Baśniowa kraina maharadżów i indyjska mozaika

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
brak

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Indie północne i Radżastan

  •  Kolorowe miasta Radżastanu: różowy Dżajpur, złoty Dżajsalmer, błękitny Dżodhpur
  •  Nastrojowe rezydencje kupieckie w rejonie Shekhavati 
  •  Bikaner - fort Dżunagarh i świątynia szczurów Karma Mata
  •  Udajpur - najbardziej romantyczne miasto Indii
  •  Imponujące forty i pełne przepychu pałace maharadżów
  •  Misternie rzeźbione świątynie dżinijskie: Dżajsalmer, Ranakpur, Ćitor
  •  Miejsca pielgrzymkowe: święte jezioro w Puszkarze, grobowiec suficki w Adżmerze
  •  Camel safari na pustyni Thar, wizyty w tradycyjnych wioskach
  •  Najciekawsze zabytki Delhi i klimaty starego miasta
  •  Bodh Gaja - buddyjskie centrum pielgrzymkowe
  •  Nalanda - najstarszy uniwersytet na subkontynencie indyjskim
  •  Waranasi - święte miasto nad Gangesem
  •  Świątynie w Kadżuraho słynące z misternych i zmysłowych rzeźb
  •  Imponujące zabytki małego miasteczka Orćha i Malowany Pałac w Gwaliorze
  •  Parki Narodowy Keoladeo - lista UNESCO (360 gatunków ptaków)
  •  Grobowiec Tadż Mahal zaliczany do 7 cudów nowożytnego świata
  •  Fort w Agrze i kompleks pałacowy w Fatehpur Sikri
  •  Dwanaście obiektów z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO

W trakcie podróży po pustynnym Radżastanie odwiedzimy tętniące życiem miejskie bazary, potężne forty i wspaniałe pałace maharadżów. Zobaczymy karawany wielbłądów ciągnące przez pustynię, spotkamy kobiety w bajecznie kolorowych strojach i mężczyzn w turbanach palących fajki wodne. Poczujemy się jak w egzotycznej baśni! W północnych Indiach zobaczymy fascynującą różnorodność kultur i religii. Słynne zabytki (Tadż Mahal w Agrze, Kadżuraho, fort w Gwaliorze), pełne klimatu miejsca kultu religijnego nad Gangesem uzupełnione egzotyką życia codziennego tworzą niezwykłą indyjską mozaikę.

Legenda maharadżów

Niezwykły, pełen przepychu i barwnych historii świat lokalnych książąt - maharadżów - poznamy zwiedzając imponujące forty wznoszące się ponad miastami i piękne pałace. W niektórych z nich wciąż mieszkają owiani legendą lokalni maharadżowie. Wchodząc do fortów miniemy kolejne bramy, fosy i mury obronne, aby odnaleźć w środku wspaniałe pałace z misternie wyrzeźbionymi w kamieniach fasadami oraz ocienione arkadami dziedzińce wiodące do pałacowych komnat. Ich wnętrza wypełniają przedmioty świadczące o zamiłowaniu do sztuki i bogactwie maharadżów. Każdy z fortów to niemal odrębne miasto ze swoją własną historią opowiadającą o bitwach, miłości, zdradach i bardzo wymagającym kodeksie honorowym Radżputów - walecznych mieszkańców Radżastanu.

Pustynia Thar i szlak opiumowy

Będziemy podróżować przez pustynię Thar która, jak na Indie przystało, jest najgęściej zaludnioną pustynią świata. Zobaczymy piękne, pustynne krajobrazy, gliniane wioski, kobiety w barwnych strojach noszące na głowach dzbany z wodą z odległych studni, stada pasterzy z wielbłądami i kozami skubiącymi skąpą roślinność. Odwiedzimy dwa położone w środku pustyni miasta: Dżajsalmer o nastroju niczym z "Baśni tysiąca i jednej nocy" oraz Dżodhpur ze wspaniałym fortem i fascynującymi klimatami starego miasta. "Camel safari" - wycieczka na wielbłądach, pozwoli nam poczuć się jakbyśmy przenieśli się do dawnych czasów, kiedy to karawany wielbłądów wędrowały przez pustynię opiumowym szlakiem. Pamiątką z tego okresu są wspaniałe rezydencje kupieckie i świątynie dżinijskie, które będziemy oglądać na trasie naszej podróży.

