Tam, gdzie pieprz rośnie i szlakiem skalnych świątyń

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
brak

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Indie południowe

- Bujna zieleń subtropikalnej roślinności i malownicze wioski. 
- Wspaniała architektura kamiennych świątyń z czasów dynastii Pallawów (Mamallapuram), Ćolów (Ćidambaram, Tandżawur), Hojśalów (Belur, Halebid). 
- Świątynne miasta z wspaniałymi gopurami Maduraj i Trichy.
- Pielgrzymi na przylądku Komoryn (najdalej na południe wysunięty punkt Indii). 
- Plaże nad Morzem Arabskim w Warkali i Allepey.
- Degustacja potrawy z ryb i owoców morza pod palmami. 
- Wycieczka łodzią po labiryncie kanałów wśród słynnych rozlewisk Kerali. 
- Koczin - wielokulturowe miasto portowe i baśniowy pałac maharadży w Majsurze. 
- Ćennaj (Madras) - jedna z najdłuższych plaż miejskich na świecie.
- Kosmopolityczny Mumbaj (Bombaj) - pełne kontrastów największe miasto Indii.
- Siedem cudów architektury  z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.
- Niezwykłe świątynie wykute w skałach: Elefanta, Adżanta, Elora.
- Pattadakal i Ajhol: synteza architektury północnych i południowych Indii.
- Hampi; zjawiskowe ruiny królestwa Widźajanagar.
- Panoramy ze skalistych wzgórz: Adżanta, Daulatabad, Badami, Ajhol, Hampi.
- Palolem - jedna z najpiękniejszych plaż Goa i kuchnia portugalska pod palmami.
- Kolonialne klimaty i kościoły portugalskie w Old Goa.

Indie Południowe to niezwykła mieszanka kultur, krajobrazów, kolorów i zapachów. Imponujące kamienne świątynie pokryte misternymi rzeźbieniami, wspaniałe pałace władców i opuszczone stolice dawnych księstw znajdziemy niemal na każdym kroku. Urzekają miasta portowe i rybackie wioski, zabytki starych indyjskich dynastii, ceremonie religijne w świątyniach i życie codzienne, architektura i przyroda. Po trudach intensywnego zwiedzania można będzie odpocząć na plaży w Varkali oraz na słynnychbackwaters - rozlewiskach, po których podróżuje się łodziami.

Piękne krajobrazy stanów Tamilnadu, Kerala, Maharasztra, Karnataka i Goa kryją w sobie niezwykłe perły architektury włączone na listę zabytków UNESCO. Będzie ich aż 9 na trasie naszej wyprawy. Zobaczymy m.in. zanurzone w bujnej zieleni i ukryte w skalnych grotach świątynie w Adżancie i Ellorze, opuszczone kamienne miasto Hampi, świątynie w Pattadakal i Badami, tętniący życiem i pełen kontrastów Bombaj, a na koniec portugalskie klimaty i wspaniałe plaże Goa.

Świątynie i pałace
Świątynie hinduistyczne na południu Indii mogą przyprawić o zawrót głowy nawet wytrawnych koneserów sztuki. Monumentalny relief skalny "Zejście Gangesu na Ziemię" ze starannie wyrzeźbionymi sylwetkami zwierząt w Mamallapuram stanowi jednak tylko preludium przed oglądaniem kolejnych zabytków. Świątynie skalne z pięknymi kolumnadami zwane mandapa, świątynie w kształcie gigantycznych wozów (ratha), świątynne wieże wejściowe (gopury) i niesamowita, chwilami wręcz przytłaczająca ilość misternych rzeźb, którymi są pokryte budowle robią ogromne wrażenie. Ich wnętrza wypełnia zapach kadzideł i barwne girlandy kwiatów przyniesione przez pielgrzymów, a rano i wieczorem odbywają się nastrojowe modlitwy. Zwiedzając pałace dawnych władców w Kochi i Majsurze będziemy mogli sobie wyobrazić przepych, w jakim żyli władcy indyjskich królestw.

