Majówka w rumuńskim Banacie

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

O wyprawie

Majówka w rumuńskim Banacie

  • Romantyczny wyjazd daleko od zgiełku miasta i cywilizacji
  • Tydzień w rumuńskich wioskach, spacery w górach, kanionach, jaskinie
  • Domowe zakwaterowanie i wyżywienie - bio produkty z ogródka :-)
  • Wehikuł czasu: zobacz, jak wyglądało życie w Polsce sto lat temu
  • Termy Baile Herculane, śladami Franciszka Józefa i księżniczki Sisi

Odkryj z nami rumuńskie rejony Republiki Banackiej - państwa, które istniało jedynie przez 16 dni. Przygotowaliśmy wyjątkową ofertę dla wszystkich, którym Rumunia nie kojarzy się jedynie z Bukaresztem i transylwańskim Drakulą. Oraz dla wszystkich, którzy są ciekawi także tych mniej oczywistych rejonów.

Co ma wspólnego Rumunia z Czechami? Jak to u nas bywa, dowiemy się tego w zapomnianych wioskach, w których próżno szukać turystycznych tłumów. Przeniesiemy się o 100 lat wstecz i na własne oczy zobaczymy, jak w banackich pozostałościach czas zatrzymał swój bieg. Będziemy go przelewać przez palce i kufle w czeskich (choć dziś terytorialnie rumuńskich) gospodach.

Co kryje dziś w sobie Republica Bănățeană oprócz malowniczych kanionów, jaskiń, urzekających wiosek i wąwozów? Przekonaj się o tym i jedź z nami na rumuńską majówkę. Czekają nas wieczory przy ognisku pod gołym niebem oraz warsztaty, na których dowiemy się, jakie cuda można zrobić z owczej wełny. Na zakończenie udamy się do Baile Herculane, ukochanego uzdrowiska cesarza Franciszka Józefa oraz jego ukochanej Sisi.

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1-2

Wyjazd wczesnym wieczorem z Polski. Nocny przejazd do rumuńskiej Orawity. Po śniadaniu przejazd po byłej austro-węgierskiej linii wąskotorowej w głąb mistycznej krainy kopalni węgla Anina. Następnie wyruszymy do czeskiej wsi Święta Helena, która jest położona nad Dunajem. Zakwaterowanie i rozgrzewkowy spacer nad Dunaj. Obiadokolacja u miejscowych gospodarzy, degustacja śliwowicy

6 km / 150 m.

DZIEŃ 3

Rano przejazd do wioski Sasca Romana. Całodniowe przejście skalnym krasowym wąwozem rzeki Nery (cały dzień - ok. 25 km, park narodowy) do wioski Nowy Sopot (Sopotu Nou). Podczas trekkingu zwiedzanie Lacul Dracul (Jezioro Drakuli). Trochę się zmęczymy, ale widoki będą tego warte. Napotkamy też pasące się stada zwierząt, dzikie ptaki i ciekawe formy skalne. Nocleg w Rovensku, najwyżej położonej czeskiej wsi w Banacie (prawie 800 m n.p.m.), pełnej wąskich uliczek, starych, kolorowych domów i rozległych widoków na banackie pogórze.

25 km / 450 m.

DZIEŃ 4

Ravensca (Rovensko) - spacery po wiosce, które jest najwyżej położoną czeską wsią w Rumunii (prawie 800 m n.p.m.) z której rozciągają się widoki na okoliczne wzgórza i Dunaj. W 2012 roku wieś liczyła 60 obywateli, co roku ilość ludzi topnieje z powodu emigracji zarobkowej. Spacery po okolicy, zapoznanie się z lokalną architekturą. Po południu przejście ładnymi pejzażami do czeskiej wsi Gernik. Po drodze piknik przy historycznych młynkach zbudowanych nad strumieniami. Zjemy wyśmienitą domową kolację u gospodyni i wieczór spędzimy w wiejskiej gospodzie z najlepszym piwem na rumuńskich peryferiach z czeskiego minibrowaru Wszerad i z Wojakiem Szwejkiem patrzącym na nas z portretu.

19 km / 400 m.

DZIEŃ 5

Poranek w Gârnic (Gernik), mieszka tutaj ok. 120 mieszkańców - spacer po wiosce, zwiedzanie sympatycznego muzeum. Później przepiękną trasą pełną łąk i otwartych przestrzeni, z widokiem na Dunaj i Serbię schodzimy do wsi Sichevița, skąd odbierze nas bus. W zależności od czasu i pogody przejdziemy Jaskinię Ponicovą, której drugi koniec dochodzi aż do samego Dunaju. Dla chętnych wycieczka łódką spod rzeźby Deczebala do przełomowego odcinka Dunaju. Dojedziemy do Tisowej Doliny - Eibenthal - byłej górniczej wioski schowanej w głęboko wśród wzgórz.

