Góry i lewady Madery

Góry i lewady Madery
Dostępne terminy i ceny:

+ 115 EUR (ostatnie miejsca)

"Bóg stworzył świat. I tak był zadowolony ze swego dzieła, że pocałował je – wówczas powstała Madera..." - legenda maderska

 • Górskie wędrówki na wyspie wiecznej wiosny
 • Aktywne odkrywanie mniej znanych, lecz pięknych zakątków wyspy
 • Lewady – tradycyjne kanały irygacyjne
 • Góry i lewady na bardziej ambitnych trasach
 • Szlaki przez lasy wawrzynowe
 • Przepiękne kwiaty i wodospady
 • Polski certyfikowany przewodnik górski, który mieszka na Maderze już od wielu lat
 • Odkrywanie miejsc poza głównymi szlakami turystycznymi
 • Smakowite lokalne dania i napoje
 • Przyjazne wędrowcom temperatury przez cały rok

Madera jest znana najbardziej z wysokich gór sterczących z Atlantyku oraz pięknych kwiatów rozsianych po wyspie. Słynne są też wszechobecne kanały wodne – tak zwane lewady – i wodospady. Woda, kwiaty, góry wulkanicznego pochodzenia – to wszystko czyni Maderę prawdziwym rajem dla prawdziwych piechurów. W dodatku temperatura na wyspie jest przyjazna przez cały rok. W sezonie wiosennym dodatkowo kwitnie w górach najwięcej rodzimych kwiatów, takich jak niebieski żmijowiec maderski („duma Madery“) i żółty żarnowiec.

Kwintesencja Madery to zielony krajobraz stromych gór, panoramiczne ścieżki, wysokie klify, urokliwe małe miasteczka, czar starej dzielnicy stolicy – Funchal, nigdzie indziej niespotykane tropikalne owoce, smaczna lokalna kuchnia, kolorowe i egzotyczne ogrody. Nie można też zapomnieć o życzliwości mieszkańców, którzy chwalą się swoją wyjątkowością i odmiennością, od mieszkających o nieomal 1000 km od wyspy Portugalczyków z „kontynentu”. Tylko czy w ogóle da się być bardziej życzliwym, niż Portugalczycy żyjący na lądzie?

Jako idealna baza wypadowa posłuży nam szczególnie urokliwe stare centrum miasta Funchal. Wszystkie 7 nocy spędzimy w prostym, lecz sympatycznym, niewielkim pensjonacie prowadzonym przez przemiłą lokalną rodzinę. Stamtąd dzieli nas już jedynie kilka kroków do gwarnej dzielnicy barowej, do nadmorskiej promenady, miejsca kąpieli morskiej, dolnej stacji kolejki linowej oraz do targowiska (ogromny wybór świeżych lokalnych owoców i warzyw). Nowoczesna dzielnica hotelowa znajduje się zupełnie po drugiej stronie miasta, dzięki czemu będziemy mieli okazję poznać Maderę od jej najbardziej urokliwej strony!

Nasze ścieżki wiodą nas przez maderską przyrodę, tam gdzie ocenimy, że jest ona najpiękniejsza. Odwiedzimy miejsca znane, ale także tereny dzikie i mniej poznane. Skupimy się przede wszystkim na zakątkach wyspy jeszcze nie odkrytych przez tłumy turystów, poza mocno wydeptanymi ścieżkami. Często właśnie tam poczujemy prawdziwą Maderę i oznaczymy na mapie nasze osobiste perełki wyspy.

Wiosenne wędrówki

Wiosnę można na Maderze poczuć przez 365 dni w roku, gdyż jest to przeważająca pora roku na wyspie, nieważne kiedy się tu wybierzemy. Różnice temperatur pomiędzy zimą, a latem są niewielkie. W lutym temperatura na wybrzeżach rzadko spadnie poniżej 18 stopni, zaś w czerwcu rzadko przekroczy 24 stopnie. My, odkrywając Maderę, przede wszystkim pieszo, będziemy wędrowali przez wszystkie strefy klimatyczne wyspy. Może się zdarzyć, że w ciągu jednego dnia na naszej drodze spotkamy się z każdą z pór roku. Ścieżki zaprowadzą nas w różne strony - będziemy wędrować po trasach łatwych, ale też po takich, które wymagają lepszej kondycji. Większość tras to wędrówki kilkugodzinne, ale w programie znajdują się również krótsze trasy, pozostawiając wystarczająco dużo czasu na zwiedzanie miasteczek, zakosztowanie wyspiarskiej kuchni czy odpoczynek w plenerze.