Plażowanie pod palmą
Plaże nad Morzem Arabskim to doskonałe miejsce na przerwę w podróży. Jedna z najładniejszych plaż to keralska Varkala z wstęgą złocistego piasku i klifowym brzegiem. W okolicy znajdują się ośrodki ajurwedyjskie dla tych, którzy dbają o zdrowie i urodę. Obserwując na plaży rybaków wracających z połowu przypomnimy sobie o kolacji: pyszne świeże ryby i owoce morza wspaniale dopełnią smaki południowoindyjskiej kuchni.

Mumbaj (Bombaj) - brama Indii
Tętniące życiem największe miasto Indii, wielokulturowy tygiel i zarazem wielki port nad Morzem Arabskim rozwijało się nieustannie od czasów Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Dziś jest szóstą co do ilości mieszkańców metropolią na świecie. Są w niej nowoczesne wielkomiejskie centra, jak i dzielnice biedy, nadmorska promenada, zielone parki, a na obrzeżach slumsy, gdzie trwa walka o przetrwanie. Miasto pełne kontrastów. Odnajdziemy tu liczne zabytki architektury z czasów kolonialnych w klimatach wiktoriańskiej Anglii np. słynny hotel Tadż czy główny dworzec kolejowy. Wizytówką Bombaju jest Brama Indii – olbrzymi łuk widoczny z morza, wybudowany dla uczczenia wizyty króla Jerzego V. No i oczywiście Bombaj to stolica indyjskiej kinematografii – Bollywood. Pobliska wyspa Elefanta jest obowiązkowym punktem zwiedzania miasta, skalne groty poświęcone bogowi Sziwie są zabytkiem na liście UNESCO.

Adżanta i Ellora - świątynie ukryte w skalnych grotach
Ukryte w grotach wykutych w skalnym klifie nad rzeką Waghora buddyjskie świątynie w Adżancie powstały między II w. p.n.e. i VII w. n.e. Słyną z pięknych rzeźb i misternych unikalnych fresków przedstawiających nie tylko sceny z życia Buddy i mitologii buddyjskiej, ale również sceny o tematyce świeckiej. Podobno kiedyś oświetlano je systemem luster z wypolerowanej blachy. Należące do najsłynniejszych i najcenniejszych zabytków Indii, odkryte w XIX wieku przez angielskich myśliwych, znajdują się na liście zabytków UNESCO. Na tej samej liście znajduje się kolejny wspaniały zabytek w stanie Maharasztra - kompleks świątyń wykutych w bazaltowym zboczu w pobliskiej wiosce Ellora (IV-X w. n.e). Trzydzieści cztery skalne świątynie i klasztory są poświęcone trzem wielkim religiom: hinduizmowi, buddyzmowi i dżinizmowi. Najwspanialsza z nich to poświęcona bogowi Śiwie okazała monolityczna świątynia Kajlasantha.

Hampi i Badami - byłe stolice hinduistycznych królestw
Opuszczone kamienne miasto Hampi, to jedno z najbardziej urokliwych miejsc na południu Indii (zabytek UNESCO). Tutaj w XIV wieku powstało miasto Vidżayanagar, które w ciągu wieków wyrosło na jedno z największych hinduskich królestw Indii. Zostało zniszczone przez kilkumiesięczne najazdy i grabieże muzułmańskich wojsk. Ruiny miasta z pozostałościami pałaców i licznych świątyń zajmują obszar ponad 20 km². Rozrzucone są w malowniczej okolicy nad rzeką Tungabhadra, naturalnie wkomponowane w skały do dzisiaj budzą zachwyt licznie przybywających tu turystów. Nieco mniej znane, a równie warte zobaczenia jest Badami - miasto pięknie położone nad jeziorem u stóp klifów z czerwonego piaskowca, które było stolicą dynastii Ćaluków w VII-VIII w. Słynie z wykutych w skałach i wolno stojących świątyń. W okolicy warto też zwiedzić kompleksy świątyń w Pattadakal słynących z połączenia form architektonicznych z południa Indii - drawidyjskich i z północy Indii - aryjskich (zabytek UNESCO), oraz świątyń hinduistycznych w miasteczku Aihole.

