Kraina Złotego Trójkąta

Formy aktywności
Wyżywienie
brak

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Laos, Tajlandia - Kraina Złotego Trójkąta

  • Wizyta u górskich plemion etnicznych na pograniczy tajsko-birmańskim: Akha, Karenowie
  • Chiang Rai i Złoty Trójkąt, kolebka uprawy i handlu opium
  • Rejs łodzią do Muang Ngoy, wioski odciętej od świata leżącej wśród gór i pól ryżowych
  • Luang Prabang: dawna stolica Laosu ze złotymi świątyniami i panoramą z wzgórza Phu Si
  • Kuang Si: najwyższy wodospad w kraju z możliwością kąpieli w turkusowych lagunach
  • Relaks w Vang Vieng: zwiedzanie jaskiń, jazda rowerem, spływ kajakam

Na początku zwiedzimy złote świątynie Bangkoku, popływamy kanałami, przekonamy się o kosmopolitycznym charakterze tej wielkiej metropolii. W okolicy Chiang Mai, poza odwiedzeniem tradycyjnych świątyń, będziemy mieli pierwszą styczność z tajską przyrodą: zajrzymy na plantacje orchidei, pokonamy górskie pasma porośnięte dżunglą, odbędziemy przejażdżkę na słoniu, kąpiel pod wodospadem i spłyniemy pontonem wzdłuż górskiej rzeki.

W tej części Tajlandii zetkniemy się też z plemionami etnicznymi, które zamieszkują odległe tereny górskie i żyją w prymitywnych warunkach z dala od cywilizacji. Poznamy również historię uprawy opium i słynnych wojen opiumowych z XIXw. W czasie pobytu w Laosie skupimy się głównie na tutejszej przyrodzie i etnografii. Odwiedzimy małe wioski etniczne w górach, spłyniemy po lokalnych, malowniczych rzekach łodziami lub kajakiem, zajrzymy do przeróżnych jaskiń. Zapoznamy się też z lokalnymi zabytkami architektury, szczególnie w dawnej stolicy Luang Prabang, a także w obecnej – Vientiane.

Chiang Mai i Złoty Trójkąt: świątynie, przyroda i opium

Chiang Mai przyciąga turystów złotymi świątyniami i okolicznymi górami, gdzie można aktywnie spędzić czas poznając lokalną przyrodę z grzbietu słonia, bambusowej tratwy lub spacerując po okolicznych wzgórzach z przewodnikiem. Odwiedzimy także lokalne, górskie wioski zamieszkane przez, charakterystyczne dla tego regionu, plemiona etniczne: Akha, Lisu, Lahu czy Karenów. W Chiang Rai zobaczymy kolorowy nocny targ oraz jedną z najnowszych tajskich świątyń, Białą Świątynię, która swymi zdobieniami robi niezwykłe  wrażenie. Odwiedzimy słynny Złoty Trójkąt: obszar który kiedyś, szczególnie w XIX w, był najważniejszym na świecie producentem opium. Zwiedzimy muzeum opium, aby dowiedzieć się więcej o historii produkcji i dystrybucji tej substancji.

Laos: przez góry i wioski z biegiem Mekongu

Pierwszą zauważalną różnicą po wjeździe od Laosu jest poziom rozwoju i infrastruktura w porównaniu z nowocześniejszą Tajlandią, a także, o wiele większe zalesienie i mniejsza gęstość zaludnienia kraju. Na początku zagłębimy się w dżunglę aby zobaczyć jak lokalne  grupy etniczne funkcjonują w swych małych wioskach z dala od jakichkolwiek udogodnień cywilizacji, bez prądu i bieżącej wody. Łodziami dotrzemy do Muang Ngoi, gdzie nie dociera nawet żadna droga jezdna a rzeka jest jedyną bramą na świat dla mieszkających tu ludzi. Dalej drogą wodną, wzdłuż rzek Nam Ou i Mekongu, dotrzemy także do dawnej stolicy Królestwa Laosu, Luang Prabang. Znajduje się tu wiele ciekawych świątyń, wspaniałych obiektów laotańskiej architektury sakralnej. Odwiedzimy także słynną jaskinię Pak Ou oraz zachęcające do kąpieli malowniczy wodospad Kuang Si. W Vang Vieng zajrzymy do kilku ciekawych jaskiń, poznamy okolicę z perspektywy siodełka rowerowego, będziemy też pływać kajakami po rzece Nam Song. Stolica Laosu, Vientiane, przywita nas kolonialną zabudową. Poznamy symbol Laosu, złotą stupę Pha That Luang, a z łuku triumfalnego Patuxai zerkniemy na panoramę miasta.