Kolory Radżastanu

Radżastan jest niezwykle kolorowy i fotogeniczny. Kobiety w powiewnych strojach o jaskrawych barwach kontrastują z pustynnym pastelowym krajobrazem. Mieniące się ferią kolorów malownicze turbany mężczyzn podkreślają biel tradycyjnego stroju dhoti. Nawet miasta mają tu swoje kolory. Złocisty Dżajsalmer zbudowany z pustynnego piaskowca rozświetla się na pomarańczowo o zachodzie słonca. Dżodhpur jest błękitny, tak jak domy braminów w starej dzielnicy miasta, których kolor przypomina kiedyś używaną farbkę do bielizny. W Dżajpurze większość budowli w starej części miasta jest pomalowana na ceglany kolor, który wczesnym rankiem i wieczorem nabiera różowego blasku. W miejscach, gdzie znajdują się zbiorniki wodne (np. w Puszkarze) krajobraz dopełnia odbicie w tafli wody rzadko zniekształcone przez podmuchy wiatru.

Modlitwy nad Gangesem

Cywilizacja indyjska jest silnie związana z historią rozwoju wielkich religii: hinduizmu, islamu i buddyzmu. Świątynie, miejsca kultu, nastrojowe obrzędy i ceremonie to nieodłączny element naszej podróży po Indiach. Najwięcej wyznawców liczy sobie w Indiach hinduizm, a jedne z naświętszych miejsc tej religii położone są nad Gangesem. Ganga, jak ją nazywają mieszkańcy Indii, jest dla nich nie tylko rzeką nawadniającą pola, ale również boginią. Odwiedzimy kilka ważnych miejsc nad tą świętą rzeką oglądając w Riszikeszu, Haridwarze i Varanasi rytualne kąpiele i modlitwy pielgrzymów. W Varanasi będziemy mogli przyjrzeć się płonącym stosom pogrzebowym, tuż obok ablucjom wiernych w świętej rzece, a jeszcze kawałek dalej pracy miejskich praczy. Takie przenikanie sacrum i profanum, choć szokujące przybyszy z innych kręgów kulturowych, jest bardzo w Indiach naturalne.

Słynne zabytki i życie codzienne

Z hinduizmem związane są też świątynie wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego w Kadżuraho. Ozdobione pięknymi erotycznymi ornamentami przyciągają turystów z całego świata. Islamska architektura Wielkich Mogołów w Delhi, Orchhy, Agrze i Fatehpur Sikri, to wspaniałe przykłady połączenia sztuki indyjskiej z wpływami perskimi. Zobaczymy forty, pałace i meczety z białych marmurów i czerwonych piaskowców, a wśród nich wizytówkę Indii: grobowiec Tadż Mahal. W Gwaliorze oprócz wielkiego fortu obejrzymy wspaniałe dżinijskie rzeźby. Oprócz zwiedzania zabytków i podziwiania krajobrazów ważnym elementem podróży po Indiach jest obserwowanie życia codziennego, które często toczy się po prostu na ulicy. Bardzo kolorowe i zgiełkliwe ulice, oszałamiające reklamy kinowe, przeraźliwe klaksony samochodów, nawoływanie ulicznych sprzedawców, zapach kadzidełek zmieszany z zapachem przypraw i tłumy ludzi na ulicach miast przytłaczają ilością wrażeń. Odnajdziemy wyobrażane sobie wcześniej stereotypy - święte krowy na ulicach, żebrzące dzieci, czasem zaklinaczy węży. Ale możemy zobaczyć także ulicznego fryzjera lub dentystę, riksze rowerowe czy pasażerów jadących na dachu autobusu.

Parki narodowe

W Indiach, jednym z najbardziej zaludnionych krajów świata, dzikiej przyrody, barwnie opisywanej przez Kiplinga dżungli z zamieszkującymi ją zwierzętami, zostało bardzo niewiele. Wielkie lasy już dawno zostały wycięte, a ich miejsce zajęły pola uprawne. Ocalałe fragmenty objęte są ochroną w postaci parków narodowych i rezerwatów przyrody. Wbrew pozorom nie tak łatwo spotkać kryjące się w gąszczach zwierzęta, ale już sam pobyt w dżungli pozwala odetchnąć od zgiełku Indii. Odwiedzimy położony w pobliżu Kadżuraho Park Narodowy Panna, gdzie mamy szansę nawet na spotkanie z tygrysem lub panterą... choć bardziej prawdopodobne, że spotkamy liczne ptaki, krokodyle w rzece Ken, langury, jelenie i antylopy. Pojedziemy także do położonego w pobliżu Agry Parku Narodowego Keoladeo. To dawny teren łowiecki maharadżów, który po utworzeniu zbiorników wodnych pośród pustynnego krajobrazu stał się oazą dla licznych migrujących ptaków. Możemy tam spotkać wielkie ilości ptaków wodnych, między innymi warzęch i kolorowych dławigadów indyjskich.