Goa - portugalskie zabytki i słynne plaże
Goa - dawna portugalska kolonia zajmuje jeden z najładniejszych skrawków zachodniego wybrzeża Indii. Znajdziemy tu kilometry piaszczystych plaż otoczonych kokosowymi zagajnikami w większości gwarne, pełne hoteli, hotelików i knajp. Po Portugalczykach zostało całkiem sporo zabytków m.in. barokowe kościoły w stylu kolonialnym w Panadżi i Old Goa (zabytek UNESCO) czy stare dzielnice tych miast, gdzie poczuć się możemy trochę jak na południu Europy. Plaża w Palolem jest jedną z najładniejszych w Goa. Jeszcze nie tak dawno temu spokojna z racji swojego oddalenia, dziś dzieli popularność z pozostałymi. To idealne miejsce dla lubiących lenistwo i imprezy. Gorące słońce, ciepłe morze, dużo knajp z dobrym jedzeniem i muzyką, zimne piwo - można to miejsce polubić...

Wyjazd jest połączeniem wypraw: "Tam, gdzie pieprz rośnie" oraz "Szlakiem skalnych świątyń".

Program

Dzień 1 Podróż do Indii. Wylot z Warszawy. Przelot do Ćennaj (Madrasu).

Dzień 2 Zwiedzanie skalnych świątyń (lista UNESCO) i reliefu skalnego "Narodziny Gangesu" w Mamallapuram, plaża

Przylot do Ćennaj (Madrasu) i dalszy przejazd do Mamallapuram (Mahabalipuram) słynącego z rzeźbionych w kamieniu świątyń z VII - VIII w. z czasów dynastii Pallawów, gdy było ważnym portem (lista UNESCO). Spacer wśród licznych świątyń i jaskiń, wejście na świątynię Starej Latarni, skąd rozciąga się widok na liczne zabytki. Zwiedzanie Świątyni Nadbrzeżnej i pięciu monolitycznych świątyń Pandawów wykutych świątyń z jednego bloku skalnego oraz słynnej płaskorzeźby przedstawiającej narodziny Gangesu. Zajrzymy też do jednego z licznych zakładów kamieniarskich, z których słynie Mamallapuram. Wieczorem spacer po plaży. Nocleg w Mamallapuram.

Dzień 3 Świątynia Bryhadiśwara w Tandźawurze (lista UNESCO)

Przejazd do przejazd do Tandźawuru i zwiedzanie świątyni Bryhadiśwara z XI w. (lista UNESCO) uważanej za jedną z najwspanialszych budowli z czasów Ćolów. Nocleg w Tandźawurze.

Dzień 4 Zwiedzanie świątyń Śri Rangam i Rock Fort w Trichy, wieczorne ceremonie w świątyni Śri Minakszi w Maduraj

Trichy - Maduraj. Przejazd do Maduraj - miasta założonego prawie 2500 lat temu, stolicy królów z dynastii Pandawan. Po drodze dłuższy postój w Trichy i zwiedzanie świątyń Rock Fort górującej skalnym wzgórzu nad miastem oraz Śri Rangam poświęconej bogowi Wisznu uważanej za największy kompleks świątynny na świecie (zajmuje obszar ponad 60 ha). Nocleg w Maduraj.

Dzień 5 Zwiedzanie świątyni Śri Minakszi w Maduraj i przejazd do Kanyakumari - południowego krańca Indii

Zwiedzanie świątyni Śri Minakszi w Madurai, która jest miejscem kultu bogini Parvati i boga Sziwy oraz przykładem architektury drawidyjskiej z niezliczoną ilością posągów na wieżach świątynnych - gopurach. Przejazd do Kanyakumari najdalej na południe położonego punktu Indii, gdzie spotykają się Zatoka Bengalska, Ocean Indyjski i morze Arabskie, i dokąd przybywają pielgrzymi oddać cześć bogini Devi Bhagavathi. Nocleg w Kanyakumari.

