Indie Południowe i Goa

Indie Południowe i Goa
  • Forma aktywności: Wyprawy
  • Kraje: AZJA
  • Wyżywienie: brak
  • cena: 0

INDIE POŁUDNIOWE I GOA – szlakiem najstarszych cywilizacji

Indie południowe i Goa to 25-dniowa podróż szlakiem najstarszych cywilizacji subkontynentu.

To podróż, która zmienia wyobrażenia o Indiach.

Podczas naszej wyprawy zobaczymy Indie południowe od każdej strony. Poznajmy olśniewające zabytki Hampi, odwiedzimy Verkalę,  Koczin i Mysore. Popłyniemy słynnym terenem Backwaters, odwiedzimy plaże Goa, gdzie zaznamy chilloutu i sjesty, a na koniec pojedziemy do Bombaju. Nie zapomnimy również o smakach, bo Indie południowe słyną z aromatycznej i pikantnej kuchni, w której królują owoce morza i mnóstwo soczystych owoców.

Indie południowe wraz z Goa znacząco różnią się od reszty kraju. I różnią się na każdym poziomie. Począwszy od odmiennej historii i struktury etnicznej, przez kuchnię, aż po ukształtowanie terenu, klimat. Wreszcie, Indie południowe są zamożniejsze od północy, co jest zasługą tzw. indyjskiej Doliny Krzemowej.

Przez tysiące lat Indie południowe zażarcie broniły swojej odrębności kulturowej, toteż wpływy muzułmańskie czy kolonialne nie są tu aż tak widoczne, jak na północy kraju. Wyjątkami są np. Bombaj – jedno z największych miast świata, słynące m.in. części wiktoriańskiej, Pondicherry –  była francuska kolonia, a także Goa, należące wcześniej do Portugalczyków, którzy niemal całkowicie zmienili oblicze półwyspu. Kultura śródziemnomorska widoczna jest w architekturze, a nawet odczuwalna w stylu życia mieszkańców.

1 DZIEŃ
Wylot do Indii, z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

2 DZIEŃ – Chennai, Mammalapuram
Poranny przylot do Indii. Przesiadka na samolot do Chennai (Madrasu). Przejazd do nadbrzeżnego Mammalapuram (UNESCO). Pierwsze spotkanie z kuchnią indyjską. Nocleg.

3 DZIEŃ – Mammalapuram
W Mammalapuram zachowały się jedne z najstarszych zabytków skalnych Indii południowych. Zwiedzanie: świątynia Pallawów z VII wieku – najprawdopodobniej najstarsza kamienna świątynia tego typu w Indiach, gdzie czci się jednocześnie bogów Wisznu i Śiwę. Spacer po kamienistym wzgórzu pełnym jaskiń z rzeźbami wykutymi w skale. Dla chętnych kąpiel w ciepłym morzu. Na kolację owoce morza. Nocleg.

4 DZIEŃ – Pondicherry
Przejazd do urokliwego miasteczka Pondicherry – byłej francuskiej kolonii, która wróciła do Indii dopiero w połowie ubiegłego wieku. Do dzisiaj widać w mieście wiele pamiątek po byłych gospodarzach, jak typowo kolonialna zabudowa, francuskie nazwy ulic, kepi na głowach policjantów, czy powszechnie znany język francuski. Plażowanie. Zwiedzanie miasta. Nocleg w Pondicherry.

5 DZIEŃ – Tanjur
Przejazd do Tanjur – stolicy dynastii Ćolów położonej nad świętą rzeką Kaveri. Wizyta w Świątyni Brihadeśwara, jedenej z najwyższych w Indiach. Charakterystycze dla Tamilskich świątyń są trójkątne, bogato rzeźbione wieże świątynne zwane gopurami. Nocleg w Tanjur.

6 DZIEŃ – Trichy, Maduraj
Przejazd do Trichy – miasta olbrzymich świątyń. Zwiedzanie świątyń oraz kamiennego fortu. Przejazd do Maduraj. Nocleg w Maduraj.

