Pura Vida! Kostaryka, Panama i wyspy San Blas

Pura Vida! Kostaryka, Panama i wyspy San Blas
Dostępne terminy i ceny:

+ 890 USD

Pura Vida! Kostaryka, Panama i wyspy San Blas

 • Bajeczne wyspy San Blas na Morzu Karaibskim
 • Kanał Panamski – jedna z najważniejszych dróg wodnych świata
 • Panama – wieżowce i trochę historii
 • San Jose – stolica Kostaryki
 • Na styku płyt tektonicznych, czyli szlakiem wulkanów (Irazu, Arenal)
 • Wizyta na plantacjach kawy i kakaowców
 • Przyroda Parku Narodowego Tortugero i Manuel Antonio
 • Możliwość kąpieli w źródłach termalnych
 • Dawka adrenaliny – zjazdy na linach, spacery wiszącymi mostami
 • Spotkanie z arą żółtoskrzydłą z rodziny papugowanych w Parku Narodowym Carara
 • Mnóstwo zieleni, przyrody, zachwycających widoków
 • Bogactwo fauny (krokodyle, ptaki, żaby, leniwce, małpy)
 • Relaks nad Oceanem Spokojnym – regeneracja sił przed powrotem do kraju

Zapraszamy na fantastyczną wyprawę zielonym szlakiem od Morza Karaibskiego do Oceanu Spokojnego. Mnóstwo parków narodowych, zieleni, bogactwo fauny i flory. Poznamy lasy chmurowe, zobaczymy arę macao (królową papug) a być może leniwca, krokodyla czy małpę. Spróbujemy świeżo palonej kawy oraz czekolady wprost z ziaren kakaowca. Przemierzymy szlaki w parkach narodowych, a ciśnienie podniesie nam nie tylko pyszna kostarykańska kawa, ale też zjazdy na linach pomiędzy drzewami! To atrakcja, która pozostaje w pamięci na długie lata. Będzie też chwila oddechu. Baterie będzie można naładować pod palmami na wyspie na Morzu Karaibskim oraz na plaży nad Oceanem Spokojnym.

Wyprawa idealna

Niewielkie kraje republik bananowych wciśnięte pomiędzy Ocean Spokojny a Morze Karaibskie skrywają w sobie masę atrakcji. Kostaryka to przede wszystkim bujna, tropikalna przyroda. Gdy dodamy sieć wulkanów pokrywających kraje Ameryki Środkowej, gorące źródła, rwące rzeki, piaszczyste karaibskie plaże, zjazdy na linach w lesie deszczowym, pyszne jedzenie, zabytki kolonialne, plantacje kawy czy unikalną faunę mamy gotowy przepis na wyprawę idealną. Na deser cud inżynierii – Kanał Panamski oraz wyspy archipelagu San Blas, zamieszkiwane przez malowniczych Indian Kuna.

Kostaryka - kraj rezerwatów

W lasach deszczowych i mglistych Kostaryki żyje ponad 500 tysięcy gatunków, dzięki czemu kraj zaliczany jest do jednego z tych o największej bioróżnorodności. Stanowi też rekord świata pod względem areału powierzchni chronionej - ponad ¼ kraju jest chroniona poprzez parki narodowe czy rezerwaty, dzięki czemu ekoturystyka jest jednym z głównych celów podróży. Pierwsze kroki to 1955 rok, kiedy wdrożono uchwałę o objęciu każdego z licznych wulkanów dwukilometrową otuliną. Obecnie Kostaryka posiada 20 parków narodowych, 9 parków krajobrazowych, 13 rezerwatów biologicznych, 12 rezerwatów leśnych i 25 stref ochronnych. Warto przy tym dodać, że Kostaryka to niewielki kraj, jest sześć razy mniejsza od Polski (wielkości województwa mazowieckiego i łódzkiego łącznie). 

Archipelag San Blas (Kuna Yala)

To region Indian Kuna Yala, którzy wywalczyli autonomię od rządu panamskiego. Mają zagwarantowane bezpieczeństwo i ochronę ich rdzennej kultury. Dzięki niezależności wspólnoty sami ustalają prawo zabudowy i regulują przepływ turystów. Na wyspach jest niewiele miejsc noclegowych, a te które są to domki zbudowane z naturalnych materiałów, gdzie podłogą jest piasek. Indianki Kuna rozpoznać można po kolczyku w nosie (symbol kobiecości) oraz sznurze różnokolorowych koralików oplatających ich ręce i łydki. Wytwarzają oryginalne rękodzieło – tkaniny haftowane we wzory papug, małp, delfinów czy chatek palmowych. 

Dzień 1 Przelot do Panamy

Wylot z Warszawy. Przelot do Panamy.

Dzień 2 Kanał panamski

Przejazd do jednej z najważniejszych dróg wodnych świata – nad Kanał Panamski. Tutaj można uświadomić sobie jak potężną inwestycją była jego budowa na początku XX wieku. Oglądanie systemu śluz – Miraflores, na pewno z przeprawą jakiegoś wielkiego kontenerowca. Przejazd na Amador Causeway – groblę, która łączy miasto Panama z czterema wysepkami. Rozciąga się z niej fantastyczny widok na panoramę Panama City z drapaczami chmur. Dalej zwiedzanie starej dzielnicy Casco Viejo z zabudową z XVIII i XIX wieku.

