Toskania

Toskania
Dostępne terminy i ceny:

 • Forma aktywności: Foto
 • Kraje: Włochy
 • Wyżywienie: śniadania i kolacje
 • cena: 2 750 PLN

Toskania

 • Historyczna Bolonia
 • Urokliwe, położone na wzgórzach toskańskie miasta i miasteczka
 • Civita di Bagnoregio - "miasto, które umiera"
 • Wyśmienita lokalna kuchnia i wino
 • Wschody i zachody słońca w urokliwych zakątkach Toskanii

Toskania fotograficzna

Od wieków Toskania była mekką i natchnieniem malarzy; w naszych czasach do tego szacownego grona dołączyli fotografowie. Każdy ambitny pejzażysta ma w swoim portfolio toskańskie widoczki. Dlaczego właśnie ten region?

Toskańskie krajobrazy są wspaniale fotogeniczne tak ze względu na swoje formy, jak i kolory. Wyłaniające się jedno zza drugiego wzgórza o łagodnych kształtach przybierają wiosną przeróżne odcienie zieleni a jesienią brązów. Łuki pagórków pięknie współgrają ze strzelistymi kształtami drzew, a posiadłości i miasteczka na wzgórzach, utrzymane w naturalnych kolorach miejscowej ziemi, dopełniają obrazu. Brązowe mury, zwieńczone czerwonymi dachami, a często również malowniczymi wieżyczkami, wspaniale się komponują z zielenią winnic, ciemnymi smugami cyprysów i błękitnym włoskim niebem. A do tego jeszcze tamtejsze miasta... jeśli zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego mistrzowie malarstwa używali farb o dziwacznych nazwach siena i siena palona – rozwiązanie tej zagadki znajdziesz w samej Sienie. Nigdzie tak jak tam nie współgrają ze sobą ciepłe odcienie na zdobionych ścianach i portalach wąskich uliczek. W Toskanii są miasta ceglane i marmurowe, miasta kamienne, miasta ginące i rozkwitające. A wszystkie nastrojowe.

Czegóż więcej trzeba? By zdjęcia wyszły pięknie, potrzeba znajomości zasad fotografowania, umiejętności użycia właściwych technik we właściwych sytuacjach, wiedzy na temat kompozycji i wykorzystania światła. To właśnie zapewniamy na fotowyprawach: jedynych w swoim rodzaju ekspedycjach w poszukiwaniu pięknych fotografii.

Dzień 1 Wyjazd z Krakowa do Włoch

Wyjazd z Krakowa o godzinie 19:00 (okolice dworca PKP i PKS). Nocny przejazd do Włoch. Możliwość dołączenia do wyjazdu w Katowicach (ok. 20:15).

Dzień 2 Wizyta w Bolonii i przyjazd do Toskanii

Przyjazd do Bolonii na krótki spacer (tam mogą dołączyć Ci, którzy chcą ewentualnie dolecieć samolotem). Przejazd na nocleg.

Dzień 3 Plenery fotograficzne - Pienza, Monte Olivieto Maggiore, Val d'Orcia

Przed śniadaniem wyjazd na poranny plener. Będziemy fotografować wąskie uliczki Pienzy. Później wizyta w klasztorze Monte Oliveto Maggiore. Po południu plener w dolinie d'Orcia. Kolacja w hotelu, a po niej wieczorna sesja warsztatowa.

Dzień 4 Plenery fotograficzne - Montepulciano, Monticchiello

Poranny plener w toskańskich pejzażach, powrót do hotelu na śniadanie, a następnie fotograficzna wizyta w Montelpulciano. Po południu przejazd do Monticchiello i wieczorny plener pod murami tego miasteczka. Wieczorem powrót do hotelu na kolację i warsztaty.

Dzień 5 Plenery fotograficzne - Pitigliano, Civita di Bagnoregio

Dzień zaczynamy wczesnym śniadaniem, po którym pojedziemy na południe. Będziemy fotografować w położonym na skale Pitigliano, malutkim miasteczku, gdzie kryje się „Mała Jerozolima” i etruskie katakumby. Następnie jedziemy do niezwykłego, zawieszonego na skale Civita di Bagnoregio - „miasta, które umiera”. Powrót na nocleg do hotelu.

Dzień 6 Plenery fotograficzne - wschód słońca w Val d'Orcia, Siena, Crete Senesi

Wschód słońca w najpiękniejszym rejonie Val d'Orcia, a po nim powrót na śniadanie do hotelu.  Po śniadaniu wyjazd do Sieny, gdzie fotografujemy w słynnej katedrze, na Campo oraz penetrujemy urocze zaułki zabytkowej części. O zachodzie czekają nas malownicze wzgórza Crete Senesi. Powrót na kolację do hotelu.

Dzień 7 Plenery fotograficzne - Monteriggioni, winnice, San Gimignano

Kolejny dzień, który przywitamy o świcie wśród toskańskich krajobrazów. Po śniadaniu w hotelu przejazd do Monteriggioni, bajkowego miasteczka położonego wśród winnic. Popołudnie i wieczór spędzimy w San Gimignano, wśród słynnych wież, za sprawą których to miasto nazwano „średniowiecznym Manhattanem”. Tam każdy będzie miał okazję zjeść kolację w miejscowej trattorii według własnego wyboru.

Dzień 8 Plener fotograficzny w Arezzo

Przejazd do Arezzo na plener fotograficzny, wieczorem ruszamy w kierunku Polski, nocny przejazd.

Dzień 9 Powrót do Krakowa

Powrót do Krakowa w godzinach popołudniowych.