Bangkok: miasto aniołów

Stolica Tajlandii jest główną bramą Azji Pd-Wsch na świat i jedną z jej największych metropolii. Prawie każdy tu zaczyna lub kończy swą podróż po tym ciekawym skrawku Azji. Złote świątynie i pałace królewskie zdobione fantastycznymi ornamentami, strzeliste stupy i czczone posągi Buddy; pędzące ulicami auto-riksze i kolorowe taksówki; rzeka Chao Phraya z barkami, łodziami i tramwajami wodnymi; nowoczesna dzielnica Dusit z wielkimi gmachami zbudowanymi na wzór tych w Europie; wibrująca dzielnica turystyczna Khan San oraz bogate atrakcje życia nocnego – to wszystko powoduje, że nie da się przejść obojętnie przez to miasto. Pobyt w Bangkoku u każdego pozostaje na długo w pamięci. Wyżej opisane, to tylko jedne z wielu atrakcji, jakie kryje w sobie ta metropolia, tu każdy znajdzie coś dla siebie.

Program

Dzień 1 Warszawa - Bangkok. 

Spotkanie w Warszawie i wylot do Bangkoku z przesiadką w jednym z portów lotniczych.

Dzień 2 Przylot do Bangkoku, krótki spacer po okolicy

Przylot do Bangkoku i przejazd w kierunku Khao San Road, dzielnicy trampów i obieżyświatów. Zakwaterowanie w hotelu, spacer po okolicy, pierwsze zetknięcie się z egzotyką Tajlandii. Nocleg w hotelu.

Dzień 3 Zwiedzanie najbardziej znanych atrakcji Bangkoku i wyjazd do Chiang Mai

Rano rozpoczniemy zwiedzanie najważniejszych i najbardziej okazałych zabytków Bangkoku. Popłyniemy tramwajem wodnym w okolice Wielkiego Pałacu, dawnej siedziby królów tajskich. Tuż obok znajduje się wielki kompleks bogato zdobionych pawilonów i świątyń, z których najważniejsza jest Wat Phra Kaew, czyli świątynia Szmaragdowego Buddy. Potem odwiedzimy Wat Pho: świątynię Leżącego Buddy. Na jej tyłach znajduje się kompleks kilku ciekawych stup buddyjskich. Przepłyniemy promem przez zatłoczoną rzekę Chao Phraya do kolejnego ważnego obiektu, Wat Arun. Posiada ona charakterystyczną, wysoką wieżę, zdobioną odłamkami… porcelany. Można na nią wejść aby podziwiać panoramę okolicy. Po południu czas wolny na zakupy i indywidualne poznawanie uroków miasta. Wieczorem wyjazd na północ Tajlandii, do Chiang Mai. Nocleg w drodze.

Dzień 4 Zwiedzanie najważniejszych świątyń w Chiang Mai i okolicach

Chiang Mai to główne miasto północnej Tajlandii otoczone jednymi z najwyższych pasm górskich w kraju. Dotrzemy tam rano i udamy się do hotelu na krótki odpoczynek i śniadanie. Po posiłku odwiedzimy kilka ważnych świątyń w centrum miasta. Wat Phra Singh to najważniejsza świątynia w mieście, w której przechowuje się wartościowy posąg Buddy; Wat Chedi Luang, która była kiedyś najwyższą budowlą w Królestwie Lanna; Wat Chiang Man: najstarsza świątynia w mieście wzniesiona przez założyciela miasta. Po południu pojedziemy na wzgórze Doi Suthep za miastem. Od parkingu na sam szczyt prowadzi ścieżka z ponad 300 stopniami, a na samej górze znajduje się świątynia Wat Phra That. Jej otoczenie wraz ze złoconą stupą jest ważnym miejscem pielgrzymkowym. Podziwiać stąd można piękną panoramę okolicy oraz samo Chiang Mai w pełnej okazałości.  Powrót do hotelu na nocleg.

