Czekolada pochodzi z Gwatemali

Formy aktywności
Wyżywienie
własne

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

GWATEMALA, BELIZE, MEKSYK, HONDURAS, SALWADOR

Wyprawa do Ameryki Środkowej jest wyjazdem dla prawdziwych poszukiwaczy przygód i wielbicieli przyrody.

Głównym celem podróży jest Gwatemala, gdzie spędzimy najwięcej czasu. Podziwiamy malownicze jezioro Atitlan, położone w dżungli tajemnicze piramidy Majów w Tikal. Wybierzemy się do mniej znanych miejsc, takich jak kaskady Semuc Champey. Poznamy historię o czekoladzie z Gwatemali, za którą przepadali starożytni Majowie. Poznamy potomków zamieszkujących okolice jeziora Atitlan.

Zawitamy do Salwadoru, gdzie skosztujemy wybornej kawy, a w Hondurasie zwiedzimy ruiny starożytnego miasta Copan. W nagrodę czeka nas odpoczynek na pięknych plażach w naszych dwóch ulubionych miejscach nad morzem Karaibskim - na wyspie Caye Caulker w Belize i Tulum w Meksyku.


Program

1 dzień WYLOT

Spotykamy się z pilotem wyprawy na lotnisku w Warszawie. Wylot do Gwatemala City. Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami.

2 dzień GWATEMALA: PANAJACHEL - JEZIORO ATITLAN

Wcześnie rano przejazd do Panajachel nad brzeg najbardziej malowniczego jeziora Ameryki Środkowej - jeziora Atitlan, położonego w gigantycznej kalderze między trzema wulkanami. Zakwaterowanie i odpoczynek w miasteczku. Podziwiamy piękne widoki i wczuwamy się w atmosferę Gwatemali.

3 dzień GWATEMALA: JEZIORO ATITLAN

Dla chętnych całodzienna wycieczka rowerowa do wiosek położonych nad jeziorem Atitlan, gdzie będziemy podglądać życie lokalnych mieszkańców (ok. 50 USD). Odwiedzimy m.in. urocze miejscowości Santiago i San Antonio, gdzie można zobaczyć codzienne życie potomków Majów. Wycieczkę zaczynamy na przystani, pakując rowery na stateczek, bo interesujące nas wioski leżą po drugiej stronie jeziora. W spokojnym tempie podziwiamy tradycyjne kolorowe stroje mieszkańców i zapierające dech w piersiach widoki. Możliwość dokupienia wycieczki konnej po okolicznych wioskach (ok. 30 USD).
Pozostali w tym czasie eksplorują Panajachel i podziwiają widoki na jezioro Atitlan z przystani.
Dzień kończy powrotny rejs do Panajachel, gdzie jeszcze będziemy mieli szansę pobuszować po straganach w poszukiwaniu oryginalnych gwatemalskich pamiątek i obejrzeć zachód słońca nad jeziorem. Dla chętnych, podczas wycieczki, udział w Ceremonii Majów (ok. 10 USD).

4 dzień GWATEMALA: ANTIGUA

Z samego rana udamy się do Antiguy – najpiękniejszego miasta Gwatemali, leżącego między trzema wulkanami. Pospacerujemy po tym pięknym miasteczku wpisanym na listę UNESCO. Miejscowość tętni życiem dzięki podróżnikom z całego świata, którzy z przyjemnością spędzają tu kilka dni, a nawet tygodni, ucząc się salsy lub języka hiszpańskiego.

5 dzień GWATEMALA: WULKAN PACAYA

Odpoczynek w mieście. Dla chętnych możliwość krótkiego trekkingu na jeden z otaczających Antiguę wulkanów, Wulkan Pacaya, który nadal jest jest aktywny. Jeśli będziemy mieć dużo szczęścia (zależnie od chwilowej aktywności) istnieje możliwość zobaczenia z bliska wypływającej z niego lawy (koszt wycieczki około 25 USD).

