Włoskie smaki i smaczki

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
9 dni1 780

O wyprawie

Włoskie smaki i smaczki

 • Spacery w wąwozie Gola del Furlo oraz pośród wzgórz i średniowiecznych miasteczek
 • Ferrara - renesansowe zabytki (UNESCO)
 • Wypoczynek na wybrzeżu Adriatyku w parku Monte Conero
 • Noclegi w nadmorskiej miejscowości
 • Rawenna - słynąca z zabytków wczesnochrześcijańskich (UNESCO)
 • Degustacje lokalnych potraw i win
 • San Marino - jedno z najmniejszych państw na świecie
 • Urbino - malownicze miasteczko na wzgórzu ze słynnym Pałacem Książęcym (UNESCO)
 • Wenecja - jedno z najsłynniejszych miast we Włoszech (UNESCO)

Jeśli kiedyś rozdzielano ziemię pomiędzy narody, Włosi na pewno nie ustawili się pierwsi w kolejce. A jednak musieli użyć wdzięku, a może zdolności aktorskich, by otrzymać jeden z najpiękniejszych kawałków planety. Na naszym szlaku, nie pokonując dużych odległości, dotkniemy i posmakujemy różnorodności Bel Paese, czyli Pięknego Kraju.

Bogactwo włoskiej kultury

Niedługo po wjeździe do Włoch zatrzymamy się wśród alpejskich szczytów, w Gemonie del Friuli. Niedaleko za Gemoną góry ustąpią miejsca Nizinie Padańskiej, a w kolejnych dniach krajobraz będzie zaskakiwał różnorodnością: od delty Padu, najdłuższej włoskiej rzeki, przez falujące wzgórza obsadzone winnicami, miasteczka na skalnych szczytach, po piaszczyste plaże i nadmorskie urwiska. Odwiedzimy trzy włoskie regiony: Veneto, Emilię-Romanię oraz Marche, a także niepodległe San Marino. Nie zabraknie na naszej trasie pereł architektury. Zwiedzimy wpisane na listę UNESCO miasta: Ferrarę, wspaniałą siedzibę rodu d'Este, Ravennę z wczesnochrześcijańskimi świątyniami i bizantyjskimi mozaikami i Urbino z Pałacem Książęcym, siedzibą jednego z najbardziej eleganckich dworów renesansowej Europy, a także białe Ascoli Piceno i słynące z Bazyliki Loreto. Na koniec udamy się do najsłynniejszego włoskiego miasta – unoszącej się na wodzie Wenecji.

Spacerujemy i smakujemy...

Aby zrównoważyć doznania miejskie, zapuścimy się także na włoską wieś. Będziemy spacerować wśród winnic w okolicach Faenzy, przejdziemy wzdłuż malowniczego wąwozu Furlo, nadmorskimi skałami parku przyrodniczego parku Monte Conero i wśród dzikiej przyrody ujścia Padu. Nasz pobyt na Riwierze Adriatyckiej nie byłby pełen, gdyby zabrakło okazji do morskiej kąpieli. Nie pominiemy również specjałów miejscowej gastronomii. Spróbujemy typowych dla regionu win i oliwy, będziemy mieli okazję skosztować piadiny z Romanii czy dań rybnych w portowych miasteczkach, a także poznamy lokalną kuchnię... od kuchni. 

 

Program

Dzień 1 Wyjazd z Krakowa do Włoch

Wyjazd z Krakowa o godzinie 22:00 (okolice dworca PKP i PKS). Nocny przejazd do Włoch. Możliwość dołączenia do wyjazdu w Katowicach (ok. 23:15) lub Bielsku-Białej (ok. 00:45).

