GRUZJA – na styku kultur

GRUZJA – na styku kultur
Dostępne terminy i ceny:

  • Forma aktywności: Wycieczki
  • Kraje: AZJA
  • Wyżywienie: własne
  • cena: 4 800 PLN

Gruzja to majestatyczne szczyty Kaukazu i olbrzymie lodowce zagubione wśród górskich dolin. Gruzja to także wioski z kamiennymi wieżami, stare klasztory i cerkwie, niezwykle gościnni ludzie, doskonałe wino i jedzenie. Wreszcie, Gruzja to piękne kamieniste plaże nad Morzem Czarnym.

Nasz tramping „Gruzja…” zaczniemy od Tbilisi, położonego w malowniczej, górskiej dolinie. Będziemy spacerować krętymi uliczkami starego miasta. To tutaj spotkamy się po raz pierwszy ze słynną gruzińską kuchnią i nie mniej słynnym winem. Z Tbilisi pojedziemy do położonego wśród stepowych krajobrazów, na granicy z Azerbejdżanem, skalnego kompleksu klasztornego – Dawid Garedża. Potem odwiedzimy Kachetię – kolebkę gruzińskiego wina, pełną winnic i urokliwych miasteczek.

Gruzja to góry! Nasze spotkanie z górami Kaukazu rozpoczniemy u podnóży pięciotysięcznika Kazbek, z malowniczo usytuowanym klasztorem Tsminda Sameba. Dalej udamy się do Gori – miasta urodzin Stalina i starożytnego miasta Upliscyche. Kolejna atrakcja to olbrzymie skalne miasto Wardzia, kiedyś ważny klasztor i zarazem twierdza obronna. Wreszcie czeka nas podróż do górskiej Swanetii, której zwiedzanie zaczniemy od Mestii – miasteczka położonego u podnóża szczytu Uszba, słynącego z kamiennych wież, do dzisiaj użytkowanych przez mieszkańców. Następnego dnia przejedziemy do pięknie położonej wsi Uszguli, skąd chętni wybiorą się na dwudniowy trekking. Na koniec będziemy odpoczywać w kosmopolitycznym i pełnym kontrastów Batumi, położonym nad brzegiem Morza Czarnego. Zapraszamy na tramping Gruzja – na styku kultur!

1 DZIEŃ – przelot Polska – Gruzja
Przelot do stolicy Gruzji – Tbilisi. Zakwaterowanie. Pierwsze spotkanie z kuchnią gruzińską: Chaczapuri,  Chinkali, dobre wino. Nocleg w hostelu.

2 DZIEŃ – Tibilisi
Tbilisi jest jednym z najstarszych miast na świecie. Ludzie mieszkali tu już 5000 lat temu. Położone jest w dolinie rzeki Mtkvari, na tarasowych zboczach w otoczeniu lasów i gór. Miasto pełne jest starej zabudowy: zabytkowych cerkwi i drewnianych kamienic. Zwiedzanie miasta: Bazylika Anczischatyjska – wspaniały pomnik gruzińskiej architektury, Świątynia Matki Bożej Matechskiej – jeden z najważniejszych zabytków Tbilisi, Katedra Sioni z najświętszą relikwią kościoła gruzińskiego – krzyżem św. Niny. Dla chętnych wizyta w Muzeum Narodowym (ok. 10 $). Popołudniowy spacer po starym mieście. Wjazd kolejką pod pomnik Matki Gruzji, skąd roztacza się panorama miasta. Kolacja na starym mieście w jednej z lokalnych restauracji. Dla chętnych, wieczorem,  kąpiel w łaźniach muzułmańskich – hammam. Nocleg w hostelu.

