Szkocja - pod niebem Skye

Szkocja - pod niebem Skye
Dostępne terminy i ceny:

 • Forma aktywności: Foto
 • Kraje: Szkocja
 • Wyżywienie: śniadania i kolacje
 • cena: 3 950 PLN
+ 290 GBP

Szkocja - pod niebem Skye

 • Zamek Eilean Donan – jedna z ikon Szkocji, uwieczniana w albumach najlepszych fotografów
 • Old Man of Storr – najbardziej znane miejsce widokowe Wielkiej Brytanii
 • Fairy Pools – urzekająca seria miniaturowych kaskad u stóp skalnych olbrzymów
 • Góry Quiraing – zielony płaskowyż urywa się efektowną przepaścią, a tutejsze punkty widokowe znane są z bajkowych wschodów słońca
 • Sligachan – efektowne przełomy rzeczne z górami w tle i dostojny kamienny most
 • Wieczorne zajęcia przy whisky :-) (dla chętnych)

Szkocka wyspa Skye uważana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie. Skalisto-trawiaste szczyty, głęboko wcinające się zatoki Atlantyku, wodospady, posępne zamczyska… Wszystko to zobaczymy podczas jesiennej fotowyprawy. Listopad to idealna pora na odwiedzenie tej części świata: jest wtedy cieplej niż u nas, dynamiczna pogoda stwarza wspaniałe możliwości fotograficzne (w słoneczne dni doskonałe światło jest od rana do wieczora), nie ma tłumów turystów ani gryzących muszek midges i na poranne plenery nie trzeba wstawać w środku nocy. Do Szkocji dolecimy samolotem, a następnie będziemy przemieszczać się wygodnym busem, który zawiezie nas na samą wyspę i do najpiękniejszych miejsc widokowych.

Old Man of Storr

Pod tą nazwą kryje się grupa słynnych iglic skalnych na wschodnim wybrzeżu wyspy Skye. Za nimi wznosi się prawie czarna ściana skalna, a z przodu rozpościera panorama cieśniny Sound of Raasay i ciągnących się za nią gór północno-zachodniej Szkocji. To jedna z najbardziej znanych panoram w Europie: tworzenie fotograficznej kompozycji z takich składników to sama przyjemność.

Zielona przepaść

Góry Quiraing zapierają dech w piersiach. Widok omszałych ścian opadających w stronę przedatlantyckiej równiny pozostaje w pamięci do końca życia. Tak się szczęśliwie składa, że na sam szczyt przepaści prowadzi droga, a z parkingu do najlepszych punktów widokowych jest kilka minut spaceru. Oczywiście warto też pójść dalej, ścieżką używaną przez owce i turystów, i odkryć jakiś niezwykły pejzaż tylko dla siebie.

Serce wyspy

Sligachan to jedno z nielicznych w miarę płaskich miejsc na Skye. Krajobrazy są tu jednak typowo górskie: dolina z przetaczającą się po kamieniach rzeką i wznoszące się bezpośrednio nad nią piramidy szczytów. Urody temu miejscu dodaje stary kamienny most oraz nastrojowy hotelik. Warto zrobić sobie spacer ścieżką wzdłuż rzeki w stronę gór – fotogeniczne miejsca można znaleźć niemal na każdym kroku.

Dzień 1 Wylot z Warszawy i przejazd na wyspę Skye

Przelot z Warszawy (Modlin lub Okęcie) do Glasgow/Edynburga i przejazd na wyspę Skye, z podziwianiem szkockich krajobrazów po drodze.

Dzień 2 W centrum Skye

Na początek sesja nad jeziorkiem Loch Nan Eilean, a później udamy się do Sligachan – przepięknej doliny z rzeczkami meandrującymi pośród wysokich gór. Widoki są tu olśniewające, a możliwości fotograficzne niemal nieograniczone. Dlatego zostaniemy w tym miejscu do zachodu słońca.

Dzień 3 Zachodnia Skye

Na poranną sesję przygotowaliśmy mało znaną plażę w południowej części wyspy. Po śniadaniu odwiedzimy stojące w szczerym polu malownicze ruiny kościoła oraz jeziorko, w którym odbijają się przyprószone śniegiem góry. Po południu pojedziemy na sesję do Nest Point – charakterystycznego i bardzo malowniczego półwyspu z latarnią morską, będącego najdalej na zachód wysuniętym miejscem na wyspie. 