Dzień 2 Spacer w Gemona del Friuli, zwiedzanie Ferrary

Pobyt w Italii zaczniemy prawdziwie po włosku, w leżącym u stóp Alp miasteczku Gemona del Friuli, gdzie zatrzymamy się na spacer i śniadanie. W 1976 roku Gemonę del Friuli nawiedziło trzęsienie ziemi, po którym mieszkańcy odbudowali zabytkowe miasto. Włoska kawa i nam pozwoli stanąć na nogi.
W drodze do naszej bazy zatrzymamy się w jednym z ważniejszych miast regionu Emilia-Romania – Ferrarze. Rządzący miastem potężny ród d'Este wzniósł tu liczne budowle świadczące o jego wielkości, na czele ze wspaniałym zamkiem i diamentowym pałacem. Ferrara, której władcy otaczali opieką malarzy, rzeźbiarzy i mistrzów pióra, stała się jednym z najważniejszych ośrodków renesansu. Historyczna zabudowa miasta została wpisana na listę UNESCO.

Dzień 3 Zwiedzanie Urbino oraz spacer w Gola del Furlo

Tego dnia odkryjemy prawdziwą perłę Marche, regionu nazywanego przez niektórych nową Toskanią. Położone na wzgórzu i otoczone murami Urbino zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W XV wieku w Urbino rezydował hrabia Federico da Montefeltro, którego dwór wyznaczał standardy dobrego smaku naśladowane w całej Europie. Dziś Urbino może poszczycić się niezwykłą mozaiką stylów. Znajdują się tu: renesansowy Pałac Książęcy, będący siedzibą Galerii Narodowej Marche, neoklasycystyczna katedra, gotyckie kościoły świętych Franciszka czy Dominika. A do tego freski Piera della Franceski oraz dom urodzonego tu Rafaela, jednego z największych artystów renesansu.
Dzień spędzimy nie tylko na zwiedzaniu miasta, udamy się także na spacer pośród gór i lasów regionu. Pojedziemy do Gola del Furlo, gdzie wędrować będziemy malowniczym wąwozem wzdłuż rzeki Cantigliano pomiędzy górami Paganuccio i Pietralata.

Dzień 4 San Marino, San Leo, a po południu czas na degustację wina

Tego dnia czeka nas krótka wyprawa za granicę, do leżącej wewnątrz terytorium Włoch Republiki San Marino. Dostaniemy się do samego serca jej stolicy, na górę Titano. Na szczycie cofniemy się w czasie i zobaczymy doskonale zachowane zabytki (Ratusz, Katedrę, twierdzę – La Rocca) oraz piękną panoramę rozpościerającą się wokół miasta i państwa.

W czasach, gdy święty Marinus zakładał San Marino, jego towarzysz, święty Leon, osiedlił się w miejscu dziesiejszego San Leo. To malutkie, ciche miasteczko Umberto Eco nazwał „najpiękniejszym miastem we Włoszech”. Sprawdzimy, czy miał rację, lecz najpierw udamy się na spacer wśród zielonych wzgórz otaczających San Leo. Ukoronowaniem naszej wędrówki będzie widok na górującą nad miastem fortecę.

Wrażenia z całego dnia podsumujemy sobie przy (niejednym) kieliszku lokalnego wina w jednej z najbardziej cenionych winnic regionu Emilia-Romania.

Dzień 5 Comacchio i zwiedzanie Rawenny

Dzień zaczniemy niespiesznie, by każdy mógł skorzystać ze znajdującej się nieopodal hotelu plaży. Znajdziemy czas na poranny spacer wzdłuż morza, a nawet kąpiel w Adriatyku. Następnie udamy się do jednego ze spokojnych miasteczek delty Padu – poprzecinanego kanałami Comacchio. Ten mało znany ośrodek połowu węgorza konkurował niegdyś z Wenecją, a dziś przypomina miniaturkę tego najsłynniejszego miasta na wodzie. Amatorzy dań rybnych na pewno znajdą tu coś dla siebie.