Dzień 5-6 Trekking w okolicznych górach i atrakcje przyrodnicze

Dwa najbliższe dni spędzimy na prowincji i w górach porośniętych dżunglą, poznając z bliska tajską przyrodę. W tym czasie odwiedzimy farmę orchidei i motyli oraz zrobimy zakupy na lokalnym targowisku, po czym wyruszymy na pieszą wycieczkę po górach przez dżunglę do jaskini nietoperzy. Okolica ta zamieszkana jest przez plemiona etniczne m.in. Lisu, Akha czy Karenów. Będziemy mogli się z bliska przyjrzeć ich codziennemu życiu w gęstej dżungli. Noc spędzimy w bambusowych chatkach w wiosce jednej z grup etnicznych. Drugi dzień zapowiada się równie atrakcyjnie. Po przejściu przez dżunglę i okoliczne wioski czeka nas jazda na grzbiecie słonia oraz spływ tratwami bambusowymi po rzece. Tego samego dnia będzie można wykąpać się w wodospadzie i odbyć rafting pontonem na górskiej spienionej rzece pod okiem instruktora. Wieczorem powrót do hotelu w Chiang Mai.

Dzień 7 Zwiedzanie Chiang Rai i niedalekiej Białej Świątyni

Rano po śniadaniu pojedziemy autobusem do Chiang Rai, nieco dalej na północ. Po zakwaterowaniu w hotelu, poznamy jeden z najznakomitszych przykładów współczesnej tajskiej architektury sakralnej: Wat Rong Khun zwaną Białą Świątynią. Jest to jedyna taka świątynia w tej części Azji. Wzniesiona kilka lat temu, pokryta śnieżnobiałym tynkiem, wyszukanymi zdobieniami oraz mozaikami z luster, robi duże wrażenie na każdym kto tu przybywa. Po południu zwiedzimy najważniejsze świątynie w mieście: zacienioną Wat Phra Kaeo, w której kiedyś przechowywano posąg Szmaragdowego Buddy oraz Wat Phra Singh z XIVw z kilkoma ciekawymi złotymi posągami Buddy. Zobaczymy też złoconą i bogato zdobioną wieżę zegarową w centrum miasta. Wieczorem odwiedzimy nocny targ, gdzie każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Nocleg w hotelu.

Dzień 8 Złoty Trójkąt: pola herbaty, plemiona i muzeum opium

Dziś pojedziemy na północ: zajrzymy na plantację ananasów i do wiosek dwóch grup etnicznych zamieszkujących te tereny: Akha i Yao. Odwiedzimy też górskie tereny, w których uprawie się herbatę. Udamy się do słynnego Złotego Trójkąta, miejsca, gdzie na Mekongu łączą się granice 3 krajów: Tajlandii, Laosu i Birmy. Rejon ten znany jest z uprawy i przemytu opium. Poznamy jego dzieje odwiedzając lokalne muzeum opium. Jeśli czas pozwoli, zwiedzimy jeszcze pobliską stupę Chedi Luang mierzącą ponad 50m wysokości. Pod koniec dnia wrócimy na nocleg do Chiang Rai. Nocleg w hotelu.

Dzień 9 Przekroczenie granicy na Mekongu, wjazd wgłąb Laosu

Rano przekroczymy granicę tajsko – laotańską na rzece Mekong. Po dopełnieniu wszelkich formalności wizowych rozpoczniemy naszą podróż w głąb Laosu. Przejedziemy przez górskie, malownicze tereny prowincji Bokeo w kierunku Luang Namtha, małego miasteczka w kotlinie górskiej. Po przyjeździe na miejsce i zakwaterowaniu, kolacja w lokalnej restauracji lub na nocnym targu. Czas wolny, nocleg w hotelu.

Dzień 10 Trekking w górach w okolicy Luang Namtha

Cały dzień poświęcimy na eksplorację okolic Luang Namtha, zamieszkałych przez ciekawe grupy etniczne m.in. Lanten, Akha czy Hmong. Ta część Laosu to jeden z najsłabiej rozwiniętych rejonów w Indochinach. Będziemy spacerować przez gęstą, nietkniętą przez cywilizację dżunglę, tarasowe pola ryżowe i grzbiety górskie. Spacer zakończymy w jednej z tubylczych wiosek w górach. Zobaczymy z bliska jak ludzie radzą sobie w tych ciężkich warunkach bytowych. Pod wieczór wrócimy do naszego hotelu w Luang Namtha.