6 dzień GWATEMALA: SEMUC CHAMPEY

Przejazd do Semuc Champey - jest to dość niedostępne miejsce, które nie posiada infrastruktury dla wymagających turystów. Nie bez powodu jednak nazywane jest rajem na końcu świata. Semuc Champey to cud przyrody - 300-metrowy most wapienny, pod którym przepływa rzeka, a na jego powierzchni tworzą się baseny wypełnione turkusową wodą, w której można kąpać się do woli. Nocleg w jednym z hosteli w okolicy.

7 dzień GWATEMALA: SEMUC CHAMPEY

Czas na relaks w scenerii dżungli przy dźwięku odgłosów papug i małp w jednym z najpiękniejszych miejsc w Gwatemali. Istnieje możliwość wykupienia na miejscu wycieczki z przewodnikiem do groty K’anba – sieci podziemnych przejść liczącej w sumie kilkadziesiąt kilometrów. Jaskinia wypełniona jest krystalicznie czystą wodą, w której odbijają się stalaktyty i inne piękne formy skalne (wycieczka dodatkowo płatna). Tego dnia możliwość trekkingu na pobliskie wzgórze (przewyższenie ok. 500m), z którego rozciąga się niesamowity widok na rzekę. Następnie kąpiele w naturalnych basenach Semuc Champey.

8 dzień SALWADOR: SANTA ANA

Wcześnie rano przejazd do Santa Ana w Salwadorze - drugiego co do wielkości miasta w najmnieszym kraju Ameryki Środkowej leżącego pośród plantacji kawy i trzciny curkowej. Słynie ono głównie z neogotyckiej katedry, teatru oraz kolonialnej architektury. Krótkie zwiedzanie miasta i nocleg. 

9 dzień SALWADOR: PLAŻA

Przejazd nad jezioro Coatepeque, gdzie przy pięknych widokach zjemy śniadanie. Następnie odwiedzimy Park Narodowy El Boqueron, gdzie wejdziemy na wulkan. Następnie krótkie odwiedziny w  stolicy Salwadoru – San Salvador. Spacer w centrum i przejazd na plażę. Odpoczynek na pacyficznych plażach Salwadoru.

10 dzień SALWADOR: PLAŻA

Relaks na plaży. Możliwość wzięcia udziału w wycieczkach organizowanych przez hotel, m.in. w wycieczce motorówką po okolicznych kanałach namorzynowych, wycieczce kajakami lub spacer po okolicznym lesie (od 5 do 20 USD).

11 dzień HONDURAS: COPAN - RUINY STAROŻYTNEGO MIASTA

Po śniadaniu przejazd do Copan, gdzie zwiedzimy ruiny starożytnego miasta Copan (Lista UNESCO), jednego z największych i najważniejszych miast Majów, ich dawnego ośrodka kultury i sztuki. Niegdyś znajdowały się tam całe zespoły pałacowe, pięć wielkich dziedzińców oraz boisko do peloty, popularnej wówczas gry w piłkę. Najcenniejszym zabytkiem Copanu są Schody Hieroglifów, na których wyryto 2500 symboli, co stanowi najobszerniejszy zabytek piśmiennictwa Majów. Zakwaterowanie, nocleg.

12 dzień GWATEMALA: RIO DULCE - REJS DO LIVINGSTONE

Przejazd do Rio Dulce. Następnie przeprawa do pirackiego miasteczka Livingstone. Podczas rejsu będziemy podziwiać wspaniałe krajobrazy zielonych ścian kanionu, kwitnące ogrody z lilii wodnych i domy na palach. Nocleg w Livingstone.

13 dzień GWATEMALA: LIVINGSTONE

Odpoczynek w Livingstone. Udamy się na wycieczkę do wodospadu Cascada de Siete Altares, w którym można się wykąpać. Po południu zakupy w miasteczku, kąpiele w morzu lub wycieczka kajakami rzeką aż do ujścia do morza.

