Chile - Argentyna - Patagonia

Chile - Argentyna - Patagonia

CHILE, ARGENTYNA – PATAGONIA – podróż przez Ziemię Ognistą

Chile, Argentyna (Patagonia) – 25 dni (+ 4 dni Wodospady Iguazú dla chętnych)

Patagonia to kraina licząca miliony kilometrów kwadratowych, to góry, wulkany, jeziora oraz piaszczyste i lodowe pustynie. To odległa Ziemia Ognista, oblewana przez dwa oceany: Spokojny i Atlantycki oraz najsłynniejsze Parki Narodowe Ameryki Południowej: Torres del Paine i Los Glaciares.

Naszą podróż zaczniemy od spokojnej stolicy Chile – Santiago. Następnie przejedziemy do Krainy Jezior (Los Lagos), gdzie będziemy zdobywali szczyt wulkanu Villarrica i odpoczywali nad brzegiem jeziora wśród deszczowych lasów Patagonii. Z Los Lagos przejedziemy słynną pustynną autostradą NR 40 do El Calafate i Parku Narodowego Los Glaciares. To tu znajdują się słynne szczyty Fitz Roy i Cerro Torre – jedne z najtrudniejszych do zdobycia góry świata. Będziemy wędrować u ich podnóża.

Zobaczymy również olbrzymi lodowiec Perito Moreno. Po stronie chilijskiej odwiedzimy jeden z najsłynniejszych parków Ameryki Południowej – Torres del Paine, pełen majestatycznych gór i turkusowych jezior. W parku udamy się na trekking pod olbrzymi Lodowiec Grey i Wieże. Wreszcie dojedziemy do Ziemi Ognistej – archipelagu wysp, stanowiących najdalej na południe wysuniętą część Ameryki (stąd już blisko do Antarktydy).

Zobaczymy stolicę argentyńskiej Patagonii – Ushuaia. Popłyniemy Kanałem Beagle, podpatrując słonie morskie i pingwiny. Odwiedzimy Park Narodowy Ziemi Ognistej z jego kolorowymi jeziorami i zatokami. Na koniec odwiedzimy kosmopolityczną stolicę Argentyny i tanga – Buenos Aires. A wszystko to okraszone znakomitymi winami, yerba mate, pysznymi rybami i stekami wołowymi.

1 DZIEŃ – przelot: Polska – Chile
Wylot z Warszawy do Santiago de Chile, z przesiadką na jednym z lotnisk europejskich.

2 DZIEŃ –  Santiago de Chile
Przylot  do Santiago de Chile. Zakwaterowanie. Spacer po mieście. Nocleg w hostelu.

3 DZIEŃ – Santiago de Chile
Zwiedzanie starego centrum Santiago: pałac prezydencki – La Moneda, ostrzelany w 1973 r. przez wojska Pinocheta, później jego siedziba; Plaza de la Constitución z pomnikami prezydentów; Altar de la Patria – Ołtarz Ojczyzny (wzniesiony na polecenie Pinocheta); Universidad de Chile; San Francisco, najstarszy kościół stolicy, pochodzący z 1628 r.; Cerro Santa Lucía – wzgórze, na którym założono miasto, obecnie barokowy labirynt ścieżek, ogrodów, placów i fontann; Plaza de Armas – Plac Broni, jedno z centrów kulturalnych miasta, gdzie znajduje się Katedra i poczta główna. Chętni mogą wybrać się na wzgórze San Cristóbal, skąd roztacza się piękny widok na miasto i sanktuarium Matki Boskiej. Na wzgórze można wejść lub wjechać kolejką (ok. 5 $ w obie strony + metro ok. 3 $ w obie strony). Nocny przejazd lokalnym autobusem do Los Lagos – krainy indian Mapucze (Araukanie).

4-5 DZIEŃ – Pucon
Poranny przyjazd do Pucón. Zakwaterowanie. Dla chętnych wycieczki fakultatywne:
– trekking do wypełnionego lawą krateru wulkanu Villarrica (trasa na 6–8 godzin bez trudności technicznych, ale po śniegu, biuro turystyczne zapewnia niezbędny sprzęt, ok. 100 $)
– podziwianie ogromnego lasu araukariowego w rezerwacie Cañi (ok. 35 $) – drzewa osiągają wysokość do 50 m i żyją do 1500 lat! Po drodze możliwość zatrzymania się w knajpce, specjalizującej się w sporządzaniu typowych dań Indian Mapucze (ok. 15 $ – warto!)
– rafting tratwami na rzece Transcura (koszt ok. 60 $, trudność 1-2 stopnia)
– relaksujące kąpiele w gorących źródłach (ok. 35 $), w okolicach wulkanu
– jazda konna (ok. 30 $ dziennie) i na rowerach (ok. 25 $ dziennie) w parkach Villarrica oraz Cañi.

