Program
Dzień 1 W drodze na południe - w Górach Świętokrzyskich
Naszą przygodę poznawania Ponidzia i polskich Karpat rozpoczniemy w Warszawie – wyruszamy o 9.00 (parking przed Kinoteką obok PKiN). Pierwszy etap podróży to przejazd w kierunku Gór Świętokrzyskich, gdzie zatrzymamy się w Chęcinach by zobaczyć jedne z najbardziej spektakularnych ruin zamkowych w Polsce. Następnie udamy się na krótką wycieczkę na szczyt Miedzianki – gdzie w średniowieczu wydobywano miedź. Dwugodzinna wycieczka poprowadzi nas wśród wapiennych skał i pięknych łąk, z widokami na Góry Świętokrzyskie. Stąd udamy się w kierunku słynnego uzdrowiska Busko-Zdrój, po drodze zatrzymując się jeszcze przy zaskakującej „sośnie na szczudłach”. Krótki popołudniowy spacer po uzdrowisku zakończy pierwszy dzień wyprawy. Nocleg w okolicach Buska-Zdroju.
Czas wędrówki: ok. 2 godziny | Suma podejść: ok. 200 m | Suma zejść: ok. 200 m | Dystans: ok. 4 km
Dzień 2 Perły Ponidzia: Pińczów, Wiślica, Skorocice
Drugi dzień naszej wyprawy spędzimy na Ponidziu – niezwykle pięknej krainie pełnej kwietnych łąk i starodawnych zabytków. Zaczniemy od wizyty w Pińczowie – małym miasteczku urokliwie położonym u stóp gipsowych wzgórz. Z centrum miasta wyruszymy na krótką wędrówkę do kaplicy św. Anny, spod której rozciąga się piękna panorama doliny Nidy. Wśród reliktowej roślinności stepowej przejdziemy krawędzią Gór Pińczowskich by wrócić do miasteczka. Niedaleko od centrum znajduje się też malowniczy punkt widokowy na rozlewiska w dolinie Nidy – przejdziemy przez oryginalne pozostałości dawnego mostu kolejki wąskotorowej w Skrzypiowie. Stąd udamy się do Stradowa, by zobaczyć największe w Polsce średniowieczne grodzisko, a potem do Wiślicy – słynącej ze swych gotyckich i romańskich zabytków. Zobaczymy kolegiatę położona na skraju ponidzkich łąk, o których śpiewał Wojtek Bellon… Ostatni punkt programu to Skorcice - niezwykle ciekawy rezerwat, w którym obserwować będziemy najpiękniej w Polsce wykształcony kras gipsowy i porastającą go roślinność ciepłolubną. Wieczorem powrót na nocleg w okolicach Buska-Zdroju.
Czas wędrówki: ok. 2-3 godzin | Suma podejść: ok. 250 m | Suma zejść: ok. 250 m | Dystans: ok. 6 km
Dzień 3 Znad Nidy w Beskidy - na Pogórzu Ciężkowickim
Trzeciego dnia naszej wycieczki wyruszymy dalej na południe – w Karpaty. Na początek przejedziemy do małej wioski Bejsce – tutaj na całkowitym uboczu, z dala od głównych dróg i zgiełku codzienności, zwiedzimy kościół św. Mikołaja, przy którym stoi wspaniała kaplica Firlejów – jeden z najpiękniejszych zabytków renesansu w Polsce, porównywana z Kaplica Zygmuntowską na Wawelu. Dalej droga powiedzie nas w najciekawsze zakątki Pogórza Ciężkowickiego. Udamy się do Ciężkowic, gdzie czeka nas spacer przez Skamieniałe Miasto – rezerwat chroniący kilkadziesiąt potężnych skał piaskowcowych. W drodze powrotnej zatrzymamy się jeszcze w Łużnej, gdzie zobaczymy największy cmentarz wojskowy z I wojny światowej, która zapisała się niezwykle krwawo w historii okolicy. Przejazd na nocleg.
Czas wędrówki: ok. 2 godzin | Suma podejść: ok. 100 m | Suma zejść: ok. 100 m | Dystans: ok. 5 km
Dzień 4 Beskid Niski sercu bliski
Po śniadaniu i wykwaterowaniu kontynuujemy naszą podróż łukiem Karpat na wschód. Tego dnia będziemy poznawać głównie Beskid Niski i jego najbliższe okolice. Najpierw niezwykle malowniczą drogą dotrzemy na Przełęcz Hałbowską, skąd krótkim spacerem dojdziemy do malowniczej cerkwi łemkowskiej w Kotani. Stąd podjedziemy do Krempnej, która jest główną siedzibą Magurskiego Parku Narodowego. Dalej malownicze górskie szosy poprowadzą nas do Bóbrki, gdzie czeka nas zwiedzanie prawdziwego rarytasu – skansenu przemysłu naftowego, który położony jest na terenie najstarszej na świecie (!!!) zachowanej kopalni ropy naftowej. To atrakcja na skalę światową, na dodatek położona w pięknym lesie. Stąd ruszymy dalej na wschód, przez Rymanów-Zdrój do Jaślisk – po drodze przerwa „fotograficzna” na malowniczej Przełęczy Szklarskiej. Stąd już tzw. Drogą Karpacką przejedziemy przez Komańczę do Cisnej. Czekają bowiem na nas Bieszczady.