3 DZIEŃ – Kachetia, Dawid Garedża, Signagi
Wcześnie rano przejazd do Kachetii – regionu słynącego z najlepszych win oraz zabytkowych cerkwi i klasztorów. Jedziemy pod granicę Azerbejdżanu przez malownicze, stepowe rejony kraju do klasztoru Dawid Garedża. Klasztor został założony w VI wieku przez 13 syryjskich ojców. Przez kilka wieków był centrum kulturowym i edukacyjnym regionu. Znajdowała się tu również słynna szkoła malarstwa freskowego. W skalnych kaplicach i pomieszczeniach zachowały się freski, z których klasztor niegdyś słynął. W wydrążonych w skałach celach mieszkało tu wielu mnichów. Spacery po okolicznych, malowniczych wzgórzach. Przejazd do Signagi, miasteczka położonego na szczycie góry, skąd rozciąga się piękny widok na doliny Kachetii. Spacer po urokliwym, starym mieście, zwiedzanie twierdzy. Wizyta w monastyrze Bodbe – kompleksie klasztornym św. Niny, słynnej krzewicielki chrześcijaństwa w Gruzja. Degustacja kachetyjskich win. Powrót do Tbilisi. Nocleg w hostelu.

4 DZIEŃ – Kazbegi
Wcześnie rano wyjeżdżamy w góry Kaukazu. Jedziemy w stronę rosyjskiego Władykaukazu, tzw. Gruzińską Drogą Wojenną. Mijamy fortecę Ananuri, a następnie przekraczamy Przełęcz Krzyżową – 2.385 m n.p.m. Mijając górskie, stepowe krajobrazy dojeżdżamy do Stepancminda (dawniej Kazbegi) u podnóża góry Kazbek – 5.047 m n.p.m. Zakwaterowanie. Piesza wycieczka do malowniczo położonego monastyru Tsminda Sameba – symbolu Gruzji z XVII wieku, położonego na wysokości 2.170 m. Spacer po okolicy. Nocleg w Kazbegi.

5 DZIEŃ – Borzomi
Przejazd do zielonego Borzomi – słynnego kurortu i uzdrowiska z czasów sowieckich, skąd pochodzi słynna na całym świecie woda mineralna o tej samej nazwie. Po drodze zwiedzanie zamku w Ananuri, z przełomu XVI i XVII wieku, który był świadkiem kilkunastu bitew. Kolejna atrakcja to Upliscyche – skalne miasto z epoki brązu, dawna rezydencja królów gruzińskich oraz Gori, gdzie znajduje się Muzeum Stalina. Nocleg w Borzomi.

6 DZIEŃ – Wardzia
Wycieczka do Wardzi – skalnego miasta wydrążonego w skalnej, tufowej ścianie (1.300 m n.p.m.). Jaskinie umieszczone są w rzędach na stromym, skalnym zboczu. Jest tu mnóstwo ukrytych ścieżek i tuneli. Kompleks składa się z głównej świątyni, sali balowej, licznych jadalni, piwnic oraz wielu pomieszczeń mieszkalnych i magazynowych. Twierdza była wykorzystywana w XII i XIII wieku. Była schronieniem w czasie licznych wojen. W okresie jej świetności mogło tu mieszkać nawet 60 tysięcy ludzi. Powrót na noc do Borzomi.

7 DZIEŃ – Kutaisi
Przejazd do Kutaisi – jednego z najstarszych miast na świecie. Po drodze zatrzymujemy się w Chiaturze – miasteczku, położonym w wąskiej dolinie między dwoma masywami górskimi. Za czasów ZSRR znajdowała się tu dobrze prosperująca kopalnia manganu. Po latach świetności pozostała sieć kolejek linowych, którymi odbywa się transport miejski. Kolejki zostały nazwane przez brytyjską gazetę Daily Mail „trumnami Stalina”, ze względu na swój niespotykany wygląd i klimat. Zwiedzimy również Katskhi Pillar, czyli klasztor wzniesiony na szczycie maczugi skalnej. Nocleg w Kutaisi.

