Program
Dzień 1 Podróż do Indii
Przelot z Warszawy do Delhi.
Dzień 2 Malownicze ruiny meczetu i minaret Qutab Minar (lista UNESCO), sikhijska świątynia Bangla Sahib
Przylot do Delhi. Pierwsze zetknięcie z indyjską egzotyką. Zwiedzimy leżący na południu miasta kompleks Qutab Minar z XII w. w stylu wczesnoafgańskim wybudowany po podbiciu przez muzułmanów hinduistycznych Indii. Nad imponującymi ruinami meczetu Potęga Islamu zbudowanego ze zburzonych świątyń hinduistycznych wznosi się Qutab Minar (lista UNESCO) najwyższy meczet w Indiach. Wizyta w świątyni sikhijskiej Bangla Sahib. Nocleg w Delhi.
Dzień 3 Przelot nad indyjskimi Himalajami do Ladakhu, aklimatyzacja w Leh
Wczesnym rankiem lot nad indyjskimi Himalajami do Leh (3500 m n.p.m.) stolicy Ladakhu, przy dobrej pogodzie wspaniałe widoki na Himalaje. Leh leży w bocznej dolinie Indusu i jest bardzo klimatycznym miastem, bardziej przypominającym miasta w Tybecie niż w Indiach. Pierwszy dzień będzie dniem aklimatyzacyjnym, spacerując powoli zapoznamy się z topografią miasta. Nocleg w Leh.
Dzień 4 Wycieczka do klasztorów Tikse i Shey, wejście na wzgórze z Shanti Stupą
Zwiedzanie dwóch ważnych klasztorów doliny Indusu: Tikse, gdzie zwiedzimy malowniczo wznoszący się na szczycie wzgórza klasztor z wielkim posągiem Buddy Przyszłości oraz Shey, byłego pałacu królewskiego królów Ladakhu z małą świątynią zawierającą 350-letni złoty posąg Buddy. Po południu wejście na wzgórze z Shanti Stupą. Nocleg w Leh.
Dzień 5 Wejście na wzgórze Namgyal ponad Leh, wycieczka na przełęcz Khardung La
Wczesna pobudka i wejście aklimatyzacyjne na Namgyal Hill. Przejdziemy koło ruin pałacu królewskiego i dalej w górę do świątyni Tsemo, skąd roztaczają się rozległe widoki na Leh i okoliczne wioski. Po śniadaniu ruszymy na wycieczkę samochodową jedną z najwyżej poprowadzonych dróg samochodowych na świecie na przełęcz Khardung (5600 m n.p.m.). Z drogi wspaniałe widoki na dolinę Indusu i sześciotysięczne pasmo górskie Stok, za którym leży dolina Nubry. Przygotowanie do trekkingu. Nocleg w Leh.
Dzień 6 Zwiedzanie klasztoru Spituk, pierwszy etap trekkingu do wioski Rumbak
Poranny wyjazd do położonego w pobliżu lotniska klasztoru Spituk. Po krótkim zwiedzaniu pojedziemy jak daleko się da remontowaną po powodzi w 2010 r. drogą w kierunku wioski Jingchen. Po załadunku bagaży na muły rozpoczynamy naszą wędrówkę. Trasa jest łatwa, pniemy się w górę doliny potoku Jingchen do wioski Rumbak (ok. 3800 m n.p.m.), gdzie będzie nasz pierwszy biwak. Nocleg w namiotach.
Trekking: ok. 5 godzin
Dzień 7 Krótka wędrówka pod przełęcz Ganda La
Krótki etap ze względu na aklimatyzację. Szlak wznosi się stopniowo w górę doliny. Mijamy pola wioski Yurutse i wspinamy się w stronę przełęczy do ostatniego miejsca biwakowego (ok. 4400 m n.p.m.). Nocleg w namiotach.