7 DZIEŃ – Maduraj, Rameśwaram
Zwiedzanie Maduraju: majestatyczna, pięknie zdobiona kolorowymi rzeźbami świątynia Minakshi – małżonki Śiwy. Fakultaywna wycieczka całodniowa do Rameśwaram (10-20 $), gdzie znajduje się jedno z najświętszych miejsc Indii – Światynia Ramalingeśwara. Oczyszczająca z grzechów kąpiel w pobliskim Danuszkodi. Spacer po wydmach. Nocleg w Maduraj.

8 DZIEŃ – Kanyakumari
Przejazd do Kanyakumari – najdalszego punku subkontynentu indyjskiego, gdzie spotykają się wody Oceanu Indyjskiego, Morza Arabskiego oraz Zatoki Bengalskiej. Miasteczko jest ważnym miejscem pielgrzymkowym poświęconym Devi Kanya – inkarnacji małżonki Śiwy. Zwiedzamy świątynię Devi (mężczyźni muszą zdjąć podkoszulki!). Następnie płyniemy do sanktuarium słynnego guru Swamiego Vivekanandy, które znajduje się na małej wyspie. Nocleg w Kanyakumari.

9 DZIEŃ – Varkala
Przejazd do zielonego stanu Kerala do wypoczynkowej miejscowości Varkala. Nocleg w Varkala.

10 DZIEŃ – Varkala
Wypoczynek na plażach Varkali u podnurza czerwonych klifów. Dla chętnych wyjazd na obserwacje delfinów. Na kolację pyszne owoce morza. Nocleg w Varkala.

11 DZIEŃ – Backwaters
Cały dzień płyniemy zalewowym i zabagnionym terenem Backwaters, które tworzy olbrzymi system wąskich kanałów, rzek i szerokich jezior. Żyje tu wiele gatunków dzikiego ptactwa i innych zwierząt. Po drodze mijamy liczne rybackie osady na wodzie. Przejazd z Allepey do Koczinu. Nocleg w Koczin.

12 DZIEŃ – Koczin
Kochin. Zwiedzanie miasta o bogatej kolonialnej historii oraz indyjskiej stolicy przypraw. Spacer po starym, spokojnym centrum miasta pełnym kolonialnej zabudowy. Zwiedzanie: kościół Św. Franciszka, Bazylika Świętego Krzyża, żydowskie miasteczko, wizyta w suszarni imbiru i składowniach przypraw. Spacer wzdłuż wybrzeża, gdzie możemy zobaczyć „chińskie sieci rybackie” – olbrzymie drewniane konstrukcje do połowu ryb. Dla chętnych wyjście na Kathakali – tradycyjny teatr Kerali, gdzie mężczyźni przebrani w fantazyjne stroje bohaterów, demonów i innych postaci opowiadają historie z hinduskich eposów za pomocą tańca i gestów. Nocleg w Koczin.

13 DZIEŃ – do Ooty
Przejazd do Ooty (około 9 godzin). Ostatnie dwie godziny jedziemy krętą, górską drogą przez Ghaty Zachodnie, pasmo gór o długości 1400 km ciągnące się wzdłóż zachodniego wybrzeża Indii. Odpoczywamy od gorąca nizin. Nocleg w Ooty.

14 DZIEŃ – Ooty
Ooty (2.240 m n.p.m.) to dawny brytyjski kurort o łagodnym klimacie, położony w górach Nilgiri – miejscu zamieszkania plemion Toda i słynnych upraw herbaty. Spacer po turystycznym miasteczku i okolicach. Degustacja miejscowej czekolady. Przejazd koleją wąskotorową (UNESCO) przez wsie i miasteczka z Ooty do Coonoor. Wizyta na plantacjach herbaty. Nocleg w Ooty.

