Karpaty, czyli tam i z powrotem - Ukraina

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Karpaty, czyli tam i z powrotem

Powracamy w dzikie, ukraińskie Karpaty! Z Podola wyprawiamy się na Pokucie i Huculszczyznę. Będziemy przeprawiać się przez wartkie rzeki i przedzierać się przez górskie ścieżki. Zagalopujemy po zielonym bezmiarze Ukrainy, a wieczorem zasiądziemy przy ognisku, by popijać lokalne specjały przy dźwięku dawnych pieśni.

Wyprawa w Karpaty to tak naprawdę dwa rajdy – tam i z powrotem.

Pierwsza grupa (czyli „wyprawa tam” w terminie 18 lipca 2020 – 29 lipca 2020) wyrusza konno z Monastyrka (Монастирок) na Podolu i po kilku dniach jazdy dociera do Kosmacza (Космач) na Huculszczyźnie. Tutaj towarzysze spędzają kolejne dni w siodle na eksplorowaniu okolicy. Następnie autobusem powracają do kwatery głównej w Monastyrku, by wyruszyć w drogę powrotną do domu.

Druga chorągiew (czyli „wyprawa z powrotem” w terminie 30 lipca 2020 – 10 sierpnia 2020) spotyka się w Monastyrku, następnie autobusem jedzie do Kosmacza, gdzie spotka konie. Pierwsze dni towarzysze penetrują okolicę, a następnie wyruszają konno w drogę powrotną do Monastyrka.

W trakcie każdej wyprawy zaplanowany jest dzień przerwy od jazdy konnej, który spędzimy w miasteczku Kołomyja (Коломия). To stolica ukraińskiej sztuki ludowej, między innymi popularnej wyszywanki. Będzie okazja zobaczyć Muzeum Sztuki Ludowej Huculszczyzny i Pokucia, w tym Muzeum Pisanki. 

Podczas rajdu jeździmy głównie na ukraińskich koniach wierzchowych. To niezwykle wszechstronna rasa wyhodowana do celów sportowych. Nasze konie wywodzą się z linii wyścigowej. Są podobne do folblutów, ale mocniejsze i bardziej posłuszne. Codzienne odcinki zajmują około sześciu godzin jazdy. W siodle spędzimy w sumie pełne osiem dni.

Noclegi i wyżywienie

Pierwszą i ostatnią noc spędzamy w Lisowczykowej kwaterze głównej. Warunki w agroturystyce są proste, ale znajduje się tu wszystko, co potrzebne: plenerowy prysznic z widokiem na padok i rzekę, czysty i komfortowy wychodek. Można spać w pokoju, na sianie w stajni, w namiocie lub przy ogniu. Na trasie rajdu natomiast śpimy w komfortowych dużych namiotach wyposażonych w grube, wojskowe materace. Do dyspozycji towarzyszy jest także namiot prysznicowy, wodę do mycia podgrzewamy.

Zapewnione jest pełne wyżywienie (ciepłe śniadania i obiadokolacje; na drugie śniadanie można zrobić sobie kanapki) oraz napoje, w tym alkohol. Ukraińska kuchnia jest dość kaloryczna. Potrawy są proste i przy tym niezwykle smaczne. Przez cały czas do dyspozycji jest też kuchnia z lodówką pełną różnych napitków.

W trakcie popasów chorągiew często staje przy wiejskich sklepach, by napić się kwasu chlebowego czy piwa. Można wtedy też przekąsić suszone ryby, warkocze z sera czy słodycze (np. słonecznikową chałwę).

Sprzęt jeździecki

W bazie w Monastyrku mamy dość dużą kolekcję różnych ciekawych siodeł, najchętniej jednak podczas wypraw korzystamy z wszechstronnych siodeł angielskich i rajdówek. Siodła są wygodne, w znacznej mierze sprowadzane z Polski.

Czapraki wyposażone są w małe sakwy, jednak cenne rzeczy (dokumenty, pieniądze, telefon) warto trzymać przy sobie, np. w nerce (sakwy nie mają szczelnego zamknięcia, przedmioty mogą wypaść podczas szybkiego galopu).

Ogłowia na Ukrainie są tradycyjne, używamy również wędzidła.

Program

Dzień 1 Przybycie chorągwi

Towarzysze zjeżdżają do Monastyrka. Można odpocząć po podróży, wzmocnić się posiłkiem. W wolnym czasie warto przejść się nad Seret i popływać w rzece. Wieczorem wszyscy siadają razem do uroczystej kolacji powitalnej. 

Dzień 2 Kanion Dniestru / Busem przez Ukrainę

Wyprawa tam

Pierwszego dnia jazdy towarzysze mają do pokonania dystans ponad 30 km, do miejscowości Uścieczko. Droga wiedzie przez pola i lasy. Pojawi się okazja do wypróbowania koni w galopie. Wieczorem docieramy do parku przyrody ”Kanion Dniestru”, na granicy obwodów tarnopolskiego i iwanofrankiwskiego.