Cena obejmuje:

 • Transport: autobusem (wyjazd z Krakowa)
 • Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelu ***, pokoje 2-osobowe, dopłata do pokoju 1-osobowego (400 PLN)
 • Wyżywienie: 6 śniadań, 5 kolacji
 • Warsztaty fotograficzne: zajęcia teoretyczne oraz omawianie i analizowanie fotografii wykonanych w czasie pleneru
 • Opiekę polskiego przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL, NW, BP
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Biletów wstępu, opłat wjazdowych i opłat klimatycznych - ok. 50 EUR
 • Wyżywienia poza wymienionym
 • Wydatków natury osobistej

Liczba uczestników: 15 - 20 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Cena dla prenumeratorów czasopisma FOTO PLUS oraz uczestników wcześniejszych fotowypraw - 2680 PLN.

Ewa Prus i Piotr Dębek, redaktorzy miesięcznika "FOTO PLUS" będą oferowali uczestnikom opiekę fotograficzną pomagając, doradzając oraz inspirując przy tworzeniu fotografii. Fotowyprawa będzie także okazją do wielu dyskusji i praktycznego zwiększenia swoich umiejętności fotograficznych.

Wyprawa organizowana jest wspólnie z FOTO PLUS.

Czym jest fotowyprawa?
Fotowyprawa to dobrze zorganizowana podróż, której celem jest nie tylko oglądanie jednych z najpiękniejszych i najciekawszych miejsc na Ziemi, ale także – a właściwie przede wszystkim – ich fotografowanie. Fotografowanie tak, aby uzyskać piękne fotografie. Piękne fotografie pięknych miejsc, a nie tak jak to jest na masowych wycieczkach – fotki znanych i modnych miejsc, które jednak na zdjęciach nie wyglądają dobrze, bo pora wykonania zdjęcia była nieodpowiednia, a podróżnik się spieszył. My się nie spieszymy i czekamy na dobre światło w najładniejszych miejscach.Podróżujemy, aby fotografować. Podróżujemy i fotografujemy w grupie podobnych miłośników rejestrowania piękna. Nawet jeśli w jakimś momencie nie fotografujemy, to większość dyskusji kręci się wokół rejestrowania obrazów – sprzętu, technik, estetyki. Atmosfera za każdym razem jest wspaniała – jak zawsze, gdy zbierze się grupa pasjonatów.

Czym się różni fotowyprawa od wyjazdu turystycznego?
Fotowyprawa jest tak zaplanowana, żebyśmy mogli zwiedzić najładniejsze miejsca przy najlepszym świetle. Nie wszystkie znane miejsca są fotogeniczne i na odwrót – niekiedy wizualny potencjał ma teren omijany przez masową turystykę. Fotowyprawa podporządkowana jest fotografowaniu także w kwestii doboru miejsc, w których będziemy się zatrzymywać.W trakcie trwania całej fotowyprawy pomocą uczestnikom służą instruktorzy fotografii: Ewa Prus i Piotr Dębek, redaktorzy miesięcznika „FOTO PLUS”, którzy mają doświadczenie w prowadzeniu fotowypraw, a także w realizacji kilkunastu autorskich warsztatów fotograficznych. Więcej o instruktorach: www.ewaipiotr.pl. Na fotowyprawie nie spieszymy się. Zawsze jest czas, żeby rozstawić statyw, starannie ustalić ekspozycję, sprawdzić parę wariantów kompozycji, popróbować nowych technik, porozmawiać o ustawieniach. Nie ma poganiania – za wyjątkiem sytuacji, gdy musimy zdążyć na samolot. Priorytetem jest fotografia: jeśli widzimy interesującą scenerię, to zatrzymujemy się i fotografujemy, niezależnie od tego, czy mieliśmy tu w planie postój, czy nie. Także – niezależnie od tego, czy zbliża się czas kolacji, zapada zmrok itp. W Maroku spontanicznie zatrzymaliśmy się na moście, by fotografować wschód Księżyca nad górami Atlas. (A dokładnie: autobus zatrzymał się za mostem, a my pieszo wróciliśmy na most – zatrzymywanie autobusu na moście to nie jest dobry pomysł, a bezpieczeństwo zawsze ma bezwzględny priorytet). W Etiopii mieliśmy nieplanowaną sesję na... wysypisku śmieci, gdzie uczestnicy zapragnęli fotografować stada sępów i marabutów. Fotowyprawy są dla fotomaniaków: jeśli uczestnicy chcą się zatrzymać i robić zdjęcia – zatrzymujemy się.Czas przejazdów i zwiedzania jest tak zorganizowany, aby w najatrakcyjniejszych miejscach być wówczas, gdy jest tam najlepsze do fotografowania światło. Często więc wstajemy przed wschodem słońca, aby przy pierwszych promieniach dnia z aparatami być przy którymś z lokalnych cudów. Ostatnie minuty dnia, przy pięknie zachodzącym słońcu, to też czas zarezerwowany na fotografowanie. Posiłki są... w międzyczasie, podobnie jak przejazdy, obiadkolacje często jemy dopiero po zmroku. Jedzenie, transport i noclegi są ważne, ale na fotowyprawach są zawsze podporządkowane fotografowaniu.

W czym fotowyprawa jest podobna do wyjazdu turystycznego?
Fotowyprawa jest zorganizowana. Nie trzeba się zastanawiać gdzie dzisiaj będziemy jeść i spać, nie trzeba szukać transportu ani pilnować godzin przesiadek. Nie trzeba znać egzotycznych języków ani zawiłości miejscowej biurokracji. Od tego wszystkiego są przewodnicy i biuro podróży Horyzonty, którzy zawczasu przygotowuje całą logistykę, a później pilnuje, żeby wszystko zagrało. Uczestnik ma się cieszyć wyjazdem i fotografią.

Booking.com

Toskania to wyprawa organizowana przez biuro podróży Horyzonty. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i kolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Foto, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.