Żurawie na puszcie

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Żurawie na puszcie

 • Nawet 80 000 żurawi i wiele innych gatunków ptaków!
 • Parki Narodowe Hortobagy i Körös-Maros
 • Tokaj - słynące z win węgierskie miasteczko
 • Jaskinie Aggtelek

Węgry to egzotyka na wyciągnięcie ręki. Mimo przysłowiowego braterstwa Węgrów i Polaków, kraj ten pozostaje dla wielu wciąż zupełnie nieznany. Poznajmy kraj Madziarów wsłuchując się w śpiew rozległej puszty, obserwując spektakl żurawich wędrówek, smakując wina regionów Tokaju i Egeru.

Hortobagy

Trawiasta puszta to płaska kraina pełna gościnnych dla ptactwa mokradeł. W okresie jesiennych przelotów przestrzeń przeszywają fanfary tysięcy żurawi, gęsi, czapli a także trwożne odgłosy ptaków niepokojonych przez licznie patrolujące teren drapieżniki. Dobrze ulokowane ukrycia pozwalają obserwować ten spektakl z bliska bez niepokojenia zwierząt.

Koros - Maros

Choć parki narodowe Węgier powstają dopiero od lat '70 jest ich już 10 i obejmują powierzchnię znacznie większą od naszych 23. W parku Körös-Maros będziemy przede wszystkim tropić dropia, ale na naszej wędrówce nie powinno zabraknąć także innych ptaków egzotycznych dla polskiego obserwatora - raroga, kobczyka, orła cesarskiego.

In vino feritas...

... czyli w winie dzikość, mówi mniej znane przysłowie. Opuściwszy dziką przyrodę my poszukamy jednak prawdy o winie zgłębiając tajemnicę powstawania szlachetnego trunku od kiści soczystych winogron do klarownego napoju. Piwnice winne są jesienią miejscem wytężonej pracy i nieustającego ruchu. U stóp stoków pokrytych plantacjami winorośli toczy się senne życie Tokaju - miasteczka, w którym każdy poszuka swojego smaku pośród wielu szczepów, gatunków i roczników.

Program

Dzień 1 Wyjazd z Krakowa i wizyta w Tokaju

Wyjazd z Krakowa o godzinie 09:45 (okolice dworca PKP i PKS). Przejazd w okolice Tiszafüred. Po drodze odwiedzimy słynący z wyśmienitych win Tokaj.

Dzień 2 Park Narodowy Hortobágy

Obserwacje przyrodnicze w PN Hortobágy. W godzinach porannych wyprawa do ośrodka rehabilitacji ptaków PN Hortobágy, 5 km przemarsz ścieżką przyrodniczą przez pusztę Hortobágy. Po drodze obserwacja pierwszych stad żurawi w pobliżu miejscowości Kocsujfalu. W godzinach popołudniowych zwiedzanie miejscowości Hortobágy – centrum Parku Narodowego, zwiedzanie Muzeum Puszty, czas wolny na obiad. W godzinach wczesno popołudniowych przejście w poprzek groblami stawowymi stawów Halastó – po drodze obserwacje ptaków wodnych na stawach z wież obserwacyjnych (kormoran mały, czapla nadobna, czapla biała i inne). Późnym popołudniem po przejściu około 4 km dochodzimy do stawu gdzie corocznie na mulistym dnie zlatują się na nocleg stada żurawi z całej okolicy PN Hortobágy.

Dzień 3 Park Narodowy Körös-Maros

Całodniowa wycieczka do PN Körös-Maros. W godzinach rannych przejazd do PN Körös-Maros cel wyprawy zobaczenie bardzo rzadkiego największego latającego ptaka w Europie – dropia. Wizyta w centrum rehabilitacji i introdukcji dropia. Corocznie w tym miejscu udaje się również zobaczyć tutaj polujące orły cesarskie. W godzinach popołudniowych przejazd w kierunku Hajduszoboszlo gdzie w okolicy Nadudvar na polach z kukurydzą gromadzą się ogromne stada żerujących żurawi. Późnym popołudniem przejazd na wieże obserwacyjną na obrzeżach PN Hortobágy i stawów Halastó – cel: obserwacja nadlatujących z całej okolicy PN Hortobagy stad żurawi nad stawy Halastó.

Dzień 4 Jaskinia Aggtelek i powrót do Krakowa

Rano, po śniadaniu, przejazd do jaskini Aggtelek. Teren Parku Narodowego Aggtelek, pogranicze Słowacji i Węgier. Powrót do Krakowa w godzinach popołudniowych.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przejazd Kraków-Węgry-Kraków (dopłata za dojazd z Warszawy 80 PLN w jedną stronę), przejazdy na miejscu
 • Zakwaterowanie: w pensjonacie/zajeździe, pokoje 2-3 os. z łazienkami
 • Wyżywienie: 3 śniadania
 • Wstępy do PN Hortobágy i PN Körös-Maros
 • Opiekę polskiego przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 10 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia oprócz śniadań
 • Wstępu do jaskinii Aggtelek (ok. 2200 forintów)

Liczba uczestników: 15 - 40 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 200 PLN

Ciekawe artykuły