Bałkański kalejdoskop

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Bałkański kalejdoskop

  • Wciśnięte w górskie doliny prawosławne monastyry 
  • Ruiny starożytnych miast przy dawnej Via Egnatia 
  • Niepowtarzalna atmosfera potureckich czersziji 
  • Iliryjskie i tureckie twierdze pośród dumnych szczytów bałkańskich gór 
  • Niezwykła mozaika kulturowa 
  • Długa i zawiła historia godna miana „kotła bałkańskiego” 
  • Intensywny aromat bałkańskiej kawy
  • 6 noclegów nad Jeziorem Ochrydzkim - czas na kąpiele i odpoczynek
  • Możliwość przelotu do/z Skopje

Esencją tej ziemi jest jej wielokulturowość, etniczna, religijna. Poszczególne narodowości „nachodzą” tutaj na siebie tak samo jak działo się to tysiąc i dwa tysiące lat temu. Dlatego w naszym programie znalazły się antyczne miasta, iliryjskie twierdze, tureckie czerszije, muzułmańskie meczety, prawosławne klasztory, albańskie enklawy w Macedonii, Arumuńskie miejscowości w Albanii, współczesne stolice i wiele innych. Kto powiedział, że nie da się połączyć zachodniej Bułgarii z południową, zachodnią i środkową Macedonią i Albanią? Choć podzielona dzisiaj granicami politycznymi to jest przecież jedna przestrzeń, przestrzeń kulturowa „kotła bałkańskiego”.

Wzdłuż Via Egnatia

 Heraclea Lyncestis, Apollonia, Dyrrachium... Wszystkie te miasta funkcjonowały dwa tysiące lat temu jako ważne ośrodki między Rzymem a Konstantynopolem połączone starożytną drogą. Będziemy podróżować po miejscach, gdzie Juliusz Cezar ścigał w wojnie domowej Pompejusza, a nauki z dziedziny filozofii pobierał sam Oktawian August. Malowniczo położone parki archeologiczne z pozostałościami teatrów, świątyń i bazylik dopełni wizyta w Butrinti – starożytnym mieście portowym.

W cieniu osmańskich minaretów

 Pięćset lat obecności Turków na Bałkanach zrobiło swoje. Wpływ Osmanów można zauważyć od orientalnej architektury, przez religię, aż po kuchnię bałkańską. Spacery pośród zabudowań starych, potureckich dzielnic – tzw. czersziji, filiżanka mocnej kawy w knajpce w sąsiedztwie meczetów, głos muezina nawołującego z minaretu niosący się po ulicach i okalających osady wzgórzach... Takich wrażeń można doświadczyć zarówno w starej części Skopje, jak i zaułkach uczepionej do górskiego zbocza Gjirokastry. Przecież nie na darmo Bałkany są egzotyką Europy...

Pod banderą iliryjskich piratów

Albania podobna jest do kulturowej wyspy. Jej mieszkańcy różnią się zasadniczo od Greków, do Słowian im też daleko, a sam język jest do niczego nie podobny. Niegdyś żyli jako zawodowi piraci zagrażający Rzymowi, przez wieki pielęgnowali swoją tradycję żyjąc w silnie zhierarchizowanych społecznościach góralskich rodów i raz po raz powstawali przeciwko kolejnym okupantom. Przemierzymy ten kraj ze wschodu na zachód, od pięknej tafli Jeziora Ochrydzkiego do błękitnego wybrzeża Adriatyku, a po drodze sprawdzimy skąd się wzięły warowne domy staroalbańskie w Gjirokastrze, czy budowle Beratu mają rzeczywiście tysiąc okien i jak smakuje słynny albański Skanderbeg na bazarze w Kruji...

