Bieszczady w siodle

Bieszczady w siodle
Dostępne terminy i ceny:

 • Forma aktywności: Konie
 • Kraje: Polska
 • Wyżywienie: własne
 • cena: 860 PLN
Trasa: do uzgodnienia

Bieszczadzka stajnia rajdowa - Carpatica

"Ten, kto kocha konie jest kimś więcej niż tylko człowiekiem" – to moje życiowe motto i hasło przewodnie Bieszczadzkiej Stajni Rajdowej – Carpatica - którą stworzyłem i staram sie cały czas rozwijać.

Carpatica – położona w samym sercu Bieszczadów Wysokich, to nie tylko wspaniała baza wypadowa do jazdy terenowej. To ideanaturalnego podejścia do koni, to budowanie relacji konia z człowiekiem. Stąd Carpatica to miejsce dla ludzi z pasją, dla których koń to podmiot a nie przedmiot.

Miłość do koni to nie tylko dbanie o wikt i dobre warunki bytowe. To przede wszystkim zrozumienie ich psychiki, ich "języka" oraz zasad które naturalnie obowiązują w stadzie. Z moimi końmi od początku pracuję w/g naturalnych metod. Dzieki temu są odważne, stabilne emocjonalnie, ale co najważniejsze - oddane człowiekowi - bo mu ufają.

Nasze rajdy konne to nie tylko pokonywanie trasy z punktu A do punktu B, to przede wszystkim eksploracja najpiękniejszych Bieszczadzkich zakątków, często zapomnianych nawet przez Biesy i Czady.... To obcowanie z dziką przyrodą, gdzie spotkanie z jeleniem czy sarną to normalka, a ślady niedźwiedzia, czy stado żubrów – wcale nie rzadkie. Niecodziennym przeżyciem będzie jazda po bezdrożach, przekraczanie strumieni, na przemian wspinaczka pod górę i karkołomne zejścia. To bardziej trekking konny niż galopady po nizinach.

Jeśli lubisz oglądać świat z perspektywy końskiego grzbietu, to gwarantuję, iż jest niewiele miejsc, gdzie jeszcze wciąż można uciec od cywilizacji, oddając się we władanie dzikiej przyrodzie i nawiązać tą szczególną więź z koniem.

GDZIE JEŹDZIMY

Nasze rajdy organizujemy tak, aby przebiegały różnymi trasami (dzikimi lub uczęszczanymi) od Bieszczadów po Beskid Niski. W większości trasy wytyczone są w terenach górzystych, ale stopień trudności wybieranych tras dostosowywany jest do możliwości i wymagań uczestników.

KONIE I RZĄD

W naszej stajni przede wszystkim jeździmy w stylu western, nasze konie są przyzwyczajone do tego rodzaju siodeł, preferują jazdę na luźnym kontakcie a nawet jazdę bez wędzidłową (halter).

W tym sezonie chciałbym przedstawić konie, które będą nam towarzyszyć w naszych wędrówkach: CARPATIAN CREMELLO GYPSY (AQH), EUFORIA (pół AQH), ALEXIS (Sp.), OLZA (Sp.), SANTA SANTANA (AQH), KEDVES (Lipicaner), GREAT SPANISH BRANDY(AQH), SZEMKEL (Sp.), ARSA (Małopolska), SABINA(KUC) oraz dodatkowe dwa konie z zaprzyjaźnionej stajni.

Przykłady niektórych tras:

 • Rajd konny - weekend majowy http://cdn4.iconfinder.com/data/icons/Mobile-Icons/128/04_maps.png
 • Roztoki-Wetlina-Jaworzec-Krywe-Jaworzec-Strzebowiska-Krzywe http://cdn4.iconfinder.com/data/icons/Mobile-Icons/128/04_maps.png
 • Krzywe-Jaworzec-Chmiel-Lutowiska-Krywe-Terka-Łopienka-Krzywe http://cdn4.iconfinder.com/data/icons/Mobile-Icons/128/04_maps.png
 • Zalew Soliński - Dolina Sanu http://cdn4.iconfinder.com/data/icons/Mobile-Icons/128/04_maps.png
 • Jeleni Skok i Cisna z Krzywego http://cdn4.iconfinder.com/data/icons/Mobile-Icons/128/04_maps.png

Trasy 2018

W tym sezonie jeździmy kilkoma trasami które opisane są w tekście powyżej. Wybór trasy uzależniony jest od długości trwania rajdu i ilości uczestników. W każdej chwili za obopólną zgodą możemy zmienić trasę rajdu (decyduje większość). Aby rajd mógł się odbyć, musi być przynajmniej trzech jeźdźców.


Opis dnia rajdu

Rajdy konne to niesamowita przygoda, to sprawdzenie umiejętności, a przede wszystkim charakteru, wytrzymałości i pozytywnego stosunku do ludzi i zwierząt. To dużo więcej niż tylko sobotnio - niedzielne przejażdżki konne.