6 DZIEŃ – Bariloche (Argentyna)
Bardzo wcześnie rano przejazd autokarem (z przesiadkami) niezwykle widokową trasą przez Andy i Park Narodowy Jeziora Huapi do San Carlos de Bariloche. Przekroczenie granicy chilijsko-argentyńskiej. Zakwaterowanie. Popołudniowy spacer po mieście. Bariloche, nazywane stolicą „patagońskiej Szwajcarii”, jest jedną ze światowych stolic czekolady. Nocleg w hostelu w Bariloche.

7-8 DZIEŃ – Bariloche
Fakultatywnie:
– rafting na rzece Manso – 2, 3 lub 4 stopień trudności (ok. 70-90 $)
– wycieczka przepiękną trasą Siedmiu Jezior (ok. 80 $) do miasteczka San Martin
– samodzielna wycieczka rowerowa w okolicach Bariloche, np. bajeczną trasą Circuito Chico (ok. 25 $)
– wejście lub wjechanie kolejką na punkt widokowy jednego z okolicznych wzgórz, np. Cerro Campanario (ok. 25 $)
Drugiego dnia wieczorem wyjazd autobusem w stronę Puerto Madryn.

9 DZIEŃ – Puerto Madryn
Popołudniowy wyjazd do Puerto Madryn. Zakwaterowanie. Odpoczynek.

10 DZIEŃ – Puerto Madryn
Całodniowa wycieczka na Półwysep Valdes, wpisany na listę dziedzictwa naturalnego UNESCO (ok. 100 $). Jest to jedno z miejsc na świecie gdzie turysta może obserwować wieloryby (w zależności od pory roku), delfiny, słonie morskie, pingwiny i wiele innych zwierząt. W okresie rozrodczym od maja do grudnia półwysep odwiedza nawet około 2000 wali biskajsko-południowych. Wieloryby te dość często, co 10 minut wypływają aby zaczerpnąć powietrza. Nocleg w Puerto Madryn

11 DZIEŃ – El Calafate
Po śniadaniu wyjazd autobusem rejsowym na południe do El Calafate (ok. 25 godzin jazdy). Przesiadamy się w Comodoro Rivadavia. Jedziemy przez Patagonię i bezludne pustynie tej krainy. W El Calafate jesteśmy po południu drugiego dnia podróży. Zakwaterowanie. Spacer po mieście. Kolacja. Nocleg.

12 DZIEŃ – El Calafate
Wycieczka do Parku Narodowego Los Glaciares, do lodowca Perito Moreno (ok. 75 $). Jest to jeden z nielicznych wciąż powiększających się lodowców na świecie, którego szerokość wynosi 35 km, a wysokość ponad 80 m. Los Glaciares to jeden z najsłynniejszych parków Ameryki Pd. Tutaj znajdują się góry: Fitz Roy (3.375 m n.p.m.) i Cerro Torre (3.133 m n.p.m.), które rzucają wyzwanie najlepszym alpinistom świata. Na terenie parku znajduje się największy (poza strefami polarnymi) lądolód na Ziemi, liczący kilkaset kilometrów długości. Spacer po licznych ścieżkach w cieniu ogromnego lodowca Perito Moreno. Dla chętnych rejs statkiem u podnóża lodowca (ok. 25 $).

13-14 DZIEŃ – El Chaltén
Wyjazd  do El Chaltén (ok. 50 $). Miasto istnieje dopiero od kilku dekad. Jest to świetna baza wypadowa w najwyższe góry. Trekking do wyboru: do Laguna Torre (ok. 3 godz. w jedną stronę) z widokiem na Cerro Torre lub trekking do Laguna Los Tres (ok. 5 godz. w jedną stronę) z przepięknym widokiem na Cerro Fitz Roy (3.375 m n.p.m). Powrót do El Calafate.

15 DZIEŃ – Puerto Natales (Chile)
Przejazd do Puerto Natales po stronie chilijskiej (ok. 6 godz.). Odpoczynek, spacer po mieście, nad brzeg jeziora. Zakupy przed trekkingiem w parku Torres del Paine. Nocleg.