Wyjazd jest połączeniem wypraw: "Baśniowa kraina maharadżów" oraz "Indyjska mozaika".

Program

Dzień 1 Podróż do Indii. Wylot z Warszawy. Przelot do Delhi.

Dzień 2 Grobowiec Humajuna (lista UNESCO) w Delhi Przybycie do Delhi. Pierwsze zetknięcie z indyjską egzotyką. Zwiedzimy leżący w pobliżu rzeki Jamuny miasta grobowiec Humajuna - władcy z dynasti Wielkich Mogołów wybudowany w XVI w. przez jego żonę. Grobowiec jest jedną z pierwszych budowli zbudowanych w stylu mogolskim łączącym wpływy sztuki perskiej i indyjskiej. Wczesnym wieczorem wyjazd nocnym pociągiem w kierunku Dżajsameru.

Dzień 3 Różowe miasto - Dżajpur, pałac maharadży, obserwatorium astronomiczne Dżantar Mantar (lista UNESCO), fort Amber

Poranny przejazd do Dżajpuru - "różowego miasta" nazywanego tak od barwy jaką przybierają o zachodzie słońca ceglaste budowle starego miasta. Powrót do Dżajpuru, zwiedzanie słynnego Pałacu Wiatrów z ażurową fasadą, obserwatorium Dżantar Mantar z gigantycznymi przyrządami do pomiarów astronomicznych oraz Pałacu Miejskiego. Wnętrza pałacowe, kolekcje sztuki, ubiorów i broni oraz portrety przedstawiające władców i ich rodziny pokazują bogactwo i przepych jakim otaczali się maharadżowie. Wycieczka do fortu Amber wznoszącego się na skalistym wzgórzu. Nocleg w Dżajpurze.

Dzień 4 Mandawa - nastrojowe rezydencje kupieckie w rejonie Shekhavati

Przejazd do Mandawy, klimatycznego miasteczka w rejonie Shekhavati, gdzie będziemy zwiedzać haveli - kolorowo malowane kupieckie domy z XIX. Nocleg w Mandawie. 

Dzień 5 Kupieckie rezydencje w Fatehpur Shekawati, Świątynia Karma Mata (świątynia szczurów) i spacer po Bikanerze

Dalsza podróż przez pustynię Thar do Bikaneru. Pod drodze wizyta w Fatehpur - kolejnym barwnym miasteczku regionu Shekhawati oraz w wiosce Deshnok, gdzie znajduje się świątynia Karma Mata zwana świątynią szczurów. Spacer po Bikanerze i wyjazd nocnym pociągiem do Dżajsalmeru.

Dzień 6 Złote miasto na pustyni - Dżajsamer, zwiedzanie rezydencji kupieckich

Przyjazd do Dżajsalmeru leżącego na dawnym opiumowym szlaku na pustyni Thar przypominającego miasto z baśni tysiąca i jednej nocy. Dżajsalmer jest też nazywany "złotym miastem" od koloru piaskowca wydobywanego na pustyni, z którego zbudowane całe miasto . Zwiedzanie starych kupieckich rezydencji misternie rzeźbionymi fasadami i balkonami zwanych haveli. Zobaczymy najciekawsze z nich: Nathmal-ki-Haveli, Patwon-ki-Haveli,  Salim Singh-ki Haveli. Nocleg w Dżajsalmerze.

Dzień 7 Camel safari na pustyni Thar

Camel safari - wycieczka na wielbłądach na pustynię Thar. Po drodze zwiedzimy cenotafy Bada Bagh zbudowane na cześć władców Dżajsalmeru, zajrzymy też do tradycyjnej wioski na pustyni, spędzimy zachód słońca na pustynnych wydmach. Nocleg w Dżajsalmerze.

Dzień 8 Pałac maharadży, świątynie dżinijskie i fort w Dżajsalmerze

Spacer po murach obronnych fortu w Dżajsalmerze, zwiedzimy pałac Maharwala należący do maharadży oraz kompleks siedmiu wspaniale rzeźbionych świątyń dżinijskich (XII-XV w.). Wyjazd nocnym pociągiem do Dżodhpuru.

