Góry w szkocką kratę

Formy aktywności
Wyżywienie
brak

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Góry w szkocką kratę

  • Całodzienne wędrówki „na lekko” po Grampianach
  • Park Narodowy Cairngorms największy w Wielkiej Brytanii
  • Możliwość zdobycia najwyższego szczytu Szkocji Ben Nevis (1344 m n.p.m.) i paru innych Munrosów
  • Zwiedzanie szkockiego zamku
  • Wizyta w najmniejszej w Szkocji destylarni whisky
  • Jezioro Loch Ness i legendarny potwór
  • Wędrówki w małej grupie

Szkocja, kraina malowniczych jezior, mrocznych zamków, zielonych pastwisk i pięknych majestatycznych gór. Whisky, Lady Makbet, włochate krowy na zielonych pastwiskach, wrzosowiska przecięte bystrymi strumieniami. A w otchłaniach jeziora Loch Ness żyje ponoć słynny potwór. Niektórzy twierdzą, że legenda o potworze jest efektem nadmiaru whisky, ale któż wie…. Szkocja to rzadko zaludnione północne rubieże Zjednoczonego Królestwa - region dzikszy i bardziej zachwycający. Góry są tu wielkie, choć nie mówią nam o tym ich wysokości. Ot taki Ben Nevis, tylko trochę wyższy od naszego Turbacza, ale ruszamy na niego prawie od poziomu morza. Będziemy również w Górach Caringorm – największym paśmie w Grampianach. Góry Szkocji przykryte kiltem w kratę czekają na Ciebie.

Grampiany

Ubogie w roślinność, ale jakże bogate w piękne widoki. Góry mieniące się kolorami traw i skał, bielejące płatami śniegu, huczące pięknymi wodospadami, świszczące przenikliwym wiatrem i zachwycające ciszą górskich jezior. Wędrujemy ścieżkami, po których przez wieki pasterze przeganiali jedyne bogactwo tych gór - owce. Wchodzimy na szczyty by zobaczyć przepiękną panoramę, ale często można zobaczyć równie piękną mgłę. Najwyższym szczytem tej grupy górskiej jest Ben Nevis wznoszący się na wysokość 1344 m n.p.m. Ben Nevis jest nie tyko najwyższym szczytem Grampianów, ale również Szkocji jak i całych Wysp Brytyjskich. Niektórzy udowodnili, że na ten szczyt można wyjechać samochodem - w 1911 roku Henry Alexander, przedstawiciel Forda z Edynburga, wyjechał nań Fordem T, by udowodnić solidność jego konstrukcji.

Cairngorny

Wędrować będziemy po najbardziej wietrznych górach Szkocji. Na szczycie Cairn Gorm znajduje się stacja meteorologiczna, gdzie zmierzono rekordową prędkość wiatru w Wielkiej Brytanii – 150 węzłów (20 marca 1986 r). Szmaragdowe jeziora, w których podobno kąpią się elfy, modrzewiowe zagajniki, wiatr grający na kamiennych kopcach pod szczytami, wstążki ścieżek ginące pośród dywanu wrzosowisk, bystre potoki i niebo z pogodą nieprzewidywalną.

Schiehallion

Najsłynniejsza góra w Szkocji, a może nawet na całym świecie? A to wszystko dzięki jej regularnemu stożkowemu kształtowi.  W XVIII wieku Schiehallion został wybrany jako miejsce pierwszego w historii pomiaru masy ziemi przez królewskiego astronoma Neville'a Maskelyne'a. Aby dokładnie zinterpretować dane, Charles Hutton wpadł na pomysł utworzenia szeregu linii w określonych odstępach na równej wysokości. Te linie to znane wszystkim z papierowej mapy poziomice.

Whisky - szkocka woda życia

Napój uzyskiwany poprzez destylację produktów fermentacji jęczmienia i używany wyłącznie do celów leczniczych! Jest to specyfik przedłużający życie, łagodzący dolegliwości żołądkowe, poprawiający stan zdrowia przy paraliżu czy ospie. Według legend whisky miałaby zostać wynaleziona przez św. Patryka. W IX wieku, wraz ze słynącymi z misyjnego zapału mnichami z Irlandii, lekarstwo dotarło do Szkocji. Tradycja i wiek zobowiązują, czyli trzeba spróbować!

William Wallace

Syn skromnego właściciela ziemskiego, przywódca szkockiego powstania przeciwko rządom króla Anglii, Edwarda I Długonogiego. Bohater narodowy Szkocji, pojmany i stracony poprzez powieszenie i poćwiartowanie przez Anglików na Towerhill w Londynie. Żyje do dziś w szkockich legendach i pieśniach ludowych. Historia Williama Wallace’a została przedstawiona w filmie Mela Gibsona Braveheart. Waleczne serce.

Program

Dzień 1 Spotkanie w Edynburgu 
Spotkanie w Edynburgu. Ruszamy w kierunku gór, a po drodze spacerujemy po lesie Birnam opisanym w Makbecie Williama Szekspira. Wieczorem przejeżdżamy w okolice Aviemor - szkockiego Zakopanego.

