Madera - wyspa wiecznej wiosny

Madera - wyspa wiecznej wiosny
Dostępne terminy i ceny:

+ 150 EUR

Madera - wyspa wiecznej wiosny

 • Wędrówki przez lasy wawrzynowe
 • Lewady – tradycyjne kanały irygacyjne
 • Wysokie klify w różnorodnych kolorach
 • Urokliwe tradycyjne miasteczka
 • Groty wulkaniczne
 • Egzotyczna tropikalna roślinność
 • Smakowite lokalne dania i napoje
 • Przyjazne wędrowcom temperatury przez cały rok

"Bóg stworzył świat. I tak był zadowolony ze swego dzieła, że pocałował je – wówczas powstała Madera..." - legenda maderska

Całoroczny, łagodny klimat czyni z Madery wyspę pełną kolorów, gdzie o każdej porze roku kwitną kwiaty. Strelicjom, liliom, afrykańskim kwiatom miłości, gwiazdom betlejemskim, hortensjom i wielu innym wyspa zawdzięcza swoją drugą potoczną nazwę – pływającej pośrodku Atlantyku wyspy kwiatów. Warto również wiedzieć, że niemal dwie trzecie wyspy są rezerwatem przyrody.

Kwintesencja Madery to zielony krajobraz stromych gór, panoramiczne ścieżki, wysokie klify, urokliwe małe miasteczka, czar starej dzielnicy stolicy – Funchal, nigdzie indziej niespotykane tropikalne owoce, smaczna lokalna kuchnia, kolorowe i egzotyczne ogrody. Nie można też zapomnieć o życzliwości mieszkańców, którzy chwalą się swoją wyjątkowością i odmiennością od mieszkających o nieomal 1000 km od wyspy Portugalczyków z „kontynentu”. Tylko czy w ogóle da się być bardziej życzliwym niż Portugalczycy żyjący na lądzie?

Jako idealna baza wypadowa posłuży nam szczególnie urokliwa starówka miasta Funchal. Wszystkie 7 nocy spędzimy w prostym, lecz sympatycznym niewielkim pensjonacie prowadzonym przez przemiłą lokalną rodzinę. Stamtąd dzieli nas już jedynie kilka kroków do gwarnej dzielnicy barowej, do nadmorskiej promenady, miejsca kąpieli morskiej, dolnej stacji kolejki linowej oraz do targowiska (ogromny wybór świeżych lokalnych owoców i warzyw). Nowoczesna dzielnica hotelowa znajduje się zupełnie po drugiej stronie miasta, dzięki czemu będziemy mieli okazję poznać Maderę od jej najbardziej urokliwej strony!

Odkrywając Maderę odwiedzimy miejsca znane, które oceniliśmy jako rzeczywiście bardzo ciekawe lub wyjątkowo ładne. Skupimy się jednak przede wszystkim na zakątkach wyspy jeszcze nie odkrytych przez tłumy turystów, poza mocno wydeptanymi ścieżkami. Często właśnie tam poczujemy prawdziwą Maderę i oznaczymy na mapie nasze osobiste perełki wyspy.

Wiosenne wędrówki

Wiosnę można na Maderze poczuć przez cały rok, jest to przeważająca pora roku na wyspie, nieważne kiedy się tu wybierzemy. Różnice temperatur pomiędzy zimą, a latem są tu niewielkie. W lutym temperatura na wybrzeżach rzadko spadnie poniżej 18 stopni, zaś w czerwcu rzadko przekroczy 24 stopnie. My, odkrywając wyspę przede wszystkim pieszo, będziemy wędrowali przez wszystkie strefy klimatyczne wyspy. Może się zdarzyć, że w ciągu jednego dnia na naszej drodze spotkamy się z każdą z pór roku. Ścieżki zaprowadzą nas w różne strony wyspy, będziemy wędrować po trasach łatwych, ale też po takich, które wymagają lepszej kondycji. Wędrówki zajmą nam mniej więcej pół dnia, pozostawiając wystarczająco dużo czasu na zwiedzanie miasteczek, zakosztowanie wyspiarskiej kuchni czy odpoczynek w plenerze.

