Wyprawa konna w Maroku - Sahara

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Sahara - Maroko

Podążymy śladami dawnych karawan do Timbuktu. Przeprawimy się przez Atlas i Antyatlas. Poznamy słodki cień daktylowych gajów w życiodajnej Dolinie Draa. Spotkamy ostatnich nomadów w Maroku. Przede wszystkim zaś zmierzymy się z bezmiarem pustyni.

Wyprawa na Saharę to baśniowa podróż w czasie. Podążamy śladami dawnych karawan, wiozących wszelkie znane człowiekowi dobra na dalekie południe. Zobaczymy ruiny karawanserajów, będziemy spać w oazach i przedzierać się przez księżycowy krajobraz Antyatlasu. Berberyjscy przewodnicy tak dobierają szlak, by unikać turystów. Zamiast tego jest duża szansa, że napotkamy ostatnich pustynnych nomadów.

Codzienne odcinki zajmują około sześciu godzin jazdy, choć – jeżeli jest dobra pogoda – to ostatniego dnia pokonujemy trasę w trzy godziny. Sahara w tej części świata to głównie kamienne płaskowyże, pojawią się też piaszczyste wydmy. Co jakiś czas chorągiew przejeżdża przez oazę albo gaj daktylowy. Głównym chodem jest stęp, ale nie zabraknie też kłusa i galopu.

Marokańczycy nie kastrują ogierów, dlatego jeździmy na klaczach. Są to niemal wyłącznie tzw. „barbaraby”, mieszanka rasy berberyjskiej z arabską, czasem z domieszką krwi andaluzyjskiej. Są niewielkie, krępe, acz energiczne. Właściwie stworzone dla rajdów. W porównaniu z końmi czystej krwi arabskiej — nieco mocniejszej postury i spokojniejsze. Na miejscu zapewniamy koński rząd.

Noclegi i wyżywienie

W Marrakeszu chorągiew nocuje w riadzie położonym w bezpośrednim sąsiedztwie placu Jemaa El Fna, czyli serca całego miasta. Wokół rozciąga się medyna. Architektura jest bardzo charakterystyczna: zewnętrzne ściany domów pozbawione są okien, co ma chronić przed upałem. Wszystkie pomieszczenia zwrócone są w kierunku wewnętrznego dziedzińca, często ozdobionego sadzawką lub fontanną. Na dachach budynków znajdują się tarasy, na którym tradycyjnie spędza się czas wieczorem.

Riad w Zagorze również cechuje się wysokim standardem. Jest położony w oazie ciągnącej się wzdłuż rzeki Drâa. Pomieszczenia mieszkalne otoczone są przez bujną roślinność: palmy, krzewy i różnokolorowe kwiaty. Ogród szczególnego uroku nabiera wieczorem, rozświetlony przez lampiony i świece.

Na trasie właściwego rajdu po pustyni chorągiew nocuje w namiotach turystycznych lub berberyjskich. Grube pianki służą za materace. Każdemu uczestnikowi rajdu przysługuje jeden prysznic dziennie. Dysponujemy namiotem prysznicowym, wiadrem z wodą (na życzenie obsługa może ją podgrzać) oraz kubkiem do polewania. Poza pierwszym i ostatnim dniem rajdu nie mamy dostępu do elektryczności. W razie potrzeby można jednak doła­dować telefon z ładowarki samochodowej.

W Marrakeszu i Zagorze zapewnione są śniadania kontynentalne (pieczywo, ciasto, dżemy, jajka, kawa, sok pomarańczowy itp.). Pozostałe posiłki w Marrakeszu oraz lunch podczas przejazdu do i z Zagory należy zakupić samodzielnie. Uznaliśmy, że towarzysze chętnie skosztują miejscowych potraw i nie chcemy ograniczać możliwości w tym zakresie.

Na pustyni polową kuchnią opiekuje się kucharz. Śniadania są raczej proste: płaski chleb marokański, dżemy, kremy orzechowe, miód, ser topiony, olej arganowy i amlou, czyli pasta arganowa (tradycyjnie Berberowie na śniadanie spożywają właśnie chleb maczany w oleju i paście). Lunch to różne rodzaje sałatek warzywno-owocowych (czasem z makaronem) oraz ryby. Na kolację natomiast serwowane są tradycyjne potrawy typu tajin.