16-18 DZIEŃ – Torres del Paine
Wycieczka do Parku Narodowego Torres del Paine (ok. 175 $). W parku występują liczne lodowce i kolorowe jeziora, a także monumentalne formacje skalne. Żyje tu wiele gatunków zwierząt, m. in. guanako, nandu, flamingi i kondory. Podróż autobusem turystycznym do punktów widokowych. Rejs promem. Trekking do czoła Lodowca Grey i spacer po malowniczej okolicy. Nocleg w schronisku na terenie parku. Drugiego dnia możliwość kilkugodzinnego trekkingu pod słynne wieże Paine. Powrót do Puerto Natales.

19 DZIEŃ – Punta Arenas
Poranny wyjazd do Punta Arenas. Zakwaterowanie. W pobliżu miasta znajduje się liczna kolonia pingwinów Magellana. Dla chętnych wyjazd na obserwację pingwinów (ok. 40 $). Po drodze możliwość obserwowania lokalnej fauny: guanako, strusie nandu, kondory. Spacer po mieście. Wizyta na cmentarzu, pełnym lokalnej egzotyki. Nocleg w Punta Arenas.

20 DZIEŃ – Ushuaia (Argentyna)
Wcześnie rano wyjazd autobusem rejsowym do Ushuaia (10-12 godz.). Przeprawiamy się przez Kanał Magellana i dojeżdżamy do miejscowości Ushuaia – stolicy argentyńskiej Ziemi Ognistej, która była krainą Indian Yahgan. Zakwaterowanie i kolacja w jednej z restauracji z owocami morza (np. olbrzymi krab królewski). Nocleg w hostelu.

21 DZIEŃ – Ushuaia
Fakultatywnie rejs po Kanale Beagle (ok. 80 $), wokół wysp Archipelagu Bridges, latarni morskiej Les Eclaireurs i skał pośrodku Kanału, które wraz z zamykającymi go łańcuchami górskimi tworzą przejście między Oceanami Atlantyckim i Spokojnym. Podczas rejsu można obserwować słonie morskie, kormorany i pingwiny.

22 DZIEŃ – Ushuaia
Wycieczka do Parku Narodowego Ziemi Ognistej (ok. 50 $). Spacer w otoczeniu  południowych lasów. Poznawanie lokalnej przyrody – liczne jeziora, zatoki. Odpoczynek nad Zieloną Zatoką i kolorowym jeziorem Roca. Popołudniowy powrót do Ushuaia. Obiadokolacja. Popołudniowy wylot do Buenos Aires. Nocleg w hostelu.

23 DZIEŃ – Buenos Aires
Buenos Aires to jedno z największych miast Ameryki Południowej, a zarazem jeden z największych portów świata. Wizyta w starej kolonialnej części miasta: San Telmo – artystyczna dzielnica pełna starych antykwariatów, gdzie odbywają się pokazy tango; Plaza de Mayo – „serce kraju” – świętowano na nim wiele wydarzeń i organizowano wiele protestów; widok na Casa Rosada – różową siedzibę rządu; Katedra. Czas wolny. Dla chętnych kolacja w San Telmo, w restauracji z carne asado (grillowaną baraniną lub wołowiną), pysznym winem i tangiem.

24 DZIEŃ – Buenos Aires
Po śniadaniu zwiedzanie kolorowej dzielnicy artystów – La Boca. Ta słynna portowa dzielnica zawdzięcza swój koloryt inspiracjom malarza Benito Quinquela. Spacer po okolicy oraz po słynnej ulicy El Caminito. Następnie najsłynniejsza nekropolia w Ameryce Południowej – Recoleta, z grobowcami w formie pałaców, miejsce spoczynku argentyńskiej elity (m.in. Evity Peron). Czas wolny. Zakupy.

25 DZIEŃ
Wylot do Warszawy z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

Wodospady Iguazú – 4 dni

Koszt: ok. 300-350 $ (w tym przejazdem autobusem rejsowym)**

1 DZIEŃ
Wyjazd z Buenos Aires do Puerto Iguazu autobusem rejsowym (16-18 godz).

2 DZIEŃ – Puerto Iguazu
Wczesnym rankiem przyjazd do Puerto Iguazu. Zwiedzanie argentyńskiej strony wodospadów m.in. największego zwanego Gardzielą Diabła (ok. 30 $). Wodospady Iguazu tworzy 275 wodospadów ciągnących na obszarze 2,7 km. Dwie trzecie wodospadów znajduje się w Argentynie. Wodospady są wpisane na listę UNESCO. Spacer licznymi ścieżkami spacerowymi. Krótki rejs na wyspę San Martín. Dla chętnych możliwość podpłynięcia łodzią pod największe wodospady (ok. 20 $).

