Rumunia - Hop, Cup, Maramuresz

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
własne

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Rumunia – Hop, Cup, Maramuresz! (8 dni)

Wycieczek w rumuńskie Karpaty nie trzeba nikomu reklamować. Każdy kto był wie, że to góry o niepowtarzalnej, magicznej atmosferze. Podobnie cały region Maramuresz. Nie da się nie zachwycić klimatem jego zatrzymanych w czasie miejscowości, wciąż żywą kulturą ludową, piękną architekturą i karpacką gościnnością. Góry Rodniańskie i Karpaty Marmaroskie to również kolebka polskiej turystyki. Będziemy wędrować po śladach dawnych pionierów, poznamy ich historię i zadziwimy się… jak wiele z tego świata wciąż pozostało.

  • Najpiękniejsze szlaki Gór Rodniańskich i Karpat Marmaroskich idealne na wiosnę i jesień
  • Mniej znane pasma Karpat Rumuńskich: Grzebień Koguta, Skały Księżniczki, Suhard
  • Nocleg w malowanym domku na końcu świata
  • Mała grupka (6-16 osób), intensywny program, klimat prawdziwego podróżowania

Wycieczkę prowadzą Hubert Jarzębowski i Katarzyna Wiercioch – założyciele High Away. Może pojechać każdy, kto chodzi po górach, nie trzeba być sportowcem. Nastawiamy się na zwiedzanie pięknych miejsc w górach i cieszenie się duchem miejsca, a nie zaliczanie szczytów. Podczas wycieczki jesteś pod opieką Międzynarodowego Przewodnika Górskiego UIMLA.

Jak wygląda wycieczka ?

Śpimy u podnóża gór w niewielkich karpackich miasteczkach i wychodzimy na jednodniowe wyprawy z lekkimi plecakami. Na miejscu wiele sklepów i kilka restauracji. Program jest ramowy i może zostać nieco przerobiony/zmodyfikowany stosownie do warunków, pogody, sił, możliwości oraz zamiłowań grupy.

Zakupy na wycieczki robimy na miejscu. Na kolacje wychodzimy do restauracji, chętni (oszczędni oraz miłośnicy własnej kuchni) mogą ugotować sobie coś w pensjonacie. Startujemy i kończymy zawsze w tym samym miejscu, więc istnieje możliwość przejścia całej wycieczki jak i odwrotu lub odpoczynku w dowolnym momencie. Ruszamy w niewielkiej, kameralnej grupce 6-15 osób.

Nasze wycieczki to porządne górskie spacery, ale w granicach przyzwoitości. Chodzimy między 6 a 10 godzin dziennie, pokonujemy jednego dnia 12-20 km. Przewyższenia podobne do wejść wierzchołkowych w Tatrach Zachodnich.

Program

Dzień 1 – Maramuresz i Wesoły Cmentarz

Zbiórka w Zakopanem na parkingu przy supermarkecie E.Leclerc  naprzeciwko dworców PKS i PKP. Wyjeżdżamy o 7.15.

Na powitanie z Rumunią zwiedzamy Wesoły Cmentarz. Spacer pomiędzy błękitnymi krzyżami z obrazami przedstawiających zmarłych takimi, jacy byli za życia lub okoliczności ich śmierci wprowadzi nas w nastrój ducha miejsca regionu Maramuresz. W Borszy zrobimy zakupy i stromymi serpentami wjedziemy na Przełęcz Prislop (1419 m) – granicę pomiędzy Maramureszem i Bukowiną.

Dzień 2 – Gârgalău. Powitanie z Alpami Rodniańskimi

Niezbyt trudna wycieczka w Góry Rodniańskie na polanę Stiol (możemy skorzystać z wyjątkowo klimatycznej kolejki krzesełkowej), a następnie do jeziora i na wierzchołek Gârgalău (2159 m). Zaglądniemy też nad Wodospad Koński (Cascada Cailor) – najwyższy w całym kraju.

Trasa: 17,5 km, 8 godzin, przewyższenie: 800 metrów podejścia, 1200 metrów zejścia. Trudności wspinaczkowych i przepaści brak, momentami bez szlaku. Możliwość skrócenia i wydłużenia trasa w zależności od warunków.

Dzień 3 – Karpaty Marmaroskie. Na krańcu Rzeczpospolitej

Całodniowa wyprawa po grani w pasmo Karpat Marmaroskich na dawne rubieże Rzeczpospolitej śladami pionierów polskiej turystyki. Towarzyszyć nam będą otwarte przestrzenie, nieskończone połoniny, dzikie konie i pasterze. Wejdziemy na szczyt Cearcănul (1846 m). Tak wyglądały tatrzańskie szlaki… sto lat temu.

Trasa: 15 km, 7-8 godzin, różnica wzniesień 550 m, trudności wspinaczkowych brak, odrobina „kosówkowych przyjemności”.

Dzień 4 – Pietrosul. Na dachu Karpat Wschodnich

Zdobywamy najwyższy szczyt Karpat Wschodnich – Pietrosul (2303 m). Piękna wysokogórska tura w terenie przypominającym nasze Tatry Zachodnie. Po drodze przerwa nad polodowcowym stawem Lacul Iezer. Kto nie ma ochoty na atak szczytowy może dojść tutaj.