Nad levadas - Lewady – wędrówki w górach dla każdego

Pierwsze portugalskie słowo które na wyspie zapamiętamy to zapewne „levada”. Lewady to tradycyjne kanały irygacyjne, które od dawna służą do nawadniania pól uprawnych górską wodą. Wędrówki wzdłuż rozmaitych „levadas”, które przecinają całą wyspę są czymś unikalnym w skali światowej. Dzięki nim możliwe jest odkrywanie nawet najbardziej odległych i górzystych zakątków wyspy bez większego wysiłku. Wystarczy przecież chodzić przy wodzie – cały czas łagodnie w dół, wygodnie wzdłuż ścieżek po których chodzą też „levadeiros” – dbający o stan kanałów. Lewady poprowadzą nas przez puszcze wawrzynowe, krzaki endemicznej jagody, winnice, tarasy uprawne. Na tej żyznej ziemi rośnie marakuja, guawa, bananowiec, trzcina cukrowa, winorośl i wiele cudnych kwiatów. Po drodze miniemy też czyste źródła i huczne wodospady. Nie zabraknie także torfowisk, mglistych lasów, wąwozów oraz uroczych małych wiosek.

Od 1999r. wyspa Madera znajduje sie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przede wszystkim z uwagi na lasy wawrzynowe. Od niedawna władze Madery podejmują również starania o wpisanie na listę również lewad. Piersze lewady powstały już w XV wieku, krótko po zasiedleniu Madery przez portugalskich odkrywców wyspy. Dzisiejsza sieć kanałów powstawała przez wiele generacji, a liczy obecnie ponad 2000 km długości.

Dzień 1 Wylot z Warszawy na Maderę

Przelot z Warszawy na Maderę. Transfer z lotniska do pensjonatu w starej części Funchal, stolicy Madery. 

Dzień 2 Monte: Funchal od strony gór

Odkrywanie Madery rozpoczniemy niczym wiele szlaków w Alpach – od wjazdu kolejką linową do położonej wysoko nad miastem dzielnicy Monte. Podczas 20-minutowej podróży przeszklonym wagonikiem zobaczymy kurczące się i znikające w oddali miasto. Dominująca na wzgórzu Monte świątynia jest przepięknym punktem wyjściowym dla pierwszej wędrówki po wyspie. Dzisiaj trasa poprowadzi nas w kilku etapach, w dół do centrum miasta Funchal. Najpierw będziemy wędrować wzdłuż lewady kwiatów miłości, zatrzymamy się w kilku punktach widokowych, miniemy cichą herbaciarnię i dotrzemy do ogrodu botanicznego, który chętni będą mogli zwiedzić. Popołudniu zostanie nam trochę czasu na spotkanie z zabytkami Funchal i spacer po jego centrum.
Podejścia: 50 m. Zejścia: 600 m. Długość trasy: 8 km Czas wędrówki: ok. 3 godziny

Dzień 3 Lewadą przez lasy wawrzynowe

Rano wyjazd w głąb wyspy. Czeka nas wędrówka przez lasy wawrzynowe. Do lewady dotrzemy przy miejscowości Ribeiro Frio, której nazwa w tłumaczeniu oznacza „zimną rzekę”. Tu w stawach hodowlanych można zobaczyć (i zjeść) pyszne pstrągi pływające w krystalicznie czystej wodzie. Celem naszej wędrówki jest kawiarnia na przełęczy, z której rozpościera się widok na panoramę stromego, północnego wybrzeża.

Podejścia: 0 m. Zejścia: 250 m. Długość trasy: 12 km Czas wędrówki: ok. 4 godziny

Dzień 4 Pico Ruivo - w drodze na najwyższy szczyt Madery

Celem dzisiejszego dnia są najwyższe szczyty Madery, Pico Arieiro i Pico Ruivo. W górach, w centralnej części wyspy do wędrówek zachęca kilka panoramicznych tras. W zależności od pogody wybierzemy jedną z nich. Na przykład trasę łączącą trzy najwyższe maderskie szczyty. Jeśli tylko pogoda nie spłata nam figla, wejdziemy na najwyższy szczyt wyspy, Pico Ruivo (1862 m n.p.m.). Popołudniu wrócimy przez tradycyjne i mniej rozwinięte miasteczko Santana na północy wyspy, gdzie możemy podziwiać kolorowe domki w kształcie litery A, z dachami krytymi strzechą od góry do samej ziemi.
Podejścia: 400 m. Zejścia: 600 m. Długość trasy: 11 km Czas wędrówki: ok. 4 godziny