Po południu pojedziemy natomiast do Rawenny. Miasto, którego historia zaczyna się trzy tysiące lat temu, szczyci się jednymi z najważniejszych zabytków sztuki wczesnochrześcijańskiej i bizantyjskiej. Budowle takie jak Mauzoleum Galii Placydii czy bazyliki Sant'Apollinare Nuovo i San Vitale pamiętają czasy tuż po upadku starożytnego Rzymu, a zdobiące je arcydzieła sprawiają, że nie tylko miłośnikom sztuki po plecach przebiega dreszcz emocji.

Dzień 6 Spacer w Parco Conero, zwiedzanie Loreto i Ascoli Piceno

Szkoda byłoby odwiedzić Riwierę Adriatycką i nie pozwolić sobie na odrobinę relaksu na nadmorskich plażach. Tego dnia odwiedzimy najbardziej naturalne i nieskażone miejsce tej części włoskiego wybrzeża – park Monte Conero. Z miasteczka Sirolo, z którego roztacza się wspaniały widok na wcinający się w morze skalny cypel i błękitne morze, zejdziemy na plażę, gdzie można będzie zażyć kąpieli. Zaledwie kilkanaście kilometrów dalej, w Loreto, zobaczymy jedną z najważniejszych relikwii chrześcijaństwa – Święty Dom, przechowywany w potężnej renesansowej bazylice. Na koniec dnia zapuścimy się dalej na południe – do Ascoli Piceno, miasta z jasnego kamienia – trawertynu, którego główny plac przypomina wspaniały, elegancki salon.

Dzień 7 Odwiedzimy Faenzę, znaną z produkcji fajansu, pospacerujemy w okolicy Brisighelli i weźmiemy udział w lekcji włoskiej kuchni

Faenza to miasto, z którego pochodzi znany na całym świecie fajans. W jednym z tradycyjnych warsztatów ceramicznych poznamy tajniki jego produkcji, po czym udamy się na spacer po zabytkowej części miasta. Po południu wybierzemy się do urokliwej Brisighelli, położonej wśród wzgórz przywodzących na myśl Toskanię. Zanurzymy się w spokoju włoskiej wsi podczas spaceru trasą wiodącą wśród łagodnych wzniesień, pełnych harmonii pejzaży, w które wtapiają się kilkusetletnie domy i kościółki.

Część dnia poświęcimy specjałom włoskiej kuchni. W tradycyjnym gospodarstwie turystycznym będziemy próbować miejscowych przysmaków, ale nie tylko: włoski kucharz odkryje przed nami niektóre tajniki swojej sztuki, zdradzi, jak ugotować perfekcyjny makaron al dente i wyjaśni, jakie sosy najlepiej smakują ze spaghetti.

Dzień 8 Zwiedzanie Wenecji

Wenecja jest perłą w koronie włoskich miast. Obmywana morskimi falami dawna republika nieuchronnie odchodzi w przeszłość, ale jej zabytki wciąż olśniewają.
Podczas spaceru po mieście zobaczymy słynny Plac i Bazylikę Świętego Marka, Pałac Dożów, pełne przepychu rezydencje, a także pobłądzimy wśród wąskich zaułków, w których z trudem mogą minąć się dwie gondole. W Wenecji zostaniemy dłużej, by móc cieszyć się pustoszejącym miastem aż do zmroku.

Dzień 9 Powrót do Polski

Przyjazd do Krakowa w godzinach południowych (wcześniej do Bielska-Białej i Katowic).

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
 • Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelu 3***
 • Wyżywienie: 6 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (możliwość wykupienia pakietu 4 kolacji - dopłata 180 PLN)
 • Kosztu uczestnictwa w programie (bilety wstępu, degustacja, opłaty wjazdowe, lokalni przewodnicy, zwyczajowe napiwki) - ok. 80 EUR

Liczba uczestników: 24 - 46 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Pobyt we Włoszech można przedłużyć o wyjazd "Włoska kraina jezior" (połączone wyjazdy: 3 - 18 września). Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z biurem.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Włoskie smaki i smaczki pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.