15 DZIEŃ – Ooty
Odpoczynek i zwiedzanie okolicy Ooty. Wyjazd w kierunku Mysore. Dla chętnych, po drodze, safari w Parku Narodowym Mundumalai (5-10$). Park zamieszkuje wiele dzikich zwierząt: gaury (dzikie bawoły), tygrysy, słonie, liczne jeleniowate, dzikie psy, latające wiewiórki, niedźwiedzie i leopardy. Nocleg w Mysore.

16 DZIEŃ – Mysore
Dzień fakultatywny w Mysore. Do wyboru:
– całodniowa wycieczka do Sravanbelagola – słynnego miejsca pielgrzymkowego wyznawców dżinizmu; po 500 schodach dochodzimy do głównej świątyni kompleksu, gdzie znajduje się kolosalny posąg przedstawiający świętego Gomateśwarę; dlaszy przejazd do średniowiecznych świątyń: Beluru i Helabidu, słynących z jednych z najwspanialszych rzeźb w Indiach (20-30 $)
– wycieczka do Byllakuppe – największej w Indiach kolonii uchodźców tybetańskich. Podpatrujemy życie Tybetańczyków; zwiedzamy m.in. wielką Złotą Świątynię – Namdroling oraz inne świątynie i klasztory; na obiad smaczne tybetańskie momo (10-15 $)
Nocleg w Mysore.

17 DZIEŃ – Mysore
Zwiedzanie pałacu maharadży, wejście na wzgórze świątynne Chamundi Hill – ważne miejsce pielgrzymkowe, gdzie mieszka bogini Chamundi. Po drodze na zboczu znajduje się 5 metrowa figura byka Nandi – wierzchowca boga Śiwy. Wieczorna wizyta u lekarza ayurwedy. Nocny przejazd pociągiem do Hampi.

18-19 DZIEŃ – Hampi
Opuszczone, spokojne Hampi było niegdyś stolicą wspaniałego królestwa Widziajnagar. Odsłonięto tu jedne z najcenniejszych indyjskich wykopalisk. Liczne pałace i świątynie, które możemy tu podziwiać są wpisane na listę UNESCO. Zwiedzamy: Świątynia Wittala z misternie rzeźbionymi detalami, rezydencja królewska z pozostałościami Lotosowego Pałacu i sklepionych pomieszczeń stajni dla słoni. Spacery i zwiedzanie rikszami okolic. Wschód słońca wśród malowniczych wzgórz. Drugiego dnia nocny wyjazd na Goa.

20 DZIEŃ – Goa
Poranny przyjazd na Goa. Plażowanie, odpoczynek.

21 DZIEŃ – Old Goa
Fakultatywnie zwiedzanie starego Goa (UNESCO): Bazylika Bom Jezus ze zmumifikowanymi zwłokami Św. Franciszka, klasztor Św. Franciszka z Asyżu, katedra Św. Katarzyny, kościół Św. Kajetana, muzeum archeologiczne i inne.

22 DZIEŃ – Goa
Odpoczynek na plażach Goa. Dla aktywnych: paraglinding za motorówką (ok. 30 $) lub rejs po Morzu Arabskim (ok. 15 $) – można zobaczyć delfiny. Wieczorny wyjazd pociągiem do Bombaju.

23 DZIEŃ – Bombaj
Poranny przyjazd do Bombaju – jednego z największych miast świata (ponad 20 mln mieszkańców). Zakwaterowanie w zabytkowym centrum. Spacer na Colabę w pobliże słynnego hotelu Tadź Mahal i Bramy Indii. Wycieczka na wyspę Elephantę (UNESCO). Na wyspie znajdują się wydrążone w skałach świątynie hinduistyczne m.in. z olbrzymim posągiem trójgłowego bóstwa stwórcy – Brahmy. Wieczorny spacer po kolonialnym Bombaju. Odpoczynek. Wyjście do kina lub na imprezę. Nocleg.

24 DZIEŃ – Bombaj
Zwiedzanie wiktoriańskiej części miasta: katedra Św. Tomasza, Fontanna Flory, Uniwersytet, Victoria Terminus – Wiktoriański dworzec osobowy, wieża zegarowa. Spacery po plaży Chowpatta i nadmorską promenadą. Fakultatywne wycieczki do dalszych części miasta. Zakupy. Odpoczynek.

