Kurs weekendowy - narty biegowe

Kurs weekendowy - narty biegowe

Weekendowa jazda na nartach biegowych z instruktorem

Biegówki - 2 dni - Góry Izerskie - Kurs weekendowy z noclegiem

Szkoła Narcarstwa zaprasza na weekend z nauką biegania na  nartach biegowych dla dorosłych. Nauka odbywa się cyklicznie w każdy weekend.  Są to całodziennie wycieczki z przewodnikiem i instruktorem, który uczy podstaw poruszania się  na nartach biegowych. 

Nie musisz być biegaczem lub czynnym sportowcem, aby jeździć na biegówkach. Jest idealne rozwiązanie dla osób lubiących czynną formę wypoczynku. Trasę i zakres nauki dostosowujemy do poziomu umiejętności a także do mozliwości kursantów.

CO ZAPEWNIAMY ?

 • Nocleg w Schronisku Orle z soboty na niedzielę.
 • Doświadczonych instruktorów - przewodników.
 • Naukę i doskonalenie jazdy na nartach biegowych.
 • Doskonalenie jazdy technika biegową i klasyczna dla bardziej zaawansowanych narciarzy
 • Doradztwo w doborze sprzętu - Na miejscu jest kilka profesjonalnych wypożyczalni nart biegowych
 • Organizacja wycieczek krajoznawczych po okolicy
 • Niezapomniane wrażenia
 • Możliwość wypożyczenia na miejscu kompletu: nart biegowych , butów , kijków ( cena 60 zł/ weekend )

Góry Izerskie: specyficzny mikroklimat Gór Izerskich przybliżony do surowego klimatu północy, powoduje, że śnieg spada tu nawet w listopadzie i często leży aż do maja. Podczas trwającej tutaj blisko pół roku zimy najlepiej poruszać się na nartach biegowych lub śladowych.

W Górach Izerskich znajdują się tu najlepsze w Polsce, tereny do uprawiania narciarstwa biegowego. W Jakuszycach odbywa się corocznie długodystansowy biegi narciarski (Bieg Piastów). Świetnie przygotowane trasy, zaplecze z wypożyczalnią sprzętu, sprzyjają początkującym i zaawansowanym biegaczom.

Ośrodek Narciarstwa Biegowego w Jakuszycach oferuje trasy biegowe o różnym stopniu trudności, od bardzo łatwych do bardzo trudnych, o łącznej długości ponad 100 km. Wszystkie trasy tworzą pętle w kształcie listka koniczyny łącząc się ze sobą dają możliwość łączenia tras przejazdu. Najwyżej położony punkt na trasach - 1001 m n.p.m., najniżej położony punkt na trasach - 752 m n.p.m.

PROGRAM:

Sobota

 • godz. 11.00  Zbiórka w Wypożyczalni Salomon "Stacja Jakuszyce" koło PKP Jakuszyce,
 • godz. 11.00-11.30 Wypożyczenie nart i omówienie planu dnia z instruktorem. 
 • godz. 11 .30  - 13.00 przejście z instruktorem i bagażem na plecach na biegówkach do Schroniska Orle. 
 • godz. 13.00 - 17.00 zajęcia na trasach w pobliżu Schroniska Orle
 • ok godz 17.00 Koniec zajęć i zakwaaterowanie w pokojach

Niedziela

 • godz. 8.30 - śniadanie w Schronisku i zdanie pokoi.
 • godz 10.00 - wyjście wraz z instruktorem ze schroniska na trasy.
 • godz. 10.00 - 14.00 - zajęcia na trasach biegowych.
 • godz 14.00 zdanie nart w wypożyczalni, koniec zajęć z instruktorem.

UWAGA! Prosze pamiętać o:

 • Nie gwarantujemy transportu bagażu do Schroniska - trzeba samemu donieść bagaż na plecach jadąc na nartach ok 5 km, dlatego warto spakować się w niewielki plecak, tak aby mieć ręce wolne podczas jazdy.
 • W sobotę rano udajemy się do schroniska i tam zostawiamy bagaże. Pozostałę zajęcia bez bagaży.
 • W niedzielę po śniadaniu udajemy się do Jakuszyc, i tam można zostawić bagaże na przechowanie w wypożyczalni nart Stacja Jakuszyce.