Czas wędrówki: ok. 1,5 godziny | Suma podejść: ok. 50 m | Suma zejść: ok. 150 m | Dystans: ok. 5 km
Dzień 5 Z widokiem na połoniny, czyli Pętla Bieszczadzka
Kolejnego dnia czeka nas piękny przejazd przez najwyższe partie Bieszczad, czyli wyprawa tzw. Wielką Obwodnicą Bieszczadzką. Pierwszy etap to przejazd przez ciąg wysokich przełęczy – Przysłup, Wyżnią i Wyżniańską, z których rozciągają się piękne widoki na połoniny. Wybierzemy się na górską wycieczkę na Połoninę Caryńską*. Kolejne dwa obiekty na naszej trasie to malownicze drewniane świątynie – w Smolniku i Równi, które łatwo uświadomią nam, jak bardzo zróżnicowane obiekty kryją się czasami pod zwyczajnie brzmiącym hasłem „cerkiew drewniana”. Na koniec dnia przejedziemy do Soliny, gdzie krótkim spacerem zwiedzimy słynną zaporę, przy okazji podziwiając malownicze otoczenie „Bieszczadzkiego Morza”. Powrót na nocleg w okolice Cisnej.
Czas wędrówki: ok. 3-4 godzin | Suma podejść: ok. 500 m | Suma zejść: ok. 500 m | Dystans: ok. 6 km
*We własnym zakresie istnieje możliwość krótszej wędrówki z przełęczy Wyżniańskiej do urokliwej Bacówki pod Małą Rawką. Czas wędrówki: ok. 1,5 godziny | Suma podejść: ok. 50 m | Suma zejść: ok. 50 m | Dystans: ok. 5 km
Dzień 6 "Worek bieszczadzki" - najdalej na południu
Przyszedł czas by wyruszyć w najbardziej odległe zakątki naszych Bieszczad. „Worek bieszczadzki” to najbardziej na południe wysunięta część Polski – przed wojną był gęsto zamieszkany, dziś, poza kilkoma budynkami w Tarnawie Dolnej praktycznie jest bezludny. Tutaj, jak nigdzie indziej można zobaczyć, jak zmieniły się Bieszczady po wysiedleniu Bojków – po drugiej stronie Sanu bowiem, już na Ukrainie – dalej mieszkają ludzie. Powędrujemy z Bukowca przez dawną wieś Beniową, pokrytą rozległymi łąkami i pastwiskami. Odwiedzimy stary cmentarz – jedyny ślad dawnej wioski… Kolejny punkt programu to spacer po torfowisku wysokim w dolinie Sanu, a na koniec trafimy do zagubionej wśród bieszczadzkich lasów Zagrody Żubra w Mucznem, gdzie będzie można przyjrzeć się z bliska tym potężnym mieszkańcom Puszczy Karpackiej. Powrót na nocleg w okolice Cisnej.
Czas wędrówki: ok. 3 godzin | Suma podejść: ok. 100 m | Suma zejść: ok. 100 m | Dystans: ok. 4 km
Dzień 7 Pogórze Przemyskie i powrót do Warszawy
Także ostatniego dnia wyjazdu nie będziemy próżnować. Zanim bowiem powrócimy do Warszawy, czeka nas niezwykle malowniczy przejazd przez Pogórze Przemyskie (szosa przez Góry Słonne ma najwięcej serpentyn w Polsce!). Naszym celem będzie Przemyśl – spacer rozpoczniemy od wzgórza Zniesienie, zajętego przez potężne forty dawnej twierdzy, potem ze szczytu Kopca Tatarskiego będziemy podziwiać malowniczą panoramę miasta położnego na progu Karpat. W końcu zejdziemy na Stare Miasto by zobaczyć najważniejsze zabytki tego prastarego grodu. Po krótkiej przerwie wyruszymy w drogę powrotną – do Warszawy powinniśmy przybyć przed godziną 19-tą.
Czas wędrówki: ok. 2 godziny | Suma podejść: ok. 150 m | Suma zejść: ok. 150 m | Dystans: ok. 5 km