3 DZIEŃ – Brazylia
Przekroczenie granicy z Brazylią. Zwiedzanie brazylijskiej strony wodospadów (ok. 30 $). Imponujący widok na Gardziel Diabła i inne wodospady. Wieczorny wyjazd do Buenos Aires.

4 DZIEŃ
Przyjazd do Buenos Aires.

**Cena fakultetu, o który przedłużony jest wyjazd zależy od ceny biletów lotniczych oraz liczby uczestników. Jest ona ostatecznie ustalana w momencie kiedy zbierze się grupa i zostaną wpłacone zaliczki. Biuro powiadamia wtedy mailowo lub telefonicznie o wszystkich szczegółach. Po ustaleniu liczby uczestników załatwiamy niezbędne formalności (zakup biletów lotniczych, rezerwacje itp.)

Cena zawiera: 

przeloty Warszawa - Buenos Aires - Warszawa, Ushuaia - Buenos Aires, ubezpieczenie KL 40000 EUR, NNW 15000 PL , transport: autobusy, taksówki na trasie wycieczki (poza fakultatywnymi), noclegi, koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy, opiekę pilota

Cena nie zawiera: 

kosztów wyżywienia (ok. 10-20 $ dziennie), zajęć fakultatywnych (ceny podane w programie wyprawy), biletów wstępu, napiwków, opłaty wylotowej z Argentyny (ok. 20 $)

Szczegóły dotyczące wyprawy są rozwinięciem ogólnych informacji praktycznych dla uczestników wypraw w oparciu o specyfikę danego kraju.

grupy

GRUPA

Grupa od 6 do 11 osób.

Do udziału w wyprawie wymagany jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty wjazdu do każdego z krajów.

bagaz

JAK SIĘ SPAKOWAC?

Bagaż główny: najlepiej spakować się w plecak o pojemności 70-80 litrów, dodatkowo zaopatrzony w pokrowiec, żeby zabezpieczyć bagaż przed przemoczeniem lub zabrudzeniem (warunki transportu bagażu zwłaszcza w górach mogą być różne), waga plecaka nie powinna przekraczać 20 kg, a najlepiej jeśli będzie to ok. 12-15 kg (w drodze powrotnej bagaż z pewnością będzie cięższy).

Bagaż podręczny: najlepiej zabrać mały plecak o pojemności 25-35 litrów, przyda się też pokrowiec przeciwdeszczowy, waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 5 kg.

jak-sie-ubrac

JAK SIĘ UBRAC?

Temperatury podczas wyjazdu będą bardzo zróżnicowane: od lekkiej zimy (może zdarzyć się w Torres del Paine) do gorącego lata (Iguazu). Na południu wieją porywiste wiatry i jest chłodno. Mogą też padać deszcze. Pogoda jest bardzo zmienna i nie do przewidzenia.

– obuwie: wygodne buty trekkingowe, lekkie buty sportowe, rozchodzone sandały, klapki pod prysznic
– polar
– ciepła, nieprzewiewana kurtka
– apaszka lub cienki szalik (może przydać się w transporcie, może działać ostra klimatyzacja)
– kapelusz lub czapka z daszkiem do ochrony przed słońcem
– długie, cienkie spodnie i przewiewna bluzka z długim rękawem, najlepiej z bawełny (niezbędne do zwiedzania świątyń)
– rękawiczki, szalik, czapka
– płaszcz lub kurtka przeciwdeszczowa

Najlepiej nie zabierać nowych, cennych ubrań, gdyż mogą one ulec zniszczeniu w trakcie podróży lub w praniu (w większości hosteli można tanio oddać rzeczy do prania albo uprać samemu za niewielką opłatą).

co-bezwzglednie-nalezy-zabrac

CO NALEŻY ZABRAĆ?

– aparat fotograficzny
– śpiwór
– kubek najlepiej metalowy i grzałkę, przyda się do przygotowania w hotelu kawy lub herbaty
– cienki ręcznik szybkoschnący
– papier toaletowy (dostępny również na miejscu)
– chusteczki nawilżane, bardzo przydatne w podróży
– krem do opalana z wysokim filtrem (dużo czasu spędzamy na słońcu)
– latarkę (może być czołówka)
– nóż lub scyzoryk
– niezbędne środki higieniczne, najlepiej w małych opakowaniach

pieniadze

PIENIĄDZE

Na wyprawę należy zabrać około 600 dolarów amerykańskich, przeznaczonych na jedzenie i bilety wstępów oraz dodatkowe pieniądze na udział w zajęciach fakultatywnych (szczegóły w programie wyprawy). Ceny biletów wstępu i zajęć fakultatywnych podawane są w przybliżeniu. Biuro nie ponosi odpowiedzialności za zmieniające się ceny na miejscu.

