Szlakiem skalnych świątyń

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
brak

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Indie południowe (Maharasztra, Karnataka, Goa) - Szlakiem skalnych świątyń

  • Kosmopolityczny Mumbaj (Bombaj) - pełne kontrastów największe miasto Indii.
  • Siedem cudów architektury  z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Niezwykłe świątynie wykute w skałach: Elefanta, Adżanta, Elora.
  • Pattadakal i Ajhol: synteza architektury północnych i południowych Indii.
  • Hampi; zjawiskowe ruiny królestwa Widźajanagar.
  • Panoramy ze skalistych wzgórz: Adżanta, Daulatabad, Badami, Ajhol, Hampi.
  • Palolem - jedna z najpiękniejszych plaż Goa i kuchnia portugalska pod palmami.
  • Kolonialne klimaty i kościoły portugalskie w Old Goa.

Piękne krajobrazy stanów Maharasztra, Karnataka i Goa kryją w sobie niezwykłe perły architektury włączone na listę zabytków UNESCO. Będzie ich aż 7 na trasie naszej wyprawy. Zobaczymy m.in. zanurzone w bujnej zieleni i ukryte w skalnych grotach świątynie w Adżancie i Ellorze, opuszczone kamienne miasto Hampi, świątynie w Pattadakal i Badami, tętniący życiem i pełen kontrastów Bombaj, a na koniec portugalskie klimaty i wspaniałe plaże Goa.

Mumbaj (Bombaj) - brama Indii

Tętniące życiem największe miasto Indii, wielokulturowy tygiel i zarazem wielki port nad Morzem Arabskim rozwijało się nieustannie od czasów Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Dziś jest szóstą co do ilości mieszkańców metropolią na świecie. Są w niej nowoczesne wielkomiejskie centra, jak i dzielnice biedy, nadmorska promenada, zielone parki, a na obrzeżach slumsy, których mieszkańcy walczą o przetrwanie kolejnego dnia. Miasto pełne kontrastów. Odnajdziemy tu liczne zabytki architektury z czasów kolonialnych w klimatach wiktoriańskiej Anglii np. słynny hotel Tadż czy główny dworzec kolejowy. Wizytówką Bombaju jest Brama Indii – olbrzymi łuk widoczny z morza, wybudowany dla uczczenia wizyty króla Jerzego V. No i oczywiście Bombaj to stolica indyjskiej kinematografii – Bollywood. Pobliska wyspa Elefanta jest obowiązkowym punktem zwiedzania miasta, skalne groty poświęcone bogowi Sziwie są zabytkiem na liście UNESCO.

Adżanta i Ellora - świątynie ukryte w skalnych grotach

Ukryte w grotach wykutych w skalnym klifie nad rzeką Waghora buddyjskie świątynie w Adżancie powstały między II w. p.n.e. i VII w. n.e. Słyną z pięknych rzeźb i misternych unikalnych fresków przedstawiających nie tylko sceny z życia Buddy i mitologii buddyjskiej, ale również sceny o tematyce świeckiej. Podobno kiedyś oświetlano je systemem luster z wypolerowanej blachy. Należące do najsłynniejszych i najcenniejszych zabytków Indii, odkryte w XIX wieku przez angielskich myśliwych, znajdują się na liście zabytków UNESCO. Na tej samej liście znajduje się kolejny wspaniały zabytek w stanie Maharasztra - kompleks świątyń wykutych w bazaltowym zboczu w pobliskiej wiosce Ellora (IV-X w. n.e). Trzydzieści cztery skalne świątynie i klasztory są poświęcone trzem wielkim religiom: hinduizmowi, buddyzmowi i dżinizmowi. Najwspanialsza z nich to poświęcona bogowi Śiwie okazała monolityczna świątynia Kajlasantha.