Lewady – szum wody na szlakach górskich

Pierwsze portugalskie słowo które na wyspie zapamiętamy to zapewne „levada”. Lewady to tradycyjne kanały irygacyjne, które od dawna służą do nawadniania pól uprawnych wodą pochodzącą z chmur. Wędrówki wzdłuż lewad, które przecinają całą wyspę są czymś unikalnym w skali światowej. Dzięki nim możliwe jest odkrywanie nawet najbardziej odległych i górzystych zakątków wyspy. Wystarczy przecież chodzić przy wodzie – cały czas łagodnie w dół, wygodnie wzdłuż ścieżek po których chodzą też „levadeiros” – osoby dbające o stan kanałów. Lewady poprowadzą nas przez puszcze wawrzynowe, krzaki endemicznej jagody, winnice, tarasy uprawne. Na tej żyznej ziemi rośnie marakuja, guawa, bananowiec, trzcina cukrowa, winorośl i wiele cudnych kwiatów. Po drodze miniemy też czyste źródła i huczne wodospady. Nie zabraknie także torfowisk, mglistych lasów, wąwozów oraz uroczych małych wiosek.

Od 1999 r. las wawrzynowy na Maderze znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od niedawna władze Madery podejmują również starania o wpisanie na listę również lewad. Pierwsze lewady powstały już w XV wieku, krótko po zasiedleniu Madery przez portugalskich odkrywców wyspy. Dzisiejsza sieć kanałów powstawała przez wiele generacji, a liczy obecnie ponad 2300 km długości.

Dzień 1 Wylot z Warszawy na Maderę

Przelot z Warszawy na Maderę. Transfer z lotniska do pensjonatu w starej części Funchal, stolicy Madery.

Dzień 2 Zielony kocioł z wodospadem

Zieleni lasu wawrzynowego i pięknych kaskad nigdy za dużo! Trasę zaczniemy w uroczej miejscowości Ilha, gdzie w zimie królują żółciutkie cytryny. Podejdziemy około 500 metrów do lewady, która poprowadzi nas do zielonego kotła Calderão Verde. W dole kotła powstało naturalne jeziorko, które jest źródłem naszej lewady. Kanał jest poprowadzona na tej samej wysokości, około 950 metrów nad poziomem oceanu i będzie nam już towarzyszył do końca trasy, a przy niej piękne wodospady i niesamowite krajobrazy.
Podejścia: 500  m. Długość trasy: 14 km. Czas wędrówki: 7 godzin.
Stopień trudności: średnio trudna
Uwaga: na trasie są tunele.

Dzień 3 Między Doliną Zakonnic, a sercem Madery

Dzisiejsza trasa oferuje nam niesamowite krajobrazy. W drodze na Pico Grande będziemy mogli podziwiać na przemian Dolinę Zakonnic od strony południowej oraz przepływające chmury na Encumeadzie od strony zachodniej. Po zdobyciu 1657 m, skąd rozpościera się 360º widok na najdalsze zakątki Madery, udamy się w stronę serca Madery, bo tak zwana jest Encumeada – mała przełęcz znajdująca się między szczytami.
Podejścia: 400 m. Zejścia: 600 m. Długość trasy: 16km. Czas wędrówki: 7 godzin.
Stopień trudności: trudna

Dzień 4 Na dachu Madery

W tym dniu zaczniemy trasę w miejscu gdzie ją wczoraj skończyliśmy, czyli na Encumeadzie. Stąd czeka nas 11 kilometrowa przeprawa na najwyższy szczyt Madery Pico Ruivo (1862 m). Podczas trasy, będziemy mogli podziwiać z wysokości zarówno północną jak i południową część Madery oraz jej centrum z Doliną Zakonnic włącznie. Jednak celem dzisiejszego dnia są najwyższe szczyty Madery, dlatego po około 6 km dotrzemy na trzeci najwyższy szczyt, Pico Arieiro (1818 m.n.p.m.) Strome podejścia i zejścia oraz przepaście na pewno dostarczą nam wiele adrenaliny.
Podejścia: 860 m. Zejścia: 400 m. Długość trasy: 17 km. Czas wędrówki: 8 godzin.
Stopień trudności: trudna
Uwaga: na trasie są tunele, trasa nie dla osób mających lęk wysokości.