Dzień 6 Modlitwy i kąpiele pielgrzymów o wschodzie słonca, popołudnie na plaży w Warkali, keralska kuchnia

Wczesna pobudka na wschód słońca, obserwacje modlitw i kąpieli pielgrzymów na skalistym nabrzeżu przylądka Komoryn. Opuszczamy stan Tamil Nadu i jedziemy na jedną z najpiękniejszych plaż Kerali w miejscowości Warkala leżącej na krawędzi kilkunastometrowego klifu. Nocleg w Warkali.

Dzień 7 Odpoczynek na plaży w Warkali, spacer do rybackich wiosek, degustacje ryb i owoców morza

Odpoczynek na plaży po tygodniu intensywnego zwiedzania. Dla chętnych spacer do wiosek rybackich oraz wizyta w świątyni Dżanardana Swami. Nocleg w Warkali.

Dzień 8 Wycieczka łodzią po słynnych rozlewiskach Kerali - labirynt kanałów i wysp pośród zielonych palm

Przejazd do Alappuzhy leżącej wśród słynnych rozlewisk Kerali i nazywanej Wenecją Południa. Wycieczka turystyczną łodzią po labiryncie kanałów i wysp zanurzonych w tropikalnej zieleni. Pośród palm kokosowych widać wioski, kościoły, meczety i pola ryżowe. Po drodze spotkamy houseboaty - tradycyjne keralskie łodzie mieszkalne często pełniące obecnie rolę pływających hoteli. Nocleg w Allapuzhy.

Dzień 9 Plantacje herbaty na zboczach Ghatów Zachodnich w Munnar

Przejazd do położonego wysoko na wzgórzach Ghatów Zachodnich miasteczka Munnar. Spacer wśród położonych wokół plantacji herbaty. Nocleg w Munnarze.

Dzień 10 Koczin - wielokulturowe miasto portowe, tradycyjne chińskie sieci, spektakl teatru Kathakali

Przejazd autobusem do Koczin (Cochin) wielokulturowego miasta portowego leżącego na wyspach, które było celem kupców z Zachodu przybywających tu po cenne indyjskie przyprawy. W architekturze Koczin mieszają się wpływy portugalskie, holenderskie, żydowskie i brytyjskie. Przy nabrzeżu można jeszcze zobaczyć tradycyjne chińskie sieci. Zwiedzimy bazylikę Santa Cruz i urokliwe uliczki Fort Koczin, wieczorem obejrzymy pokaz tańca - teatru Kathakali. Nocleg w Koczin.

Dzień 11 Pałac maharadży Matanćeri, dzielnica żydowska, spacer po mieście

Zwiedzanie zbudowanego przez Portugalczyków dla maharadży pałacu Mattanćeri oraz dzielnicy żydowskiej z synagogą Paradesi (XVI w.). W pałacu znajdują się wspaniałe freski z keralskiej szkoły malarstwa przedstawiające sceny z Ramajany i Mahabharaty. Wyjazd nocnym pociągiem do Bangalore.

Dzień 12 Wycieczka na wzgórze z kamiennym posągiem Gomateshvary w dżinijskim miasteczku Śravanbelagola

Przyjazd do Bangalore i dalaszą podróż do Śravanbelagola - niewielkiego dżinijskiego miasteczka pielgrzymkowego z olbrzymim posągiem Gomateshvary na wzgórzu. Nocleg w Śravanbelagola.

Dzień 13 Świątynie dynastii Hojsalów z Belurze i Halebidzie słynące z misternych rzeźb

W drodze do Majsuru zwiedzanie kamiennych świątyń z XII w. z czasów dynastii Hojsalów w Belurze i Halebidzie konkurujących artyzmem misternych rzeźb ze świątyniami w Kadżuraho i Konarak w pn. Indiach. Nocleg w Majsurze.

