Gruzja - złote runo przyrody

Gruzja - złote runo przyrody
Dostępne terminy i ceny:

+ 60 USD

- Wielki Kaukaz i jego fauna - kaukaskie: ułar, cietrzew, pleszka  i dziwonia
- klasztor Cminda Sameba, widok na Kazbek
- rozległe stepy płaskowyżu Javakheti i doliny Iori w Chachuna
- skalne klasztory Wardzia i David Gareja
- stolica Gruzji - Tbilisi

Wspaniałymi pasmami Kaukazu biegnie granica Europy i Azji. Region ten nie tylko rozdziela, ale też łączy dwa światy rozpostarte po dwóch stronach wysokich gór.Spotkamy tu okazy europejskiej i azjatyckiej fauny, a także kaukaskie endemity nie wystepujące nigdzieindziej na świecie. Złote runo gruzińskiej przyrody to także stepy, doliny rzek, skalne miasta.

U stóp Wielkiego Kaukazu
Najwyższy zaliczany do Europy łańcuch górski oferuje spektakularne widoki dzikich gór, piękne szlaki i bogatą faunę. Nasi rodacy nie bez powodu od lat mają słabość do tego regionu, do kaukaskich szczytów, do gruzińskiej gościnności. Skosztujemy tej bliskiej egzotyki w wielu wymiarach. Na stokach Kaukazu zobaczyć można specyficzne dla regionu gatunki ptaków: ułara kaukaskiego, cietrzewia kaukaskiego, pleszkę kaukaską, dziwonię kaukaską. Oprócz nich także wiele innych wysokogórskich ptaków - sępy, orły, sokoły, wieszczki, pomurniki. Najlepszym sezonem dla obserwatora ptaków jest właśnie przełom kwietnia i maja - przełom zimy i wiosny - tuż po przylocie ptaków i chwilę przed ich ucieczką w góry do granicy topniejących śniegów. Górskie regiony są także od wieków zamieszkane przez ludzi - mają swoistą kulturę, długą i bogatą historię. Nasze przyrodnicze wędrówki w poszukiwaniu ptaków odbędziemy szlakami porwadzącymi pod murami średniowecznego klasztoru Świętej Trójcy (Cminda Sameba) z widokiem na wznoszący się na 5047 m n.p.m. Kazbek. Po wędrówce zejdziemy do gościnne gruzińskiej gospody. U stóp Kaukazu napotkamy zatem nie tylko barwne i ciekawe gatunki ptaków, ale zobaczymy także wielkie, ośnieżone szczyty, starą architekturę, a wrażenia wzmocnimy sobie łykiem domowej czaczy ;-)

"W stepie szerokim...
... którego okiem nawet sokolim nie zmierzysz." W gruzińskim stepie, który rozciąga się na południu kraju wzdłuż granic z Turcją, Armenią, Azerbejdżanem horyzont rozpada się w drżącym powietrzu. Lecz tam gdzie można sięgnąc okiem, dostrzec można wiele wspaniałych ptaków. Nad "suchego przestworemu oceanu" krążą kurhanniki, orły cesarskie, trzmielojady, sępy. Na skąpej roślinności przesiadują dzierzby czarnoczelne i rudogłowe, pasterze, białorzytki płowe, pstre i rdzawe. Bezkresy pustkowi przemierzają dropie, góropatwy, frankoliny. Na licznych oczkach wodnych spotkac można kazarki, ibisy kasztanowate, czajki stepowe i towarzyskie, rybitwy krótkodziobe.

W cieniu skalnych grot
Do najznakomitszych zabytków Gruzji zalicza się skalne miasta i klasztory Vardzia i David Gareja. Do cel klasztoru David Gareja 20 lat temu powrócili mnisi - można obserwować ich przy codziennej pracy i modlitwie. Po azerskiej stronie podziwiać można wykute w skale najstarsze komnaty z malowidłami. Z kamienistej ścieżki roztacza się rozległy widok na azerskie stepy. W samych klasztorach i w ich sąsiedztwie spotkać można wiele ciekawych ptaków. Wypatrywać będziemy pomurników, jaskółek skalnych, nagórników i wielu innych ptaków stepowych okolic klasztorów.

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Tbilisi lub Kutaisi.

Dzień 2 Gruzińska Droga Wojenna - docieramy do Kazbegii

Tbilisi - Mtskheta - Ananuri - Kazbegi. Gruzińską Drogą Wojenną dotrzemy do Kazbegi, skąd roztaczają się piękne widoki na ośniezone szczyty Kaukazu. Po drodze wypatrywać będziemy górskich gatunków ptaków: wrończyków, wieszczków, orłosępów, sępów płowych, śnieżek, kulczyków królewskich i wielu innych.

