Berberyjska Majówka - Maroko

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Berberyjska Majówka

To wyprawa szczególna, bo szlak wiedzie śladem berberyjskiej historii. Zanurzymy się w doliny porośnięte oleandrami, wytropimy pozostałości XV-wiecznych plantacji trzciny cukrowej i napotkamy ruiny Dar Caïd. Wieczorem będziemy zaś patrzeć w rozgwieżdżone niebo i słuchać opowieści. Berberowie są ludem dumnym, upartym i niezwykle serdecznym. Sami o sobie mówią: Amazigh, czyli “ludzie wolni”.

Wyprawa szlakiem berberyjskim jest wyjątkowa, bo pozwala wniknąć w mało znaną, lecz barwną historię marokańskiego ludu. Zobaczymy pozostałości portugalskiej kolonizacji z XV wieku, ruiny twierdz i strażnic, meczety z białego kamienia, latarnię morską, zapomniane wioski i osady.Wszystko to rozsiane jest wzdłuż krętego szlaku wiodącego przez przepiękną scenerię wzgórz, wąwozów i – wreszcie – klifów nad brzegiem oceanu.

Codzienne odcinki zajmują około 5-6 godzin jazdy, choć – jeżeli jest dobra pogoda – to ostatniego dnia przyspieszamy tempo i pokonujemy trasę w trzy godziny. Głównym chodem jest stęp, ale nie zabraknie też kłusa i galopu.

Marokańczycy nie kastrują ogierów, dlatego jeździmy na klaczach. Są to niemal wyłącznie tzw. „barbaraby”, mieszanka rasy berberyjskiej z arabską, czasem z domieszką krwi andaluzyjskiej. Są niewielkie, krępe, acz energiczne. Właściwie stworzone dla rajdów. W porównaniu z końmi czystej krwi arabskiej — nieco mocniejszej postury i spokojniejsze. Na miejscu zapewniamy koński rząd.

Noclegi i wyżywienie

W Agadirze nocujemy w lokalnym hotelu w pobliżu plaży. Standard, jak na Maroko, jest bardzo dobry. W pobliżu mieści się rozwinięta infrastruktura rozrywkowa i gastronomiczna, jak na kurort przystało.

W Essaouirze i w Marrakeszu korzystamy z riadów, czyli zaadaptowanego do celów hotelowych starego, miejskiego budownictwa marokańskiego.Wokół rozciąga się medyna. Architektura jest bardzo charakterystyczna: zewnętrzne ściany domów pozbawione są okien, co ma chronić przed upałem. Wszystkie pomieszczenia zwrócone są w kierunku wewnętrznego dziedzińca, często ozdobionego sadzawką lub fontanną. Na dachach budynków znajdują się tarasy, na którym tradycyjnie spędza się czas wieczorem.

Na trasie właściwego rajdu chorągiew nocuje w namiotach turystycznych. Grube pianki służą za materace. Każdemu uczestnikowi rajdu przysługuje jeden prysznic dziennie. Dysponujemy namiotem prysznicowym, wiadrem z wodą (na życzenie obsługa może ją podgrzać) oraz kubkiem do polewania. Poza pierwszym i ostatnim dniem rajdu nie mamy dostępu do elektryczności. W razie potrzeby można jednak doła­dować telefon z ładowarki samochodowej.

W Marrakeszu, Agadirze i Essaouirze zapewnione są śniadania kontynentalne (pieczywo, ciasto, dżemy, jajka, kawa, sok pomarańczowy itp.). Pozostałe posiłki w Agadirze, Marrakeszu oraz lunch po przyjeździe do Essaouiry należy zakupić samodzielnie. Uznaliśmy, że towarzysze chętnie skosztują miejscowych potraw i nie chcemy ograniczać możliwości w tym zakresie.

W trakcie rajdu polową kuchnią opiekuje się kucharz. Śniadania są raczej proste: płaski chleb marokański, dżemy, kremy orzechowe, miód, ser topiony, olej arganowy i amlou, czyli pasta arganowa (tradycyjnie Berberowie na śniadanie spożywają właśnie chleb maczany w oleju i paście). Lunch to różne rodzaje sałatek warzywno-owocowych (czasem z makaronem) oraz ryby. Na kolację natomiast serwowane są tradycyjne potrawy typu tajin.

W Maroko pijemy wodę butelkowaną (osobom o wrażliwym przewodzie pokarmowym rekomendujemy także używanie jej do mycia zębów), orzeźwiającą berberyjską herbatę (z dodatkiem mięty i cukru) i słodkie napoje. Do kolacji podawana jest butelka wina.

