcięte w skały kaniony. Zajrzymy do dolin Wadi Mistal i popatrzymy na XVII-wieczny fort w Nakhal wzniesiony na szczycie góry, na krawędzi pasma Jebel Akhdar. Pasmo otoczone jest pięknymi oazami, a nieopodal można się wykąpać w uzdrawiających, gorących źródłach.

Dzień 10 Odpoczynek i spacery po Maskacie

Tego dnia pospacerujemy sobie po uliczkach i targach Maskatu. Odpoczeniemy po pełnej wrażeń podróży. Wieczorem lub rankiem dnia następnego wylatujemy do Polski. Chętni tego dnia mogą popłynąć na rejs na obserwacje delfinów. Wylot do Polski wieczorem lub rano dnia nastepnego.

Dzień 11 Powrót do Polski

Powrót do Polski.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Zakwaterowanie: pokoje 2-osobowe w hotelach, 1 noc na kampie na pustyni
 • Wyżywienie: śniadania, na kampie na pustyni 1 kolacja
 • Przejazdy na miejscu: transfery z lotniska do hotelu i na lotnisko; w czasie 7-dniowego objazdu samochody 4x4
 • Opiekę 2 przewodników: miejscowego omańskiego i polskiego
 • Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | bagaż do 2000 PLN
 • Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Przelotu: Warszawa-Maskat-Warszawa (ok. 2000-2400 PLN, pomagamy przy zakupie tego biletu)
 • Opłat wizowych: ok. 52 USD wiza do Omanu opłacana na miejscu na lotnisku
 • Wyżywienia poza wymienionym
 • ewentualnych dodatkowych atrakcji: przejażdżki wielbłądami, rejsu na obserwacje delfinów
 • ewentulanych zwyczajowych napiwków

Liczba uczestników: 7 - 9 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 2500 PLN

Dopłatę należy uregulować do 30 dni przed wyjazdem. Część ceny wyjazdu: 750 USD płatna na konto wg kursu sprzedaży USD mBanku z dnia dokonywania wpłaty.

Atrakcje opcjonalne, na koszt uczestnika:

 • rejs w poszukiwaniu delfinów - ok. 15-20 OMR
 • przejażdżka wielbłądem na pustyni Wahiba - ok. 15-20 OMR

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Na szlaku mirry i kadzidła pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AZJA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.