Dzień 14 Baśniowy pałac maharadży w Majsurze, spacer po tradycyjnym bazarze Dewaradża Market

Zwiedzanie baśniowego pałacu maharadżów Ambra Vilas zbudowanego w 1912 r. dla dynastii Wodejarów po pożarze starego drewnianego pałacu. Nowy pałac w indosaraceńskim stylu powstawał przez 15 lat, zachwyca i przytłacza przepychem, i bogactwem dodającym splendoru maharadży. Są tu m.in. kolumny z odlewanego żelaza wyprodukowane w Glasgow, tron ze złota, srebrne drzwi, belgijskie witraże, malowidła. Po południu spacer po starym bazarze Dewaradża Market pełnym kolorowych straganów z owocami, warzywami, kwiatami. Przejazd nocnym pociągiem do Madrasu lub nocleg w Majsurze.

Dzień 15 Spacer po Madrasie lub zwiedzanie okolic Majsuru

Spacer po Madrasie lub zwiedzanie okolic Majsuru (w zależności od lotu powrotnego grupy "Tam gdzie pieprz rośnie": wylot z Madrasu lub z Bangalore).

Dzień 16 Przelot do Mumbaju, skalne groty na wyspie Elefanta na Morzu Arabskim

Wczesnym rankiem przelot do Mumbaju. Wycieczka statkiem na wyspę Elefantę na Morzu Arabskim, gdzie zwiedzimy skalne groty z VIII - IX w. poświęcone bogowi Śiwie (lista UNESCO). Najsłynniejsza jest grota z rzeźbą przedstawiającą Śiwę o trzech twarzach ukazujących jego trzy aspekty: Władcy, Stwórcy i Niszczyciela. Spacer po słynnej nadmorskiej promenadzie Marina Drive. Nocleg w Mumbaju.

Dzień 17 Kolonialna architektura Mumbaju, mauzoleum Hadżi Alego, pralnia Mahalakszmi

Zwiedzanie miasta: oglądanie słynnej Bramy Indii w pobliżu hotelu Tadż Mahal oraz architektury z czasów kolonialnych w klimatach wiktoriańskiej Anglii w dzielnicy Colaba i okolicach placu Oval Maidan. Następnie udamy się do islamskiego mauzoleum Hadżi Alego oraz do pralni Mahalakszmi. Wyjeżdżając nocnym pociągiem do Dżalgaonu obejrzymy przypominający pałac dworzec kolejowy Ćatrapati Sziwadźi (lista UNESCO).

Dzień 18 Skalne groty ze słynnymi freskami i rzeźbami w Adżancie (lista UNESCO)

Wycieczka do Adżanty i zwiedzanie 30 buddyjskich skalnych grot z II w. p.n.e. - VI w. n.e. zdobionych freskami i rzeźbami (lista UNESCO). Groty wykute w skalnym klifie w kształcie podkowy nad rzeką Waghora odkryli w XIX w. angielscy myśliwi. Unikalne freski przedstawiają nie tylko sceny z życia Buddy i mitologii buddyjskiej, ale również sceny o tematyce świeckiej pokazujące życie starożytnych Indii. Malowidła wykonane farbami mineralnymi zachowały się w zaskakująco dobrym stanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę ich wiek i panujący tam klimat. Nocleg w Aurangabadzie.

