Grecja - Olimp i Góry Peloponezu

Grecja - Olimp i Góry Peloponezu
Dostępne terminy i ceny:

 • Forma aktywności: Trekking
 • Kraje: Grecja
 • Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje
 • cena: 1 750 PLN
+ 480 EUR

Grecja. Olimp i Góry Peloponezu - propozycja absolutnie wyjątkowa

Rejs z Włoch do Grecji i z powrotem sprawia, że długa podróż staje się przyjemna. Większości z nas Grecja kojarzy się z zabytkami kultury antycznej i morzem. Każdego roku tysiące turystów z Polski wypoczywają na cudownych plażach riwiery olimpijskiej, Peloponezu, Paralii czy wysp greckich.

O górach, poza spacerem w cieniu Olimpu, prawie nikt nie mówi. Zresztą w pełni lata góry Grecji nie są przyjazne. Żar z nieba, brak wody, szlaki trudno dostępne i źle oznakowane, ginące w kolczastej roślinności...Jesień to co innego. Temperatury stają się znośne, ścieżki na Olimp pustoszeją...Kraj zaczyna żyć powolniejszym rytmem.

Wycieczkę polecamy wszystkim. Ci, którzy nie chodzą po górach, dwa dni mogą spędzić na plażach Paralii – grupa trekkingowa będzie im zazdrościć tego odpoczynku. Podczas trekkingu wejdziemy na Olimp – najwyższy szczyt Grecji i doświadczymy, jak żyje się w greckich schroniskach. W czasie zwiedzania zobaczymy zabytki z czasów antycznych i bizantyjskich 

Atuty:

 • rejs promem z Włoch do Grecji i z powrotem - znaczne skrócenie czasu spędzanego w autokarze, możliwość spokojnego wypoczynku podczas podróży morskiej
 • atmosfera greckiego schroniska pod Olimpem - Spilios Agapitos
 • trekking w mało znanych i niezwykłych Górach Grecji

Zabytki i miejsca  wpisane na listę UNESCO

 • Meteory - masyw skał, na których  pałożony jest zespół prawosławnych klasztorów
 • Park Narodowy Olimpu - Rezerwat Biosfery
 • Delfy - miasto i świątynie antyczne
 • Mykeny - starożytne miasto greckie, ośrodek tzw. kultury mykeńskie
 • Mistra - średniowieczne miasto z zespołem bizantyjskich zabytków
 • Olimpia - kolebka igrzysk olimpijskich

Ponadto fantastyczna kuchnia Grecji, pełna owoców morza, wina i tańca.

Trudności:

Trasy trekkingowe są łatwe, poza szczytem Olimu, który wymaga dużej sprawności i koordynacji.

Przewodnicy: 

Polski przewodnik UIMLA oraz przewodnik grecki na niektórych trasach.

1 dzień: Wyjazd z Polski wg rozkładu jazdy

Wyjazd z poszczególnych miejscowości zgodnie z rozkładem jazdy: Kraków, ul. Bosacka RDW, górna płyta dworca, godz.16.30 Katowice, ul. Kopernika, przystanek przy Placu Andrzeja, godz. 17.45 Tychy, Parking przy TESCO, ul. Towarowa, godz. 18.05 Pszczyna, przystanek obok supermarketu Kaufland, ul. Broniewskiego, godz.18.25 Czechowice – Dziedzice, stacja paliw LUKOIL, ul. Węglowa, godz. 18.45 Bielsko – Biała, dolna płyta dworca autobusowego, ul. Warszawska, godz. 19.00 Żywiec, parking przy TESCO, Al. Legionów, godz. 19.40 
Nocny przejazd przez Słowację i Austrię do Włoch.

2 dzień: Wenecja - port

Przejazd przez Włochy Północne do Wenecji. Przejście do portu. Zaokrętowanie na prom. 
Nocny rejs do portu Igoumenitsa w Grecji. 
Uwaga: Ze względu na zmiany rozkładu rejsów promów, wypłynięcie może być z portu w Anconie.

3 dzień: Rejs po Morzu Adriatyckim i po Morzu Jońskim do Grecji

Całodzienny rejs po morzu. Przypłynięcie w godzinach wieczornych do portu w Igoumenitsa, miasta położonego nad Morzem Jońskim, w zachodniej części Grecji, w historyczno - geograficznej krainie Epir. 
Przejazd do miejsca zakwaterowania w okolicach Igoumenitsa. Obiadokolacja i nocleg.

4 dzień: Góry Pindos – Kalambaka - Meteory

Śniadanie. Przejazd przez Góry Pindos do Kalambaki. Wizyta w pracowni Ikon. Czas wolny. Zwiedzanie dwóch klasztorów zawieszonych na skałach, które są zaliczane do 7 cudów świata. Postój w Dolinie Tembi, przy źródle Afrodyty. 
Zakwaterowanie w hotelu nad morzem, obiadokolacja i nocleg.

5 dzień: Góry Olimpos. Litochoro (ok. 1100 m n.p.m.)– schr. Spilios Agapitos (2060 m n.p.m.)

Śniadanie. Przejazd do parkingu powyżej Litochoro. Zwiedzanie Wąwozu Enipeas, dojście do Wanny Afrodyty. Przejście do schroniska pod Olimpem – Spilios Agapitos. Schronisko położone jest na wys. 2060 m n.p.m. Suma podejść ok. 1100 m. Czas przejscia ok. 5 godz. 
Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

6 dzień: Park Narodowy Góry Olimp. Wejście na Olimp (2917 m n.p.m.)

