Dolomity - góry magiczne

Dolomity - góry magiczne
Dostępne terminy i ceny:

 • Forma aktywności: Trekking
 • Kraje: Włochy
 • Wyżywienie: 7 śniadań
 • cena: 2 090 PLN
Ostatnie wolne miejsca !!!

Dolomity - góry magiczne

 • Całodzienne wędrówki „na lekko” po pięknych Dolomitach
 • Widoki na Tre Cime – jedne z najbardziej charakterystycznych szczytów w Dolomitach
 • Sztolnie, skalne schrony i obiekty militarne pamiętające czasy I wojny światowej
 • Urzekająca kultura południowego Tyrolu
 • Wyjazd w małej grupie

Dolomity to z pewnością jedne z najbardziej malowniczych grup górskich na świecie. Każdy znajdzie tam szlaki, miejsca i widoki którymi się zachwyci. Jedni spacerują zielonymi dolinami pośród łąk i oglądają ciekawe zabytki, inni wspinają się, wspomagając się żelaznymi klamrami, drabinami i linami, via ferratami prowadzonymi po eksponowanych ścianach.

My wybierzemy coś innego; górskie szlaki łatwiejsze od via ferrat, gdzie nie potrzeba lin ani uprzęży, gdzie w każdej chwili można się zatrzymać, odpocząć i rozejrzeć dookoła. Będziemy wędrować szlakami przez zielone doliny, reglowe lasy, po hale otoczone stromymi ścianami dolomitowych skał. Będziemy wędrować i podziwiać wspaniałe panoramy w tych magicznych górach.

Położenie

Dolomity zajmują rozległy obszar po południowej stronie głównego łańcucha Alp w północno wschodniej części Włoch. Nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego geologa o nazwisku Dolomieu, który w XVIII zauważył że ten „wapień” jest jakiś inny. Jak się okazało miał rację, skałę nazwano dolomitem a obszar Dolomitami. Są to góry rozległe, w skład których wchodzi wiele grup górskich. Podczas naszego wyjazdu będziemy eksplorować ich północno-wschodnią część, od masywu Sesto po Fannes, Fanis i Tofane. Dzięki temu mniej czasu spędzimy na przejazdach, a więcej na wędrówkach. Chcemy, żeby to był pierwszy etap naszej eksploracji tych gór i już dziś zapowiadamy kolejne wyjazdy w inne części Dolomitów. Ze względu na swoje walory krajobrazowe i przyrodnicze w 2009 roku Dolomity zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO.

Tre Crime

Szczyty nazywane po włosku Tre Cime albo po niemiecku Drei Zinnen, to jeden z najbardziej charakterystycznych widoków w Dolomitach. Ich uroda jest faktycznie niezwykła. Imponujące, niedostępne szczyty i otaczający je rejon stały się magiczną atrakcją dla badaczy i alpinistów po tym, jak region ten został „odkryty" w 1864 r. Wtedy to dwóch członków Królewskiego Towarzystwa Geologicznego opisało je w książce „The Dolomite Mountains". Dzieło zostało przetłumaczone na język niemiecki i od tej pory tzw. "blade góry" zaczęły przyciągać badaczy i alpinistów z całej Europy. Podczas I Wojny Światowej przebiegał tędy front. Austriackie i włoskie oddziały zajęły pozycje prawie nie do zdobycia. Tysiące żołnierzy spędziło tam dwie zimy w okopach na wysokości ponad 3000 metrów. Do dziś możemy oglądać tunele wykute w skałach, okopy i schrony które są świadkami wojny prowadzonej w górskich warunkach.

Val Pusteria

Na północ od masywów górskich w których planujemy nasze wędrówki rozciąga się przepiękny obszar Val Pusteria, czyli Zielona Dolina. Obecnie to teren należący do Włoch ale począwszy od języka – częściej usłyszymy niemiecki niż włoski – przez styl domostw, aż po lokalne tradycje, jest to teren, gdzie wpływ kultury austriackiej jest dominujący. Od dawnych czasów Val Pusteria stanowiła trakt handlowy i wojenny, stąd zachowało się sporo ciekawych obiektów które w miarę wolnego czasu będziemy starali się zobaczyć. A dzieje tego obszaru były bardzo burzliwe. Oprócz wspaniałej miejscowej architektury, dawnych opactw i kościołów do dziś jeszcze można oglądać wiele obiektów wojennych z czasów I wojny światowej.

Wyprawę "Dolomity - góry magiczne" można połączyć z wyprawą "Dolomity - góry bajkowe". Tytuł połączonego wyjazdu to"Wędrówki w Dolomitach".

Dzień 1 Wyjazd do Włoch

Wyjazd z Krakowa o godzinie 9:00 (okolice dworca PKP i PKS). Możliwość dołączenia do wyjazdu w Katowicach (wyjazd ok. 10:30). Przyjazd późnym wieczorem w Dolomity na nocleg.

