Afryka w kolorze hebanu

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
22 dni7 540 + 2 740USD

O wyprawie

 • Jeden z 7 cudów natury - Wodospady Wiktorii (UNESCO)
 • Safari w PN South Luangwa
 • Jezioro Malawi - jedno z największych jezior w Afryce otoczone trzytysięcznymi szczytami
 • Zanzibar - mieszanka wielu kultur i rajskie plaże
 • Ngorongoro - krater wygasłego wulkanu wewnątrz którego żyją zebry, antylopy, lwy, gepardy, słonie, hieny, hipopotamy, bawoły, strusie, nosorożce i wiele gatunków ptaków
 • Pełne dzikich zwierząt sawanny PN Serengeti (UNESCO) oraz Rezerwatu Ngorongoro (UNESCO)

Wschodnia Afryka - kontynent niezwykły, przez stulecia grabiony z tego, co miał najcenniejsze: drewna hebanowego i ludzi, którzy m. in. przez porty Zanzibaru byli wywożeni na plantacje obu Ameryk. Dziś ten rejon świata oferuje przyjezdnym uspokojenie, wspaniałe widoki, dziewiczą przyrodę. Podróż rozpoczniemy pod wodospadami Wiktorii, gdzie tysiące ton wód rzeki Zambezi spada w każdej sekundzie z szerokiej na 1700 m bazaltowej półki, by 100 m niżej zakotłować się w wąskiej gardzieli, a zakończymy niezapomnianym safari w najsłynniejszych parkach narodowych – Serengeti i Ngorongoro.

Park Narodowy South Luangwa i jezioro Malawi
Ci, którzy go odwiedzili, mówią o nim po prostu "Park" i wracają tu co roku. Jeden z najpiękniejszych i najdzikszych parków narodowych w Afryce, położony w rzadko odwiedzanym kraju, daleko od ruchliwych tras. Zamieszkały przez mnóstwo dzikich zwierząt które będziemy obserwować podczas safari. Obóz rozbijemy obok wodopoju słoni nad rzeką Luangwa, odwiedzanym również przez hipopotamy i lwy. Później ruszymy w stronę jednego z największych jezior Afryki - jeziora Malawi. Leży ono w wielkim Rowie Afrykańskim i zajmuje jedną trzecią terytorium państwa Malawi.

Zanzibar
Zanzibar słynął niegdyś z plantacji przypraw i mimo, że dziś nie mają już one takiego znaczenia gospodarczego to wyspa jest wspaniałym miejscem żeby zobaczyć i poznać tajniki uprawy m.in.: gałki muszkatołowej, gorczycy, imbiru, wanilii, kardamonu, cynamonu, chili, szafranu, curry, ziela angielskiego, goździków i pieprzu czarnego. Jednak Zanzibar to przede wszystkim niezwykła mieszanka wielu kultur: arabskiej, hinduskiej i europejskiej z kolorytem miejscowych plemion. To portugalskie forty, sułtańskie pałace, Stone Town (Kamienne Miasto), przyjacielscy, uśmiechnięci ludzie i rajskie plaże.

Park Narodowy Serengeti i Ngorongoro
„Serengeti” w języku Masajów oznacza „nieskończone równiny”. To jeden z największych i najbardziej znanych parków narodowych świata będący ostoją nienaruszonej przyrody. W lipcu i sierpniu na terenie parku ma miejsce niezwykły spektakl natury - wielka migracja stad antylop gnu i zebr, które co roku przemierzają drogę z równin Serengeti do Masai Mara w poszukiwaniu pożywienia. Nieopodal znajduje się Ngorongoro - kaldera wygasłego wulkanu, jednego z największych na Ziemi (ok. 20 km kwadratowych). Pionowe, kilkusetmetrowe ściany ochroniły unikalny ekosystem przed ingerencją ludzi. Żyją tu zebry, antylopy, lwy, gepardy, słonie, hieny, hipopotamy, bawoły, strusie, nosorożce i wiele gatunków ptaków - dlatego nazywany jest "Arką Noego". Stojąc na krawędzi krateru zobaczymy ten żywy teatr u swych stóp - potem zjedziemy w dół i spędzimy niezapomniane chwile na obserwacji tego wyjątkowego miejsca, gdzie królują zwierzęta.

 

Program

Dzień 1-2 Przelot do Afryki
Przelot do Johannesburga i dalej do Victoria Falls.