W Maroko pijemy wodę butelkowaną (osobom o wrażliwym przewodzie pokarmowym rekomendujemy także używanie jej do mycia zębów), orzeźwiającą berberyjską herbatę (z dodatkiem mięty i cukru) i słodkie napoje. Do kolacji podawana jest butelka wina.

Należy pamiętać, że Maroko to kraj muzułmański. Dostęp do alkoholu, zwłaszcza w Zagorze i na pustyni, jest bardzo utrudniony albo wręcz niemożliwy. Rekomendujemy zakupienie na lotnisku butelki mocniejszego alkoholu i spożywanie jego niewielkich ilości każdego dnia (inna flora bakteryjna może spowodować rozstrój żołądka).

Sprzęt jeździecki

Używamy marokańskich siodeł w typie klasycznym. W przypadku twardych siedzisk stosowane są dodatkowo futerka na siodła. Ogłowie jest skonstruowane tradycyjnie, używamy wędzidła. Sprzęt właściwie nie różni się od europejskiego.

Dodatkowo każdy koń wyposażony jest w dwie duże sakwy. Przewozimy w nich zapasy wody (pierwszego dnia każdy otrzyma dużą butelkę wody mineralnej, nie należy jej wyrzucać – w kolejne dni będziemy ją rano napełniać ze zbiorczego baniaka z wodą pitną), lunch oraz inne podręczne przedmioty (trochę gotówki, paszport itp.). Sakwy są wodoodporne i mieszczą bez problemu kurtkę typu softshell.

Program

Dzień 1. Przybycie chorągwi

Każdy towarzysz zostaje odebrany z lotniska i przewieziony bezpośrednio do riadu w Marrakeszu. Z uwagi na różny czas przybycia poszczególnych osób, w  tym dniu nie ma zaplanowanych wspólnych atrakcji. Czas wolny można wykorzystać na zwiedzanie medyny.

Dzień 2. Szlak karawan

Tego dnia grupę czeka długa, ale dosyć przyjemna droga busem do Zagory. Trasa prowadzi najpierw przez Atlas Wysoki i słynną przełęcz Tizi-n-Tichka (2260 m.n.p.m). Po drugiej stronie gór można zjeść lunch pod karawanserajem Ajt Bin Haddu lub w berberyjskim Warza­zacie. Po południu czeka jeszcze droga przez Antyatlas, za którym rozpościera się imponujący widok na Dolinę Drâa. Wieczorem chorągiew dociera do riadu i spotyka berberyjskich przewodników.

Dzień 3. Pogranicze pustyni

Po śniadaniu pakujemy bagaże do taboru oraz dosiadamy koni. Szlak wiedzie w dół doliny – między palmami i po dość miękkim gruncie. W połowie dnia opuszczamy cień i wkraczamy na kamienisty płaskowyż. Klimat staje się coraz zdecydowanie bardziej pustynny. Wieczorem docieramy do oazy.

Dzień 4. Gaj daktylowy

Tego dnia chorągiew pokonuje niewielki wąwóz i w okolicach południa dociera do dużego gaju daktylowego. Można zobaczyć tutaj barwnie ubrane kobiety, noszące kosze na głowach, i dzieci z osiołkami obładowanymi świeżo zerwanymi owocami. Po lunchu wjeżdżamy na jedną z lokalnych dróg. Raczej nie spotkamy turystów, natomiast możemy podglądać życie mieszkańców pobliskich wiosek. Nocujemy koło pasma piaszczystych wydm.

Dzień 5. Złote piaski

Ruszamy prosto na południe. Daktylowce zaczynają ustępować miej­sca tamaryszkom i kaktusom. Musimy pokonać niewielki grzbiet górski, a następnie płaskowyż porośnięty karłowatymi drzewami arganowymi. W końcu docieramy do rozległej przestrzeni pełnej piaszczystych wydm. Nocujemy w berberyjskim “campingu” w pobliżu M’Hamid El Ghizlane. Jest możliwość odbycia wycieczki na wielbłądach.