Wyprawa z powrotem

Po śniadaniu chorągiew wyrusza busem w drogę do Kosmacza. To największa wieś na Ukrainie, słynąca z ludowego rękodzieła. Na miejscu czeka na nas obóz, rozbity u zaprzyjaźnionych huculskich gospodarzy, a w nim konie. Po południu towarzysze mogą wybrać się na spacer po Kosmaczu i do Muzeum Dowbusza (z którym wiąże się również historia chramu w naszym Monastyrku).

Dzień 3 W cieniu Karpat / Górskie ścieżki 1

Wyprawa tam

Po śniadaniu towarzysze kierują się dalej na południe. To kolejny długi dzień, dystans ponownie wynosi około 30 kilometrów. Przekraczamy Dniestr i wjeżdżamy na historyczne Pokucie. Na horyzoncie pojawiają się Karpaty. Na nocleg stajemy w okolicy miejscowości Vikno.

Wyprawa z powrotem

Towarzysze dosiadają pierwszy raz koni i wyruszają na zwiad w okoliczne lasy. Krajobraz jest typowo górski, pełen wąskich ścieżek, malowniczych przecinek i samotnych góralskich szałasów. Późnym popołudniem chorągiew powraca do obozowiska koło Kosmacza.

Dzień 4 Galopem przez Pokucie / Górskie ścieżki 2

Wyprawa tam

Tego dnia szlak wiedzie nas przez okolice Gwoźdźca. Krajobraz to głównie pola i polany. Pojawiają się okazje do galopów. Na nocleg stajemy w pobliżu Kołomyi.

Wyprawa z powrotem

Po śniadaniu chorągiew kontynuuje eksplorowanie okolicy. Późnym popołudniem towarzysze powracają do obozowiska koło Kosmacza.

Dzień 5 Kołomyja / Górskie ścieżki 3

Wyprawa tam

Tego dnia konie odpoczywają, natomiast chorągiew udaje się do Kołomyi. Zwiedzamy m.in. Muzeum Sztuki Ludowej Huculszczyzny i Pokucia z imponującą kolekcją sztuki huculskiej. Można zjeść obiad w lokalnej restauracji. Po południu wracamy do obozu.

Wyprawa z powrotem

Po śniadaniu chorągiew kontynuuje eksplorowanie okolicy. Późnym popołudniem towarzysze powracają do obozowiska koło Kosmacza.

Dzień 6 Most na rzece Prut / Podkarpacie Wschodnie

Wyprawa tam

Po śniadaniu towarzysze z powrotem wskakują w siodła. Chorągiew przekracza Prut i wkracza na Huculszczyznę. Krajobraz się zmienia, zaczynają dominować pagórki. Karpaty są już na wyciągnięcie ręki. Nocleg w okolicach Jabłonowa.

Wyprawa z powrotem

Po śniadaniu chorągiew żegna się z zaprzyjaźnionymi huculskimi gospodarzami i wyrusza na północ. Teren stopniowo się obniża, góry zmieniają się w pagórki. Pojawiają się okazje do galopów. Nocleg w okolicach Jabłonowa.

Dzień 7 Podkarpacie Wschodnie / Most na rzece Prut

Wyprawa tam

Tego dnia chorągiew wyrusza do Kosmacza – największej wsi na Ukrainie, słynącej z ludowego rękodzieła. Towarzysze docierają na miejsce wczesnym popołudniem, mogą wybrać się na spacer po Kosmaczu i do Muzeum Dowbusza (z którym wiąże się
również historia chramu w naszym Monastyrku). Nocujemy w obozie rozbitym u zaprzyjaźnionych Hucułów.

Wyprawa z powrotem

Tego dnia chorągiew opuszcza Huculszczyznę. Przekraczamy most na rzece Prut i wjeżdżamy na Pokucie. Nocleg w okolicach Kołomyi.

Dzień 8 Górskie ścieżki 1 / Kołomyja

Wyprawa tam

Po śniadaniu towarzysze dosiadają koni i wyruszają na zwiad w okoliczne lasy. Krajobraz jest typowo górski, pełen wąskich ścieżek, malowniczych przecinek i samotnych góralskich szałasów. Późnym popołudniem chorągiew powraca do obozowiska koło Kosmacza.

Wyprawa z powrotem

Tego dnia konie odpoczywają, natomiast chorągiew udaje się do Kołomyi. Zwiedzamy m.in. Muzeum Sztuki Ludowej Huculszczyzny i Pokucia z imponującą kolekcją sztuki huculskiej. Można zjeść obiad w lokalnej restauracji. Po południu wracamy do obozu.