Dzień 3 Archipelag Kuna Yala (San Blas)

Poranny wyjazd autami terenowymi 4x4 przez pasmo górskie Sierra de San Blas w kierunku Puerto de Carti, położonym na wybrzeżu Morza Karaibskiego. Dalszy przejazd łodzią na wycieczkę po archipelagu San Blas, złożonym z ok. 370 wysp. Relaksujący czas na łodzi i plaży. Tak właśnie wygląda raj – piaszczyste plaże, lazurowa woda, ciepło, palmy kładące się na granicy plaży i morza, cisza i spokój. Nocleg w chacie palmowej.

W cenie pełne wyżywienie – obiad i kolacja przygotowane z dziennego połowu.

Dzień 4 Przelot do Kostaryki

Po śniadaniu powrót łodzią na ląd i dalej autami terenowymi do Panama City. Po południu wylot do San Jose, stolicy Kostaryki.

Dzień 5 Wulkan Irazu, kawa i San Jose

Wycieczka do Parku Narodowego wulkanu Irazu. Irazu to stratowulkan i jeden z najwyższych wulkanów w kraju (3432 m n.p.m). Wewnątrz krateru znajduje się jezioro, stąd spektakularny widok ze szczytu (na punkt widokowy wjeżdża się autobusem). To również dzień dla miłośników kawy - zapoznanie z procesem uprawy kawy, zbiorów, palenia oraz degustacja na jednej z rodzinnych plantacji kawy organicznej.

Tego dnia nie zabraknie również odrobiny historii – przystanek przy ruinach XIV wiecznego kościoła, powstałego w czasach kolonialnych. Jest to jeden z najstarszych kościołów w Kostaryce, znajduje się na liście UNESCO.

Po powrocie do San Jose spacer po centrum miasta: Plac Centralny, katedra oraz imponujący Teatr Narodowy (z zewnątrz).

Dzień 6 Park Narodowy Tortugero

Przejazd na wybrzeże Morza Karaibskiego w kierunku Parku Narodowego Tortugero. Park pozbawiony jest dróg kołowych, stąd dostać się tam można jedynie motorowymi łodziami. Zakwaterowanie w jednym z lodge na terenie parku, otoczonym bujną, nadmorską roślinnością i palmami kokosowymi. Po południu spacer po okolicy oraz podziwianie zachodu słońca na plaży.

Dzień 7 Odkrywanie flory i fauny Parku Tortugero

Odkrywanie dziewiczej przyrody Parku Narodowego Tortugero, założonego w celu ochrony różnych gatunków żółwi: zielonych, skórzastych i szylkretowych, które w okresie lęgowym* znoszą tu jaja. Wędrówka po parku w poszukiwaniu iguan, małp, krokodyli, leniwców, papug czy tukanów. Po południu pływanie w canoe po kanałach parku w poszukiwaniu odgłosów ptaków i kolejnych okazów fauny i flory.  Nocleg na terenie parku.

*Okres lęgowy żółwi zielonych: lipiec – październik. Okres lęgowy żółwi skórzastych i szylkretowych: od marca do lata. Poza tymi miesiącami żółwie pływają w morzu, nie schodzą na ląd, więc nie ma możliwości ich zobaczenia.

Dzień 8 Szlakiem czekolady

Powrót łodziami do portu, gdzie oczekuje na grupę autobus. Dalsza podróż w kierunku rezerwatu Tirimbina, odpoczynek i prawdziwa gratka – wycieczka szlakiem czekolady. Przejście przez najdłuższy wiszący most w regionie na plantację kakaowców. Owoce kakaowca kształtem przypominają piłkę do futbolu amerykańskiego, wyglądem zielonego przerośniętego ogórka. A jak smakują jego ziarna? O tym można przekonać się samemu, jak również dowiedzieć się o procesie fermentacji, suszenia, prażenia i mielenia ziaren oraz zaparzania cudownego napoju jakim jest czekolada. Główny okres zbiorów jest od września do marca. Dalszy przejazd w kierunku wulkanu Arenal. Możliwość wieczornej kąpieli w źródłach termalnych (wycieczka płatna ok. 70 USD z kolacją).

Dzień 9 Wodospad i wulkan Arenal

La Fortuna to miejscowość położona tuż obok Parku Narodowego Wulkanu Arenal. Wizyta przy wodospadzie Rio Fortuna do którego prowadzi 530 schodków. Po drodze możliwość podziwiania dziesiątek gatunków orchidei w ich naturalnym środowisku. Chętni mogą wykąpać się w rześkiej wodzie przy wodospadzie, by nabrać sił do pokonania schodów w drugą stronę. Po południu wyjazd z La Fortuna z przystankiem po drodze, gdzie przy dobrej pogodzie widać wulkan Arenal. Dojazd do Monteverde na nocleg.

