Skandynawia - Góry Skandynawskie, fiordy i lodowce

Formy aktywności
Wyżywienie
brak

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Skandynawia. Góry Skandynawskie, fiordy, lodowce...

Na tym trekkingu wszystko jest naj....najwyższe, największe, najpiękniejsze, najsłynniejsze, jedyne w swoim rodzaju. Bo taka jest cała Skandynawia.

A więc: najstarsze góry Europy, najwyższy szczyt Gór Skandynawskich, najpiękniejszy fiord świata, najdłuższy fiord świata, najpiękniejszy archipelag świata, największy lodowiec kontynentalnej Europy, najstarszy autochtoniczny lud Europy, najczystsza woda i powietrze, i oczywiście niezwykłość światła dnia polarnego.

Aby to przeżyć i zobaczyć przejedziemy ok. 6000 km droga lądową i ok. 2000 km. drogą morską. Trzeba nastawić się na przygodę życia. Ponieważ długie przejazdy przerywane są intersywnymi wycieczkami pieszymi, podróż nie jest aż tak bardzo męcząca.

Atuty:

  • zrównoważenie pomiędzy czasem spędzonym w autokarze, podczas długich przejazdów a intensywnymi, pieszymi wycieczkami;
  • poznawanie miejsc, gdzie zwyczajne grupy wycieczkowe nie docierają (piesze wycieczki na Lofotach, wejście na Galdhopiggen i na Moysalen, szlaki Parku Narodowego Abisko)
  • długi rejs promem z Bodo do Moskenes zamiast wielogodzinnej jazdy autokarem
  • wielogodzinna wędrówka przez tundrę
  • skandynawskie specjały: mięso wieloryba, łosia i renifera, dżem z maliny moroszki, sosy z żurawiną
  • program skupiony na największych atrakcjach

Trudności:

Trasy łatwe pod względem technicznym, ale warianty długie wymagają dobrej kondycji fizycznej, na Galdhopiggen i Moysalen trzeba iść po śniegu, droga na Moysalen ma we fragmentach sztuczne ubezpieczenia, wszędzie problemem jest podmokły teren.

Schroniska:

brak

Przewodnicy: 

UIMLA

Mapy i literatura:

  1. Nordeca: Jotunheimen 1:100 000
  2. Nordeca: Lofoty 1:100 000
  3. Nordeca: Abisko-Kebenekaise-Narwik 1:100000
  4. Andrzej Garski: Skandynawia. Parki Narodowe i rezerwaty przyrody

Program

1 dzień: Rejs do Szwecji

Wyjazd do Gdyni zgodnie z rozkładem jazdy. Wejście na Prom. Rejs nocny do Karlskrony - Szwecja. Każdy z uczestników ma na promie miejsce w kabinie 4 - osobowej, w klasie turystycznej. Na promie można korzystać z restauracjii i barów, które serwują posiłki i napoje. Za posiłki można płacić walutą polską, koronami szwadzkimi lub kartą płatniczą. 
Uwaga: Wyjazd autokaru z Krakowa i przejazd trasą przez Katowice i Warszawę do Gdyni zostanie potwierdzony w póżniejszym terminie. Jest to uzależnione od ilości chętnych do skorzystania z tego przejazdu. 

2 dzień: Szwecja Karlskrona - Norwegia Jostedalsbreen

Przypłynięcie promem do portu Karlskrona w godzinach porannych. Przejazd przez Goteborg i szwedzkie wybrzeże Morza Północnego do granicy w okolicach Svinesund. Kontynuacja podróży przez Oslo i południową Norwegię. Przejazd przez Borgund. Krótka przerwa na zdjęcia w Borgund Stavkyrkje. Przejazd w poblżu starej "Drogi Królewskiej". Przeprawa przez Sognefjord i dojazd do miejsca zakwaterowania, na pograniczu parków Jotunheimen i Jostedalsbreen. 
Czas na kolację i nocleg. 

3 dzień: Lodowiec Jostedalsbreen - największy lodowiec kontynentalnej Europy

Przejazd wzdłuż odnóg najdłuższego fiordu Norwegii Sognefiord do doliny Jostedalen. Wycieczka panoramiczna do lodowca Jostedalsbreen - jęzor Nigardsbreen. 
Trasa łatwa: Wycieczka do czoła Nigardsbreen. Przejazd panoramiczną trasą przez Płaskowyż Jotunheimen w okolice Lom. Przejazd do miejsca zakwaterowania. Czas na obiadokolację i nocleg. 