Hampi i Badami - byłe stolice hinduistycznych królestw

Opuszczone kamienne miasto Hampi, to jedno z najbardziej urokliwych miejsc na południu Indii (zabytek UNESCO). Tutaj w XIV wieku powstało miasto Vidżayanagar, które w ciągu wieków wyrosło na jedno z największych hinduskich królestw Indii. Zostało zniszczone przez kilkumiesięczne najazdy i grabieże muzułmańskich wojsk. Ruiny miasta z pozostałościami pałaców i licznych świątyń zajmują obszar ponad 20 km². Rozrzucone są w malowniczej okolicy nad rzeką Tungabhadra, naturalnie wkomponowane w skały do dzisiaj budzą zachwyt licznie przybywających tu turystów. Nieco mniej znane, a równie warte zobaczenia jest Badami - miasto pięknie położone nad jeziorem u stóp klifów z czerwonego piaskowca, które było stolicą dynastii Ćaluków w VII-VIII w. Słynie z wykutych w skałach i wolno stojących świątyń. W okolicy warto też zwiedzić kompleksy świątyń w Pattadakal słynących z połączenia form architektonicznych z południa Indii - drawidyjskich i z północy Indii - aryjskich (zabytek UNESCO), oraz świątyń hinduistycznych w miasteczku Aihole.

Goa - portugalskie zabytki i słynne plaże

Goa - dawna portugalska kolonia zajmuje jeden z najładniejszych skrawków zachodniego wybrzeża Indii. Znajdziemy tu kilometry piaszczystych plaż otoczonych kokosowymi zagajnikami w większości gwarne, pełne hoteli, hotelików i knajp. Po Portugalczykach zostało całkiem sporo zabytków m.in. barokowe kościoły w stylu kolonialnym w Panadżi i Old Goa (zabytek UNESCO) czy stare dzielnice tych miast, gdzie poczuć się możemy trochę jak na południu Europy. Plaża w Palolem jest jedną z najładniejszych w Goa. Jeszcze nie tak dawno temu spokojna z racji swojego oddalenia, dziś dzieli popularność z pozostałymi. To idealne miejsce dla lubiących lenistwo i imprezy. Gorące słońce, ciepłe morze, dużo knajp z dobrym jedzeniem i muzyką, zimne piwo - można to miejsce polubić...

Wyjazd można połączyć z wyprawą "Tam, gdzie pieprz rośnie".

Program

Dzień 1 Podróż do Indii. Wylot z Warszawy. Przelot do Mumbaju (Bombaju).

Dzień 2 Skalne groty na wyspie Elefanta na Morzu Arabskim, spacer po mieście

Wycieczka statkiem na wyspę Elefantę na Morzu Arabskim, gdzie zwiedzimy skalne groty z VIII - IX w. poświęcone bogowi Śiwie (lista UNESCO). Najsłynniejsza jest grota z rzeźbą przedstawiającą Śiwę o trzech twarzach ukazujących jego trzy aspekty: Władcy, Stwórcy i Niszczyciela. Spacer po słynnej nadmorskiej promenadzie Marina Drive. Nocleg w Mumbaju.

Dzień 3 Kolonialna architektura Mumbaju, mauzoleum Hadżi Alego, pralnia Mahalakszmi

Zwiedzanie miasta: oglądanie słynnej Bramy Indii w pobliżu hotelu Tadż Mahal oraz architektury z czasów kolonialnych w klimatach wiktoriańskiej Anglii w dzielnicy Colaba i okolicach placu Oval Maidan.Następnie udamy się do islamskiego mauzoleum Hadżi Alego oraz do pralni Mahalakszmi. Wyjeżdżając nocnym pociągiem do Dżalgaonu obejrzymy przypominający pałac dworzec kolejowy Ćatrapati Sziwadźi (lista UNESCO).

Dzień 4 Skalne groty ze słynnymi freskami i rzeźbami w Adżancie (lista UNESCO)

Wycieczka do Adżanty i zwiedzanie 30 buddyjskich skalnych grot  II w. p.n.e. - VI w n.e. zdobionych freskami i rzeźbami (lista UNESCO). Groty wykute w skalnym klifie w kształcie podkowy nad rzeką Waghora odkryli w XIX w. angielscy myśliwi. Unikalne freski przedstawiają nie tylko sceny z życia Buddy i mitologii buddyjskiej, ale również sceny o tematyce świeckiej pokazujące życie starożytnych Indii. Malowidła wykonane farbami mineralnymi zachowały się w zaskakująco dobrym stanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę ich wiek i panujący tam klimat. Przejazd do Aurangabadu. Nocleg w Aurangabadzie.

