Program
Dzień 1 Wyjazd do Rumunii
Wyjazd z Krakowa o godzinie 9:00 (okolice dworca PKP i PKS). Przyjazd późnym wieczorem (lub w nocy) na nocleg na płaskowyż Padisz.
Dzień 2 U źródeł Samoszu i… ponad nimi
Pierwszy dzień wędrówek po rumuńskich Karpatach rozpoczniemy od wycieczki do źródeł jednej z największych rzek w północnym Siedmiogrodzie – Samoszu. Wędrując przez wspaniałe polany pokrywające wapienny płaskowyż, gdzie wypasają się owce, krowy i… konie osiągniemy wlot wąwozu Samoszu Ciepłego w pobliżu jego źródeł. Czeka nas krótkie, ale ekscytujące przejście przez jaskinię Radasei. Następnie wyjdziemy na nieco wyżej położone tereny – powędrujemy przez polany w kierunku najwyższego masywu w okolicy – należącego już do pasma Vladeasy szczytu Carligatele, przypominającego nieco Babią Górę. Powrót do bazy na Padiszu – tą samą drogą, z pominięciem wąwozu Samoszu i jaskini.
Czas wędrówki: ok. 8 godzin | Suma podejść: ok. 550 m | Suma zejść: ok. 550 m | Dystans: ok. 20 km
Dzień 3 Zdobywanie górskiej twierdzy
Drugiego dnia wędrówek po Padiszu zobaczymy największą atrakcję okolicy, a jednocześnie jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Karpatach – potężne zapadlisko krasowe Cetaţile Ponorului, którego nazwę można przetłumaczyć jako „Twierdza Ponoru”. Zanim jednak tam dotrzemy, powędrujemy przez typowe tereny krasowe – z licznymi lejami, przejdziemy też dnem największego ponoru w całych Karpatach – będziemy obserwować jak w szczelinach skalnych znika całkiem spory potok. Potem przyjdzie czas by stromą ścieżką zejść na dno zapadliska i podziwiać największy portal jaskiniowy w Europie – skalne okno w kształcie gotyckiego łuku o wysokości prawie 80 metrów! Stromą ścieżką po piargach wrócimy na skraj zapadliska i przejdziemy jego krawędzią z niecodziennymi widokami. Na polanie Glavoi, będzie można odpocząć i skosztować lokalnych specjałów. Stąd pięknym terenem leśno-łąkowym wrócimy na znajomy nam Padisz. Po drodze czeka nas jeszcze jedna atrakcja - wyroby tutejszych pasterzy – sery, placki placinta i afinata – znakomita nalewka z borówek.
Czas wędrówki: ok. 7 godzin | Suma podejść: ok. 650 m | Suma zejść: ok. 650 m | Dystans: ok. 17 km
Dzień 4 Na najwyższy szczyt Bihoru
Wyniosły masyw Bihoru, którego wierzchołek Cucurbata Mare liczący 1849 m n.p.m. jest najwyższym szczytem gór Apuseni, to cel kolejnego dnia wyprawy. Najpierw przejedziemy na przełęcz Vȃrtop, po czym wyruszymy w góry. Początek naszej trasy to długi leśny trawers zakończony stromym podejściem na wierzchołek Piatra Graitoare. Potem wędrować będziemy wspaniałym wysokogórskim grzbietem, w większości odkrytym, w kierunku wznoszącej się przed nami kopuły Cucurbaty. Ze jej szczytu, na którym stoi przekaźnik telewizyjny, rozpościera się wspaniała dookolna panorama. Następnie zejdziemy w dół do doliny Arieszu, po drodze mijając liczne polanki i małe osady. Powrót na nocleg na Padisz.
Czas wędrówki: ok. 8 godzin | Suma podejść: ok. 700 m | Suma zejść: ok. 1100 m | Dystans: ok. 21 km
Dzień 5 W drodze na południe
Kolejny dzień to przejazd w Karpaty Południowe, do podnóży gór Retezat. Po drodze zatrzymamy się w Hunedoarze, która słynie ze wspaniałego gotyckiego zamku. Jego właścicielem był Jan Hunyadi – pogromca Turków i ojciec króla Węgier - Macieja Korwina. Stamtąd już tylko przysłowiowy „rzut beretem” do wioski Cȃrnic. Stąd czeka nas podejście doliną do schroniska Cabana Pietrele, gdzie dotrzemy późnym popołudniem.
Czas wędrówki: ok. 2,5 godzin | Suma podejść: ok. 500 m | Suma zejść: ok. 0 m | Dystans: ok. 6 km
Dzień 6 Pelagea - na najwyższy szczyt
Tego dnia zobaczymy najpiękniejsze fragmenty krajobrazu gór Retezat. Po śniadaniu wyjdziemy na wysokogórską wycieczkę, która pod względem trudności jest porównywalna ze zdobyciem Granatów w naszych Tatrach – należy spodziewać się miejsc z ekspozycją, fragmentów prowadzących po skale, dużych różnic wysokości i niskiej temperatury na szczycie. Mijając jezioro Pietrele podejdziemy wspaniałą alpejską doliną na przełęcz Curmatura Bucurei. Stąd ruszymy w kierunku najwyższego punktu Retezatu – Pelagea (2509 m n.p.m.). Widok z wierzchołka przyprawia o zawrót głowy – widać wszystkie najwyższe szczyty i kilkanaście górskich stawów. Z góry zejdziemy do doliny Valea Rea, zasłanej potężnymi rumowiskami skalnymi, z małymi stawkami pomiędzy głazami. Stąd już znacznie mniej stromo wrócimy do schroniska.
Czas wędrówki: ok. 9 godzin | Suma podejść: ok. 1050 m | Suma zejść: ok. 1050 m | Dystans: ok. 15 kma
Dzień 7 W stronę Retezatu
Kolejnego dnia wyruszymy po śniadaniu w kierunku wznoszącego się ponad schroniskiem stożkowatego szczytu Vf. Retezat. Wędrując wśród cudownych widoków dojdziemy do malowniczego stawu Stinişoara. Stąd powrócimy do schroniska. Czeka nas tam odpoczynek, po czym po południu zejdziemy w dół do wioski Cȃrnic, po czym przejedziemy w okolice Oradei na ostatni nocleg.
Czas wędrówki: ok. 6 godzin | Suma podejść: ok. 500 m | Suma zejść: ok. 1000 m | Dystans: ok. 12 km
Dzień 8 Powrót do Krakowa
Po śniadaniu wyruszymy w drogę powrotną – przez Węgry i Słowację. Przyjazd do Krakowa w godzinach popołudniowych (około 18-tej).