25 DZIEŃ
Powrót do Polski.

Cena zawiera: 

przeloty Warszawa-Bombaj-Warszawa, Bombaj-Chennai, noclegi, ubezpieczenie KL i NNW, transport: pociągi, autobusy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota

Cena nie zawiera: 

wizy indyjskiej (evisa we własnym zakresie - koszt ok. 52 $, pomagamy w uzyskaniu evisy), kosztów wyżywienia (ok. 10 $ dziennie), zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy), biletów wstępu, napiwków

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

grupy

GRUPA

Grupa od 6 do 11 osób.

W celu wyrobienia wizy indyjskiej należy dostarczyć do biura, 30 dni przed terminem wyjazdu:

– paszport ważny min. 6 miesięcy od daty wjazdu do kraju, z 2 wolnymi stronami
– 1 aktualne zdjęcie paszportowe
– wypełniony, wydrukowany i podpisany wniosek wizowy (szczegółową instrukcję wypełniania wniosku wysyłamy e-mailem do uczestników wyprawy)

jak-sie-spakowac

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu zwłaszcza w górach mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.

jak-sie-ubrac

JAK SIĘ UBRAĆ?

Temperatury w trakcie wyprawy będą raczej wysokie. Mogą zdarzyć się chłodniejsze noce i poranki.
– obuwie: wygodne, lekkie buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
– polar, lekka kurtka sportowa
– apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie, w pociągach i autobusach często zdarzają się przeciągi)
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– długie, cienkie spodnie i przewiewna bluzka z długim rękawem, najlepiej z bawełny (niezbędne do zwiedzania świątyń)

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w większości hoteli można tanio oddać rzeczy do prania).

co-bezwzglednie-nalezy-zabrac

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny, mogą przydać się dodatkowe baterie do aparatu ze względu na częste awarie prądu
– lekki śpiwór lub prześcieradło
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w hotelu kawy lub herbaty
– ręcznik, świetnie sprawdzają się ręczniki z mikrofibry, zajmują mało miejsca, są lekkie i szybkoschnące
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z wysokim faktorem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
– małą kłódkę i łańcuch do zabezpieczenia bagażu w trakcie transportu (można kupić na miejscu)
– latarkę (może być czołówka) i świeczkę, ze względu na awarie prądu
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach
– zatyczki do uszu (dla osób, które mają problemy z zasypianiem np. w pociągach)
– drobne upominki dla dzieci, np. długopisy, maskotki (lepiej nie zabierać słodyczy, w miejscach gdzie jest dużo turystów dzieci często chorują na próchnicę)

pieniadze

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać 300-400 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie i bilety wstępów oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży. Koniecznie trzeba się targować (rzeczywista wartość towarów jest często dużo niższa niż pierwsza cena podawana przez sprzedawcę).

Dolary muszą być w bardzo dobrym stanie, nowe (duże głowy prezydentów na banknotach). Nie opłaca się zabierać niskich nominałów (1-10 $), gdyż przy wymianie na rupie indyjskie mają one niższą wartość.

Bankomaty są dostępne rzadko, tylko w dużych miastach i nie zawsze działają.

zdrowie

ZDROWIE

Ryzyko zarażenia malarią niewielkie.

Szczepienia nie są obowiązkowe lecz zalecane (żółtaczka A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny).

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania (unikać Doksycykliny, która nie działa na wiele tutejszych chorób)
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga

jedzenie

JEDZENIE

Kuchnia indyjska jest pełna niespodzianek. Dla turystów to prawdziwa przygoda kulinarna, ekscytująca mieszanka nieznanych wcześniej smaków.

Najłatwiej dostępne są posiłki wegetariańskie (to istny raj dla wegetarian), jednak w wielu miejscach nie brakuje również mięsa, zwłaszcza w restauracjach muzułmańskich.