Dzień 9 Błękitne miasto - Dżodhpur, fort i pałac maharadży

Przybycie do Dżodhpuru zwanego "błękitnym miastem" od koloru domów na jaki kiedyś malowano domy  braminów. Zwiedzanie wspaniałego fortu Meharangarh położonego na skalistym wzgórzu. Wchodząc do fortu podziwiamy trudny do sforsowania system obronnych murów i kolejnych bram oraz pełne przepychu pałace maharadży i jego rodziny z bogatymi kolekcjami strojów, broni i malowideł. Z Dżodhpuru pochodzą bryczesy wymyślone dla maharadży aby wygodniej było mu grać w ulubione przez niego polo. Spacer przez zaułki „błękitnego miasta” w dzielnicy Bramaputtri. Nocleg w Dżodhpurze.

Dzień 10 Świątynia dżinijska w Ranakpurze, spacer po romantycznym Udajpurze

Przejazd do Ranakpuru gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych świątyń dżinijskich( XV w.) w Indiach. Jej sklepienie podpierają  1444 misternie rzeźbione kolumny z marmuru. Nie ma wśród nich dwóch identycznych. Dalsza podróż przez wzgórza Arawali doprowadzi nas do Udajpuru nazywanego najbardziej romantycznym miastem Indii. Późnym popołudniem przespacerujemy się po pełnych wdzięku uliczkach i zajrzymy do hinduistycznej świątyni poświęconej Dżaganathowi jednemu z wcieleń boga Wisznu. Nocleg w Udajpurze.

Dzień 11 Pałac maharadży w Udajpurze, fort w Ćitorze

Leżący nad jeziorem Pićola otoczonym zielonymi wzgórzami Udajpur wielokrotnie służył jako plan filmowy, kręcono tu między innymi film „Ośmiornica”. Powędrujemy śladami agenta 007 do Pałacu Miejskiego największego kompleksu pałacowego w Radżastanie. Pałac jest bardzo bogato i różnorodnie zdobiony, labirynt przejść i dziedzińców miał utrudniać wrogom orientację w razie napadu. Z jego okien widać słynny pałac na jeziorze, w którym obecnie jest drogi hotel. Po południu przejazd do Ćitoru - dawnej stolicy radżastańskiego księstwa Mewar. Nocleg w Ćitorze.

Dzień 12 Fort, pałac maharadży, świątynie dżinijskie w Ćitorze, suficki grobowiec Dargah Sarif w Adżmerze

Poranne zwiedzanie wznoszącego się na płaskowyżu ponad miastem potężnego fortu. Droga do twierdzy prowadzi przez 6 kolejnych bram. Na terenie mającego 5 km długości i 1 km szerokości fortu znajdują się pałace maharadżów, świątynie dżinijskie i pięknie rzeźbione wieże: Widżaj Stambh - Wieża Zwycięstwa i Kirti Stambh - Wieża Sławy będące symbolem Ćitoru. W drodze do Puszkaru zwiedzimy jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych muzułmanów w Indiach - grobowiec Dargah Sarif w Adżmerze. Nocleg w Puszkarze.

Dzień 13 Wschód słońca na wzgórzu z świątynią Sawitri, ceremonie nad świętym jeziorem w Puszkarze

Dla chętnych wejście na wschód słońca na wzgórze ze świątynią Sawitri. Obserwacja porannych ceremonii nad jeziorem uważanym za święte dla wyznawców hinduizmu. Według legendy jezioro powstało tam gdzie bóg Brahma upuścił kwiat lotosu. Jezioro otoczone jest wieloma świątyniami a najważniejsza z nich należy do Brahmy. Jest to jedna z nielicznych świątyń poświęconych Brahmie w Indiach. Przejazd popołudniowym pociągiem z Adżmeru do Delhi. Nocleg w Delhi.

Dzień 14-15 Meczet i minaret Qutab (lista UNESCO), świątynia sikhijska Bangla Sahib w Delhi

Zwiedzanie starego Delhi. Zwiedzimy leżący na południu miasta kompleks Qutab Minar z XII w. w stylu wczesnoafgańskim wybudowany po podbiciu przez muzułmanów hinduistycznych Indii. Nad imponującymi ruinami meczetu Potęga Islamu zbudowanego ze zburzonych świątyń hinduistycznych wznosi się Qutab Minar (lista UNESCO) najwyższy meczet w Indiach. Ciekawostką jest znajdująca się na dziedzińcu meczetu żelazna kolumna z V w., która nie ulega erozji. Wizyta w świątyni sikhijskiej Bangla Sahib. Wyjazd nocnym pociągiem w stronę Bodh Gaji.