Śniadanie. Wycieczka na najwyższy szczyt Grecji - Olimp. Wejście na jeden z wierzchołków Olimpu - wariant dla wszystkich. Wejście na najwyższy wierzchołek – Mitikas (2917 m n.p.m.) - wariant trudny, dla bardzo sprawnych turystów. 
Wędrówka szlakami Parku Narodowego, wpisanego na listę UNESCO - rezerwat biosfery. Zejście do Litochoro. Przejazd do Grecji Wschodniej (Magnezja). Zakwaterowania w rejonie Zatoki Pagasyjskiej. Obiadokolacja i nocleg.

7 dzień: Góry Parnas, siedziba baga Apollina i jego Muz

Śniadanie. Przejazd autokarem do stacji narciarskiej Kelaria (1400 m n.p.m.) w Górach Parnas - zbudowanego z wapieni pasma, które ciągnie się na długości ok. 35 km. Wejście na najwyższy szczyt środkowej Grecji – Liakourę (2457 m n.p.m.). Suma podejść ok. 800 m. Czas przejścia ok. 7 godz. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

8 dzień: Delfy – Kanał Koryncki – Mykeny

Śniadanie. Przejazd do Delf. Zwiedzanie: Święty Krąg czyli Sanktuarium Apollina, Źródło Kastalskie i Sanktuarium Ateny. Przejazd przez Kanał Koryncki na Peloponez. Zwiedzanie Myken z fortecą Agamemnona. Przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

9 dzień: Góry Taygetos – Profitis Jlias (2402 m n.p.m.)

Śniadanie. Przejazd panoramiczny wzdłuż pasma gór Taygetos – najwyższych gór na Peloponezie. Przyjazd w okolice Sparty. Zwiedzanie Mistry - bizantyjskiego miasta, którego zespół architektoniczny został wpisany na listę UNESCO. 
Wyjście na wycieczkę górska w rejon Profitis Jlias (2402 m n.p.m.) - najwyższego szczytu Taygetos. Przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

10 dzień: Matapan - ostatni etap wędrówki Heraklesa

Śniadanie. Przejazd na Półwysep Matapan - najbardziej na południe wysuniety przyladek półwyspu Peloponez. Zwiedzanie Jaskini Diros i rejs podziemną rzeką jaskini. Areopolis - główne miasteczko półwyspu. 
Odpoczynek i wieczór grecki. Obiadokolacja i nocleg.

11. dzień: Olimpia – Patras

Śniadanie. Przejazd do Olimpii. Zwiedzanie miasta olimpijskiego: ruiny stadionu, miejsce gdzie rozpala sie znicz olimpijski. 
Przejazd do Patras, miasta położonego nad Zatoką Patraską, w Zachodniej Grecji. Czas wolny. 
Zaokrętowanie na prom. Nocny rejs do Włoch.

12 dzień: Rejs po Morzu Adriatyckim - port Ancona

Przypłynięcie do Włoch, wyokrętowanie przejazd do kraju.

13 dzień: Przyjazd do kraju w godzinach popołudniowych.

Kontynuacja podróży przez Austrię i Słowację. Przyjazd do poszczególnych miejscowości w godzinach popołudniowych.

Cena zawiera:

Przejazd autokarem ( klimatyzacja, barek, wc, wideo), pilot, przewodnik UIMLA w górach, 7 noclegów w hotelach*** ( pokoje 2,3 os. z łazienkami), 1 nocleg w schronisku pod Olimpem (pokoje wg dostępności, wspólny węzeł sanitarny), 2 noclegi na promie - kabiny 4-osobowe, wewnętrzne, klasy turystycznej, 8 śniadań, 8 obiadokolacji, ubezpieczenie KL i NNW oraz bagażu, bilety na prom Włochy – Grecja, Grecja – Włochy.

Cena nie zawiera:

Posiłków na promach, opłaty za przewodników lokalnych oraz biletów wstępów do zwiedzanych obiektów - Na bilety wstępów należy przeznaczyć ok. 100 ok.

Bilety wstępów:

 1. Meteory, ok. 3 - 6 euro + przewodnik lokalny
 2. Delfy, ok. 12 euro + przewodnik po muzeum
 3. Mykeny, ok. 12 euro
 4. Mistra, ok. 12 euro + przewodnik lokalny
 5. Jaskinia na Matapanie, ok. 12 euro
 6. Przewodnicy lokalni, ok. 20 euro

Podane ceny w 2019 roku mogą nieznacznie wzrosnąć.

Noclegi i wyżywienie:

W hotelach proponujemy pokoje 2-osobowe z łazienkami. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę, zakwaterowanie może być w pokoju 2 lub 3-osobowym (jeżeli ilość osób tej samej płci jest nieparzysta).

W schronisku Spilios Agapitos pod szczytem Olimpu sale są zbiorowe a łazienki na korytarzu, często brak ciepłej wody.

Wyżywienie obejmuje śniadania i obiadokolacje.

W hotelach i w schronisku śniadania są urozmaicone, podobnie obiadokolacje.

Prowiant na trasę uczestnicy zapewniają sobie we własnym zakresie. Zakupy robimy w miejscowych marketach.

Sprzęt: 

Brak sprzętu specjalistycznego. Należy mieć plecak ( orientacyjnie ok. 10 – 20 l.), dobre buty, czołówkę, odzież zabezpieczającą przed wiatrem, deszczem, słońcem, okulary przeciwsłoneczne, kijki.

Apteczka: 

Każdy uczestnik trekkingu w górach powinien posiadać mała, podręczną apteczkę. Zalecamy, aby zabrać plastry na otarcia naskórka i pęcherze, środki opatrunkowe (bandaż elastyczny, wyjałowiona gaza), leki, które uczestnik zażywa na co dzień – zalecone przez lekarza i inne specyfiki, z których korzysta i wie, że są bezpieczne.

Grecja - Olimp i Góry Peloponezu to wyprawa organizowana przez biuro podróży Apter. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Grecja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.