4 dzień: Park Narodowy Jotunheimen - Galdhopiggen, najwyższy szczyt Gór Skandynawskich i Norwegii

Przejazd do położonego na wysokości ok. 1800 m n.p.m. parkingu przy schronisku Juvasshytta. Spotkanie z miejscowym przewodnikiem, wyposażenie w uprzęże i karabinki. 
Wejście na Galdhoppingen ( 2469 m n.p.m.), najwyższy szczyt Gór Skandynawskich i jednocześnie najwyższy szczyt Norwegii. Trasa we fragmentach biegnie przez lodowiec i wymaga ubezpieczenia, ale jest łatwa. W dużej części wędrujemy po śniegu. Powrót do schroniska i do miejsca zakwaterowania. Czas na obiadokolację i nocleg.

5 dzień: Fiord Geiranger - Droga Orłów - Droga Troli - Ściana Troli, Trollveggen

Przejazd nad Geirangerfiord - najpiękniejszy fiord Skandynawii, wpisany na listę UNESCO. Rejs statkiem po wodach fiordu Geiranger. Przejazd panoramiczny słynną Drogą Orłów, wznoszącą się powyżej fiordu Geiranger. Przejazd Drogą Troli - czas wolny przy Muzeum Drogi Troli. Zjazd do parkingu przy Ścianie Troli - Trollveggen, najwyższej ścianie pionowej Europy (1200 m). Kontynuacja podróży doliną a następnie przez Park Narodowy Dovrefjell - Sunndalsfjella w okolice Trondheim. Zakwaterowanie, czas na obiadokolację i nocleg. 
Uwaga: Od Geiranger aż na Lofoty nasza trasa wiedzie wzdłuż wybrzeża Morza Norweskiego, poszarpanego fiordami, które wciskają się w głąb lądu. Będziemy również odwiedzali niektóre porty. 

6 dzień: Trondheim - Koło Podbiegunowe - Saltfjellet - Svartisen

Przyjazd do Trondheim - krótkie zwiedzanie miasta: Katedra Nidaros Domkirke z zewnątrz, most Gamle Bybro i Stare Miasto. 
Przejazd przez góry Półwyspu Skandynawskiego: przekroczenie Koła Podbiegunowego na terenie Parku Narodowego Saltfjellet - Svartisen. Czas wolny na zdjęcia w miejscu panoramicznym. Przejazd w rejon Bodo. Zakwaterowanie. 
Czas na obiadokolację i nocleg 

7 dzień: Rejs z Bodo na Lofoty. Wyspa Moskenesoya i Vestvagoya

Przejazd do miasta portowego Bodo - Wypłynięcie z portu w godzinach przedpołudniowych na Lofoty. Rejs ok. 3,5 - 4 godzin na archipelag. Trasa rejsu słynie z niezwykłych widoków na cały Archipelag Lofotów oraz góry Półwyspu Skanydawskiego, które w okolicach Bodo przypominają szczyty Alp. Przypłynięcie do portu w Moskenes. Wycieczka do A - ostatniej miejscowości wyspy Moskenesoya i całego archipelagu, spacer nad polodowcowe jezioro, nad którym, na drewnianych konstrukcjach suszą się dorsze. Wejście na punkt widokowy. 
Przejazd do Muzeum Wikingów w Borg. Czas na zwiedzanie zrekonstruowanej wioski Wikingów z VI wieku, próba wypłynięcia na wody zatoki w zrekonstruowanej łodzi Wikingów. Przejazd do miejsca zakwaterowania w okolicach Kabelvag. Czas na obiadokolację i nocleg. 

8 dzień: Lofoty - Wyspa Hinnoya - Park Narodowy Moysalen

Wyjście na najwyższy szczyt archipelagu Lofoty, Moysalen (1262 m n.p.m.). Wycieczka na Moysalen została uznana za największą atrakcję przyrodniczą Norwegii 2009 roku. Z wierzchołka rozciąga się fascynujący widok na ponad 20 najwyższych szczytów Gór Skandynawskich, w tym Kebnekaise. Wyjście jest realizowane tylko przy bardzo dobrych warunkach atmosferycznych. Wymaga dobrej kondycji i możliwości marszu w bardzo zróznicowanym terenie przez ok. 12 godzin. 
Powrót do miejsca zakwaterowania. Czas na obiadokolację i nocleg. 
Wariant łatwy: Wycieczka w rejonie Svolvaer wg wskazówek przewodnika, np. muzeum lodowych rzeźb, galeria... 