Trekking: ok. 3 godzin
Dzień 8 Przejście przez przełecz Ganda La (widoki!) do wioski Skiu
Długi i ciężki dzień trekkingu. Szlak pnie się stromo zygzakiem w kierunku przełęczy. Z podejścia piękne widoki na różnobarwne skaliste góry i na szczyt Stok Kangri. Na przełęczy Ganda La (ponad 4900 m n.p.m.) powiewają kolorowe flagi modlitewne i widoki wynagradzają wszystkie wysiłki. Schodzimy do wioski Shingo i dalej długo wąwozem z kolorowymi skałami do małej wiosce Skiu (3400 m n.p.m.) nad rzeką Markha. Nocleg w namiotach.
Trekking: ok. 7 godzin
Dzień 9 Wędrówka doliną wioski Markha do wsi o tej samej nazwie
Wędrując doliną rzeki Markha mijamy wioski Sara i Chalak, i dalej łagodnie wnosząc się w górę mijamy długie murki modlitewne. Tuż przed wsią Markha (3700 m n.p.m.) - największą wioską w dolinie otoczoną polami jęczmienia, przekraczamy w bród wartką rzekę. Nocleg we wsi Markha (namiot).
Trekking: ok. 6 godzin
Dzień 10 Trekking do Tahungtse, po drodze przeprawy przez potoki i widoki na Kang Yatze
Przekraczając rzekę wędrujemy coraz wyżej podziwiając widoki doliny Markha, mijamy wioskę Umlung i szałasy z herbatą. Stopniowo odsłaniają się widoki na Kang Yatze (6400 m n.p.m.), mijając najwyżej położoną w dolinie Markha wioskę Hankar, wkraczamy na płaskowyż i wzdłuż potoku Nimaling wędrujemy do miejsca biwakowego Tahungste (4150 m n.p.m.). Po drodze emocjonujące przeprawy przez potok. Nocleg w Tahungste (namiot).
Trekking: ok. 6 godzin
Dzień 11 Podejście do wysokogórskiego pastwiska Nimaling
Bardzo krótki etap ze względu na zdobywaną wysokość do pastwiska Nimaling (4700 m n.p.m.). Przez wysokogórskie łąki docieramy do miejsca biwaku, po drodze można spotkać świstaki i szczekuszki. Po południu wycieczka aklimatyzacyjna w okolicy. Nocleg na pastwisku Nimaling (namiot).
Trekking: ok. 3 godziny
Dzień 12 Przejście przez przełęcz Kogmaru La (widoki!) do Shang Sumdo
Mijając kilka pasterskich szałasów dość stromym piarżystym zboczem wchodzimy na przełęcz Kongmaru (5100 m n.p.m.) - skąd przy dobrej pogodzie są wspaniałe widoki na masyw Kang Yatze. Długie i miejscami strome zejście z pięknymi widokami na leżącą głęboko w dole dolinę Indusu oraz rozciągające się za nią pasmo gór Ladakhu do Shang Sumdo (3700 m n.p.m.). Nocleg przy Shang Sumdo (namiot).
Trekking: ok. 7 godzin
Dzień 13 Przejazd do Leh, po drodze zwiedzanie klasztoru Hemis, zakupy
Powrót do Leh, po drodze zwiedzanie Hemis - największego klasztoru Ladakhu z ciekawym muzeum. Po południu czas na zakupy. Nocleg w Leh.
Dzień 14 Przelot nad Himalajami do Delhi, zakupy
Przelot samolotem do Delhi. Czas na zakupy. Nocleg w Delhi.
Dzień 15 Zwiedzanie Meczetu Piątkowego w Delhi, zakupy
Wycieczka do starego Delhi. Zobaczymy Meczet Piątkowy, na którego dziedzińcu może zmieścić się 20 tysięcy osób. Jego budowę zlecił Szahdżahan, zabytek reprezentuje styl mogolski łączący cechy sztuki perskiej i indyjskiej. Przespacerujemy się też wąskimi, tętniącymi życiem bazarowymi uliczkami. Po południu czas wolny. Wieczorem wyjazd na lotnisko.
Dzień 16 Powrót do Polski
Przelot z Delhi do Warszawy.