Dzień 2 W stronę Cairn Gorm
Ruszamy by zdobyć Cairn Gorm (1245 m n.p.m.) - podobno najbardziej wietrzny szczyt w Szkocji. Dalej wędrujemy w kierunku Carin Lochan i schodzimy w dolinę.  Czas wędrówki: ok. 7 godzin | Suma podejść: ok. 800 m 

Dzień 3 W góry z widokiem na Caringormy!
Ruszamy najpierw przez modrzewiowy las, a później wijącą się ścieżką wychodzimy na szczyt o pięknej nazwie Meall a'Bhuachaillle (810 m. n.p.m.). Schodzimy do położonego wśród wrzosowisk Ryvoan Bothy, a wracamy doliną Glen More. Po drodze odpoczynek nad zielonym jeziorem An Lochan Uaine, do którego podobno przychodzą kąpać się elfy.  Czas wędrówki: ok. 7 godzin | Suma podejść: ok. 900 m 

Dzień 4 Zamek Cawdor i Jezioro Loch Ness
Pakujemy się i po śniadaniu ruszamy w drogę na północ. Zwiedzamy destylarnię Glenfiddich oraz zamek Cawdor i jego piękne ogrody. Od Inverness będziemy poruszać się doliną Great Glen biegnącą wzdłuż uskoku geologicznego. Tę polodowcową rozpadlinę wypełniają 4 jeziora, a wśród nich słynne Loch Ness, gdzie według miejscowej tradycji żyje ogromny potwór :-) Połączenie pomiędzy jeziorami zapewnia Kanał Kaledoński, wybudowany w 1822 roku przez Thomasa Telforda, stanowiący turystyczną i handlową drogę wodną regionu. Po drodze rzucimy okiem na śluzy Fort Augustus, a wieczorem jesteśmy w Fort William, gdzie czeka na nas Ben... Ben Nevis.

Dzień 5 Ben Nevis - najwyższy szczyt Szkocji
Rankiem ruszamy na Ben Nevis - nie tylko najwyższy szczyt Szkocji ale i całych Wysp Brytyjskich. Naszą wędrówkę zaczynamy na wysokości zaledwie 20 metrów i powoli pniemy się w górę, aby osiągnąć 1344 m n.p.m. Będziemy wędrować przez dolinę Glen Nevis, której malowniczy krajobraz został doceniony w wielu produkcjach filmowych takich jak: Braveheart. Waleczne serce czy Rob Roy. Kilkugodzinna trasa na szczyt prowadzi szlakiem nazywanym dawniej  „Pony Track”, a to ze względu na jego przeznaczenie. W XIX wieku była to droga prowadząca do obserwatorium meteorologicznego, a głównym środkiem transportu w tamtych czasach były właśnie konie. Obecnie na szczycie można odnaleźć jedynie pozostałości obserwatorium. Wieczorem schodzimy do Fort William.  Czas wędrówki: ok. 8 godzin | Suma podejść: ok. 1350 m 

Dzień 6 Zdobywamy kolejne dwa munrosy
Mianem munrosów określa się szczyty, których wysokość przekracza 3000 stóp (914,4 metra). Nazwano je tak na cześć Sir Hugh Munro, który  jako pierwszy w roku 1891 skatalogował szkockie szczyty. Według najnowszych obliczeń liczba munrosów stanęła na 282. Nie wyjdziemy na wszystkie, ale trzeba spróbować tego wyspiarskiego sportu! Na południe od uroczej doliny Glen Nevis czekają na nas Stob Ban (999 m n.p.m.) i Mullach nan Coirean (939 m n.p.m.). Cały dzień spędzimy w górach, a jeżeli pogoda pozwoli, będzie okazja by ponownie zobaczyć Ben Nevis. Czas wędrówki: ok. 7 godzin | Suma podejść: ok. 1100 m 

Dzień 7 Matterhorn z Perthshire :-)
Po śniadaniu jedziemy pod Schiehallion - jedną z najbardziej rozpoznawalnych gór w Szkocji, a to za sprawą swego regularnego kształtu przypominającego stożek. 
Następnie przejedziemy na nocleg do Stirling. Wieczorem wybierzemy się na spacer na wzgórze Abbey Craig by zobaczyć Wallace Monument, wieżę upamiętniającą szkockiego bohatera narodowego Williama Wallace’a.  Czas wędrówki: ok. 6 godzin | Suma podejść: ok. 700 m 

Dzień 8 Powrót do Polski
Tego dnia jedziemy na lotnisko, wsiadamy w samolot i wracamy do Polski.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Transport: przejazdy wynajętym na miejscu minibusem
  • Zakwaterowanie: kilkuosobowe pokoje w domkach campingowych lub w schroniskach
  • Opiekę przewodnika
  • Ubezpieczenie: KL do 10 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Transport: przelot do/z Edynburga
  • Wyżywienia (ok. 10 - 15 GBP/dzień)
  • Kosztów uczestnictwa w programie ok. 25 GBP

Liczba uczestników: 10 - 15 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 800 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Góry w szkocką kratę pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Szkocja, Wielka Brytania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu brak. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.