9 dzień: Lofoty. Wyspa Moskenesoya, Reine i Kjerkfjorden

Przejazd do Reine, miasteczka słynącego z pięknie usytuowanych, czerwonych domków na palach, zwanych "rorbu" oraz niezwykłego, górskiego krajobrazu. Reine uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na Loforach. 
Rejs statkiem po Kjerkfjorden do małej o tej samej nazwie. Wycieczka górska z Kjerkfjorden do Selfjorden. Przejazd do Henningsvaer - zwiedzanie rybackiej wioski, zwanej "Wenecją Lofotów". 
Powrót do miejsca zakwaterowania. Czas na obiadokolacje i nocleg. 

10 dzień: Lofoty. Wyspa Moskenesoya

Przejazd do Henningsvaer - zwiedzanie rybackiej wioski, zwanej "Wenecją Lofotów". 
Odpoczynek, czas wolny.

11 dzień: Szwecja. Park Narodowy Abisko

Przejazd do Szwecji przez Góry Skandynawskie, obrzeżami Parku Narodowego Abisko. 
W Abisko spotkanie z kulturą Saamów. Zwiedzanie ekspozycji w muzeum związanej z przyrodą Laponii i życiem rdzennych mieszkańców. Opowieści o dawnym i obecnym życiu najstarszego ludu Europy. Spacer kanionem rzeki Abiskojokk lub wejście na Njulla (1169 m n.p.m.) - łatwo dostępny szczyt, z którego roztacza się niezwykły widok na „Bramę Laponii”. 
Przejazd do miejsca zakwaterowania. Czas na obiadokolację i nocleg. 

12 dzień: Abisko - Kiruna - Wybrzeże Bałtyku

Wyjazd bardzo wcześnie rano. 
Przejazd w okolice Sztokholmu. Zakwaterowanie i nocleg. 

13 dzień: Sztokholm - sztolica Szwecji. Miasto położone na wyspach

Przyjazd do Sztokholmu w godzinach południowych. 
Przejście na sztokholmską starówkę Gamla Stan. Zwiedzanie: Stare Miasto, Zamek Królewski - muzea i miejsce pracy Króla Szwecji, Parlament, Statek Waza - niezwyczajne muzeum, zorganizowane w XVII - wiecznym, wydobytym z dna morza okręcie, Skansen - muzeum w otwartym terenie, pokazujące życie w dawnej Szwecji, Muzeum Wikingów na wyspie Birka,Ratusz - miejsce, w którym wydawane są przyjęcia na cześć laureatów Nagrody Nobla... Turysta musi sam wybrać, które miejsca chce odwiedzić. 
Czas wolny na obiadokolację i nocleg. 

14 dzień: Sztokholm - port w mieście Karlskorona

Wykwaterowanie. Przejazd wybrzeżem do Karlskrony, miasta portowego, wybudowanego na użytek Szwedzkiej Marynarki Wojennej. Karlskrona wpisana jest na Listę UNESCO. 
Po drodze (jeżeli wystarczy czasu) wjazd do historycznego miasta Kalmar, miejsca zawarcia tzw. Unii Kalmarskiej. Krótkie zwiedzanie dawnej siedziby królewskiej, związanej z historią Książąt Pomorskich. 
Wieczorem zaokrętowanie na prom i nocny rejs do Gdyni. 

15 dzień: Przypłynięcie do portu w godzinach porannych.

Statek przypływa do portu w Gdyni w godzinach porannych. 
Wyokrętowanie.

autor programu: Anna Piątek-Morawiec
zdjęcia: A. Piatek-Morawiec, M.Kozłowski, uczestnicy trekkingów

Warunki

Cena obejmuje:

  • przejazd autokarem w Skandynawii ( autokar z klimatyzacją, toaletą, barkiem i video)
  • prom Polska - Szwecja, ( w obie strony), 2 noclegi -  kabiny 4-osobowe, turystyczne.
  • 12 noclegów w obiektach o standardzie turystycznym: domki kampingowe, schroniska młodzieżowe, pokoje najczęściej 4- osobowe
  • przeprawy promami lokalnymi
  • pilot, przewodnik górski
  • ubezpieczenie KL i NNW

Uwaga: 

Na życzenie klientów możliwa jest rezerwacja kabin 2-osobowych na promach.
Dopłata za kabinę 2 - osobową jest kalkulowana oddzielnie i wynosi ok. 200 zł/os za rejs.
Możliwa jest również rezerwacja wyłącznie pokoi 2 osobowych w standardzie hotelowym (tam, gdzie jest to możliwe).
Opcja ta jest realizowana na życzenie. Dopłata jest kalkulowana oddzielnie i wynosi ok. 2500 zł/os.

