Tramping Laos - Kambodża - Tajlandia

Tramping Laos - Kambodża - Tajlandia
  • Forma aktywności: Wyprawy
  • Kraje: AZJA
  • Wyżywienie: brak
  • cena: 0

Soczyste mango, pad thai i green curry, czyli zabieramy Was na pyszny tramping do Indochin. Na trasie będą też kolorowe bazary, prastare zabytki, klimatyczne miasteczka, a nawet plażowanie i rafting. Tramping do Laosu, Kambodży, Tajlandii to wspaniała okazja do poznania tych trzech wiecznie zielonych, buddyjskich krajów.

Nasz tramping rozpoczniemy od Bangkoku, gdzie zobaczymy imponujące buddyjskie świątynie i kolorowe bazary. Labiryntami ulic przejdziemy się tuk-tukiem i popłyniemy promem po rzece Chao–Praya. Z Bangkoku wyruszymy do Chiang Mai – jednego z najpiękniejszych miast Tajlandii.

Drugi na trasie jest Laos. Po przekroczeniu granicy czeka na dwudniowa przygoda, czyli przeprawa łodzią pasażerską po Mekongu. Popłyniemy do Luang Prabang (UNESCO) – dawnej stolicy Laosu, słynącej z drewnianych świątyń i starej francuskiej zabudowy. Po zwiedzaniu będziemy się kąpać w turkusowym wodospadzie. Dalej nasz tramping wiedzie przez góry do Vang Vieng – miejscowości u podnóża olbrzymich ostańców skalnych, gdzie czekają nas kolejne atrakcje: rafting, spacery po jaskiniach i polach ryżowych. A na koniec, po zwiedzaniu  małej stolicy – Vientiane – pojedziemy na południe Laosu i na wyspach Mekongu zamieszkamy w laotańskiej wsi.

Nasz tramping obejmuje też wędrówkę przez dziką Kambodżę. Zatrzymamy się w Phnom Penh, skąd ruszymy na południe kraju na kambodżańskie plaże, które stanowią doskonałą alternatywę do plaż w Tajlandii. Co tam nas czeka? Masaże, nurkowanie, wodne wycieczki i pyszne owoce morza… I wreszcie po licznych przygodach dotrzemy do Siem Reap i legendarnego kompleksu Angkor. Po dawnym królestwie, które obejmowało całą południowo-wschodnią Azję, pozostały olbrzymie kompleksy świątynne, które przez kilkaset lat były porośnięte dżunglą i zapomniane, a które teraz będziemy mogli podziwiać w pełnej krasie.

1 DZIEŃ
Wylot z Warszawy do Bangkoku przez jeden z europejskich portów lotniczych.

2 DZIEŃ  Bangkok (Tajlandia)
Przylot do Bangkoku. Zakwaterowanie w turystycznej, gwarnej i kolorowej okolicy Khao San Road. Spacer po okolicy. Odpoczynek. Na kolacje pyszne tajskie jedzenie: pad thai lub curry. Nocleg.

3 DZIEŃ  Bangkok
Poranne zwiedzanie Bangkoku: kompleks świątynny Wat Phra Kaew, gdzie znajduje się Szmaragdowy Budda, najważniejszy budda w Tajlandii, ubrany w strój przyozdobiony tysiącami diamentów, stupa z prochami Buddy, biblioteka oraz Pałac Królewski, kolorowa Wat Po – świątynia leżącego Buddy (Budda ma 43 metry długości i 15 wysokości). Popłyniemy łodzią do Wat Arun – Świątyni Świtu, najstarszej w Bangkoku. Wieczorem wyjazd nocnym autobusem na północ Tajlandii do dawnej tajskiej stolicy – spokojnego Chiang Mai. Miasto przez kilka wieków było bardzo ważnym ośrodkiem kulturalno – religijnym.

4 DZIEŃ  Chiang Mai
Zwiedzanie Chiang Mai i okolic. Zobaczymy najważniejsze świątynie takie jak: Wat Chedi Luang (niegdyś stała tu olbrzymia stupa – 84 m, pozostałości nadal robią wielkie wrażenie), Wat Phra Singh, Wat Jed Yod. Wycieczka do królewskiego sanktuarium Wat Phra That Doi Sutep, położonego pośród lasów na wysokości 1000 m n.p.m., 14 km od miasta, na szczyt prowadzi 290 stopni (5-10$).