Trasa: 16 km, 9-10 godzin, różnica wzniesień 1300 metrów. Dość porządna, mozolna, ale bardzo satysfakcjonująca górska wyrypa na honorny szczyt. Wycieczka do jeziora to 11 km, 800 metró1) różnicy wzniesień.

Dzień 5 – Malowane Monastyry i Skały Księżniczki

Jedziemy na wycieczkę objazdową na Bukowinę do historycznej Mołdawii. Zwiedzamy wspaniałe malowane monastyry z listy światowego dziedzictwa UNESCO i klimatyczne drewniane wnioski.

Popołudniu pójdziemy na wycieczkę do jednego z najbardziej malowniczych zakątków rumuńskich Karpat – na Skały Księżniczki (Pietrele Doamnei) w górach Rarău. Alternatywnie, przy brzydkiej pogodzie, pojedziemy do polskiej wioski Kaczyki i zwiedzimy tamtejszą kopalnię soli, jedną z najciekawszych pamiątek związanych z rumuńską polonią. Nocleg w uzdrowiskowym mieście Vatra Dornei.

Wycieczka na Skały Księżniczki: 1,5 godziny, skalny labirynt, krajobrazy Słowackiego Raju i Pienin.

Dzień 6 – Nieznane Karpaty. Ousoru

Eksplorujemy mało znane, dziewicze tereny w samym sercu Rumuńskich Karpat: góry Suhard. Naszym celem będzie szczyt Ousoru. Po zejściu z tego honornego, stromego jak diabli szczytu jedziemy do naszych ulubionych chatek „na końcu świata” w malowniczej, zastygłej w czasie wsi Breb z dala od wszelkich głównych dróg. Króluje tutaj tradycyjny styl życia oraz drewniana oryginalna architektura. Nocleg spędzamy w prawdziwych, stuletnich, malowanych chatkach marmaroskich – odnowionych i przystosowanych do dzisiejszych standardów wygody. Dookoła żadnej drogi, samochodów, komercji. Jak się postaramy znajdziemy prywatną gorzelnię, gdzie będzie można skosztować i zakupić afinatę, czyli nalewkę z górskich borówek.

Dzień 7 – Gutâi, czyli Grzebień Koguta

Na pożegnanie z rumuńskimi Karpatami wybierzemy się na malowniczy wulkaniczny grzbiet gór Gutâi, czyli słynny Grzebień Koguta (Creasta Cocoşului, 1428 m). Czeka na nas dużo przestrzeni, rozległe widoki i malownicze formacje skalne.

Wieczorem w Breb impreza w tradycyjnym karpackim stylu. Świętujemy ostatnią wycieczkę sezonu. Będzie nalewka z borówek i inne smakołyki!

Dzień 8 – Powrót do domu

Żegnamy się z malowniczą wioską Breb i jedziemy do Zakopanego. Przyjazd w godzinach popołudniowo-wieczornych. Jeśli będzie czas i chęć zatrzymamy się w najpiękniejszym spiskim miasteczku – Lewoczy na bryndzowe haluszki, narodowe danie Słowacji.

Warunki

Cena zawiera:

  • Przewodnictwo górskie
  • Wszystkie przejazdy busem
  • 7 noclegów w rodzinnych pensjonatach
  • Ubezpieczenie
  • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
  • Podatek VAT

Cena nie zawiera:

  • Wyżywienie
  • Napoje alkoholowe i suweniry
  • Dojazd do Zakopanego i ewentualnych noclegów przed i po wycieczce
  • Biletów wstępów na kolejki i do obiektów muzealnych

Transport:

Jedziemy busem z Zakopanego. Na miejscu wszystkie przejazdy w cenie.

Zakwaterowanie:

Śpimy u podnóża gór w niewielkich karpackich miasteczkach w rodzinnych pensjonatach i wychodzimy na jednodniowe wyprawy z lekkimi plecakami. Cztery pierwsze noce spędzimy w tym samym miejscu w Borszy, więc nie trzeba martwić się o codzienne pakowanie.

Wyżywienie:

We własnym zakresie. Na miejscu wiele sklepów i kilka restauracji. Zakupy na wycieczki robimy na miejscu. Na kolacje wychodzimy do restauracji, chętni (oszczędni oraz miłośnicy własnej kuchni) mogą ugotować sobie coś w pensjonacie.

Co zabrać ?

  • Apteczka osobista
  • Bielizna na zmianę
  • Bielizna termoaktywna
  • Buty trekkingowe (mocne)
  • Ciepła czapka i rękawiczki
  • Czołówka + baterie zapasowe
  • Kijki trekkingowe
  • Krem z filtrem
  • Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
  • Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
  • Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
  • Lekkie spodnie membranowe
  • Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
  • Dowód osobisty
  • Pieniądze na własne wydatki i pamiątki
  • Plecak na jednodniowe wycieczki górskie (30-40 litrów)
  • Plecak duży (ok. 80 litrów) lub torba na resztę rzeczy
  • Przybory toaletowe i ręcznik
  • Spodnie trekkingowe

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Rumunia - Hop, Cup, Maramuresz pochodzą od biura High Away, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rumunia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.