Przy krajobrazie usianym schronami

Stopień izolacji Albanii z czasów socjalistycznych nie ma sobie równych w skali Europy. Polityka władz w drugiej połowie XX w. wkomponowała w piękny, górzysty krajobraz setki tysięcy żelbetowych schronów, które jak ogromne grzyby wyrastają pośród pól, łąk, zboczy, spomiędzy gospodarstw, a nawet osiedli mieszkaniowych... Dotkniemy dwudziestowiecznej historii zwiedzając dom rodzinny dyktatora Envera Hodży, spacerując po ulicach niosącej ślady nieodległej przeszłości Tirany czy po prostu obcując z codziennym krajobrazem Albanii.

Poprzez grzbiety aż na szczyty

Nie może zabraknąć górskich spacerów w takim regionie. Na początek czeka nas krótka wycieczka w Piramidy Melnickie leżące na obrzeżach pasma Pirinu, wchodzącego w skład tzw. „Dachu Bałkanów”. Brzmi groźnie, ale nie należy się spodziewać forsownego przejścia. Wszystkie trudy rekompensują piękne, piaskowcowe granie. Panorama na potężne górskie jeziora Ochryd i Prespa czy na imponujący masyw Koraba? To góry Macedonii, gdzie podejmiemy dwie półdniowe wycieczki pośród pięknej przyrody dwóch głównych parków narodowych tego kraju: Galiczica i Mavrovo.

Program

Dzień 1 Przejazd do Serbii

Wersja autokarowa RAM-1: Wyjazd z Krakowa o godzinie 5:00 (okolice dworca PKP i PKS). Całodzienny przejazd do Serbii na pierwszy nocleg.

Wersja lotnicza RAM-2: Wylot z Warszawy do Skopje, nocleg w okolicach lotniska.

Dzień 2 Czas na stolicę Macedonii - Skopje

Przejazd do Macedonii, dołączenie uczestników wersji lotniczej. To nasze pierwsze, poważne spotkanie z bałkańskim orientem i typowymi dla Bałkanów kontrastami. Około południa zwiedzimy zabytkowe centrum stolicy Macedonii wraz z urokliwą, poturecką czersziją – pamiątką wielkiej przeszłości jednego z najważniejszych tureckich miast Imperium Osmańskiego na terenie Europy. Popołudniem wyruszymy na południe w kierunku Jeziora Ochrydzkiego, gdzie będziemy kwaterować przez kilka następnych dni.

Dzień 3 Ochrydzkie wybrzeże

Tego dnia nie spuścimy z oka turkusowych wód Jeziora Ochrydzkiego ani na moment. W planie mamy wizytę w klasztorze św. Nauma, tajemniczą Zatokę Kości, ale najważniejszym punktem programu będzie zwiedzanie centrum malowniczo położonego Ochrydu, wraz z licznymi cerkwiami, starożytnymi ruinami i wspaniałą bałkańską zabudową.

Dzień 4 Wędrówka w Parku Narodowym Galiczica

Będzie okazja zobaczyć Ochryd z góry. Wybierzemy się na trekking w Parku Narodowym Galiczica, gdzie podejmiemy wędrówkę grzbietem oddzielającym dwa potężne górskie jeziora: Prespa i Ochrydzkie. Naszej wycieczce towarzyszyć będzie widok na najwyższy szczyt całego masywu – Magaro 2254 m n.p.m.

Dzień 5 Voskopoje - czyli stąpając po przyprószonej czasem historii...

To będzie nasza pierwsza wizyta w Albanii – na razie jednodniowa. Naszym celem będzie Voskopoje – wioska zamieszkała przez niewielką i unikalną społeczność Arumunów, która niegdyś stanowiła ich główny ośrodek kulturowy. To jedna z opowieści o znikających miastach...

Dzień 6 Odpoczynek na Jeziorem Ochrydzkim

Wino, Ochryd i plaża – czyli całodzienny odpoczynek nad jeziorem.