14 dzień GWATEMALA: LIVINGSTONE - RIO DULCE - FLORES

Powrót z Livingstone do Rio Dulce. Następnie przejazd do bajecznego Flores, małego miasteczka-wysepki, leżącej na jeziorze Peten Itza. Spacer po barwnej wyspie, dla chętnych przejażdżka łódkami, odpoczynek. Nocleg.

15 dzień GWATEMALA: RUINY MIASTA MAJÓW TIKAL

Przed świtem ruszymy do zagubionych w dżungli ruin Tikal (VI w. p.n.e. – X w. n.e.), prawdopodobnie dawnej stolicy Majów. Ruiny, wraz z otaczającym je Parkiem Narodowym, wpisane są na listę UNESCO. Olbrzymi kompleks słynie, m.in., z bardzo stromych, wysokich piramid schodkowych, ukrytych w gęstwinie lasu. Spacer między nimi daje wrażenie „odkrywania" ich na nowo. W dżungli, zwłaszcza o świcie, mamy szansę zobaczyć wiele (z 54) gatunków żyjących tu ssaków, gadów i ptaków, w tym tukany i kwezale herbowe. Kwezal to symbol Gwatemali, ptak czczony niegdyś przez Majów. Przejazd do Belize City. skąd przeprawimy się łodzią (32 km) na Caye Caulker, jedną z wielu wysp koralowych Morza Karaibskiego.

16 dzień BELIZE: CAYE CAULKER

Do wyboru: leniuchowanie i plażowanie, snorkeling (ok. 30 USD) lub nurkowanie (ok. 75-150 USD) na rafach. Możliwość odbycia całodniowej wycieczki statkiem i snorkelingu (nurkowanie z maską, płetwami i rurką) w towarzystwie żółwi, rekinów, płaszczek, ssaków morskich czy setek cudownie kolorowych ryb, albo wyprawa na połów ryb z miejscowymi rybakami, którzy mogą nam potem przyrządzić wspaniałą potrawę. Wieczorem egzotyczne drinki w jednym z plażowych barów.

17 dzień MEKSYK: TULUM

Rano przeprawa promem do Chetumal. Następnie przejazd prywatnym busem do Tulum. Zakwaterowanie przy bajecznej plaży w Tulum.

18 dzień MEKSYK: TULUM

Dzień wolny na odpoczynek na plaży. Dla chętnych możliwość snorkelingu w słynnych Cenote Dos Ojos (ok. 60 USD).

19-20 dzień POWRÓT

Transfer na lotnisko. Wylot z Cancun. Przylot do Warszawy dzień później.

Warunki

CENA OBEJMUJE:

  • bilety lotnicze na trasie: Warszawa - Gwatemala City // Cancun - Warszawa

  • transfery z/na lotniska

  • 17 noclegów wg programu

  • prywatny transport wg programu

  • bilet na przejazd autobusem liniowym na trasie Tulum - Cancun

  • transport wodny na i z Caye Caulker

  • rejs rio Dulce do Livingstone

  • opiekę pilota Kiribati Club

  • ubezpieczenie Signal Iduna KL 30000 EUR i NNW 15000 PLN, bagaż podróżny 1000 PLN

  • zestaw podróżnika Kiribati Club:

    • koszulka klubowa

    • worek sportowy

    • etui na bilet

    • karta ubezpieczeniowa

CENA NIE OBEJMUJE:

  • biletów wstępu do miejsc wymienionych w programie; opłat wjazdowych i wyjazdowych (Meksyk, Gwatemala, Honduras, Belize); transportu lokalnego w miastach (taxi, metro, ryksze itp.): ok. 140 USD

  • wyżywienia: ok. 15-20 USD dziennie na osobę

  • lokalnych przewodników

  • obowiązkowej składki na turystyczny fundusz gwarancyjny: 13 PLN/os.