Dzień 6. Serce Sahary

Chorągiew skręca na zachód i potem północ. Są to raczej odludne tereny, przy odrobinie szczęścia można wypatrzeć gazele czy nawet dzikie strusie. Dość powszechnie spotyka się tutaj karawany koczowniczych Beduinów. Pustynia jest piaszczysto-kamienista. Biwakujemy w pobliżu wydm, a na horyzoncie widać góry.

Dzień 7. Antyatlas

Docieramy do jednej z odnóg Antyatlasu. Krajobraz jest księżycowy. Tego dnia praktycznie nie ma galopów, przedzieramy się przez góry. Pojawi się także odcinek, gdzie trzeba będzie prowadzić konia w ręce. Wieczorem schodzimy na niziny po drugiej stronie. W nocy widać odległe światła nad Zagorą.

Dzień 8. Powrót do cywilizacji

Po śniadaniu ostatni raz dosiadamy koni. Zmierzamy na północ, w kierunku Doliny Drâa. Do celu docieramy w okolicach lunchu i rozstajemy się z końmi. Popołudnie można spędzić zwiedzając Zagorę, a wieczorem przewidziana jest pożegnalna kolacja.

Dzień 9. Z powrotem do Marrakeszu

Po śniadaniu wsiadamy do busa i jedziemy z powrotem do Marrakeszu. Po drodze warto zatrzymać się na lunch w Ajt Bin Haddu lub Warza­zacie. Po dotarciu na miejsce chorągiew dysponuje czasem wolnym.

Dzień 10. Pożegnanie

Chorągiew opuszcza Maroko. Każdy towarzysz zostaje odwieziony na lotnisko.

Przewodnik może zmodyfikować trasę w zależności od warunków pogodowych oraz umiejętności jeździeckich grupy.

Warunki

Ilość dni: 10 dni

Dni w siodle: 6 dni 

Wielkość grupy: 12

Standard: berberyjska karawana (namioty, tabory i śpiew)

Bagaż: bez limitu kg

Wyżywienie: lokalna kuchnia, dostępna opcja wegetariańska  

Umiejętności: stęp, kłus, galop

W cenie rajdu:

  • Noclegi w riadach w Marrakeszu i Zagorze oraz w namiotach na pustyni
  • Śniadania w Marrakeszu
  • Pełne wyżywienie w Zagorze i na pustyni (śniadanie, lunch “na wynos” podczas popasu, kolacja)
  • Transfer z i na lotnisko w Marrakeszu (pierwszego i ostatniego dnia rajdu)
  • Transport z Marrakeszu do Zagory oraz z powrotem
  • Opieka polskiego pilota
  • Opieka lokalnych przewodników w Zagorze i na pustyni
  • Koń z pełnym rzędem jeździeckim
  • Ubezpieczenie turystyczne uwzględniające sporty wysokiego ryzyka

Dodatkowe koszty:

  • Bilet lotniczy do i z Marrakeszu (około 800-900 zł)
  • Dodatkowe posiłki w Marrakeszu (posiłek w restauracji to koszt 20-40 zł)
  • Lunch w drodze do i z Zagory (posiłek w restauracji to koszt 20-40 zł)
  • Wycieczka na wielbłądach (około 40 zł)
  • Opcjonalnie: napiwek dla przewodników (około 50 zł)
  • Wydatki własne (pamiątki, dodatkowe przekąski, bilety wstępów itp.)

Co należy zabrać?

Organizacja naszych rajdów w Maroku jest komfortowa. Dysponujemy taborem w postaci dużego samochodu. Obsługa codziennie rano pakuje na niego sprzęt biwakowy oraz bagaże towarzyszy, a następnie przewozi je na miejsce kolejnego noclegu. Ze sobą wystarczy zabrać jedynie najpotrzebniejsze rzeczy.

  • paszport
  • gotówka, najlepiej EUR
  • sprzęt elektroniczny, np. aparat fotograficzny
  • śpiwór
  • latarka, najlepiej czołówka
  • krem przeciwsłoneczny
  • nakrycie głowy chroniące od słońca
  • sprzęt jeździecki (sztyblety, rękawiczki itp.)
  • lekki płaszcz przeciwdeszczowy
  • klapki do kąpieli pod prysznicem
  • strój kąpielowy
  • środki na trawienie (probiotyki, stoperan, mocny alkohol)

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wyprawa konna w Maroku - Sahara pochodzą od biura Lisowczycy, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Maroko. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Konie, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.