Sardyński karnawał

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Sardyński karnawał

  • Karnawał inny niż wszystkie
  • Podróż w głąb historii wyspy - przedchrześcijańskie rytuały i prehistoryczne budowle
  • Festiwal bębniarzy w Gavoi
  • Mroczni bohaterowie karnawału w Luli
  • Mamuthones w Mamoiadzie - symbol sardyńskiego karnawału
  • Tradycyjny obiad z pasterzami

Sardyński karnawał jest inny niż wszystkie. Jeśli kojarzycie karnawał z sambą i śmiesznymi przebraniami, to Sardynia Was zaskoczy. Bohaterowie tutejszego karnawału, Mamuthones czy Bues noszą zwierzęce stroje, a obchody nawiązują do pogańskich rytuałów sprzed wieków. Owszem, tańczy się, je i pije wino - tego nie może zabraknąć. Ale same maski i pomalowane węglem twarze mogą później śnić się Wam po nocach. Jedno jest pewne, taki karnawał można zobaczyć tylko na Sardynii. 

Każdego roku w lutym na ulice miast Barbagii, serca Sardynii, wychodzą tajemnicze postaci. Mają rogi i futra, podzwaniają dzwonkami lub walą w bębny. To sardyński karnawał - odmienny, zagadkowy i nawiązujący do dawnych, przedchrześcijańskich wierzeń. Wiele sardyńskich miasteczek zachowało własne, odrębne obchody. I właśnie w nich weźmiemy udział! 

Tygodniowy pobyt na Sardynii pozwoli nam zobaczyć obchody karnawału w kilku miasteczkach. Pozostały czas spędzimy na wizytach w najciekawszych miejscach regionu. Przejdziemy kilka krótkich tras, poznamy miejscowe tradycje i folklor, odwiedzimy nuraghi i grobowce gigantów, a także spróbujemy sardyńskich przysmaków na obiedzie z pasterzami. 

Oficjalny program karnawału ogłaszany jest kilka tygodni lub nawet dni przed wydarzeniem. Większość obchodów ma swoje stałe dni, jednak jest możliwe, że wystąpią małe zmiany lub dodatkowe wydarzenia. W takim wypadku zmodyfikujemy program tak, by jak napełniej skorzystać z karnawału. 

Program

Dzień 1 Przylot na Sardynię i przywitanie z wyspą

Przelot z Krakowa do Cagliari.
Wieczorny spacer po Cagliari i nocleg w mieście.

Dzień 2 Su Nuraxi, obiad u pasterzy i murale Orgosolo

Rano wyruszymy wgłąb wyspy. Naszym pierwszym przystankiem będzie najsłynnieszy z sardyńskich nuragów, wpisany na listę UNESCO Su Nuraxi.  

Następnie przejedziemy w okolice Orgosolo, gdzie weźmiemy udział w tradycyjnym obiedzie z udziałem pasterzy sardyńskich. Będą lokalne potrawy, śpiew polifoniczny canto a tanore oraz wino i produkowana przez miejscowych wódka filu e ferru

Po obiedzie przejedziemy do Orgosolo, miasta będącego siedzibą zamkniętej, tradycyjnej społeczności. Dziś Orgosolo słynie z murali, ozdabiających wiele domów centrum miasta, przedstawiających historię wyspy i świata, często mocno zaangazowanych politycznie. Właśnie szlakiem murali będziemy spacerować po mieście. 

Dzień 3 Nuoro i festiwal bębnów w Gavoi

Dzień zaczniemy od wizyty w Nuoro, stolicy regionu. Zobaczymy historyczne centrum miasta, będzie także czas na odwiedzenie tutejszego muzeum etnograficznego lub muzeum Grazii Deleddy, noblistki, jednej z najsłynniejszych mieszkanek wyspy. 

Następnie udamy się do Gavoi. Karnawał w Gavoi to święto muzyki. Mieszkańcy miasteczka od dzieciństwa uczą się grać na instrumentach, najczęściej na bębnach. W dzień karnawału z różnych stron miasta dobiegają odgłosy bębnów - najpierw ciche i pojedyncze, potem coraz liczniejsze i przybierające na sile. 