Osoby spożywające alkohol, szczególnie w barach, powinny mięć świadomość, że może to podnieść ogólne koszty pobytu.

W Ameryce Południowej zdarzają się kradzieże. Zaleca się trzymać pieniądze dobrze ukryte, najlepiej w kilku miejscach. To samo dotyczy dokumentów. Zawsze trzeba pilnować swoich rzeczy.

Przydadzą się również dodatkowe fundusze na zakup pamiątek z podróży.

Dolary muszą być w dobrym stanie.

Bankomaty są dostępne, ale głównie w dużych miastach. Zdarza się, że mogą nie działać.

zdrowie

ZDROWIE

Szczepienia nie są obowiązkowe lecz zalecane (żółtaczka A i B, błonica, tężec, dur brzuszny).

Wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej.

Jakie leki mogą się przydać?
– środki przeciwbólowe
– antybiotyk o szerokim spektrum działania
– na zatrucia pokarmowe: nifuroksazyd, stoperan (często najlepsze są lokalne specyfiki), w celu uniknięcia niedyspozycji żołądkowych zaleca się umiar w korzystaniu z lokalnej diety
– witaminy, wapno na wzmocnienie
– leki na przeziębienia, które zdarzają się tu dość często, zazwyczaj są głównym chorobowym utrudnieniem (aspiryna, fervex, gripex itp.)
– leki przyjmowane na stałe (mogą być niedostępne na miejscu)

 

Inne środki:
– plastry na odciski i skaleczenia, bandaż
– woda utleniona w żelu
– środek przeciwko komarom, np. OFF, Mugga

 jedzenie

JEDZENIE

Dostępne są posiłki wegetariańskie i mięsne. Bardzo popularne jest grillowane mięso, tzw. asado. Wszędzie można dostać steki, szczególnie wołowe. Popularne są również ryby i owoce morza: krewetki, kalmary, kraby (Ushuaia) i wiele innych. Wszędzie dostępne są empanadas przypominające nasze pierogi z różnym nadzieniem. Sklepy spożywcze przypominają europejskie.

Hostele często oferują noclegi ze skromnym śniadaniem: kawa, herbata, pieczywo, słodki karmel lub dżem.

W związku z nieco inną florą bakteryjną trzeba korzystać z posiłków z umiarem – przynajmniej na początku wyprawy, biorąc pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych.

Można zabrać kawę i herbatę, zupki błyskawiczne z makaronem lub „gorące kubki”, konserwę (asekuracyjnie). Większość jedzenia można kupić na miejscu.

 transport

TRANSPORT

Środki transportu:
– podczas długich przejazdów, bardzo wygodne autobusy z klimatyzacją i wygodnymi, rozkładanymi fotelami: cama lub semi cama.
– autobusy zazwyczaj z klimatyzacją
– taksówki, minibusy wynajmowane dla grupy na trasie
– autobusy miejskie
– promy

 noclegi

NOCLEGI

Zazwyczaj nocujemy w hostelach w pokojach 2,3,4 osobowych z łazienkami lub bez, z  wiatrakiem lub  klimatyzacją. Mogą zdarzyć się sale wieloosobowe. Standardy noclegów w hostelach zależą też od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej. Ogólnie jest ciepło, czysto i schludnie. W hostelach mamy do własnej dyspozycji kuchnię.

Może zdarzyć się, że pilot szuka noclegi na miejscu. W skrajnych sytuacjach może zdarzyć się, że grupa jest rozlokowana w dwóch hostelach.

telefon-i-internet

INTERNET, TELEFON

W dużych miastach są dostępne kafejki internetowe. W hostelach często jest  dostępne wi-fi lub komputer z Internetem.

Zasięg telefoniczny jest praktycznie w całym kraju, poza miejscami odległymi od cywilizacji.

elektrycznosc

ELEKTRYCZNOŚĆ 

Gniazdka elektryczne są dostosowane do wtyczek z dwoma okrągłymi bolcami (podobne do polskich) lub do wtyczek z trzema prostokątnymi bolcami (adapter można kupić w Polsce lub na miejscu).

napiwki

NAPIWKI

W restauracjach i barach: drobne kwoty, ok. 10% wartości rachunku.
Zwiedzanie: drobne napiwki dla miejscowych przewodników.

Chile - Argentyna - Patagonia to wyprawa organizowana przez biuro podróży Om Tramping. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AMERYKA POŁUDNIOWA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu brak. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.