Należy pamiętać, że Maroko to kraj muzułmański. Dostęp do alkoholu może być utrudniony (choć w Essaouirze znajdzie się sklep monopolowy). Rekomendujemy zakupienie na lotnisku butelki mocniejszego alkoholu i spożywanie jego niewielkich ilości każdego dnia (inna flora bakteryjna może spowodować rozstrój jelit).

Sprzęt jeździecki

Używamy marokańskich siodeł w typie klasycznym. W przypadku twardych siedzisk stosowane są dodatkowo futerka na siodła. Ogłowie jest skonstruowane tradycyjnie, używamy wędzidła. Sprzęt właściwie nie różni się od europejskiego.

Dodatkowo każdy koń wyposażony jest w dwie duże sakwy. Przewozimy w nich zapasy wody (pierwszego dnia każdy otrzyma dużą butelkę wody mineralnej, nie należy jej wyrzucać – w kolejne dni będziemy ją rano napełniać ze zbiorczego baniaka z wodą pitną), lunch oraz inne podręczne przedmioty (trochę gotówki, paszport itp.). Sakwy są wodoodporne i mieszczą bez problemu kurtkę typu softshell.

Program

Dzień 1. Przybycie chorągwi

Każdy towarzysz zostaje odebrany z lotniska i przewieziony bezpośrednio do riadu w Agadirze. Z uwagi na różny czas przybycia poszczególnych osób, w  tym dniu nie ma zaplanowanych wspólnych atrakcji. Czas wolny można wykorzystać na zwiedzanie medyny.

Dzień 2. Miasto Wiatrów

Po śniadaniu chorągiew wyrusza busem do Essaouiry. Droga zajmie około 3 godzin. Resztę dnia można poświęcić na zwiedzanie miasta, możliwa jest także wycieczka na wielbłądach (termin należy wcześniej uzgodnić). Wieczorem odbędzie się powitalna kolacja, a towarzysze poznają konie i przewodników.

Dzień 3. Początek przygody

Rajd zaczyna się w okolicach Diabatu, niedaleko ujścia Wadi Qsob (wadi to kamienny wąwóz, którego dnem sezonowo płynie rzeka). Chorągiew zmierza dnem wadi na wschód i finalnie dociera do piaszczystych wydm. Okolicę porasta jałowiec, ale raczej jest sucho. Stopniowo trasa prowadzi w kierunku pól i wiosek. Będzie okazja do kłusu i galopu. Biwak odbędzie się w niezamieszkałej okolicy, u stóp pasma wzgórz. Często można spotkać tu pasterzy i stada kóz.

Dzień 4. Marokańskie góry

Grupa podąża wzdłuż wzgórz, zagłębia się w interior. Droga stopniowo unosi się, pokonujemy niewielkie pasmo górskie. Po drugiej stronie zjeżdżamy w dolinę wiosek, podążamy na południe wzdłuż lokalnej drogi. Popasamy w cieniu drzew arganowych i oliwnych. Będzie okazja podejrzeć życie lokalnych mieszkańców utrzymujących się głównie z rolnictwa. Miniemy mały lokalny meczet i dotrzemy nad brzeg imponującego jeziora zaporowego Zerrar. Biwakujemy w pobliżu brzegu.

Dzień 5. Tam, gdzie rosną arganowe drzewa

Po śniadaniu wyruszamy na północ. W kilku miejscach poprowadzimy konie, ponieważ teren będzie kamienisty. Szlak prowadzi wzdłuż zachodniego brzegu jeziora, aż do imponującej zapory. Tutaj zjeżdżamy w dół i w cieniu palm popasamy. Następnie jedziemy labiryntem kanionów z czerwonej skały, potem docieramy do wioski. Wkraczamy w region Maroka słynny z plantacji drzew arganowych. Po południu odwiedzimy spółdzielnię arganową, w której oprócz oleju i amlou można skosztować różnych rodzajów miodów. Pod koniec dnia chorągiew dociera do polany, gdzie spędzi noc.

Dzień 6. Przez wioski i wąwozy

Tego dnia szlak kluczy przez gaje arganowe i wąwozy lokalnych rzek. Warto przyjrzeć się lokalnej faunie: jaszczurkom, żółwiom i wiewiórkom ziemnym, które będą licznie przecinać naszą drogę. Prawdopodobnie spotkamy także pasterzy i kozy wspinające się na drzewa arganowe. Po lunchu wjedziemy pomiędzy małe, historyczne wioski. Stopniowo będziemy zbliżać się do wybrzeża Atlantyku, pojawi się rześki, wilgotny wiatr. Nocleg zaplanowany jest w pobliżu miejscowości Aït Tizril, z widokiem na ocean.