Typowe indyjskie posiłki składają się z ryżu, warzyw, przeróżnych sosów (np. dal – sos z grochu, fasoli lub soczewicy), sera panir – przygotowywanego z mleka krowiego, indyjskich placków takich jak ciapati czy nan i dużej ilości egzotycznych przypraw.

W związku z inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych. Najlepiej, przynajmniej na początku, ograniczyć się posiłków gotowanych lub smażonych, a unikać np. surowych warzyw.

Dla osób ortodoksyjnie podchodzących do spraw żywienia tzn. sztywno przywiązanych do kuchni europejskiej mogą wystąpić pewne utrudnienia:
– trudno o mocną kawę bez cukru
– herbatę również pije się z dużą ilością cukru, mlekiem i przyprawami
– chleb jest dostępny jedynie w wersji chleba tostowego
– jedzenie bywa czasami ostro przyprawione

Warto zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu.

transport

TRANSPORT

Pociągi – zazwyczaj podróżujemy pociągami sypialnymi 2 klasy. W wagonach znajdują się niezamykane przedziały z rozkładanymi łóżkami, umieszczonymi na trzech poziomach (po 6 w każdym boksie). Warto mieć własny śpiwór lub przynajmniej prześcieradło. Bagaże dla „świętego spokoju” najlepiej przypiąć za pomocą kłódki i łańcucha do specjalnych uchwytów pod łóżkami. Podróż takim pociągiem to niezwykłe przeżycie, czasem bywa głośno (pojawiają się np. hałaśliwi sprzedawcy herbaty). Indyjskie pociągi mają też tendencje do opóźnień, trzeba więc nieraz wykazać się cierpliwością. Pomimo tego, jest to najszybszy i najbardziej komfortowy sposób podróżowania.

Inne środki transportu:
– autobusy, często bez klimatyzacji
– taksówki
– motoriksze lub riksze rowerowe

noclegi

NOCLEGI

Zazwyczaj nocujemy w pokojach dwuosobowych z łazienkami, bez klimatyzacji ale  wyposażonych w wiatrak. Standardy noclegów w hotelach indyjskich odbiegają od standardów europejskich, zależą też od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej. Często europejskie poczucie czystości nie znajduje przełożenia na warunki indyjskie, dlatego  warto zabrać własny śpiwór lub prześcieradło. Często zdarzają się również awarie prądu i wody.

W Indiach standardowym pokoju dwuosobowym jest jedno duże łóżko, ale nie brakuje w nim miejsca ;-). Pilot często szuka hoteli na miejscu, w związku z brakiem możliwości wcześniejszej ich rezerwacji na odległość. W skrajnych sytuacjach  może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hotelach.

telefon-i-internet

INTERNET, TELEFON

W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe, jednak często ze starym sprzętem i wolnym łączem internetowym. Sporadycznie w hotelach może być dostępne wi-fi.

Rozmowy do Polski to koszty 5-10 zł za minutę z telefonu polskiego. Można też korzystać z lokalnych budek telefonicznych/telefonów, oznaczonych symbolem ISD (koszt połączenia na telefon stacjonarny to około 60 groszy za minutę, na telefon komórkowy ok. 1,20 zł za minutę.

elektrycznosc

ELEKTRYCZNOŚĆ

Gniazdka elektryczne są podobne jak w Polsce, ale często zdarza, że ze względu na nieco inną budowę wtyczki z nich wypadają.

W Indiach częste są awarie prądu. Zdarza się, że prąd jest dostępny tylko przez kilka godzin na dobę. W takich sytuacjach warto mieć ze sobą latarkę i zapasowe baterie.

napiwki

NAPIWKI

W restauracjach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku.

W transporcie: dla kierowców samochodów wynajętych dla grupy, przy dłuższych przejazdach.

Zwiedzanie: dla miejscowych przewodników.

Indie Południowe i Goa to wyprawa organizowana przez biuro podróży Om Tramping. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AZJA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu brak. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.