Dzień 5 Zaczarowany zachód Madery

Przez cały dzień będziemy odkrywać zachodnią część wyspy. Staniemy na drugim najwyższym klifie w Europie - Cabo Girão (589 m n.p.m.). Krótką wędrówkę rozpoczniemy z mało znanego, ale niezwykłego punktu widokowego położonego na północnym wybrzeżu. Wzdłuż lewady przejdziemy do malowniczej rolniczej wioski São Vicente. Zwiedzimy groty wulkaniczne. Czeka nas ciekawa wyprawa w wulkaniczną przeszłość wyspy. Kompleks kryje jaskinie oraz korytarze powstałe z zastygłej lawy. Prezentacja trójwymiarowego filmu zobrazuje nam proces powstawania wyspy. Dalej przejedziemy do Porto Moniz, miasteczka na zachodnim krańcu wyspy gdzie w morzu znajdują się naturalne baseny lawowe. W trakcie pobytu można tu zjeść posiłek w jednej z nielicznych restauracji lub – przy dobrej pogodzie, za niewielką opłatą wykąpać się w basenach. Wracamy przez płaskowyż Paul da Serra, do złudzenia przypominający górskie wrzosowiska Szkocji.
Podejścia: 200-300 m. Zejścia: 400-500 m. Długość trasy: 7-10 km Czas wędrówki: ok. 2-3 godziny

Dzień 6 Madera – wyspa pełna atrakcji

Dzisiaj każdy będzie miał okazję spędzić dzień zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Można odpocząć w Funchal, poświęcić więcej czasu zwiedzaniu miasta i odkryć przysmaki wyspy na lokalnym targu. Kto woli aktywnie spędzić ten dzień, może z przewodnikiem lub na własną rękę wybrać się w kolejną wędrówkę po wyspie. Madera daje ogromną ilość możliwości, szczegółowe trasy do uzgodnienia na miejscu. Fakultatywnie można też wybrać się w rejs na obserwację delfinów lub na jedną z sąsiednich wysp. Do wyboru jest m.in. wycieczka będąca ucieczką od codzienności na wyspy Islas Desertas - bezludne wysepki dobrze widoczne z miasta Funchal. Nieco dalej można wybrać się na sąsiednią wyspę Porto Santo, która kusi długą, piaszczystą plażą.

Dzień 7 Kolorowe klify Madery

Wędrujemy po kolorowych klifach półwyspu Św. Wawrzyńca do najbardziej na wschód wysuniętego punktu wyspy. Czeka tu na nas spektakl kolorów ziemi, urzekną nas również widoki na ocean. Podziwiać będziemy też dowody wulkanicznego powstania wyspy oraz rzadkie kwiaty.
Podejścia: ok. 500 m. Zejścia: ok. 500 m. Długość trasy: 8 km Czas wędrówki: ok. 3 godziny

Dzień 8 Pożegnanie z wyspą

Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy. 

* W zależności od panujących warunków pogodowych kolejność realizacji poszczególnych dni programu może ulec zmianie. O każdej porze roku może się zdarzyć, że najwyższe szczyty znajdą się w gęstej mgle. W takiej sytuacji program zostanie zastąpiony wędrówką wzdłuż wybrzeża. Niemal zawsze gdzieś na wyspie świeci słońce.

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa-Madera-Warszawa, transport na miejscu (autokar lub bus, częściowo transport publiczny)
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w pensjonacie (pokoje 2- i 3-osobowe)
 • Wyżywienie: 6 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 30 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami – ok. 15-25 EUR/dzień
 • Kosztów uczestnictwa w programie i biletów wstępu - ok. 60 EUR
 • Zwyczajowe napiwki - ok. 10 EUR

Liczba uczestników: 9 - 20 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 2000 PLN

Madera - wyspa wiecznej wiosny to wyprawa organizowana przez biuro podróży Horyzonty. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Portugalia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.