8 DZIEŃ – Wąwozy Martvili, Okatse i Jaskinia Prometeusza
Tych atrakcji jeszcze nie opisały przewodniki. Zwiedzimy największe współczesne hity przyrodnicze Gruzji! Dwie pierwsze trasy otwarto w zeszłym roku. Zatem zaczynamy od wąwozu Martvili. Tam popłyniemy na krótki spływ turkusową rzeką, wijącą się między skalnymi ścianami, po czym przespacerujemy się wzdłuż wąwozu, mijając malowniczy wodospad. W Wąwozie Okatse przespacerujemy się kładką zawieszoną około 50 m nad ziemią. Natomiast w Jaskini Prometeusza czekają na nas stalaktyty, stalagmity i spływ podwodną rzeką. Odwiedzimy również monastyr Gelati z XII wieku, założony przez króla Dawida Budowniczego. Powrót na nocleg do Kutaisi.

9 DZIEŃ – Mestia
Poranny przyjazd do Mesti – stolicy Swaneti. Swanetia to jeden z najbardziej niedostępnych rejonów Gruzji, pełen górskich pasm pokrytych lodowcami, a także zielonych, malowniczych dolin ze starą, kamienną zabudową. Rejon ten jest zamieszkały przez Swanów – twardych ludzi, którzy jeszcze do niedawna żyli we wspólnotach plemiennych. Do dziś ta społeczność zachowuje odrębność, której przejawem jest język swański, zupełnie inny od gruzińskiego. Nocleg w Mestii.

10 DZIEŃ – Mestia
Zwiedzanie Mestii. Spacer wśród kamiennych wież, pochodzących nawet z XI w. Jeszcze niedawno o prestiżu rodziny świadczyła wysoka, kamienna wieża, która spełniała funkcje obronne, służąc jako schronienie w przypadku zagrożenia. Kilkugodzinny spacer na górę widokową. Nocleg w Mestii.

11 DZIEŃ – Uszguli
Przejazd wyboistą 47-kilometrową drogą do Uszguli, najwyżej położonej wsi w Swaneti. Mieszka tu kilkaset osób. Wieś słynie z 30 świetnie zachowanych kamiennych wież obronnych o średniowiecznym rodowodzie. Zwiedzanie malowniczo położonej wioski: cerkiew Lamaria, muzeum. Powrót do Mestii.

12 DZIEŃ – Batumi
Przejazd do Batumi, położonego nad brzegiem Morza Czarnego. Z tego miasta Gruzja słynie na cały świat.

13-14 DZIEŃ – Batumi
Gruzja słynie z Batumi. To drugie największe miasto Gruzji, a zarazem legendarny, nadmorski kurort. Miasto to eklektyczne połączenie różnych epok: starego zabytkowego centrum, nowoczesnej nadmorskiej architektury i socrealistycznej zabudowy mieszkalnej. Idealnie nadaje się do wypoczynku. Plażowanie na skalistej plaży pełnej wielkich otoczaków. Spacery po zabytkowym mieście i po 7-kilometrowej, nadmorskiej promenadzie. Dla chętnych: wizyta w położonym nieopodal na wzgórzu, ogromnym ogrodzie botanicznym (ok. 3 $), wizyta w oceanarium z pokazem delfinów (ok. 8 $). Na kolację gruzińskie lub tureckie jedzenie. Wieczorem impreza na plaży z dużą ilością wina.

Drugiego dnia wieczorem wyjazd nocnym pociągiem do Tbilisi.

15 DZIEŃ – Tibilisi
Poranny przyjazd do Tbilisi. Wycieczka do Mcchety – jednej z najpiękniejszych miejscowości w Gruzji. W mieście znajduje się wiele zabytków objętych ochroną UNESCO: Katedra Sveti Cchoweli (Drzewo Życia) – najważniejszy zabytek gruzińskiej kultury, sztuki i architektury, Dżwari – położone wysoko na wzgórzu oraz Samtawro. Powrót do Tbilisi. Pożegnalna kolacja z dobrym gruzińskim jedzeniem i winem.

16 DZIEŃ – przelot Gruzja – Polska
Powrót do Polski.

Cena zawiera: przelot Warszawa-Tbilisi-Warszawa, ubezpieczenie KL i NNW, noclegi, transport: pociągi, autobusy, busy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota

Cena nie zawiera: kosztów wyżywienia (ok. 10-15 $ dziennie), zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy), biletów wstępu (ok. 70-80 $), napiwków

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

grupy

GRUPA

Grupa od 6 do 11 osób.