Dzień 19 Monolityczna świątynia Kajlaś i skalne świątynie w Elurze (lista UNESCO), fort w Daulatabadzie i mauzoleum Bibi-ka-Makbara w Aurangabadzie

Wycieczka do Elury, gdzie w mającym długość dwóch kilometrów skalnym zboczu Ćamardi wykuto ponad trzydzieści świątyń z VI - X w. poświęconym trzem wielkim religiom: hinduizmowi, buddyzmowi i dżinizmowi (lista UNESCO). Najwspanialszą z nich jest monolityczna świątynia Kajlaś (Kailasantha) poświęcona Śiwie, która została misternie wyrzeźbiona w potężnej skale. Symbolizuje świętą górę Kajlaś w Tybecie, która jest uważana za siedzibę boga Śiwy. Potężna i świątynia o wysokości 30 metrów wypełniona rzeźbami i płaskorzeźbami z mitologii hinduskiej powstawała przez ponad 100 lat. Przejazd do fortu w Daulatabadzie wybudowanego na stożkowej wulkanicznej skale. Twierdza miała bardzo przemyślny system fortyfikacji, m.in. wykuty w skale tunel będący jedyną drogą na górę. Z wzgórza rozciąga się panoramiczny widok, uwagę przykuwa smukła sylwetka wieży zwycięstwa Ćand Minar. Odwiedziny grobu Aurangzeba w pobliskim Khuldabadzie i zwiedzanie mauzoleum Bibi-ka-Makbara wybudowanego dla żony cesarza Aurangzeba nazywanego małym Tadż Mahalem. Nocleg w Aurangabadzie.

Dzień 20 Przejazd do Bidżapuru - dawnej stolicy sułtanatu dynastii Adil Szachów, zwiedzanie pięknego grobowca Ibrahim Rauza

Długi przejazd ze stanu Maharasztra do Bidżapuru leżącego już w stanie Karnataka. Bidżapur był stolicą sułtanatu dynastii Adil Szachów, znajduje się tu wiele ciekawych zabytków. Po południu zwiedzimy elegancki, regularny grobowiec Ibrahim Rauza nazywany Tadż Mahalem Dekanu. Nocleg w Bidżapurze.

Dzień 21 Zwiedzanie mauzoleum Gol Gumbaz w Bidżapurze, zwiedzanie skalnych świątyń Chalukjów w Badami

O wschodzie słońca zwiedzanie Gol Gumbaz - mauzoleum sułtana Muhammeda Adil Szacha w Bidżapurze słynącego z potężnej kopuły oraz doskonałej akustyki. Przejazd do Badami i zwiedzanie miasta położonego nad jeziorem Agastja pomiędzy dwoma wzgórzami z czerwonego piaskowca. Badami było w VI-VIII w. stolicą dynastii Ćalukjów. Na obu wzgórzach znajdują się stare twierdze. Zobaczymy cztery świątynie z VI w. z ciekawymi rzeźbami wycięte są w formie jaskiń w piaskowcu południowego wzgórza oraz najciekawsze świątynie (Malegitti Śiwalaji) na północnym wzgórzu. Nocleg w Badami.

Dzień 22 Zdobione rzeźbami świątynie w Pattadakal (lista UNESCO) i Ajhol

Przejazd do niewielkich wiosek Pattadakal i Ajhol, gdzie znajdują się świątynie hinduistyczne z VII - VIII w. słynące z połączenia form architektonicznych z południa Indii - drawidyjskich i z północy Indii - aryjskich (lista UNESCO). Zwiedzimy najważniejsze świątynie: najsłynniejszą Wirupaksza z wspaniałą wieżą i rzeźbami przedstawiającymi sceny z Ramajany, Mallikardźuna i Papanatha w Pattadakal oraz wykutą w skale Rawanapadigudi z pięknymi rzeźbami, Meguti i Durga w Ajhol. Dalszy przejazd i nocleg w Hampi.

Dzień 23 Malownicze ruiny królestwa Widźajanagar w Hampi (lista UNESCO), wycieczka na zachód słońca

Zwiedzanie Hampi - jednego z najbardziej urokliwych miejsc w południowych Indiach (zabytek UNESCO). Tutaj w XIV wieku powstało miasto Widźajanagar, które w ciągu wieków wyrosło na jedno z największych hinduskich królestw Indii. Ruiny miasta rozrzucone w malowniczej okolicy, które zajmują obszar ponad 20 km², zostały zniszczone przez kilkumiesięczne grabieże muzułmańskich wojsk. Zwiedzimy zabudowania królewskie: salę audiencyjną, pałac Lotus, łazienki królowej, stajnie dla słoni oraz zgrabną świątynię Hazara Ramana z rzeźbami przedstawiającymi sceny z Ramajany i świątynię Withala z kamiennym rydwanem Garudy. Wycieczka na punkt widokowy o zachodzie słońca. Nocleg w Hampi.