Dzień 3 Wodospady Wiktorii - jeden z 7 cudów natury
Miasteczko Victoria Falls położone tuż przy wodospadach jest idealnym miejscem do rozpoczęcia afrykańskiej wyprawy. Oferuje szereg niesamowitych atrakcji*: rejs po Zambezi, bungee jumping, rafting, kajaki, safari na loty widokowe helikopterem, etc. Podziwianie jednego z siedmiu cudów natury - szerokich na prawie dwa kilometry i wysokich na ponad 100 m Wodospadów Wiktorii. Ścieżki widokowe na terenie parku wiodą przez las tropikalny, który porasta zraszane bryzą z wodospadów skały.

Dzień 4 Przejazd przez Zambię, gdzie czas zatrzymał się w miejscu
Wyruszamy w głąb Afryki. Wjeżdżamy do Zambii - kraju, w którym czas zatrzymał się 40 lat temu. Jedziemy do stolicy Zambii - Lusaki (nocleg na campie na obrzeżach miasta). Z Lusaki udajemy się do Chipaty - przystanku na drodze do wspaniałego Parku Narodowego South Luangwa.

Dzień 5 Kajaki w Parku Narodowym Dolnej Zambezi

Z Lusaki udajemy się do Parku Narodowego Dolnej Zambezi. Środowisko geograficzne parku ukształtowane jest przez zmienny poziom wód rzeki Zambezi. Dominuje tutaj roślinność podmokłych łąk i wód stojących. Suche tereny porośnięte są lasami, zdominowanymi przez drzewa mahoniowe, hebanowce, baobaby i figowce. Tereny wzdłuż Zambezi są jedynym stałym źródłem wody w obrębie wielu kilometrów, co sprawia, że w parku zbierają się liczne zwierzęta. Spotkamy m.in. słonie, bawoły, lamparty i gepardy. Żyją tu też krokodyle i hipopotamy. Dla chętnych wyprawa kajakowa na zachód słońca*

Dzień 6 Park Narodowy South Luangwa

Obóz rozbijemy na campie nad rzeką Luangwa zamieszkałą przez hipopotamy i krokodyle. Wieczorne safari po parku. South Luangwa ze względu na trudną dostępność jest rzadko odwiedzany, za to obfituje w dziką zwierzynę, posiada również unikalną scenerię zupełnie nieskażoną cywilizacją. W South Luangwa mieszka największa ilość drapieżników na świecie (lwy, gepardy) - i tu je najłatwiej spotkać.

Dzień 7 Park Narodowy South Luangwa

Obóz rozbijemy na campie nad rzeką Luangwa zamieszkałą przez hipopotamy i krokodyle. Wieczorne safari po parku. South Luangwa ze względu na trudną dostępność jest rzadko odwiedzany, za to obfituje w dziką zwierzynę, posiada również unikalną scenerię zupełnie nieskażoną cywilizacją. W South Luangwa mieszka największa ilość drapieżników na świecie (lwy, gepardy) - i tu je najłatwiej spotkać

Dzień 8 Malawi zwane "gorącym sercem Afryki"

Wjeżdżamy do jednego z najpiękniejszych krajów Afryki - Malawi. Jest to jedyny w swoim rodzaju kraj, w którym właściwie nie ma miast w europejskim pojęciu tego słowa. Na nocleg podążamy nad jezioro Malaw

Dzień 9-10 Jezioro Malawi: czas na relaks i wypoczynek

Kolejne dni będziemy spędzać nad przepięknie położonym jeziorem Malawi, podróżując na północ wzdłuż jego brzegów i obozując na campach tuż obok plaż. Jezioro jest rajem dla nurków. Czas na relaks i wypoczynek. Malawi jest nazywane "gorącym sercem Afryki". Tu będziemy mogli poznać prawdziwe oblicze tego kontynentu. Będziemy przejeżdżać przez niewielkie wioski, zamieszkałe przez rybaków i utalentowanych rzemieślników.

Dzień 11-12 Tanzania - przejazd przez plantacje herbaty i bananów

Wjeżdżamy do słynącej ze swych parków narodowych Tanzanii. Mijając plantacje herbaty i bananów dojeżdżamy do gór w centralnej części kraju. Dla chętnych wizyta na jendej z plantacji oraz wędrówka wśród ciekawych formacji skalnych w Isimila Stone Age*. Na pierwszą noc zatrzymujemy się na farmie, na drugą na campie na terenie Parku Narodowego Mikumi, zamieszkałego przez wielką ilość dzikich zwierząt

Dzień 13 Park Narodowy Mikum, Morogoro i Dar es Salaam

Przejeżdżamy przez Park Narodowy Mikum, miejscowość Morogoro i udajemy się nad ocean. Wieczorem dojedziemy do Dar es Salaam - miasta zamieszkałego przez Murzynów, Hindusów, muzułmanów. Będziemy mieli przedsmak tego, co zobaczymy na Zanzibarze. Obóz rozbijemy tuż przy plaży Oceanu Indyjskiego.