Dzień 5 Monolityczna świątynia Kajlaś i skalne świątynie w Elurze (lista UNESCO), fort w Daulatabadzie i mauzoleum Bibi-ka-Makbara w Aurangabadzie

Wycieczka do Elury, gdzie w mającym długość dwóch kilometrów skalnym zboczu Ćamardi wykuto ponad trzydzieści świątyń z VI - X w. poświęconym trzem wielkim religiom: hinduizmowi, buddyzmowi i dżinizmowi (lista UNESCO). Najwspanialszą z nich jest monolityczna świątynia Kajlaś (Kailasantha) poświęcona Śiwie, która została misternie wyrzeźbiona w potężnej skale. Symbolizuje świętą górę Kajlaś w Tybecie, która jest uważana za siedzibę boga Śiwy. Potężna i świątynia o wysokości 30 metrów wypełniona rzeźbami i płaskorzeźbami z mitologii hinduskiej powstawała przez ponad 100 lat. Przejazd do fortu w Daulatabadzie wybudowanego na stożkowej wulkanicznej skale. Twierdza miała bardzo przemyślny system fortyfikacji, m.in. wykuty w skale tunel będący jedyną drogą na górę. Z wzgórza rozciąga się panoramiczny widok, uwagę przykuwa smukła sylwetka wieży zwycięstwa Ćand Minar. Odwiedziny grobu Aurangzeba w pobliskim Khuldabadzie i zwiedzanie mauzoleum Bibi-ka-Makbara wybudowanego dla żony cesarza Aurangzeba nazywanego małym Tadż Mahalem. Nocleg w Aurangabadzie.

Dzień 6 Przejazd do Bidżapuru - dawnej stolicy sułtanatu dynastii Adil Szachów, zwiedzanie pięknego grobowca Ibrahim Rauza

Długi przejazd ze stanu Maharasztra do Bidżapuru leżącego już w stanie Karnataka. Bidżapur był stolicą sułtanatu dynastii Adil Szachów, znajduje się tu wiele ciekawych zabytków. Po południu zwiedzimy elegancki, regularny grobowiec Ibrahim Rauza nazywany Tadż Mahalem Dekanu. Nocleg w Bidżapurze.

Dzień 7 Zwiedzanie mauzoleum Gol Gumbaz w Bidżapurze, zwiedzanie skalnych świątyń Chalukjów w Badami

O wschodzie słońca zwiedzanie Gol Gumbaz - mauzoleum sułtana Muhammeda Adil Szacha w Bidżapurze słynącego z potężnej kopuły oraz doskonałej akustyki. Przejazd do Badami i zwiedzanie miasta położonego nad jeziorem Agastja pomiędzy dwoma wzgórzami z czerwonego piaskowca. Badami było w VI-VIII w. stolicą dynastii Ćalukjów. Na obu wzgórzach znajdują się stare twierdze. Zobaczymy cztery świątynie z VI w. z ciekawymi rzeźbami wycięte są w formie jaskiń w piaskowcu południowego wzgórza oraz najciekawsze świątynie (Malegitti Śiwalaji) na północnym wzgórzu. Nocleg w Badami.

Dzień 8 Zdobione rzeźbami świątynie w Pattadakal (lista UNESCO) i Ajhol

Przejazd do niewielkich wiosek Pattadakal i Ajhol, gdzie znajdują się świątynie hinduistyczne z VII - VIII w. słynące z połączenia form architektonicznych z południa Indii - drawidyjskich i z północy Indii - aryjskich (lista UNESCO). Zwiedzimy najważniejsze świątynie: najsłynniejszą Wirupaksza z wspaniałą wieżą i rzeźbami przedstawiającymi sceny z Ramajany, Mallikardźuna i Papanatha w Pattadakal oraz wykutą w skale Rawanapadigudi z pięknymi rzeźbami, Meguti i Durga w Ajhol. Dalszy przejazd i nocleg w Hampi.