Dzień 7 Park Narodowy Mavrovo

Poznajemy Park Narodowy Mavrovo z różnorodnymi jego atrakcjami. Zawitamy do jednego z najbardziej znanych monastyrów Macedonii – Jovana Bigorskiego oraz przejdziemy doliną rzeki Radiki, malowniczo wijącej się u podnóży gór oddzielających Macedonię od Kosowa. Podejmiemy wycieczkę górską na okoliczne szczyty i do wioski Galicnik - najwyżej położonej miejscowości dawnej Jugosławii.

Dzień 8 W głąb górzystej Albanii

Opuszczamy Macedonię na 3 dni i na początek zaszyjemy się w albańskich górach. Pierwszą część dnia poświęcimy na podróż, natomiast popołudnie spędzimy w pięknie położonej na górskich stokach Gjirocastrze – mieście srebrnych dachów, gdzie urodził się słynny albański dyktator – Enver Hodża. Po spacerze wśród staroalbańskiej zabudowy będzie okazja, aby spokojnie usiąść w jednej z kawiarenek w potureckim centrum, gdzie raz po raz dochodzi nas głos muezina nawołującego do modlitwy z jednego z pobliskich minaretów...

Dzień 9 Wzdłuż albańskiego wybrzeża

Dziś czeka nas intensywny dzień, ale krajobrazy południowej Albanii nam to zrekompensują. Przed południem dotrzemy do ruin starożytnego miasta Butrint – w swoim czasie jednego z głównych ośrodków rzymskich w tej części dawnego imperium. Następnie przejedziemy do Sarandy, znanego albańskiego kurortu nadmorskiego, skąd ruszymy malowniczą i krętą drogą do Vlory zatrzymując się m.in. przy nadmorskiej twierdzy Alego Paszy w Porto Palermo, czy też na malowniczej przełęczy Llogara.

Dzień 10 "Kto nie widział Beratu, nie był w Albanii"

Dzisiaj na naszej trasie znajdą się kolejne pozostałości starożytnego miasta – Apollonii, związanej m.in. z cesarzem Oktawianem Augustem. Kto nie widział Beratu, nie był w Albanii - tak mawiają lokalni, zatem zwiedzamy Berat – miasto tysiąca okien wraz z górującą nad nim twierdzą. Na nocleg powrócimy w okolice Jeziora Ochrydzkiego.

Dzień 11 Derwisz w Tetowie i skalne ściany Kanionu Matka

Podróżując po Bałkanach nie wypada nie odwiedzić choćby jednego z klasztorów Derwiszy, a taki czeka nas w Tetowie. Następnie pojedziemy do Kanionu Matka, jednego z najbardziej rozpoznawalnych miejsc wśród atrakcji przyrodniczych całego kraju.

Wersja autokarowa RAM-1: Tego dnia opuścimy Macedonię i późnym wieczorem dojedziemy do okolic Niszu w południowej Serbii.

Wersja lotnicza RAM-2: Dojazd do Skopje. W zależności od dostępności przelotów, wylot do Warszawy w godzinach wieczornych lub nocleg w okoliach lotniska i wylot następnego dnia.

Dzień 12 Powrót do Polski

Wersja autokarowa RAM-1: Cały dzień poświęcimy na przejazd do Krakowa, gdzie spodziewamy się dotrzeć późnym wieczorem.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Transport: autobus (wyjazd z Krakowa); wersja lotnicza RAM-2: przelot Warszawa - Skopje - Warszawa
  • Zakwaterowanie: 11 noclegów w hotelach 3* (pokoje 2-3 osobowe)
  • Wyżywienie: 11 śniadań
  • Opiekę przewodnika
  • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
  • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia oprócz śniadań (pakiet 6 kolacji za dopłatą 220 PLN)
  • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety wstępu, lokalni przewodnicy) ok. 50 - 70 EUR

Liczba uczestników: 30 - 46 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN (RAM-1) lub 1200 PLN (RAM-2)

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Bałkański kalejdoskop pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Serbia, Macedonia, Albania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.