Dzień 4 Śladami mistrzów fotografii

Dziś czeka nas plener przy słynnej grupie skalnej Old Man of Storr. Najpierw trzeba się tam dostać: godzinne podejście dość wygodną ścieżką to najbardziej forsowny spacer podczas całej fotowyprawy (alternatywnie można skorzystać z punktu widokowego prawie przy szosie). Ale warto: po zrobieniu swojej wersji zdjęcia będzie można je porównać z tymi w albumach najbardziej znanych brytyjskich pejzażystów. Po południu przejedziemy do Fairy Pools – uroczej dolinki z mikroskopijnymi jeziorkami i wodospadami na tle wyniosłych szczytów Cuillin (tym razem oglądanych z drugiej strony niż dwa dni temu).

Dzień 5 Skarby legendarnej wyspy

Poranek to sesja na półwyspie Trotternish, tym razem w miejscu zwanym Brothers’ Point. Będzie można tu uwiecznić efektowny cypel oraz wyspy w tle. Następnie spędzimy czas w Portree – stolicy Skye, z białymi i kolorowymi domkami rozłożonymi wokół naturalnej zatoki. Miasto można oglądać z kilku efektownych punktów widokowych. Po południu i wieczorem będziemy fotografować ruiny zamku Duntulm, zajmujące wyniosłą skałę na północnych obrzeżach wyspy. Okoliczne wybrzeże usiane jest licznymi wysepkami: do ich „przyciągania” znakomicie przydadzą się teleobiektywy.

Dzień 6 W górach i nad morzem

Świt zastanie nas z rozstawionymi statywami w górach Quiraing. Jest tu nieskończoność punktów widokowych – każdy znajdzie swój własny (szukanie jest łatwe i przyjemne). Gdy nasycimy oczy i karty pamięci tutejszymi krajobrazami, zjedziemy nad niewielkie jeziorko, w którym wspaniale odbijają się skalne zerwy. Na popołudniowy i wieczorny plener udamy się do wioski Elgol, z niesamowitym, kamiennym wybrzeżem i słońcem zachodzącym za górami Cuillin.

Dzień 7 Pożegnanie ze Skye

Po śniadaniu opuścimy wyspę i przejedziemy malowniczą drogą do zamku Eilean Donan, najbardziej malowniczej twierdzy w Szkocji. Kręcono tu sceny licznych filmów, m.in. Nieśmiertelny i Świat to za mało. Po sesji przy zamku udamy się w drogę powrotną do Glasgow /Edynburga (z kilkoma postojami w miejscach widokowych). Na nocleg zatrzymamy się w hotelu nieopodal lotniska.

Dzień 8 Powrót do Warszawy

Przelot z Glasgow/Edynburga do Warszawy (Modlin lub Okęcie) i pożegnanie na lotnisku.

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa (Modlin/Okęcie) - Glasgow/Edynburg - Warszawa (Modlin/Okęcie), transport busem na miejscu
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelu 3***, pokoje 2-osobowe, dopłata do pokoju 1-osobowego (150 GBP)
 • Wyżywienie: 7 śniadań, 6 kolacji
 • Warsztaty fotograficzne: zajęcia teoretyczne oraz omawianie i analizowanie fotografii wykonanych w czasie pleneru
 • Opiekę polskiego przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 10 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Ew. biletów wstępu (dla chętnych)
 • Wyżywienia poza wymienionym
 • Whisky ;-)

Liczba uczestników: 16 - 20 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1200 PLN

Cena dla prenumeratorów czasopisma DIGITAL FOTO VIDEO oraz uczestników wcześniejszych fotowypraw - 3850 PLN + 290 GBP.

Pierwsza część ceny: 3950/3850 PLN płatna do 30 dni przed wyjazdem, drugą część: 290 GBP należy wpłacić na konto GBP lub na konto złotówkowe wg kursu sprzedaży GBP mBanku z dnia dokonywania wpłaty 

Ewa Prus i Piotr Dębek, redaktorzy miesięcznika "DIGITAL FOTO VIDEO" będą oferowali uczestnikom opiekę fotograficzną pomagając, doradzając oraz inspirując przy tworzeniu fotografii. Fotowyprawa będzie także okazją do wielu dyskusji i praktycznego zwiększenia swoich umiejętności fotograficznych.

Wyprawa organizowana jest wspólnie z DIGITAL FOTO VIDEO.

Booking.com

Szkocja - pod niebem Skye to wyprawa organizowana przez biuro podróży Horyzonty. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Szkocja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i kolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Foto, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.