Dzień 3-4 Pogórze Kaukazu - tropienie ułara, dziwonii i cietrzewia kaukaskiego

Kazbegi. Eksploracja okolic Stepansminda. Zdobędziemy wzgórze z malowniczym kościołem Cminda Sameba i powędrujemy po okolicznych wzniesieniach z widokiem na Kazbek. Postaramy się skompletować wielką kaukaską piątkę ptaków: ułara kaukaskiego, cietrzewia kaukaskiego, dziwonię kaukaską, pleszkę kaukaską oraz świstunkę gruzińską. Ptaków tych szukac będziemy także w okolicach Stepannsminda oraz w dolinie rzeki Terek. Zobaczymy także nagórniki, orłosępy, poszukamy pomurnika. Na stokach Kaukazu tropić będziemy także wielkie ssaki - niedźwiedzia, kozice i koziorożce.

Dzień 5 Kazbegi - Akhaltsikhe

Kazbegi - Akhaltsikhe. Przejedziemy do Akhaltsikhe z postojami po drodze na obserwacje ptaków.

Dzień 6 Klasztor wykuty w skale - Vardzia

Vardzia. Odwiedzimy słynny kompleks klasztorny wykuty w skale Vardzia, gdzie oprócza zabytków kultury wypatrywać będziemy sępów, orłów przednich, gadożerów, kurhanników i krogulców krótkonogich a także drobniejszych jaskółek skalnych, białorzytek, nagórników, kowalików skalnych i innych ptaków terenów półpustynnych.

Dzień 7 Płaskowyż Javakheti

Javakheti. Będziemy eksplorować bogaty przyrodniczy płaskowyż Javakheti przy granicy z Turcją i Armenią. Na jeziorach płaskowyżu wypatrywać będziemy obu gatunków pelikanów, czapli modronosych, warzęch, ibisów, kazarek, sterniczek, podgorzałek i wielu innych kaczek a także ciekawych ptaków siewkowych czajek towarzyskich i stepowych, terekii.

Dzień 8 Dalsza eksploracja płaskowyżu Javakheti

Javakheti. W drodze do Tbilisi będziemy kontynuowali wędrówki i obserwacje ptaków na jeziorach płaskowyżu Javakheti - Tsalka, Paravani i inne mniejsze akweny. Wieczorem zaś dotrzemy do Tbilisi.

Dzień 9 Stepy Chachuna

Chachuna. Ruszamy na rozległe stepy i półpustynie we wschodniej Gruzji przy granicy z Azerbejdżanem. Chachuna w dolinie Iori jest miejscem licznego występowania drapieżnych: pustułeczek, krogulców krótkonogich, orłów cesarskich, orlików, gadożerów. Spotkamy tu także żołny, pasterze różowe, dzierzby rudogłowe i czarnoczelne.

Dzień 10 Trawiaste stepy w rejonie Chachuna

Chachuna. W rezerwacie Chachuna przejdziemy przez las łęgowy i trawiaste stepy. Wypatrywać będziemy frankolinów obrożnych, góropatw azjatyckich, kalandr, białorzytek płowych, pstrych i rdzawych. Napatrzymy się na kraski i żołny.

Dzień 11 Skalne miasto David Gareja, ptaki stepów i półpustyń

David Gareja. Na wycieczce do David Gareja na granicy z Azerbejdżanem przjedziamy faktycznie na azerską stronę wzgórz i podziwiać będziemy wielokolorowe wzniesienia i bardzo stary, skalny klasztor. Wizyta w tym historycznym miejscu będzie także okazją do bardzo ciekawych obserwacji przyrodniczych. Spotkać tam można sępy płowe, ścierwniki, orły cesarskie kurhanniki, pustułeczki, rarogi a z wróblowych choćby pomurniki, kowaliki skalne, dzierzby rudogłowe i czarnoczelne, wróble skalne, ortolany i głuszki.

Dzień 12 Przejazd do Tbilisi lub Kutaisi i wylot do Polski

Cena obejmuje:

  • Przeloty Warszawa-Tbilisi/Kutaisi-Warszawa
  • Transport: przejazdy wynajętym busem
  • Zakwaterowanie: noclegi w hotelach oraz w kwaterach agroturystycznych
  • Wyżywienie: śniadania i kolacje
  • Opiekę przewodników: miejscowego ornitologa oraz polskiego przewodika
  • Ubezpieczenie: KL, NW, BP
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 13 PLN
  • Podatek VAT

Cena obejmuje:

  • Wyżywienia: ew. posiłków w ciągu dnia oraz napojów (ok. 100 USD)
  • Napiwków: ok. 15 USD

Liczba uczestników: 10-18 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1200 zł

Booking.com

Gruzja - złote runo przyrody to wyprawa organizowana przez biuro podróży Horyzonty. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AZJA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu Śniadania i kolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.