Dzień 9 Malownicze ruiny królestwa Widźajanagar w Hampi (lista UNESCO), wycieczka na zachód słońca

Zwiedzanie Hampi - jednego z najbardziej urokliwych miejsc w południowych Indiach (zabytek UNESCO). Tutaj w XIV wieku powstało miasto Widźajanagar, które w ciągu wieków wyrosło na jedno z największych hinduskich królestw Indii. Ruiny miasta rozrzucone w malowniczej okolicy, które zajmują obszar ponad 20 km², zostały zniszczone przez kilkumiesięczne grabieże muzułmańskich wojsk. Zwiedzimy zabudowania królewskie: salę audiencyjną, pałac Lotus, łazienki królowej, stajnie dla słoni oraz zgrabną świątynię Hazara Ramana z rzeźbami przedstawiającymi sceny z Ramajany i świątynię Withala z kamiennym rydwanem Garudy. Wycieczka na punkt widokowy o zachodzie słońca. Nocleg w Hampi.

Dzień 10 Wycieczka na wschód słońca. Malownicze ruiny królestwa Widźajanagar w Hampi (lista UNESCO)

Ciąg dalszy zwiedzania zabytków Hampi położonych nad rzeką Tungabadhra wśród skał o ceglastej barwie: poranna wycieczka na wzgórze Matanga na wschód słońca, w drodze powrotnej zajrzymy do świątyni Aćjutaraja, zwiedzanie górującej nad okolicą świątyni Wirupaksza, wycieczka do położonej na wzgórzu świątyni Hanumana. Wyjazd nocnym autobusem w stronę Goa.

Dzień 11 Odpoczynek na plaży Palolem na Goa, kuchnia goańska

Odpoczynek na plaży Palolem - jednej z najładniejszych na Goa. Smakowanie kuchni goańskiej będącej połączenie kuchni portugalskiej z wpływami indyjskimi, zakupy pamiątek; w sezonie ściągają tu kupcy z całych Indii. Nocleg w Palolem.

Dzień 12 Portugalskie zabytki w Pandźmi, zespół kościołów i klasztorów w Old Goa (lista UNESCO), plaża Palolem

Zwiedzanie portugalskich zabytków w kolonialnym stylu w stolicy Goa Pandźim oraz zespołu kościołów i klasztorów (lista UNESCO) w Old Goa. Dawna stolica Indii Portugalskich była porównywana za czasów swej świetności z Lizboną i z Watykanem. Liczne białe kościoły wyłaniające się z bujnej zieleni dają wyobrażenie jak duże było niegdyś znaczenie Goa. Zwiedzimy m.in.: kościół św. Franciszka z Asyżu, bazylikę Bom Jesus z grobem św. Franciszka Ksawerego, katedrę Se będącą największym kościołem w Azji, kościół św. Kajetana nawiązujący do bazyliki św. Piotra w Rzymie. Nocleg w Palolem.

Dzień 13 Plaża Palolem, kuchnia goańska

Odpoczynek na plaży Palolem - jednej z najładniejszych na Goa. Nocleg w Palolem.

Dzień 14 Przelot do Mumbaju, zakupy

Przelot do Mumbaju (Bombaju), zakupy na tradycyjnym bazarze Crawford Market, wieczorem wyjazd na lotnisko.

Dzień 15 Powrót do Polski

Przelot z Mumbaju do Warszawy.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Transport: przeloty Warszawa - Mumbaj (Bombaj) - Warszawa oraz Goa - Mumbaj (Bombaj), transport lokalny
  • Zakwaterowanie: w hotelach turystycznych
  • Opiekę polskiego przewodnika
  • Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2 000 PLN
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 13 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wizy indyjskiej: od 25 do 80  USD (w zależności od typu wizy/ilości dni)
  • Wyżywienia: ok. 250 USD
  • Wstępów do zwiedzanych obiektów: ok. 60 USD
  • Zwyczajowych napiwków: ok. 10 USD

Liczba uczestników: 8 - 13 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 2500 PLN

Pierwsza część ceny: 5900 PLN płatna do 30 dni przed wyjazdem, drugą część: 250 USD należy zabrać na pokrycie części wydatków na miejscu.

Wyjazd można połączyć z wyprawą "Tam, gdzie pieprz rośnie". Cena 29-dniowej wyprawy (25.01 - 22.02.2020): 7990PLN + 500 USD.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Szlakiem skalnych świątyń pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Indie. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu brak. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.