Dzień 10 Zjazdy na linach pomiędzy drzewami

Bardziej zielono być nie może - okolice Monteverde położone na licznych wzgórzach to największe skupisko lasów mglistych w Kostaryce. Sama nazwa Monteverde w tłumaczeniu znaczy Zielone Wzgórza. Mgła i chmury zasłaniają las, tak że trudno dojrzeć korony wysokich drzew.

Tego dnia grupę czeka spora dawka adrenaliny! Trasę w lesie chmurowym pokonamy nie pieszo, ale latając pomiędzy drzewami. I to dosłownie. Przemierzymy dystans ok. 4 km zjeżdżając na 13 linach zawieszonych pomiędzy drzewami. Jedna z nich ma - uwaga, 1 kilometr długości!!! To całkowicie bezpieczna rozrywka, dostępna dla osób w każdym wieku.

Tego dnia jest możliwość zamówienia wycieczek fakultatywnych, w zależności od chęci i zainteresowań.  Osoby nie wykupujące dodatkowych atrakcji będą miały po południu czas wolny. Jest możliwość realizacji wszystkich wycieczek w tym dniu.

Wędrówka mostami zawieszonymi w chmurach tzw. Sky Walk. To najlepszy punkt obserwacyjny flory i fauny lasów mglistych (koszt ok. 30 USD).

Wizyta w motylarium, jednym z największych w Ameryce Łacińskiej, z ponad 30 gatunkami motyli oraz w Ogrodzie Kolibrów, gdzie będzie można na zdjęciach uwiecznić te niespotykane najmniejsze ptaki świata (koszt ok. 20 USD).

Wieczorna dawka adrenaliny - nocny spacer po lesie. Może to być okazją do spotkania z tarantulą, wężem, insektami, żabami lub śpiącymi ptakami (koszt ok. 30 USD)

Dzień 11 Park Narodowy Carara, poszukiwanie ary żółtoskrzydłej

Przejazd z Monteverde do Parku Narodowego Carara. Wiecznie zielony las parku narodowego Carara, o bardzo dużej wilgotności, obejmuje obszar ok. 50 km², w tym dorzecze Tarcoles. Bliskie położenie od San Jose (90 km) i mnogość insektów oraz ptaków powoduje, że to najpopularniejszy kierunek dla miłośników ptaków. Obszar ten ma duże znaczenie, ze względu na największą w Kostaryce populację przepięknie ubarwionych ar żółtoskrzydłych (scarlet macaw). Na szlakach parku wypatrywanie kolejnych gatunków ptaków.

Relaksująca wycieczka łodzią po rzece Tarcoles. Poznanie ekosystemu lasów namorzynowych i mieszkańców rzeki i okolic: krokodyli amerykańskich, kajmanów, jaszczurek bazyliszek, iguan i licznych gatunków ptaków.

Dzień 12 Park Manuel Antonio

Przejazd do Parku Manuel Antonio. Pierwotny las, w którym hasają kapucynki i leniwią się trójpalczaste leniwce, schodzi piękną piaszczystą plażą wprost do Oceanu Spokojnego.  Gniazdują tutaj ptaki wodne, spotkać można węże, żaby lub wejść na „krabową” ścieżkę. Po południu będzie czas na zanurzenie zmęczonych kości w wodach oceanu, a potem wygrzanie ich na złotej plaży.

Dzień 13 Przejazd do San Jose, wylot do Polski

W zależności od rozkładu lotów, jeżeli tylko czas na to pozwoli to do południa skorzystamy z możliwości plażowania, a popołudniu przejdziemy do San Jose. Wylot do Polski.

Dzień 14 Powrót do Warszawy.

Cena obejmuje:

 •  Przelot na trasie: Warszawa - Panama - San Jose - Warszawa
 •  Transport lokalny: autobus na całej trasie, łodzie motorowe
 •  Zakwaterowanie: 11 noclegów w hotelach klasy turystycznej (pokoje 2-3 osobowe); 1 nocleg na wyspach San Blas - chatki palmowe z toaletą wspólną
 •  Wyżywienie: 3 posiłki podczas pobytu na wyspach San Blas (śniadanie, obiad i kolacja)
 •  Opiekę pilota
 •  Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2000 PLN
 •  Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 13 PLN
 •  Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 •  Wyżywienia poza wymienionym (ok. 250-350 USD)
 •  Biletów wstępu: ok. 150 USD
 •  Atrakcji fakultatywnych: kąpiel w źródłach termalnych z kolacją ok. 70 USD, sky walk - ok. 35 USD, motylarium - ok. 20 USD, nocna wycieczka Monteverde - ok. 30 USD
 •  Napiwków: ok. 30 USD

Liczba uczestników: 8 - 16 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 3500 PLN

Pierwsza część ceny: 9150 PLN płatna do 30 dni przed wyjazdem, drugą część: 890 USD należy zabrać na pokrycie części wydatków na miejscu. 

Pura Vida! Kostaryka, Panama i wyspy San Blas to wyprawa organizowana przez biuro podróży Horyzonty. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AMERYKA ŚRODKOWA, AMERYKA PÓŁNOCNA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.