Cena nie obejmuje:

posiłków, biletów wstępów: rejs statkiem po fiordzie Geiranger, rejs po Kjerkfjorden na Lofotach
Muzeum Saamów, Muzeum Wikingów, rejs tramwajem wodnym w Sztokholmie,
przewodnik na Galdhopiggen, przewodnik na Moysalen, przewodnik na Lofotach

Uwagi:

Dopłata do 8 kolacji na gorąco: 1000,00 zł

Przykładowe dania serwowane na kolacje:

  • gulasz z renifera z ryżem
  • smażony dorsz norweski - czarniak z sałatkami i pieczywem
  • wędzony łosoś norweski z sałatkami i pieczywem
  • ryby panierowane, ziemniaki gotowane
  • zupa rybna z krewetkami
  • gulasz z łosia z ziemniakami i papryką
  • pulpety rybne w białym sosie
  • pieczone ziemniaki z wieprzowiną i konfiturą z żurawin
  • konfitura i kompot z żurawiny
  • stek z wieloryba
  • wędzone mięso wieloryba

Noclegi i wyżywienie:

Podróż morska - noclegi na promach w kabinach 4-osobowych, klasy turystycznej.
Kabinę 2-osobową można specjalnie zamówić za dopłatą, po wczesniejszym sprawdzeniu dostępności.

W Szwecji i Norwegii noclegi mamy:

  • w schroniskach młodzieżowych: pokoje najczęściej 4 osobowe, łazienki zwykle na korytarzu
  • domki kampingowe:

  1. a/ 4 – osobowe: jedna kabina z aneksem kuchennym, toalaeta na zewnątrz (rejon Trondheim i Bodo)
  2. b/ domki wieloosobowe, które składaja się najczęściej z pokoi 2,3- osobowych i salonu z aneksem kuchennym i łazienką

Każde z tych miejsc wyposażone jest w koce i poduszki, wszędzie jest ogrzewanie, z którego mozna korzystać.
Należy mieć śpiwór lub pościel oraz ręczniki.
Prawie w każdym miejscu, za opłatą, można wypożyczyć komplet pościeli i ręczniki.
Prawie każde z tych miejsc może zaoferować domek lub pokój 2-osobowy za dodatkową opłatą.

Wyżywienie:

Obiadokolacje (za dopłatą) są bardzo smaczne, oparte o miejscową kuchnię (ryby, ziemniaki, mięso renifera, kompoty z żurawiny...).
O śniadania każdy musi zadbać sam. Domki i schroniska wyposażone są w sprzęt kuchenny i piecyki. W celu uzupełnienia produktów zatrzymujemy się przy marketach.
Nie należy liczyć na restauracje czy bary w pobliżu kampinów, bo najczęściej ich tam nie ma.

Sprzęt: 

Na Galdhopiggen wymagana jest dolna uprząż (zapewnia ją przewodnik). Należy mieć kijki, plecak (orientacyjnie ok. 20 - 40 l.), dobre, wodoodporne buty, odzież zabezpieczającą przed wiatrem, deszczem, słońcem, okulary przeciwsłoneczne, termos.

Apteczka: 

Każdy uczestnik trekkingu w górach powinien posiadać mała, podręczną apteczkę. Zalecamy, aby zabrać plastry na otarcia naskórka i pęcherze, środki opatrunkowe (bandaż elastyczny, wyjałowiona gaza), leki, które uczestnik zażywa na co dzień – zalecone przez lekarza i inne specyfiki, z których korzysta i wie, że są bezpieczne.

Wszyscy powinni zabrać specyfiki odstraszające komary i łagodzące ewentualne ukąszenia.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Skandynawia - Góry Skandynawskie, fiordy i lodowce pochodzą od biura Apter, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Norwegia, Szwecja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu brak. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.