ZALICZKA: 1000 pln

Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!


Zakwaterowanie

Sprawdzone hotele - pokoje z łazienkami. W Lanquin (koło Semuc Champey) dwa noclegi w hostelu. W Livingston skromne, najczęściej bambusowe, chatki na plaży. W Tulum ładne Bungalowy przy samej plaży w dobrym standardzie.

Wyżywienie

Wyżywienie nie jest objęte ceną. Każdy przeznaczy na nie kwotę zgodną z jego potrzebami. Pilot zabierze Cię do restauracji i barów z kuchnią lokalną lub, jeśli wolisz, z kuchnią europejską. Sam decydujesz, ile wydasz na wyżywienie podczas podróży.

Transport

Większość trasy pokonujemy wynajętym transportem. Na i z wyspy Caye Caulker dostajemy się promem. Do Tulum jedziemy prywatnym busem a z Tulum na lotnisko do Cancun jedziemy autobusem liniowym. Na wszystkie wycieczki w ciągu dnia zabieramy tylko bagaż podręczny; bagaż główny zostaje w hotelu lub busie.

Przydatne wyposażenie

  • Saszetka na pieniądze i dokumenty - warto wybrać taką do zawieszenia na szyi lub do noszenia na brzuchu, zrobioną z przyjemnego w dotyku materiału (nosimy ją pod koszulą).
  • Dodatkowy portfel - poza głównym miejscem, w którym przechowujemy pieniądze i dokumenty, warto mieć dodatkowy portfel na drobne pieniądze oraz nieważną kartę kredytową, którym się posługujemy na ulicy i którego utrata nie będzie dla nas w żaden sposób bolesna (taka zmyłka dla kieszonkowców). 
  • Jedna para wygodnych pełnych butów (letnie trekkingowe lub sportowe, ale ważne żeby podeszwa była gruba i antypoślizgowa).
  • Polar lub bluza na chłodniejsze wieczory i cienka kurtka przeciwdeszczowa.
  • Ochrona przed słońcem: Okulary przeciwsłoneczne, czapka (kapelusz) lub chusta, krem z filtrem przeciwsłonecznym.
  • Ochrona przed komarami i innymi owadami
  • Polecamy zabranie plecaka (ewentualnie miękkiej torby na kółkach) i małego plecaka. Plecak będzie praktyczniejszy podczas tego typu wyjazdu. Dodatkowo zabieramy mały plecak w którym nosimy nasze rzeczy osobiste, takie jak aparat, kamera, kosmetyki, książkę itd. Plecaczek stanowi nasz bagaż podręczny, na miejscu zabieramy go ze sobą na zwiedzanie lub trekking.
  • Pokrowiec na bagaż - nie chodzi o ochronę przed deszczem, choć i ta funkcja ma swoje zalety. Pokrowiec chroni nasz bagaż w czasie transportu, kiedy przerzucany jest w brudnych bagażnikach, ogranicza też w tym czasie dostęp do kieszonek osobom niepożądanym. Również na czas przelotu bagaż jest lepiej zabezpieczony.

Informacje zdrowotne

  • Apteczka poza lekami indywidualnymi powinna zawierać: środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jakiś antybiotyk, tabletki na gardło, leki przeciwbiegunkowe, witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólowa i przeciwzapalna, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem, repelent przeciw komarom. Bardzo przydatne są też mokre chusteczki higieniczne (np. do pielęgnacji niemowląt). 
  • Nie ma obowiązkowych szczepień; zalecane są: przypomnienie tężca, WZW ("żółtaczka") A i B. Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem.
  • Na niektórych obszarach odwiedzanych przez nas w czasie wyprawy występuje malaria. Ryzyko zarażenia nie jest duże, dlatego nie stosuje się obowiązkowej profilaktyki antymalarycznej (jest to decyzja indywidualna). Polecamy przed wyjazdem zasięgnąć porady osobistego lekarza rodzinnego dotyczącej stosowania leków profilaktycznych. Szczegółowych informacji dobrze zasięgnąć też w Poradni Chorób Tropikalnych (np. w Warszawie w Szpitalu Zakaźnym na ul. Wolskiej 30 lub w Punkcie Szczepień Sanepidu w Waszym mieście).
  • Na niektórych obszarach odwiedzanych przez nas w czasie wyprawy występuje żółta febra. Ryzyko zarażenia nie jest duże.