Trzeba zabrać ze sobą na wyprawę paszport ważny min. 6 miesięcy.

bagaz

JAK SIĘ SPAKOWAĆ?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu zwłaszcza w górach mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.

jak-sie-ubrac

JAK SIĘ UBRAĆ?

Temperatury podczas wyjazdu będą bardzo zróżnicowane. Najzimniej będzie wysoko w górach. Temperatura w nocy może nawet sięgać zera. W Batumi może być upalnie.

– obuwie: wygodne buty trekkingowe, lekkie buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
– polar
– kurtka nieprzewiewana, najlepiej również przeciwdeszczowa
– apaszka lub cienki szalik
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– strój kąpielowy
– dla Pań: sukienka lub spódnica (w takim stroju kobiety w Gruzji odwiedzają cerkwie)
– cienkie rękawiczki, szalik, czapka
– płaszcz przeciwdeszczowy (jeśli nie mamy kurtki)

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży.

co-bezwzglednie-nalezy-zabrac

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny
– lekki śpiwór
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w kawy lub herbaty
– cienki ręcznik szybkoschnący
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z filtrem
– latarkę (może być czołówka)
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach

pieniadze

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać około 350 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie i bilety wstępów oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Osoby spożywające alkohol, szczególnie w barach, powinny mięć świadomość, że może to podnieść ogólne koszty. Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży. Dolary muszą być w dobrym stanie.

Bankomaty są dostępne, ale głównie w dużych miastach. Zdarza się, że nie działają.

zdrowie

ZDROWIE

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej, poza ewentualnym trekkingiem w Svaneti, który wymaga odrobinę kondycji.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia: aspiryna, fervex, gripex itp.
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu

jedzenie

JEDZENIE

Dla turystów to prawdziwa przygoda kulinarna, mieszanka nieznanych wcześniej smaków i wiele ciekawych potraw do poznania. Charakterystyczne są pyszne gruzińskie pierogi – chinkali, wszędzie podaje się chaczapuri (placek z serem lub mięsem), pyszne zupy i potrawy z bakłażana.

Dostępne są posiłki wegetariańskie i mięsne. Chociaż wegetarianie są w trochę gorszej sytuacji. Bardzo popularne jest grillowane mięso, szaszłyki itp. Sklepy spożywcze przypominają europejskie.  Wszędzie można napić się dobrej kawy. Można również kupić pyszne owoce i warzywa.

Koniecznie trzeba spróbować gruzińskiego wina, najlepiej domowej roboty.

Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu.

transport

TRANSPORT

Środki transportu:
– autobusy zazwyczaj z klimatyzacją
– marszrutki – minibusy, które dojeżdżają wszędzie
– taksówki, minibusy wynajmowane na trasie
– autobusy miejskie
– promy
– pociąg sypialny w drodze z Batumi do Tbilisi.

noclegi

NOCLEGI

Zazwyczaj nocujemy w hostelach w pokojach 2,3,4 osobowych z łazienkami lub bez. Mogą zdarzyć się sale wieloosobowe. Standardy noclegów w hostelach zależą od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej. Ale ogólnie jest ciepło, czysto i schludnie. W hostelach mamy do własnej dyspozycji kuchnię. W górach śpimy w domach u gospodarzy tzw. homestayach.

Może zdarzyć  się, że pilot szuka noclegów na miejscu. W skrajnych sytuacjach może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hostelach.

telefon-i-internet

INTERNET, TELEFON

W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe. W hostelach często jest dostępne wi-fi lub komputer z Internetem.

Zasięg telefoniczny praktycznie jest w całym kraju, poza miejscami odległymi od cywilizacji.

elektrycznosc

ELEKTRYCZNOŚĆ

Gniazdka elektryczne są takie jak w Polsce.

napiwki

NAPIWKI

W restauracjach i barach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku.

Zwiedzanie: drobne napiwki dla miejscowych przewodników.

Booking.com

GRUZJA – na styku kultur to wyprawa organizowana przez biuro podróży Om Tramping. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AZJA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.