5 DZIEŃ  Chiang Khong
Poranny odpoczynek. Dla chętnych na safari na słoniach lub inne lokalne atrakcje. Przejazd do Chiang Khong na granicy z Laosem (6 godz.). Po drodze zobaczymy przepiękną, wybudowaną współcześnie, białą świątynię buddyjską – Wat Rong Khun. Spacer po miasteczku. Nocleg.

6-7 DZIEŃ  Mekong (Laos)
Przekraczamy Mekong. Wyrabiamy wizy do Laosu i kwaterujemy się na łódź pasażerską. Zaczyna się nasza dwudniowa wycieczka Mekongiem. Na nocleg zatrzymujemy się w wiosce Pakbeng, położonej na stromym zboczu nad Mekongiem. Pierwsze spotkanie z kuchnią laotańską.  Wieczorem drugiego dnia dopływamy do Luang Prabang (UNESCO) – dawnej stolicy Laosu, położonej w zielonej, górzystej okolicy. Na kolację pyszna ryba na lokalnym markecie. Nocleg w Luang Prabang.

8 DZIEŃ  Luang Prabang
Zwiedzanie Luang Prabang i starej stolicy królestwa, spacer spokojnymi uliczkami z kolonialną zabudową oraz wzdłuż Mekongu. Zwiedzamy: przepięknie zdobiony kompleks królewskich świątyń Wat Xieng Thong, muzeum królewskie. Dla chętnych wejście na wzgórze świątynne Phu Si. Nocleg.

9 DZIEŃ  Luang Prabang, Vang Vieng
O świcie udamy się na główną ulicę miasta aby spotkać mnichów zbierających jałmużnę. W drodze powrotnej zjemy śniadanie na kolorowym markecie. Przejazd do miasteczka Vang Vieng, położonego wśród olbrzymich ostańców skalnych, nad brzegiem rzeki Xong. Obecnie miasteczko słynie również z licznych knajpek, zabaw i dobrego jedzenia. Wieczorna impreza. Nocleg w Vang Vieng.

10 DZIEŃ  Vang Vieng
Zwiedzanie pięknej okolicy, do wyboru:
– spływ rzęką Xong kajakiem lub na dętce, połączony ze spacerem i pływaniem po podziemnej jaskini (ok. 12$),
– zwiedzane okolicy rikszami (5-10 $), rowerami (ok. 2$) lub motorem,
– trekking po jaskiniach i okolicy (5-10$).

11 DZIEŃ  Vientian
Przejazd do Vientian – stolicy Laosu. Zwiedzanie miasta: Wielka Stupa, Patuxai, Wat Si Saket. Nocny przejazd do Paxe na południu Laosu.

12 DZIEŃ  wyspy Mekongu
Przyjazd na egzotyczne wyspy na Mekongu. Odpoczywamy w laotańskiej wiosce na jednej z wysp archipelagu. Spacer po polach ryżowych, wodospad. Nocleg.

13-14 DZIEŃ  wyspy Mekongu, Sung Treng (Kambodża)
Odpoczynek na wyspie. Zwiedzanie okolic. Drugiego dnia popołudniowy przejazd do Kambodży. Przekraczamy granicę. Na nocleg jedziemy do małej miejscowości Sung Treng.

15 DZIEŃ  Phnom Penh
Całodniowy przejazd do Phnom Penh przez porośniętą dżunglą Kambodżę. Zakwaterowanie. Spacer wzdłuż Mekongu. Na kolację amok – kambodżańskie curry. Nocleg w Phnom Penh.