Dzień 14-16 Zanzibar - mozaika wielu kultur

Zanzibar, korzenna wyspa, jest domem kultury suahili - ekscytującej mikstury elementów afrykańskich, hinduskich i arabskich. Przeprawiamy się na wyspę. Będziemy chłonąć atmosferę Stone Town i pobliskich korzennych plantacji a także rozkoszować się bielą miejscowych plaż i podziwiać turkus morza. To relaks przed kolejnymi czekającymi nas atrakcjami.

Dzień 17 Przelot nad najwyższymi szczytami Afryki: Mount Meru i Kilimandżaro

Lecimy na północ Tanzanii do Arushy - miasta położonego u stóp Mount Meru. Po drodze podziwiamy najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro (5895 m n.p.m.). Przejazd do Karatu - miejscowości, która będzie naszą bazą na safari po najsłynniejszych parkach narodowych Afryki: Serengeti i Ngorongoro

Dzień 18-19 Rezerwat Ngorongoro i Park Narodowy Serengeti

Wyruszamy w kierunku Ngorongoro. Będziemy eksplorować dno krateru Ngorongoro, w którym dzięki barierze wysokich brzegów krateru zachował się unikalny ekosystem. Na koniec wyprawy pojedziemy do Parku Narodowego Serengeti. Jest to jeden z największych i najbardziej znanych parków narodowych świata. Odbędziemy niezapomniane safari. Powrót do Arushy.

Dzień 20 Kenia - przejazd do Nairobii

Opuszczamy Tanzanię i wjeżdżamy do Kenii. Kierujemy się w stronę ostatniego miasta na naszym szlaku - Nairobi.

Dzień 21-22 Powrót do Polski

Przelot z Nairobii do Warszawy.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Przeloty: Warszawa-Victoria Falls, Zanzibar-Arusha i Nairobi-Warszawa
 • Przejazdy pojazdami specjalnie przystosowanymi do poruszania się po afrykańskich szlakach
 • Noclegi w namiotach i hotelach turystycznych (Zanzibar, Nairobi)
 • Wyżywienie przygotowywane przez towarzyszącego kucharza na trasie Victoria Falls - Dar es Salaam
 • Prom i 3-dniowy pobyt na Zanzibarze
 • Sprzęt kempingowy
 • Opiekę polskiego przewodnika oraz miejscowego przewodnika i kucharza
 • Safari w PN South Luangwa
 • Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2 000 PLN
 • Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wizy do Malawi, Kenii, Zimbabwe, Tanzanii, Zambii (ok. 340 zł + 180 USD)
 • Wyżywienia podczas pobytu na Zanzibarze i w Victoria Falls, Arushy i Nairobi (ok. 150 USD)
 • 2-dniowego safari w PN Serengeti i PN Ngorongoro (ok. 450 USD)
 • Atrakcji dodatkowych w Victoria Falls i nad jeziorem Malawi i innych wg programu
 • Napiwków dla miejscowych przewodników i kierowcy (ok. 70 USD).

Liczba uczestników: 10 - 18 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 3000 PLN  - pobierana po potwierdzeniu możliwości realizacji wyjazdu

Dopłatę należy uregulować do 30 dni przed wyjazdem. Część ceny wyjazdu: 1980 USD płatna na konto wg kursu sprzedaży USD mBanku z dnia dokonywania wpłaty.

*) atrakcje opcjonalne, na koszt uczestnika:

 • bilet do PN Victoria Falls (Zimbabwe) - ok. 35 USD
 • rafting na Zambezi - ok. 150 USD
 • wyprawa kajakowa na Zambezi - ok. 150 USD
 • lot helikopterem nad wodospadami - ok. 150 USD
 • skok na bungy - ok. 150 USD
 • kajaki w PN Dolnej Zambezi - ok. 35 USD
 • nurkowanie w jez. Malawi ok. 60 USD, kolejne 30 USD
 • wizyta na plantacji herbaty - ok. 10 USD
 • wizyta w Isimila Stone Age - ok. 8 USD
 • nurkowanie na Zanzibarze - od 40 USD
 • rejs o zachodzie słońca - ok. 40 USD

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Afryka w kolorze hebanu pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AFRYKA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach . Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.