11 km / 100 m.

DZIEŃ 6

Po śniadaniu pojedziemy w głąb doliny rzeki Czerna (park narodowy) na całodniowy trekking do wioski Ineleț, która jest ostatnią wioską w Rumunii do której dociera się idąc po drabinach. Wieczorem nocleg w Baile Herculane - malowniczym uzdrowisku położonym pośród gór, gdzie gorące źródła biją wprost na ulicy. Kąpiel w dzikich źródłach, zakwaterowanie w hotelu.

15 km / 1100 m. (można skrócić)

DZIEŃ 7

W Baile Herculane zwiedzimy miejsca gdzie Franciszek Józef lubił jeździć tu ze swoją ukochaną Sisi. Trekking ścieżkami wśród skał nad uzdrowiskiem (góra Domogled 1100 m. npm) i wieczorny relaks w basenie lub gorących (dzikich) źródłach na zakończenie trekkingowego programu!

17 km / 900 m.

DZIEŃ 8-9

Po śniadaniu przejazd do stolicy Banatu - sympatycznego wielokulturowego miasta Timisoary. Spacery i zwiedzanie historycznego centrum.  Po obiedzie w tradycyjnej rumuńskiej restauracji rozpoczęcie powrotu do Polski, gdzie będziemy w godzinach porannych następnego dnia.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

  • Przejazd komfortowym busem z/do Katowic 
  • Opiekę polskojęzycznego przewodnika
  • 4x zakwaterowanie w wiejskich domostwach i gospodarstwach u lokalnych mieszkańców
  • 1x nocleg w hotelu w Baile Herculane (2 nocne przejazdy autokarem podczas podróży na trasie Polska-Rumunia)
  • Hojną, swojską gościnność i dwa posiłki dziennie (5x śniadanie + 4x obiadokolacja)
  • Przejazd koleją wąskotorową i wycieczkę traktorem
  • Transport bagaży w czasie trekkingów na lekko
  • Pakiety informacyjne
  • Ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu
  • Gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
  • Obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
  • Obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
  • Ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

  • śniadanie w Orawicie
  • kolacje w Baile Herculane

ZAKWATEROWANIE:

Aby w pełni poczuć atmosferę Banatu, będziemy spać u lokalnych mieszkańców lub w agroturystykach. Łazienka i toaleta są wspólne dla większej ilości pokoi. Nie ma problemu z ciepłą wodą. Pokoje są wieloosobowe, wyposażenie podstawowe, często wzbogacone o pamiątki mieszkańców. W Baile Herculane nocleg w pensjonacie bądź hotelu.

WYŻYWIENIE:

Dwa posiłki dziennie, które będziemy spożywać u gospodarzy to zdrowe, lokalne jedzenie. W większości wprost z ogródka oraz od domowych zwierząt.

TRANSPORT:

Komfortowym busem. Dalej będziemy poruszać się traktorem, pieszo, samochodami oraz busem.

MIEJSCE ROZPOCZĘCIA WYCIECZKI:

Miejscem rozpoczęcia wyjazdu są Katowice.

FORMA WYJAZDU:

Wycieczka jest objazdowa, jednak należy przygotować się na porządne spacery i zaopatrzyć w dobre buty kryte, a także sandały do brodzenia po wodzie.

POGODA:

Średnia temperatura na początku maja w tym regionie wynosi 16-18°C, trzeba być przygotowanym na sporadyczne opady deszczu (oraz bujną, zachwycającą zieleń :)

HISTORIA REGIONU BANATU:

Banat to kraina zamieszkiwana w starożytności przez Daków, położona u podnóża Karpat między Dunajem, Cisą a Maruszą. Zabrany spod węgierskiego panowania i wcielony w Imperium Osmańskie, adoptowany przez Habsburgów i anektowany przez Jugosławię, po wojnie został sierotą podzieloną między Rumunię, Serbię i Węgry. Republika Banacka powstała po upadku Austro-Węgier istniała jedynie 16 dni. Mało kto wie, że nasi południowi sąsiedzi przywędrowali tu z powodów niezwykle atrakcyjnych ziem. Dziś znajduje się w Banacie 6 czeskich wiosek, z każdym rokiem wyludniających się coraz bardziej. Można w nich usłyszeć piękną, płynną staroczeszczyznę, zasiedzieć się w gospodach i zjeść smażony ser :-) Z powodu podobieństwa staroczeskiego i polskiego, można bez problemu komunikować i rozmawiać z miejscowymi!

CZESKIE KORONY:

W niektórych miejscach obowiązującą walutą są czeskie korony - należy je ze sobą posiadać (więcej info w pakiecie informacyjnym przed wyjazdem).

GRUPA:

Wycieczka autokarowa. Minimalna liczba uczestników to 12.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wyjazdu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Majówka w rumuńskim Banacie pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rumunia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.