Jesienny Beskid Sądecki

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania i obiadokolacje

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Beskid Sądecki to ciekawy obszar Karpat Zachodnich, który do czasów I wojny światowej nosił nazwę Beskidu Nadpopradzkiego. Pasmo to rozdzielone jest doliną Popradu na dwie części. Zachodnia część to Pasmo Radziejowej z najwyższym szczytem Radziejowa (1262 m n.p.m.), natomiast wschodnia to Pasmo Jaworzyny z jej najwyższym szczytem Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.). Ten niezwykły kawałek południowej Polski zachwyca nie tylko walorami przyrodniczymi, ale także obfituje w zabytki architektury drewnianej oraz cerkwie łemkowskie. Region ten cieszy turystę o każdej porze roku, jest idealny do uprawiania sportów zimowych oraz do trekkingów górskich jesienią w niesamowitych okolicznościach przyrody. Ciekawe miejscowości z zabudową uzdrowiskową to nie tylko pomysł na wyjazd dla kuracjuszy, ale także dla tych, którzy cenią sobie spokój oraz kontakt z naturą.

Trekkingi górskie to nasza codzienność, nie od dziś nasza firma zajmuje się organizacją wyjazdów w urokliwe zakątki Polski i Świata

Tym razem proponujemy wyjazd do południowej Polski na niezwykły trekking po Beskidzie Sądeckim. Nasza wycieczka obejmuje przejazd autokarem, zakwaterowanie w Wierchomli Małej w pobliżu wyciągu czynnego przez cały rok. Kompleksowo zorganizowana wycieczka zwiera także wyżywienie HB oraz dojazd autokarem do pieszych tras. Podczas naszej jesiennej wycieczki w Beskid Sądecki przemierzymy szlaki wzdłuż jego osi, czyli Popradu. W naszym programie trekkingi Pasmem Radziejowej oraz Jaworzyny Krynickiej, ale także trekking po Słowackiej stronie Lubovnianską Vrchowiną. Na trasach zwiedzimy m.in cerkiew w Szczawniku oraz ruiny zamku w Rytrze. Łącznie pokonamy ok. 70 km tras górskich, podczas czterech wycieczek.

Program

1 DZIEŃ

Wyjazd busem ze Świdnicy i Wrocławia w nocy ze środy na czwartek.

Przejazd do miejscowości Szczawnik w Beskidzie Sądeckim.

Wyjście na trasę trekkingową.

Przebieg trasy: BESKID SĄDECKI. JAWORZYNA KRYNICKA

Szczawnik (zwiedzanie cerkrwi) – Złockie (500) – Jaworzyna Krynicka (1114) – Runek (1080) – Bacówka nad Wierchomlą (900) – Wierchomla Mała (580)

Czas przejścia około 6 godzin, 16 km 

Trasa trekkingowa, która pozwoli nam wejść na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, Jaworzynę Krynicką. Sam szczyt jest dziś mocno zagospodarowany infrastrukturą narciarską ale pozwala jednocześnie podziwiać stąd piękne, dalekie widoki. Przejdziemy częścią głównego grzbietu Pasma Jaworzyny. Odwiedzimy dwa schroniska górskie, jedno na szczycie Jaworzyny, a drugie to Bacówka nad Wierchomlą. Na początku trasy zobaczymy dawne cerkwie łemkowskie (obecnie kościoły rzymskokatolickie) w Szczawniku i w Złockiem. Zakończymy wycieczkę w Wierchomli Małej, przy pensjonacie, gdzie będziemy nocować.

Zakwaterowanie

Obiadokolacja i nocleg.

2 DZIEŃ

Śniadanie.

Przejazd do Piwnicznej.

Trasa trekkingowa

Przebieg trasy: BESKID SĄDECKI. PASMO RADZIEJOWEJ

Piwniczna – Zdrój (560) – Niemcowa (1001) – Wielki Rogacz (1182) – Obidza (931) – Eliaszówka (1024) – Kosarzyska (500)

Czas przejścia około 8 godzin, 21 km 

To propozycja dość długiej niemal okrężnej trasy w Paśmie Radziejowej, nad Kosarzyskami. Kosarzyska, to część Piwnicznej – Zdroju, położona w głębokiej dolinie potoku Czercz. Zaczniemy przejście od grzbietu Niemcowej, położonej na północy doliny. Potem przez Wielki Rogacz, do Przełęczy Obidza, oddzielającej Beskid Sądecki od Pienin. Stąd pasmem granicznym przez Eliaszówkę, gdzie od niedawna stoi wieża widokowa. Z wieży piękne panoramy na Beeskid Sądecki, Pieniny i Lubovnianską Vrchowinę. Niemal cała trasa przebiega grzbietami górskimi nad doliną Czerczu. Wiele widokowych odcinków. Zejście do Kosarzysk lub Piwnicznej. Przy dobrych warunkach pogodowych istnieje możliwość wejścia na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckego, Radziejową (1266 m. n. p. m.)

Przejazd do miejsca noclegu w Wierchomli.

Obiadokolacja i nocleg.

3 DZIEŃ

Śniadanie 

Przejazd  do miejscowości Rytro.

Trasa trekkingowa.

Przebieg trasy: BESKID SĄDECKI. ŁABOWSKA HALA

Rytro (350) – Ruiny zamku (430) – Cyrla (820) – Pisana Hala (1043) – Łabowska Hala (1064) – Łomnica – Zdrój (450)

Czas przejścia około 8 godzin, 20 km 

Druga trasa w Paśmie Jaworzyny Krynickiej. Tym razem odwiedzimy jej północną część. Zaczynamy nisko, bo z Doliny Popradu, by najpierw odwiedzić ruiny zamku nad Rytrem, pięknie położonym nad Doliną Popradu. Potem przez Makowice, głównym grzbietem Pasma Jaworzyny do Hali Łabowskiej. Zejście do Łomnicy – Zdroju widokowymi halami. Po drodze odwiedzimy dwa schroniska, Cyrla i na Hali Łabowskiej. 