Dzień 11 Przejazd przez góry do Nong Khiaw nad rzeką Nam Ou

Wcześnie rano wyjedziemy w kierunku Udomxai – kolejnego prowincjonalnego miasteczka na naszej trasie. Następnie podążymy na wschód w stronę malowniczej wioski Nong Khiaw. Leży ona nad rzeką Nam Ou, która wije się leniwie pomiędzy stromymi, skalistymi pasmami górskimi. Po dojeździe na miejsce, zakwaterujemy się w bungalowach nad rzeką. W miarę wolnego czasu, pójdziemy do pobliskiej jaskini Tham Pha Thok. W czasie wojny wietnamskiej, jaskinia ta była używana jako schron. Nocleg w Nong Khiaw.

Dzień 12 Łódź do Muang Ngoy, spacer przez dżunglę do lokalnych wiosek

Dziś popłyniemy łodzią motorową w górę rzeki Nam Ou do sennej wioski Muang Ngoy. Cała okolica otoczona jest przez wysokie, trudno dostępne góry. Przebywając tutaj ma się wrażenie, że czas stanął w miejscu. Tu również zamieszkamy w skromnych chatkach nad rzeką. Przespacerujemy się do jaskini, w której bije źródło krystalicznie czystej wody. Pójdziemy też nieco dalej przez soczyście zielone pola ryżowe otoczone górami. Dotrzemy do małych wiosek zamieszkałych przez lokalną ludność. Późnym popołudniem wrócimy do Muang Ngoy na nocleg.

Dzień 13 Spływ do Nong Khiaw i dalszy przejazd do Luang Prabang na nocny targ

Tego dnia popłyniemy z Muang Ngoy z powrotem do Nong Khiaw i tu przesiądziemy się na kolejny środek transportu w kierunku Luang Prabang. Po kilku godzinach dotrzemy do miejsca, gdzie Nam Ou wpada do Mekongu, najdłuższej rzeki Indochin. W tym miejscu znajduje się ciekawa Jaskinia Pak Ou. Jeśli czas pozwoli, wejdziemy do środka. Od zamierzchłych czasów wierni przynosili do jaskini posągi Buddy. Obecnie jest ich w środku kilkaset lun nawet kilka tysięcy. Pod wieczór zakwaterowanie w hotelu w Luang Prabang. Później udamy się na nocny targ, gdzie poza kupnem pamiątek, można też zjeść pyszne dania kuchni laotańskiej w tym także grillowane ryby. Nocleg w hotelu.

Dzień 14 Zwiedzanie najważniejszych atrakcji Luang Prabang, spacer po mieście

Jest to dawna stolica Królestwa Laosu, słynie z najpiękniejszej architektury pałacowo – sakralnej w kraju i wciąż pozostaje centrum kulturalnym Laosu. Zwiedzimy dziś piękne świątynie nad Mekongiem z bogato zdobionymi fasadami oraz typowymi laotańskimi, nisko schodzącymi dachami. Zobaczymy dawny pałac królewski (Ho Kham), najważniejszą świątynię w mieście Wat Xieng Thong oraz wiele innych m.in: Wat Mai będącą centrum buddyzmu laotańskiego oraz najstarszą w mieście Wat Visoun. Wejdziemy także na wzgórze Phu Si, świetny punkt widokowy na miasto i okolice, ze złotą stupą na szczycie oraz kilkoma ciekawymi posągami Buddy. Po południu czas wolny na samodzielne poznawanie uroków Luang Prabang. Nocleg w hotelu.

Dzień 15 Wodospady Kuang Si (kąpiel) i podróż przez góry do Vang Vieng

Rano o świcie chętni mogą zobaczyć przemarsz mnichów przez główną ulicę, kiedy to mnisi zbierają od ludzi ryż do wielkich mis. Po śniadaniu dotrzemy do urokliwego miejsca – Wodospadu Kuang Si, najwyższego w Laosie. Poniżej huczącego strumienia wody, znajdują się turkusowe oczka wodne. Dla chętnych możliwość wzięcia orzeźwiającej kąpieli. Po powrocie do Luang Prabang pojedziemy dalej na południe. Droga, wijąca się serpentynami przez malownicze góry, oferuje piękne widoki. Dotrzemy do Vang Vieng, małej osady nad rzeką Nam Song, gdzie większość osób przyjeżdża, aby się zrelaksować na łonie natury. Nocleg w hotelu.