Dzień 16 Bodh Gaja - buddyjskie centrum pielgrzymkowe, świątynia Mahabodhi (lista UNESCO)

Przyjazd do Bodgayi będącej ważnym światowym centrum pielgrzymkowym wyznawców buddyzmu. Zwiedzanie kompleksu świątyni Mahabodhi (lista UNESCO) stojącej w pobliżu miejsca gdzie rosło drzewo pod którym książę Siddharta Gautama doznał oświecenia i stał się Buddą. Nocleg w Bodh Gaji.

Dzień 17 Nalanda - najstarszy uniwersytet na subkontynencie indyjskim (lista UNESCO)

Wycieczka do Nalandy, zwiedzanie malowniczych ruin buddyjskiego uniwersytetu (lista UNESCO) - najstarszego na subkontynencie indyjskim, w którym w czasach świetności kształciło się 10 tysięcy studentów.  Przejazd do Patny  gdzie obejrzymy wielki spichlerz Golghar i skąd przejedziemy pociągiem do Waranasi. Nocleg w Waranasi.

Dzień 18 Wędrówki po Waranasi: światynie, uliczki starego miasta, kąpiele pielgrzymów, cermonia arti pudża

Wędrówki po Waranasi - jednym z najświętszych miejsc w Indiach o historii sięgającej 3 tys. lat. Tutaj przybywają pielgrzymi z całych Indii wierząc, że kąpiel w świętej rzece zmyje z nich grzechy tego i poprzednich wcieleń. Tu dzień i noc płoną stosy pogrzebowe bo wyznawcy hinduizmu wierzą, że pogrzeb w świętym mieście pozwoli zmarłym wyzwolić się z kręgu reinkarnacji. Spacer po nabrzeżu Gangesu oraz po tworzących labirynt uliczkach starego miasta, zwiedzanie świątyń (Kathwala Temple i Golden Temple). Wieczorem obserwacja bardzo uroczystej ceremonii arti pudża. Nocleg w Waranasi.

Dzień 19 Rejs łódką po Gangesie o wschodzie słonca, wycieczka do buddyjskiego Sarnath

Wschód słońca nad Gangesem – rejs łodzią wzdłuż nabrzeżnych ghatów, obserwacja pielgrzymów, rytualnych kąpieli, pogrzebów. Wycieczka do Sarnath - miejsca pierwszych nauk Buddy. Wycieczka do muzułmańskiej dzielnicy, zwiedzanie małych warsztatów tkackich. Wyjazd nocnym pociągiem do Satny.

Dzień 20 Misternie rzeźbione świątynie w Kadżuraho (lista UNESCO)

Przejazd ze stacji Satna do Kadżuraho. Zwiedzanie hinduistycznych i dżinijskich świątyń (lista UNESCO) słynących ze swojego piękna i erotycznych ornamentów zbudowanych (IX-XIII w.) za czasów dynastii Ćandelów. Świątynie są skupione w trzech grupach: zachodniej, wschodniej i południowe. Bogactwo i zmysłowe piękno rzeźb pokrywających niekiedy całe świątynie może przyprawić o zawrót głowy. Nocleg w Kadżuraho.

Dzień 21 Urokliwe miasteczko Orćha: świątynia Ćaturbudź, wieczorna ceremonia w świątyni Ram Radźy

Przejazd do urokliwego miasteczka Orćha które było niegdyś stolicą dynastii Bundela. Nad niewielkim miasteczkiem trochę ukrytym w bujnej zieleni, wyrastają wspaniałe pałace, świątynie i cenotafy. Spacer nad malowniczą skalistą rzeką Betwa, zwiedzanie potężnej świątyni Ćaturbudź wielkością porównywalnej z europejskimi katedrami. Wyjście na wieczorną pudżę do świątyni Ram Radźa. Nocleg w Orćhy.

Dzień 22 Pałace, świątynia Lakszmi, cenotafy władców i spacery nad rzeką w urokliwej Orćhy

Zwiedzanie pałaców: Radź Mahal, Rai Prawin Mahal, Siś Mahal i najbardziej imponującego Dżahangir Mahal wybudowanego jako pałac powitalny dla cesarza, który odwiedził Orćhę. Spacer do leżącej na wzgórzu świątyni Lakszmi Narajan z ciekawymi freskami przedstawiającymi sceny z życia Kryszny oraz wojskowe podboje dynastii Bundelów. Późnym popołudniem zwiedzanie czatriis (cenotafów) upamiętniających władców, widoki na rzekę o zachodzie słońca. Nocleg w Orćhy.