Przejazd do miejsca noclegowego w Wierchomli.

Obiadokolacja i nocleg.

4 DZIEŃ

Śniadanie.

Wykwaterowanie

Przejazd na Słowację do miejscowości Jarabina.

Trasa trekkingowa.

Przebieg trasy: LUBOVNIANSKA VRCHOVINA

Jarabina (600) – Jarabinsky prolom – (660) – Certova skala (838) – Sedlo Vabec (766) – Osli vrch (859) – Lubovniansky hrad (640) – Lubovniansky skansen (620)

Czas przejścia około 5 godzin, 15 km

Jedyna trasa, poprowadzona poza Beskidem Sądeckim w Lubovnianskiej Vrchovinie na terenie Słowacji. Niedługa trasa zawiera w sobie kilka atrakcji turystycznych. Pierwsza z nich, to Jarzębiński Przełom, krótki a głęboki wąwóz nad wsią Jarzębina. Čertova skała, to ostaniec z którego piękne widoki na bliższą i dalszą okolicę. Głównym punktem tej wycieczki będzie zamek w starej Lubowli. To doskonale zachowana warownia, która odegrała ważną rolę w historii poskiej części Spisza. Na zakończenie przy zejściu z zamku do miasta zwiedzimy skansen budownictwa ludowego. Znajduje się tutaj 25 zabytkowych obiektów przeniesionych z okolic, przedstawiających przykłady budownictwa ludowego na Spiszu.

W godzinach popołudniowych wyjazd busem w drogę powrotną. Przejazd przez Kraków, Katowice.

Powrót do Wrocławia i Świdnicy w godzinach nocnych.

Warunki

Świadczenia zawarte w cenie:

  • Przejazd busem
  • Ubezpieczenie NNW i KL
  • 3 noclegi w pokojach 2, 3 i wieloosobowych.
  • Dojazd do miejsc wyjścia na trasy piesze i powrót do miejsca zakwaterowania
  • Wyżywienie w formie śniadań i obiadokolacji
  • Opieka organizatora, przewodnika  

Cena nie zawiera:  

  • Wydatków własnych uczestników
  • Ewentualnych biletów wstępów
  • Prowiantu na trasy piesze
  • Możliwość wykupienia ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży turystycznej

ZAKWATEROWANIE

Baza noclegowa będzie znajdować się w Wierchomli Małej, w Paśmie Jaworzyny Krynickiej. Wierchomla, to zimą znany ośrodek narciarski. Poza okresem zimowym to idealne miejsce wyjściowe na szlaki piesze Beskidu Sądeckiego. W sąsiedztwie ośrodka wyciąg, czynny przez cały rok. Zakwaterowanie w pokojach dwu, trzyosobowych w głównym budynku oraz w domkach położonych samodzielnie. Wszystkie obiekty ogrzewane. Posiłki na miejscu w restauracji znajdującej się w głównym obiekcie. Dla gości do dyspozycji duża sala oraz miejsce na grila lub ognisko.

DODATKOWE INFORMACJE

  • Baza naszej wycieczki Wierchomla, to doskonałe miejsce wypadowe w okoliczne góry. 
  • Wycieczka wymaga od uczestników dobrej kondycji fizycznej
  • Trasy trekkingów nie są trudne techniczne
  • Na codzienne wyjścia w góry należy się odpowiednio przygotować (ubiór, wyposażenie)
  • Na trasy wychodzimy z małym plecakiem, jak na jednodniowe wycieczki
  • Do przekroczenia granicy słowackiej wystarczy ważny dowód osobisty
  • Trasy mogą ulec zmianie z przyczyn niezależnych od organizatora

NA NIEPOGODĘ

W przypadku złych warunków atmosferycznych uniemożliwiających trekking proponujemy: 

KAMIANNA - CENTRUM PSZCZELARSKA
Zwiedzanie wraz z przewodnikiem Pasieki BARĆ, która stoi w leśnej enklawie, gdzie można obserwować ciekawe życie pszczelej społeczności. Zwiedzanie połączone będzie z degustacją miodu naturalnego oraz możliwością wykonania woskowej świeczki. Wstęp dodatkowo płatny - ok. 3 zł + 2 zł (za wykonanie świeczki).

CERKWIE DREWNIANE - WOJKOWA, LELUCHÓW, POWROŹNIK
Podczas tej wycieczki będziemy mieli możliwość odwiedzić dawne cerkwie łemkowskie . Są one częścią małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Cerkwie obecnie pełnia rolę kościołów filialnych. Zarówno wnętrze jak i okolice cerkwi potrafi zachwycić.

UZDROWISKO KRYNICA-ZDRÓJ
Krynica to największe uzdrowisko w Polsce, ale także ośrodek wczasowy i turystyczny. Podczas naszej wycieczki przespacerujemy się deptakiem, zobaczymy park zdrojowy z pijalnią wód.

UZDROWISKO MUSZYNA
Muszyna to malownicze miasteczko wczasowo-uzdrowiskowe u ujścia Muszynki do Popradu.Historia tego miasta wiąże się z zamkiem, który strzegł szlaku popradzkiego oraz był polską twierdzą w sporach granicznych z Węgrami.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Jesienny Beskid Sądecki pochodzą od biura Piotr Żuk, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.