Dzień 2 Z widokiem na Dolomity

Po śniadaniu wyjdziemy na Mt Plat (2173 m n.p.m.) szczyt z pięknymi widokami na Dolomity Fanes, Odler i Puez. Najpierw szlak poprowadzi nas sporo przez las, a później odkrytymi halami. Około 1000 metrów podejść, szacowany czas przejść około 7 godzin.

Dzień 3 Lago di Braies

Przejazd nad jezioro Braies. Po krótkim spacerze wokół jeziora idziemy przez las pod północną ścianę Grande Apostolo i trawersujemy ją po półkach w kierunku zachodnim. Dochodzimy na punkt widokowy Grande Apostolo (1947 m n.p.m.) podziwiając  szmaragdowe wody jeziora i poszerzającą się z każdym krokiem panoramę górską. Spokojną wędrówką przez las i tereny otwarte dochodzimy do górskiej przełęczy na wysokość (2194 m n.p.m.), oferującą niezwykłe widoki z nowej perspektywy. Stromym zejściem po piargach (godzina jazdy po piargach - wskazane kije trekingowe) schodzimy na dno doliny Ferrara (1231 m.n.p.m.). Około 900 metrów podejść, szacowany czas przejść około 7 godzin.

Dzień 4 Tre Cime

Wędrówka pod Tre Cime – najbardziej rozpoznawalny masyw Dolomitów, składający się z trzech, sięgających prawie 3 tysięcy metrów szczytów. Podejście do stóp masywu rozpoczynamy pod Dolomitenhof (1454 m.n.p.m.). Stopniowo zdobywając wysokość, długą trasą początkowo przez las, potem odkryty teren, dochodzimy do górskiego schroniska naprzeciw Tre Cime (2405 m n.p.m.) z niezapomnianym widokiem na otaczające szczyty. Około 1100 metrów podejść, szacowany czas przejść około 8 godzin.

Dzień 5 Serce Dolomitów, czyli rzut oka na Cortinę d'Ampezzo

Dziś przejedziemy na "włoską" stronę gór. Pospacerujemy po łąkach nad Cortiną d'Ampezzo, a potem zejdziemy do miasteczka na popołudniową kawę. Przejdziemy też nad  Jezioro Misurina, w którym przegląda się Sorapiss.

Dzień 6 Śladami I Wojny Światowej

Przejazd na przełecz Falzarego. Wyjście sztolniami z czasów I wojny Światowej na szczyt Lagazuoi (2778 m n.p.m.). Zejście w dół ścieżką strzelców cesarskich. Około 700 metrów podejść, szacowany czas przejść około 5 godzin. Przejazd do Cortiny d'Ampezzo, spacer i czas na kawę.

Dzień 7 W kierunki Serli

Wyruszamy z Dobbiaco, mijamy kolejne piętra roślinne, z lasu na tereny porośnięte modrzewiem i sosną i wyżej, na otwarte przestrzenie porośnięte skarłowaciałymi jałowcami i rododendronami. Naszym celem jest Przełęcz Flodige Sattel (2163 m n.p.m.). W miarę zdobywania wysokości pojawiają się nowe widoki – za nami znana już charakterystyczna sylwetka Tre Cime, a na wprost szczyty znad jeziora Braies. Z przełęczy ruszamy grzbietem, mijając kilka pasterskich zagród, na północ, w kierunku Serli (2378 m n.p.m.) – szczytu z panoramicznym widokiem na wszystkie strony świata.

Czas wędrówki: ok. 8 godzin | Suma podejść: ok. 1300 m

Dzień 8 Val Pusteria

Rano chwila wypoczynku, a potem na zakończenie czeka nas jeszcze krótki spacer i zwiedzanie Val Pusteria ("Zielonej Doliny"). Zobaczymy przede wszystkim Brunico - miasto położone w miejscu, gdzie zbiegają się doliny Aurina, Tures i Ora. Pełniło ono kiedyś ważną funkcję obronną i do dziś góruje nad nim zamek, a do środka miasta prowadzą bramy, których mury ozdobione są wspaniałymi freskami. Po południu wyjazd w drogę powrotną do kraju.

Dzień 9 Powrót do Polski

Przyjazd do Krakowa w godzinach porannych.

Cena obejmuje:

 •  Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa lub z Katowic)
 •  Zakwaterowanie: 7 noclegów w pensjonacie 3***
 •  Wyżywienie: 7 śniadania
 •  Opiekę przewodnika
 •  Ubezpieczenie: KL do 10 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN
 •  Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 •  Wyżywienia poza śniadaniami (pakiet 6 kolacji za dopłatą 260 PLN)
 •  Kosztów uczestnictwa w programie (biletów na kolej linową, opłaty klimatycznej) - ok. 40 EUR

Liczba uczestników: 15 - 25 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Booking.com

Dolomity - góry magiczne to wyprawa organizowana przez biuro podróży Horyzonty. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu 7 śniadań. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.