Dzień 23 Malowany Pałac i dżinijskie rzeźby w Gwaliorze

Przejazd do Gwalioru i zwiedzanie położonego na wzgórzu olbrzymiego fortu z pałacem Man Singh zwanym Malowanym Pałacem od ceramicznych zdobień fasady. Jeden z niższych poziomów pałacu służył jako więzienie podczas władania Wielkich Mogołów. Obejrzymy też dżinijskie rzeźby wykute w klifie u podnóża fortu. Po południu przejazd do Agry. Nocleg w Agrze.

Dzień 24 Legendarny Tadż Mahal (lista UNESCO) i Czerwony Fort w Agrze (lista UNESCO)

Zwiedzanie najpiękniejszych zabytków architektury mogolskiej w Agrze. W porannym świetle oglądamy legendarny Tadż Mahal (lista UNESCO), najsłynniejszy grobowiec Indii wybudowany rozkaz Szahdżahaba po śmierci jego ukochanej żony Mumtaz Mahal. Budowla z białego marmuru zaliczana do 7 cudów nowożytnego świata wznosi na platformie w pięknym ogrodzie nad rzeką Jamuną. Zobaczymy też Czerwony Fort (lista UNESCO), którego masywne czerwone mury kryją eleganckie marmurowe meczety, pawilony i pałace zdobione inkrustacjami z kamieni półszlachetnych. Przejazd do Baratpuru. Nocleg w Baratpurze.

Dzień 25 Obserwacje ptaków w parku narodowym Keoladeo (lista UNESCO), opuszczone miasto Fatehpur Sikri (lista UNESCO)

Poranne obserwacje ptaków w Parku Narodowym Keoladeo (lista UNESCO), tutejsze mokradła leżące w depresji były niegdyś terenem łowieckim maharadży Baratpuru. Dzisiaj można tu spotkać ponad 360 gatunków ptaków. Zimują tutaj tysiące ptaków wodnych z Afganistanu, Chin i Syberii. W drodze powrotnej do Delhi przez Agrę zwiedzimy Fatehpur Sikri (lista UNESCO). W tej imponującej stolicy imperium mogolskiego zbudowanej przez cesarza Akbara po kilkunastu latach zabrakło wody i miasto zostało opuszczone. Zachwycają wspaniałe pałace, imponujący meczet a przede wszystkim marmurowe mauzoleum świętego muzułmańskiego Salima Ćisti z misternie rzeźbionymi ażurowymi oknami. Nocleg w Delhi.

Dzień 26 Meczet Piątkowy w Delhi, spacer wąskimi bazarowymi uliczkami, zakupy

Zwiedzanie starego Delhi. Zobaczymy Meczet Piątkowy, na którego dziedzińcu może zmieścić się 20 tysięcy osób. Budowę zabytku zlecił Szahdżahan, reprezentuje styl mogolski łączący cechy sztuki perskiej i indyjskiej. Przespacerujemy się też wąskimi, tętniącymi życiem bazarowymi uliczkami. Po południu czas na zakupy. Wieczorem wyjazd  lotnisko.

Dzień 27 Powrót do Polski

Przylot do Warszawy.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Transport: przelot Warszawa - Delhi - Warszawa oraz transport lokalny (autobusy, samochody, pociągi, riksze, łódź)
  • Zakwaterowanie: hotele turystyczne
  • Opiekę polskiego przewodnika
  • Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2 000 PLN
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 13 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wizy indyjskiej: od 25 do 80  USD (w zależności od typu wizy/ilości dni)
  • Wyżywienia: ok. 500 USD
  • Wstępów do zwiedzanych obiektów: ok. 220 USD
  • Zwyczajowych napiwków: ok. 20 USD

Liczba uczestników: 8 - 13 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 2500 PLN

Pierwsza część ceny: 6950 PLN płatna do 30 dni przed wyjazdem, drugą część: 450 USD należy zabrać na pokrycie części wydatków na miejscu.

Wyjazd jest połączeniem wypraw: "Baśniowa kraina maharadżów" oraz "Indyjska mozaika".

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Baśniowa kraina maharadżów i indyjska mozaika pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Indie. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu brak. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.