Dokumenty

  • Paszport (powinien być ważny dłużej niż 6 miesięcy).
  • Dla własnego dobra należy zrobić ksera wszystkich ważniejszych dokumentów: paszportu - strony ze zdjęciem i wizami (lub zeskanować i przesłać skany na swojego maila). Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały.
  • Zabieramy wszelkie legitymacje gwarantujące zniżki, np. Euro 26, ISIC.
  • Można zabrać też dodatkowe zdjęcia paszportowe.
  • Dobrze jest też posiadać dodatkowy dokument tożsamości ze zdjęciem np. prawo jazdy.

Pieniądze

  • Bankomaty są w dużych miastach, ale lepiej zaopatrzyć się w gotówkę. Generalnie nie płacimy kartami kredytowymi.
  • Z Polski zabieramy najczęściej dolary amerykańskie, można również wymienić na miejscu Euro.
  • Gotówkę najlepiej trzymać w specjalnej saszetce - pasku noszonym na biodrach lub w woreczku zawieszonym na szyi. Pieniądze powinny być w dobrym stanie i w nowych banknotach.
  • Pieniądze zalecamy trzymać w 2 miejscach. Jedno to podręczny portfel z kwotą na wydatki na poszczególny dzień i drugie - schowane - z resztą pieniędzy.
  • Dla zabezpieczenia finansów polecamy zabrać ze sobą oprócz gotówki (w dolarach amerykańskich), karty płatnicze.
  • Jeśli zdecydujesz się wziąć większość pieniędzy na karcie (czego nie zalecamy), to pamiętaj że nie możesz polegać na jednej karcie. Najlepiej jest wziąć 2 karty w różnych systemach (Visa, Mastercard) i z 2 różnych banków. Idealnie byłoby, gdyby jedna karta była wypukła.

Napiwki

Napiwki są wyrazem naszego uznania i formą podziękowania za obsługę; pamiętajmy że dla wielu osób i ich rodzin mogą one stanowić znaczącą część budżetu domowego.
Gwatemala: przyjęte jest dawanie napiwków w dobrych restauracjach. W taksówkach często zaokrągla się kwotę w górę. Lokalni przewodnicy oczekują drobnego napiwku.
Nasz pilot też daje z siebie wszystko. Jeśli podoba Ci się Jej/Jego praca, napiwek na koniec wyjazdu z pewnością zostanie doceniony i bardzo mile odebrany :)

Napięcie

Napięcie elektryczne 110 V, 60 Hz. Wtyczki typu A i B Gniazdka dostosowane są do wtyczek nieposiadających bolców. Niezbędna jest specjalna przejściówka, którą można kupić np.

ATRAKCJE DLA CHĘTNYCH

Snorkelling (Nurkowanie z maską i rurką)

Koszt ok. 30 USD w zależności od miejsca (Salwador, Belize)

Snorkelling w Cenote dos Ojos w Tulum

Koszt ok. 60 USD

Nurkowanie z akwalungiem

Na rafie w Belize ok. 75 - 150 USD

Wycieczka rowerowa koło jeziora Atitlan

Koszt ok. 50 USD

Wycieczka konna koło jeziora Atitlan

Koszt ok. 30 USD

Wycieczka do groty K'anba

Koszt do ustalenia na miejscu

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Czekolada pochodzi z Gwatemali pochodzą od biura Kiribati Club, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AMERYKA ŚRODKOWA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne . Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.