Dzień 24 Wycieczka na wschód słońca. Malownicze ruiny królestwa Widźajanagar w Hampi (lista UNESCO)

Ciąg dalszy zwiedzania zabytków Hampi położonych nad rzeką Tungabadhra wśród skał o ceglastej barwie: poranna wycieczka na wzgórze Matanga na wschód słońca, w drodze powrotnej zajrzymy do świątyni Aćjutaraja, zwiedzanie górującej nad okolicą świątyni Wirupaksza, wycieczka do położonej na wzgórzu świątyni Hanumana. Wyjazd nocnym autobusem w stronę Goa.

Dzień 25 Odpoczynek na plaży Palolem na Goa, kuchnia goańska

Odpoczynek na plaży Palolem - jednej z najładniejszych na Goa. Smakowanie kuchni goańskiej będącej połączenie kuchni portugalskiej z wpływami indyjskimi, zakupy pamiątek; w sezonie ściągają tu kupcy z całych Indii. Nocleg w Palolem.

Dzień 26 Portugalskie zabytki w Pandźmi, zespół kościołów i klasztorów w Old Goa (lista UNESCO), plaża Palolem

Zwiedzanie portugalskich zabytków w kolonialnym stylu w stolicy Goa Pandźim oraz zespołu kościołów i klasztorów (lista UNESCO) w Old Goa. Dawna stolica Indii Portugalskich była porównywana za czasów swej świetności z Lizboną i z Watykanem. Liczne białe kościoły wyłaniające się z bujnej zieleni dają wyobrażenie jak duże było niegdyś znaczenie Goa. Zwiedzimy m.in.: kościół św. Franciszka z Asyżu, bazylikę Bom Jesus z grobem św. Franciszka Ksawerego, katedrę Se będącą największym kościołem w Azji, kościół św. Kajetana nawiązujący do bazyliki św. Piotra w Rzymie. Nocleg w Palolem.

Dzień 27 Plaża Palolem, kuchnia goańska

Odpoczynek na plaży Palolem - jednej z najładniejszych na Goa. Nocleg w Palolem.

Dzień 28 Przelot do Mumbaju, zakupy

Przelot do Mumbaju (Bombaju), zakupy na tradycyjnym bazarze Crawford Market, wieczorem wyjazd na lotnisko.

Dzień 29 Powrót do Polski

Przelot z Mumbaju do Warszawy.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Przeloty: Warszawa - Ćennaj (Madras) - Mumbaj (Bombaj) - Warszawa, Ćennaj (Madras) - Mumbaj (Bombaj) oraz Goa - Mumbaj (Bombaj)
  • Transport lokalny
  • Zakwaterowanie w hotelach turystycznych
  • Opiekę polskiego przewodnika
  • Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2 000 PLN
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 13 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wizy indyjskiej: od 25 do 80  USD (w zależności od typu wizy/ilości dni)
  • Wyżywienia: ok. 500 USD
  • Wstępów do zwiedzanych obiektów: ok. 90 USD
  • Zwyczajowych napiwków: ok. 20 USD

Liczba uczestników: 8 - 13 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 3000 PLN

Pierwsza część ceny: 7990 PLN płatna do 30 dni przed wyjazdem, drugą część: 500 USD należy zabrać na pokrycie części wydatków na miejscu.

Wyjazd jest połączeniem wypraw: "Tam, gdzie pieprz rośnie" oraz "Szlakiem skalnych świątyń".

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Tam, gdzie pieprz rośnie i szlakiem skalnych świątyń pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Indie. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu brak. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.