16 DZIEŃ  Phnom Penh
Zwiedzanie rikszami Phnom Penh (ok. 10$): kompleks Pałac Królewski i Srebrna Pagoda (podłoga świątyni wyłożona jest pięcioma tysiącami srebrnych płytek – 1 kg każda, wewnątrz znajduje się posąg Buddy inkrustowany 9600 diamentami), Wat Phnom – pagoda na szczycie wzgórza, Tuol Sleng – muzeum ludobójstwa (w czasie panowania Czerwonych Khmerów zginęło tu około 17 tysięcy ludzi). Wyjazd na Pola Śmierci – miejsce egzekucji więźniów z Tuol Sleng. Zakupy na pełnym pamiątek „rosyjskim” bazarze. Przejazd do Sihanoukville na kambodżańskie plaże. Wieczorny przyjazd. Nocleg.

17-18 DZIEŃ  Sihanoukville
Wypoczynek, plażowanie, imprezy itp. Drugiego dnia po południu przejazd do Phnom Penh. Nocleg w Phnom Penh.

19 DZIEŃ  do Angkor
Całodzienny przejazd do Siem Reap – miasta wypadowego do zwiedzania kompleksu Angkor. Wieczorne wyjście na market, zakupy przypraw, pamiątek. Nocleg w Siem Reap.

20 DZIEŃ – Angkor Wat
Całodzienne zwiedzenie najsłynniejszego kompleksu świątyń Khmerów: największa ze wszystkich, słynna Angkor Wat, kompleks Angkor Thom zbudowany przez króla Jayovarmana VII, jednego z największych budowniczych świątyń, przypominający górę Bayon ze 192 twarzami Buddy, Baphuon z leżącym ogromnym Buddą, porośnięty ogromnymi drzewami Wat Phrom oraz wiele innych ukrytych w dżungli świątyń. Nocleg w Siem Reap.

21 DZIEŃ  Siem Reap
Odwiedzimy jedną z położonych na wodzie wiosek w okolicach olbrzymiego jeziora Tonle Sap, a następnie ukrytą w dżungli ogromną świątynię Bang Malea, wybudowaną przez budowniczego Angkor Wat – Suryawarmana II (całodniowa wycieczka ok. 35 $). Nocleg w Siem Reap.

22 DZIEŃ  Bangkok (Tajlandia)
Przejazd busem przez Kambodżę, przekroczenie granicy tajskiej, po południu przyjazd do Bangkoku.

23  DZIEŃ
Wylot do Polski. Wieczorem przylot do Warszawy.

Cena zawiera: 

przeloty Warszawa - Bangkok - Warszawa, ubezpieczenie KL i NNW, noclegi, transport: autobusy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota

Cena nie zawiera: 

wizy kambodżańskiej (ok. 30 $) i wizy laotańskiej (ok. 30 $), kosztów wyżywienia (ok. 10 $ dziennie), zajęć fakultatywnych: trekking, rafting i inne (ceny podane w programie wyprawy), biletów wstępu, napiwków

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

grupy

GRUPA

Grupa od 6 do 11 osób.

W celu wyrobienia wizy kambodżańskiej i laotańskiej należy zabrać ze sobą paszport z przynajmniej 3 wolnymi stronami, ważny min. 6 miesięcy od daty wjazdu do kraju i 2 aktualne zdjęcie paszportowe. Wizy dostajemy na granicy.

bagaz

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu zwłaszcza w górach mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.

jak-sie-ubrac

JAK SIĘ UBRAĆ?

Temperatury w trakcie wyprawy będą raczej wysokie i nie powinno padać (pora sucha trwa od listopada do kwietnia). Średnie temperatury w tym okresie wahają się od max. 32 st. C do min. 21 st. C.

– obuwie: wygodne, lekkie buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
– polar, lekka kurtka sportowa
– apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie, czasem ostro działa klimatyzacja)
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– długie, cienkie spodnie i przewiewna bluzka z długim rękawem, najlepiej z bawełny (niezbędne do zwiedzania świątyń)

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w większości hoteli można tanio oddać rzeczy do prania).

co-bezwzglednie-nalezy-zabrac

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny, mogą przydać się dodatkowe baterie do aparatu ze względu na częste awarie prądu
– lekki śpiwór lub  najlepiej prześcieradło
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w hotelu kawy lub herbaty
– ręcznik plażowy
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z wysokim faktorem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
– latarkę (może być czołówka)
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach
– drobne upominki dla dzieci, np. długopisy, maskotki (lepiej nie zabierać słodyczy, w miejscach gdzie jest dużo turystów dzieci często chorują na próchnicę)

pieniadze

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać około 300-400 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie i bilety wstępów oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Osoby spożywające alkohol powinny mieć świadomość, że może to podnieść ogólne koszty pobytu.

Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży. Koniecznie trzeba się targować (rzeczywista wartość towarów jest często dużo niższa niż pierwsza cena podawana przez sprzedawcę).

Dolary muszą być w bardzo dobrym stanie, nowe (duże głowy prezydentów na banknotach). Nie opłaca się zabierać niskich nominałów (1-10 $), gdyż przy wymianie mają one niższą wartość.

Bankomaty są dostępne rzadko, tylko w dużych miastach i nie zawsze działają.

zdrowie

ZDROWIE

Ryzyko zarażenia malarią niewielkie.

Szczepienie nie są obowiązkowe lecz zalecane (żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny)

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania (unikać Doksycykliny, która nie działa na wiele tutejszych chorób)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga

jedzenie

JEDZENIE

Kuchnia indochińska jest pełna niespodzianek. Dla turystów to prawdziwa przygoda kulinarna, ekscytująca mieszanka nieznanych wcześniej smaków.

Dostępne są posiłki wegetariańskie i mięsne. Szczególnie popularne są owoce morza (krewetki, kalmary, kraby itp.) oraz ryby. Są one przyrządzane na wiele sposobów. W restauracjach, ale również na ulicznych straganach można dostać smaczne zupy, owoce, mięsne przekąski, ryż i makarony.

Typowe posiłki składają się z ryżu, warzyw, przeróżnych sosów curry, dużej ilości egzotycznych przypraw.  Bardzo smaczne są różnego rodzaju makarony ryżowe, sojowe i inne z dodatkami (pad thai). W Indochinach je się praktycznie wszystko. Każdy kraj oferuje coś niepowtarzalnego i wyjątkowego. Często jednak jedzenie może być bardzo ostro przyprawione. Trzeba uważać!

W związku z inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych. Najlepiej, przynajmniej na początku, ograniczyć się posiłków gotowanych lub smażonych, a unikać np. surowych warzyw.

Dla osób ortodoksyjnie podchodzących do spraw żywienia tzn. sztywno przywiązanych do kuchni europejskiej mogą wystąpić pewne utrudnienia:
– herbatę pije się głównie zieloną
– pieczywo jest dostępne jedynie w wersji bagietek (Laos, Kambodża)
– jedzenie bywa czasami ostro przyprawione

Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu. Lepiej zabrać mniej niż więcej.

transport

TRANSPORT

Środki transportu:
– autobusy, zazwyczaj z klimatyzacją
– minibusy, taksówki
– motoriksze lub riksze rowerowe
– wielka, drewniana łódź, którą płyniemy Mekongiem

noclegi

NOCLEGI

Zazwyczaj nocujemy w pokojach dwuosobowych z łazienkami, wyposażonych w klimatyzację lub wiatrak. Standardy noclegów w hotelach zależą też od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej.

Zdarza się, że pilot szuka hoteli na miejscu. W skrajnych sytuacjach może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hotelach.

telefon-i-internet

INTERNET, TELEFON

W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe. W hotelach może być dostępne wi-fi.

Rozmowy do Polski to koszty 5-10 zł za minutę z telefonu polskiego. Można też kupić kartę sim. Minuta połączenia do Polski to koszt 2-3 zł.

elektrycznosc

ELEKTRYCZNOŚĆ

Gniazdka elektryczne są czasami podobne jak w Polsce, ale często zdarza, że ze względu na nieco inną budowę wtyczki z nich wypadają.

Zdarzają się czasem awarie prądu. W takich sytuacjach warto mieć ze sobą latarkę i zapasowe baterie.

napiwki

NAPIWKI

W restauracjach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku.
W transporcie: dla kierowców samochodów wynajętych dla grupy, przy dłuższych przejazdach.
Zwiedzanie: drobne napiwki dla miejscowych przewodników.

Tramping Laos - Kambodża - Tajlandia to wyprawa organizowana przez biuro podróży Om Tramping. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AZJA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu brak. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.