Dzień 16 Wycieczka rowerowa do jaskini i błękitnej laguny

Tego dnia wypożyczymy rowery i odwiedzimy jedną z najpiękniejszych jaskiń w Laosie – Tham Jang. Dzięki sztucznemu oświetleniu, można podziwiać w środku fantastyczne formy naciekowe i sklepienia. Pojedziemy także przez lokalne wioski do tzw. błękitnej laguny, małego jeziora, w którym można się wykąpać. Tuż obok znajduje się jaskinia Tham Phu Kham ze złotym posągiem leżącego Buddy. Pod wieczór wrócimy do hotelu na nocleg.

Dzień 17 Jaskinia wodna i spływ kajakami rzeką Nam Song

Dziś kolejny dzień, który spędzimy aktywnie. Rano pojedziemy poza miasteczko w miejsce, gdzie kilka ciekawych jaskiń sąsiaduje ze sobą. Odwiedzimy jaskinię Tham Sang z posągami Buddy. Na koniec czeka nas najciekawsza z jaskiń: wodna jaskinia Tham Nam, z której wypływa potok. Przy wejściu można wypożyczyć latarki i wpłynąć do środka na nadmuchanych dętkach. Po południu wrócimy do Vang Vieng kajakami wzdłuż głównej rzeki Nam Song. Po drodze towarzyszyć nam będą piękne widoki na okoliczne wapienne wzgórza. Czas wolny. Nocleg w hotelu.

Dzień 18 Podróż do Vientiane, zwiedzanie miasta i Parku Buddy (jeśli czas pozwoli)

Udamy się do stolicy Laosu, Vientiane, leżącego nad Mekongiem. Odwiedzimy najważniejsze zabytki w mieście. Zwiedzimy Pha That Luang, złotą stupę będącą symbolem Laosu; Patuxai, wielki łuk triumfalny w centrum z ładną panoramą miasta; Wat Si Saket, najstarsza świątynia w mieście z kilkoma tysiącami posągów Buddy oraz Haw Pha Kaeo, dawną świątynię królewską, obecnie muzeum sztuki religijnej. Jeśli czas pozwoli, odwiedzimy także Park Buddy poza miastem, niedaleko przejścia granicznego. Podziwiać tam można kamienne posągi Buddy oraz bóstw hinduistycznych. Pod wieczór przekroczymy granicę z Tajlandią słynnym Mostem Przyjaźni i wyruszymy w nocną podróż do Bangkoku. Nocleg w drodze.

Dzień 19 Rejs łodzią po kanałach Bangkoku, ostatnie zakupy

O poranku dojedziemy do Bangkoku i udamy się do hotelu na odpoczynek. Po południu popłyniemy łodzią motorową po kanałach wodnych, które rozcinają prawobrzeżną część Bangkoku. Dopływ wody do kanałów z rzeki Chao Phraya regulowany jest potężnymi śluzami. Zobaczymy przy okazji spokojne i zwykłe życie Tajów zamieszkujących Bangkok. Nocleg w hotelu.

Dzień 20 Powrót z Bangkoku do Warszawy

Nad ranem przejazd na lotnisko i wylot do Polski. Powrót do Warszawy, zakończenie imprezy.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Przelot Warszawa - Bangkok - Warszawa
  • Transport lokalny: autobusy, taksówki, metro, wynajmowane busy, rowery, łodzie
  • Zakwaterowanie: noclegi w hotelach turystycznych
  • Opiekę przewodnika
  • Ubezpieczenie KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2000 PLN
  • Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia (ok. 200 USD)
  • Biletów wstępu (ok. 90 USD)
  • Wizy laotańskiej (ok. 30 USD)

Liczba uczestników: 8 - 15 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 2500 PLN (pobierana w momencie potwierdzenia możliwości realizacji wyjazdu)

Pierwsza część ceny: 4950 PLN płatna do 30 dni przed wyjazdem, drugą część: 580 USD należy zabrać na pokrycie części wydatków na miejscu

Wyprawę "Kraina Złotego Trójkąta" można połączyć z wyprawą "Zaginione miasta Angkoru".

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Kraina Złotego Trójkąta pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Laos, Tajlandia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu brak. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.