Bębniarze ściągają pojedynczo i grupami na główny placyk, a wygrywane przez nich melodie łączą się w jeden potężny rytm, który wprowadza w trans i trwa aż do wieczora. Muzyka łączy się z winem, tworząc upajającą mieszankę. 

Dzień 4 Wypad nad morze i spacer po pięknym wybrzeżu

Być na Sardynii i nie pojechać nad morze - niemożliwe. Przerwę w obchodach karnawałowych wykorzystamy, by zobaczyć piękny fragment wybrzeża - okolice Capo Comino i oazy Biderosa. Wybrzeże jest tutaj mniej skaliste i łatwiej dostępne niż dalej na południu wyspy, drobny piasek pokrywa plaże, a okolica porośnięta jest typową śródziemnomorską roślinnością. Przy odrobinie szczęścia można też zobaczyć gniazdujące w okolicy flamingi. 

W sezonie tutejsze rajskie plaże są chętnie odwiedzane przez turystów, ale w lutym można liczyć na "sam na sam" z nieskażoną przyrodą. 

Dzień 5 Szalony karnawał w Luli

Rano udamy się do Su Gologone - ukrytego wśród wapiennych skał źródła rzeki Cedrino, które wypływa z wnętrza ziemi. To ujście wielkiego podziemnego systemu rzek, z którego wydobywa się średnio 500 litrów wody na sekundę. Okolice źródła to świetne miejsce na piknik. 

Po południe udamy się do Luli. W tym niewielkim i mało znanym miasteczku przeprowadza się jedne z najbardziej szalonych karnawałowych obchodów. Postać Su Battileddu, ubrana w zwierzęce skóry i rogi przeganiana jest ulicami miasta w szalonym orszaku przez postaci o czarnych twarzach. W końcu Su Battileddu zostaje symbolicznie złożony w ofierze, co ma zapewnić urodzaj na nadchodzący rok. Gdy rytuał zostanie spełniony, zaczyna sieęwspólna zabawa. 

Dzień 6 Tajemniczy Mamuthones w Mamoiadzie

Dzień spędzimy w Mamoiadzie, najbardziej znanym mieście sardyńskiego karnawału. 

Zajrzymy do miejscowej winnicy, spróbujemy, jak smakuje ich cannonau (najważniejsze czerwone wino z Sardynii, będące według niektórych sekretem długowieczności mieszkańców wyspy). Odwiedzimy również muzeum masek i dowiemy się więcej o ich powstawaniu i symbolice.

Wreszcie, zobaczymy na własne oczy pochód Mamuthones, mrocznych postaci w czarnych maskach, podzwaniających groźnie przyczepionymi do pleców dzwonkami, oraz uzbrojonych w lassa białolicych Issohadores.

Dzień 7 Pod ziemią, wśród grobowców gigantów i...

Rano odwiedzimy grotę Ispinigoli, jednego z podziemnych skarbów Sardynii. Znajduje się tu między innymi najwyższy w Europie stalagnat. Niektórzy uważają, że w starożytności grota była miejscem ponurych rytuałów...

Odwiedzimy również jeden z tzw. grobowców gigantów, prastarych miejsc pochówku. Te imponujące kamienne budowle były przez wieki uważane przez Sardyńczyków, za miejsca, w których chowano olbrzymów. 

Jeśli tego dnia będzie szansa na spotkanie karnawałowych postaci w jednym z miasteczek Barbagii - Fonni, Ottanie czy Ovoddzie, udamy się tam. W innym przypadku będziemy eksplorować sardyńską przyrodę podczas lekkiego trekkingu. 

Dzień 8 Pożegnanie z Sardynią

Lot powrotny z Cagliari do Krakowa. 

Warunki

Cena obejmuje:

  • Transport: przelot Kraków - Cagliari - Kraków, transport na miejscu (autokar lub bus)
  • Zakwaterowanie: 7 noclegów
  • Wyżywienie: 7 śniadań
  • Opiekę przewodnika
  • Ubezpieczenie: KL do 10 000 EUR | NNW do 15000 PLN | BP do 1000 PLN
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia poza wymienionym (ok. 20-30 EUR/dzień)
  • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety wstępu, opłaty klimatyczne, degustacje) - ok. 70 EUR

Liczba uczestników: 10 - 20 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1200 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Sardyński karnawał pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.