Rajdy to wielogodzinny kontakt z koniem, nie tylko w siodle, to całodobowa opieka nad zwierzęciem, nocne dyżury, karmienie, pojenie, czyszczenie i przebywanie wielokilometrowych tras. W takich warunkach powstaje silny związek emocjonalny człowieka z koniem. Wtedy naprawdę zaczynasz szanować to magiczne zwierzę. Można o tym pisać i mówić w nieskończoność, ale po co zanudzać? Przecież dużo lepiej po prostu spróbować! Kto się raz zaraził - będzie wracał - gwarantujemy!

Rajd zawsze rozpoczynamy dzień przed wyjazdem na odprawie, zawsze ok. godz. 1900. W trakcie odprawy przydzielamy konie, omawiamy trasę rajdu, kwestie bezpieczeństwa i wszelkie sprawy organizacyjne.

Zwykły dzień rajdu rozpoczyna się mniej więcej tak: pobudka, karmienie koni, toaleta, śniadanie, omówienie trasy na dany dzień, pakowanie bagaży do samochodu. Po tych czynnościach: czyszczenie koni przygotowanie rzędu, siodłanie i wyjazd.

W tym czasie nasze bagaże, owies i sprzęt do czyszczenia koni przewożony jest do miejsca następnego noclegu. Minimum bagaży potrzebnych w trasie (to, co mamy na sobie, płaszcz, telefon, kanapki, napoje, scyzoryk, czołówka itp.) wędrują z nami w sakwach.

W trasie robimy przerwy na popas koni, mniej więcej, co 1,5 godziny. Przerwa trwa około 0,5 godziny, albo do momentu aż konie się najedzą. Raz dziennie robimy przerwę na dłuższy popas, i jest to czas na przygotowanie posiłku także dla nas.

Każdy uczestnik rajdu dostaje pod opiekę konia i sprzęt. Oczywistym jest, że trzeba otoczyć swojego konia szczególną opieką, od niego będzie zależeć czy rajd będzie przyjemny. Sprzęt musi być zabezpieczony i czysty.

Po całym dniu rajdu zawsze pamiętamy, że koń jest najważniejszy, i zanim zajmiemy się sobą musimy zaopiekować się koniem. Czyli pojenie, karmienie i pastwisko. Na niektórych noclegach losujemy nocne dyżury, nasze konie są „cwane” i czasem próbują sprawdzać czy trawa za pastuchem nie jest aby lepsza niż ta w obrębie pastwiska.....

A potem MY, ognisko, gitara i śpiew do rana…..


Co zabrać ?

Jak najmniej, tzn.:

 • śpiwór,
 • skromne przybory toaletowe (pasta i szczotka do zębów, mydło oraz mały ręcznik),
 • jedna kurtka lub płaszcz na deszcz (nieprzemakalne),
 • ubranie (na sobie) przystosowane do chłodnych letnich dni (w razie upałów - zawsze można przytroczyć do siodła),
 • mile widziany kask (dla bezpieczeństwa),
 • przed słońcem i deszczem najlepiej chroni kapelusz,
 • telefon komórkowy z ładowarką,
 • scyzoryk i czołówka,
 • polisę NW osobistą (konie są ubezpieczone od szkód poczynionych osobom trzecim - polisa OC, polis indywidualnych uczestnikom rajdu nie oferujemy),
 • dobry humor i pozytywne nastawienie do ludzi i zwierząt ...

Koszty rajdu:

Organizujemy rajdy konne 3-4 dniowe (3 lub 4 dni w siodle). Inne długości rajdów zależne są od zapotrzebowania grupy. Na rajd wyruszam kiedy zbierze się minimalnie 4 osobowa grupa.

Wyprawa może odbyć się przy mniejszej liczbie uczestników, ale koszt całkowity będzie odpowiadał kwocie za udział 4 osób (do równego podziału pomiędzy ostateczną liczbę uczestników).

Koszt rajdu wyliczany jest na podstawie ilości dni, ilości osób, trasy oraz dodatkowych atrakcji. Ogólna cena za rajd dostępna jest w zakładce terminy i wliczony jest w nią koszt konia z rzędem przewodnika oraz dodatkowe atrakcje przedstawione w opisie danego rajdu. W cenę nie są wliczone noclegi i wyżywienie oraz bilet do BdPN. Bierze się to z mojego kilkuletniego doświadczenia prowadzenia rajdów w Bieszczadach. Każdy ma dowolność związaną z wyborem noclegu i wyżywienia.

Często bywa tak, że rajdowicze nocują ze mną pod wiatką, co kosztuje w schronisku 5 zł od osoby, niektórzy wybierają spanie w schronisku, co kosztuje średnio 20 zł, lub w namiocie 10 zł. Pełna dowolność. Tak samo jest z wyżywieniem. Często kupujemy razem produkty i robimy sobie wspólnie coś do jedzenia.

Oczywiście, jeżeli rajdowicze sobie tego życzą mogę dokonać wyliczenia dnia rajdu wraz z noclegiem i wyżywieniem, w zależności od trasy.

Jeżeli trasa rajdu będzie przebiegać przez Bieszczadzki Park Narodowy do kosztu rajdu należy doliczyć bilet wstępu w wysokości 25 zł od osoby ( za jeden wjazd).

Booking.com

Bieszczady w siodle to wyprawa organizowana przez biuro podróży Carpatica. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Konie, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.