Dzień 7. Brzeg Atlantyku

Z samego rana chorągiew rusza konno na plażę. Po rześkim galopie na pobudkę, wkracza na ścieżkę pnącą się wzdłuż północnego klifu. Dalej szlak prowadzi przez malowniczy płaskowyż, gdzie możemy spotkać wielbłądy. Popas zaplanowany jest przy małym wodospadzie, można zabrać strój kąpielowy i w trakcie odpoczynku zażyć kąpieli w oceanie. Po południu towarzysze dotrą na kolejną długą plażę, idealną do galopów. Ostatni biwak przewidziany jest w pobliżu wioski Sidi Kaouki.

Dzień 8. Latarnia morska

Chorągiew przecina wioskę surferów Sidi Kaouki i przecina cypel morski, na którym wznosi się biała latarnia. Dalej eksplorujemy wybrzeże: plaże i wydmy, a wszystko w asyście ptactwa morskiego. Tempo jazdy przyspiesza. Finalnie grupa dociera do puntu wyjścia w okolicy Diabatu. Po lunchu chorągiew żegna się z końmi, wsiada do busa i jedzie do Marrakeszu. Wieczorem warto wybrać się na spacer po medynie.

Dzień 9. Pożegnanie

Chorągiew opuszcza Maroko. Każdy towarzysz zostaje odwieziony na lotnisko.

Przewodnik może zmodyfikować trasę w zależności od warunków pogodowych oraz umiejętności jeździeckich grupy.

Warunki

Ilość dni: 9 dni

Dni w siodle: 6  dni

Wielkość grupy: 12

Standard: berberyjska karawana (namioty, tabory i śpiew)

Bagaż: bez limitu kg

Wyżywienie: lokalna kuchnia, dostępna opcja wegetariańska  

Umiejętności: stęp, kłus, galop

W cenie rajdu:

  • Noclegi w riadach w Agadirze, Marrakeszu i Essaouirze oraz w namiotach na trasie rajdu
  • Śniadania w Agadirze i Marrakeszu
  • Pełne wyżywienie w trakcie właściwego rajdu (śniadanie, lunch “na wynos” podczas popasu, kolacja)
  • Transfer z lotniska w Agadirze i na lotnisko w Marrakeszu (pierwszego i ostatniego dnia rajdu)
  • Transport z Agadiru do Essaouiry oraz z Essaouiry do Marrakeszu
  • Opieka polskiego pilota
  • Opieka lokalnych przewodników
  • Koń z pełnym rzędem jeździeckim
  • Ubezpieczenie turystyczne uwzględniające sporty wysokiego ryzyka

Dodatkowe koszty:

  • Bilet lotniczy do i z Maroka (około 800-900 zł)
  • Dodatkowe posiłki w Agadirze i Marrakeszu (posiłek w restauracji to koszt 20-40 zł)
  • Lunch w Essaouirze (posiłek w restauracji to koszt 20-40 zł)
  • Wycieczka na wielbłądach (około 40 zł)
  • Opcjonalnie: napiwek dla przewodników (około 50 zł)
  • Wydatki własne (pamiątki, dodatkowe przekąski, bilety wstępów itp.)

Co należy zabrać?

Organizacja naszych rajdów w Maroku jest komfortowa. Dysponujemy taborem w postaci dużego samochodu. Obsługa codziennie rano pakuje na niego sprzęt biwakowy oraz bagaże towarzyszy, a następnie przewozi je na miejsce kolejnego noclegu. Ze sobą wystarczy zabrać jedynie najpotrzebniejsze rzeczy.

  • paszport
  • gotówka, najlepiej EUR
  • sprzęt elektroniczny, np. aparat fotograficzny
  • śpiwór
  • latarka, najlepiej czołówka
  • krem przeciwsłoneczny
    nakrycie głowy chroniące od słońca
  • sprzęt jeździecki (sztyblety, rękawiczki itp.)
  • lekki płaszcz przeciwdeszczowy
  • klapki do kąpieli pod prysznicem
  • strój kąpielowy
  • środki na trawienie (probiotyki, stoperan, mocny alkohol)

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Berberyjska Majówka - Maroko pochodzą od biura Lisowczycy, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Maroko. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Konie, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.