Dzień 9 Górskie ścieżki 2 / Galopem przez Pokucie

Wyprawa tam

Po śniadaniu chorągiew kontynuuje eksplorowanie okolicy. Późnym popołudniem towarzysze powracają do obozowiska koło Kosmacza.

Wyprawa z powrotem

Tego dnia szlak wiedzie nas przez okolice Gwoźdźca. Krajobraz to głównie pola i polany. Pojawiają się okazje do galopów. Na nocleg stajemy w pobliżu miejscowości Vikno.

Dzień 10 Górskie ścieżki 3 / W cieniu Karpat

Wyprawa tam

Po śniadaniu chorągiew kontynuuje eksplorowanie okolicy. Późnym popołudniem towarzysze powracają do obozowiska koło Kosmacza.

Wyprawa z powrotem

Po śniadaniu towarzysze kierują się dalej na północ. Przed nami długi dzień jazdy, dystans wynosi ponad 30 kilometrów. Przekraczamy Dniestr i wjeżdżamy na historyczne Podole. Na horyzoncie zanikają Karpaty. Na nocleg stajemy w pobliżu miejscowości Uścieczko, na granicy obwodów tarnopolskiego i iwanofrankiwskiego.

Dzień 11 Busem przez Ukrainę / Kanion Dniestru

Wyprawa tam

Po śniadaniu chorągiew żegna konie i Huculszczyznę. Ruszamy busem w drogę powrotną do Monastyrka. Po dotarciu na miejsce towarzysze mają czas wolny – warto wykąpać się w rzece, można odpocząć w sadzie. Wieczorem odbędzie się pożegnalna kolacja przy ognisku i ruszcie.

Wyprawa z powrotem

Ostatniego dnia jazdy towarzysze mają do pokonania dystans około 30 km. Szlak rozpoczyna się w parku przyrody ”Kanion Dniestru”, a dalej wiedzie przez pola i lasy. Pojawi się okazja do galopów. Po południu docieramy do naszej kwatery głównej w Monastyrku, a wieczorem odbędzie się pożegnalna kolacja.

Dzień 12 Powrót do Polski

Rano jemy wszyscy śniadanie. Nikt się nie musi spieszyć, ale powoli kolejni towarzysze wyruszają w podróż powrotną do domu.

Przewodnik może zmodyfikować trasę w zależności od warunków pogodowych oraz umiejętności jeździeckich grupy.

Warunki

Ilość dni: 12 dni

Dni w siodle: 8  

Wielkość grupy: 8

Standard: kozacka przygoda (namioty i kąpiel w rzece)

Bagaż: bez limitu kg

Wyżywienie: lokalna kuchnia, dostępna opcja wegetariańska  

Umiejętności: stęp, kłus, galop

W cenie rajdu:

  • 2 noclegi w agroturystyce
  • 9 noclegów w namiotach 
  • Pełne wyżywienie w trakcie rajdu (w tym napoje wyskokowe)
  • Opieka polskojęzycznego przewodnika
  • Koń z pełnym rzędem jeździeckim
  • Wycieczka do Kołomyi
  • Transfer samochodowy pomiędzy Monastyrkiem a Kosmaczem
  • Ubezpieczenie turystyczne uwzględniające sporty wysokiego ryzyka

Dodatkowe koszty:

  • Dojazd do Monastyrka (najlepiej samochodem, ale możliwa jest także podróż środkami komunikacji publicznej)
  • Wydatki własne (pamiątki, dodatkowe przekąski podczas popasów itp.)
  • Opcjonalnie: obiad w Kołomyi

Co należy zabrać?

Podczas wypraw na Ukrainie towarzyszy nam tabor (duży samochód na bagaże i sprzęt biwakowy, a także mobilna kuchnia polowa). Wszystkie bagaże zostawiamy rano w miejscu biwakowania, zostaną przewiezione do kolejnej lokalizacji. W trakcie dnia zabieramy ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy.

  • paszport
  • gotówka, najlepiej UAH
  • sprzęt elektroniczny, np. aparat fotograficzny
  • latarka, najlepiej czołówka
  • krem przeciwsłoneczny
  • spray na komary
  • nakrycie głowy chroniące od słońca
  • sprzęt jeździecki (sztyblety, rękawiczki itp.)
  • płaszcz przeciwdeszczowy
  • śpiwór
  • coś pod głowę, np. sweter w poszewce od „jaśka” albo poduszka turystyczna
  • klapki do kąpieli w rzece
  • strój kąpielowy
  • opcjonalnie: troki do przymocowania płaszcza przeciwdeszczowego do siodła

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Karpaty, czyli tam i z powrotem - Ukraina pochodzą od biura Lisowczycy, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Ukraina. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Konie, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.