Dzień 5 Wzdłuż lewady między uprawami

Trasa jest poprowadzona na południowym wybrzeżu na średniej wysokości około 400 metrów. Jest poprowadzona między indywidualnymi gospodarstwami, gdzie możemy podglądać sezonowe uprawy lokalnych rolników, a w tym samym czasie możemy podziwić ocean. Pierwsza cześć trasy prowadzi wzdłuż Lewady Nova. Po dojściu do przepięknego wodospadu, kilkanaście minut później zejdziemy około 100 metrów niżej do Lewady do Moinho, która doprowadzi nas do niedziałającego już młyna w okolicy Lombada Ponta do Sol.
Popołudniu czas wolny. Możliwość zwiedzania Funchal, skorzystanie z fakultatywnych atrakcji morskich (np. 3 godzinny rejs katamaranem lub repliką statku Kolumba Santa Maria).
Zejścia: 100  m. Długość trasy: 10 km. Czas wędrówki: 3 godziny.
Stopień trudności: średnio trudna
Uwaga: na trasie jest tunel, trasa nie dla osób mających lęk wysokości.

Dzień 6 Dziewiczy las w zasięgu ręki

Tym razem mamy okazję dotrzeć w najbardziej dzikie zakątki Madery. Lewada Ribeira da Janela znajduje się w sercu lasu wawrzynowego (laurisilva) wpisanego w 1999 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Początek wyprawy to 5 kilometrowe zejście prowadzące z magicznego płaskowyżu Paúl da Serra do kanału wodnego, który prowadzi nas do końca trasy. Na 12 kilometrowym odcinku czeka nas wiele niezapomnianych wrażeń. Pokonamy kilka tuneli, gdzie jeden z nich ma około 1200 m., spotkamy wodospady, a przez cały czas będzie towarzyszył nasz szum wody, cień lasu wawrzynowego i niezapomniane widoki.
Zejścia: 830 m. Długość trasy: 17 km. Czas przejścia: 8 godzin.
Stopień trudności: trudna
Uwaga: na trasie są tunele.

Dzień 7 W górach nad oceanem

Czy można być w górach i w tym samym czasie nad oceanem? Tak. Dzisiejsza trasa nam to umożliwi. Szlak jest poprowadzona wzdłuż wybrzeża na średniej wysokości około 300 – 400 metrów nad poziomem morza. Na całej trasie rozciągają się przepiękne widoki na północne wybrzeże. Można podziwiać Orlą Skałę, a dalej na wschód Półwysep św. Wawrzyńca. Koniec trasy w miejscowości Caniçal, kiedyś będącą wioską wielorybniczą, a gdzie w 1956 roku nakręcono sceny do filmy Moby Dick z udziałem Gregora Peck'a
Podejścia: 200 m. Zejścia: 400 m. Długość trasy: 11 km. Czas wędrówki: 7 godzin.
Stopień trudności: średnio trudna
Uwaga: trasa nie dla osób mających lęk wysokości.

Dzień 8 Pożegnanie z wyspą

Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy.

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa-Madera-Warszawa, transport na miejscu (autokar lub bus, częściowo transport publiczny)
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w pensjonacie (pokoje 2- i 3-osobowe)
 • Wyżywienie: śniadania
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL, NW, BP
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami – ok. 15-25 EUR/dzień
 • Zwyczajowe napiwki - ok. 10 EUR

Liczba uczestników: 9 - 20 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1200 PLN

Pierwsza część ceny: 3350 PLN płatna do 30 dni przed wyjazdem, drugą część: 115 EUR należy zabrać na pokrycie części wydatków na miejscu.

W terminie GPM-2 (08.07-15.07.2018) istnieje możliwość połączenia wyjazdu z wycieczką "Madera - wyspa wiecznej wiosny" (RPM-2: 01.07-08.07.2018). Cena połączonego wyjazdu do 5050 PLN + 230 EUR. Osoby zainteresowane takim połączeniem prosimy o informację nie później niż w momencie dokonania zgłoszenia.

* W zależności od panujących warunków pogodowych kolejność realizacji poszczególnych dni programu może ulec zmianie. O każdej porze roku może się zdarzyć, że najwyższe szczyty znajdą się w gęstej mgle. W takiej sytuacji program zostanie zastąpiony wędrówką wzdłuż wybrzeża. Niemal zawsze gdzieś na wyspie świeci słońce.

Booking.com

Góry i lewady Madery to wyprawa organizowana przez biuro podróży Horyzonty. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Portugalia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.