Terminy: styczeń, luty, marzec

Uczestnicy: osoby pełnoletnie

Czas trwania: sobota - niedziela (2 dni, 1 nocleg w Schronisku ORLE)

Miejsce: Schronisko Orle - Góry Izerskie

Ilość osób: grupy do 10 osób

ZAPEWNIAMY:

 • Nocleg w Schronisku Orle z soboty na niedzielę
 • Codzienną jazdę na nartach biegowych
 • Doświadczonych instruktorów - przewodników
 • Naukę i doskonalenie jazdy na nartach biegowych
 • Doskonalenie jazdy technika biegową i klasyczna dla bardziej zaawansowanych narciarzy
 • Doradztwo w doborze sprzętu - Na miejscu jest kilka profesjonalnych wypożyczalni nart biegowych
 • Organizacja wycieczek krajoznawczych po okolicy
 • Zabawy integracyjne przy kominku.
 • Niezapomniane wrażenia
 • Możliwość wypożyczenia na miejscu kompletu: nart biegowych , butów , kijków ( cena ok 60 zł / weekend)

DODATKI:

 • Wypożyczenie nart - 60 zł/os

JAK UBRAĆ SIĘ NA BIEGÓWKI ?

Warstwa pierwsza

Najlepsza w przypadku biegówek jest średnia lub ciepła bielizna termoaktywna. Lekkiej bielizny termoaktywnej nie polecamy, gdyż jej zadaniem jest odprowadzać wilgoć z powierzchni ciała i może ona być za chłodna. Pamiętajmy również o tym, że bieliznę dobieramy zarówno do panujących warunków jaki i do poziomu naszej aktywności.

Warstwa druga

Na nasza bieliznę zakładamy bluzę lub cienki polar (typu 100) jeśli jest zimniej. Bluzy dedykowane do narciarstwa biegowego są podobne do tych dla biegaczy. Są lekkie, elastyczne i posiadają otwory lub panele wentylacyjne, które efektywne odprowadzają nagromadzone ciepło i parę wodną. Dobierając bluzę możemy dowolnie wybierać zarówno spośród bluz ściśle dla narciarzy biegowych, bluz dla biegaczy zimą czy do jazdy na rowerze. 

Warstwa trzecia

Ostatnia warstwa ma nam zapewnić ochronę przed panującymi warunkami atmosferycznymi. Mowa tu o kurtce i o spodniach.

Kurtka

Najlepsze kurtki do narciarstwa biegowego są lekkie i elastyczne. Często przypominają bluzy, są jednak  nieco grubsze i mają  z przodu wzmocnienie tkaniną wiatroodporną, a na plecach i pod pachami, czyli tam, gdzie się pocimy intensywniej, dobrze odprowadzają wilgoć.

Spodnie

Spodnie muszą zapewnić nam wygodę, dlatego powinny być elastyczne i nie krępować nam ruchów. Bardzo dobrze sprawdzają się legginsy, a w przypadku większych mrozów te ocieplane od środka. Można również założyć kalesony termoaktywne i spodnie biegowe.

Rękawiczki

Jest to mała rzecz, ale mająca duży wpływ na komfort. Na pewno nie sprawdzą się grube rękawice narciarskie, gdyż nie odprowadzają one ciepła i w środku szybko zrobią się mokre. Można tu się pokusić o zakup dedykowanych rękawic. Są one w wersji cieńszej lub grubszej, ale najważniejsze, że mają wzmocnienie między kciukiem a resztą palców, czyli tam gdzie trzymamy kijki. Są lekkie i dobrze opinają dłoń. Możemy wybierać pomiędzy zwykłymi a tymi z wiatroszczelną membraną. Oczywiście polecamy te drugie.

Czapka

Jest to jedna z najważniejszych części naszego ubioru, bo przecież ponad 30% naszego ciepła ucieka właśnie przez głowę. Powinna ona być dopasowana do głowy, a także do warunków pogodowych. Na słoneczną pogodę wystarczy lekka, dobrze opinająca głowę utrzymująca temperaturę i oddychająca. Na zimniejsze dni nieco cieplejsza, ale też nie za gruba.

Skarpetki

Wybieramy te średniej długości. Nie muszą być one wysokie jak do narciarstwa zjazdowego. Muszą być średniej grubości i dobrze dopasowane.

Okulary

Zabezpieczają nasz wzrok przez promieniowaniem UV a także przed wiatrem i śnieżycami. Warto zatem zadbać również o ten element garderoby wybierając się na biegówki. Najlepsze są okulary posiadające filtry UV a także gumkę do założenia na tył głowy, aby trzymały się stabilnie i nie spadały nam z nosa.

Krem z filtrem

Pamiętajmy że mróz i wiatr niekorzystnie działają na skórę twarzy i usta, a śnieg odbija słońce narażając twarz na poparzenie. Przed wyjściem na biegówki warto posmarować ją specjalnym kremem ochroniącym przed odmrożeniem oraz przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.

Kurs weekendowy - narty biegowe to wyprawa organizowana przez biuro podróży Szekla. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu brak. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Narty biegowe, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.