Na południe – od Ponidzia po Bieszczady

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Na południe – od Ponidzia po Bieszczady

  • Piękne krajobrazy Pogórza Karpackiego, Beskidu Niskiego i Bieszczad
  • Ponidzie - rezerwaty roślinności stepowej i geologiczne
  • Wspaniałe zabytki sztuki gotyckiej i renesansowej – Biecz, Wiślica, Bejsce, Przemyśl
  • Ruiny zamków w Chęcinach i Krzyżtoporze
  • Unikatowa architektura drewniana (3 obiekty wpisane na listę UNESCO)
  • Najstarsza kopalnia ropy naftowej na świecie - Bóbrka
  • Wspaniała przyroda Magurskiego i Bieszczadzkiego Parku Narodowego
  • Krótkie, nieforsowne wędrówki na lekko
  • Kuchnia regionalna – Ponidzie, Łemkowszczyzna, Bieszczady

Południowo-wschodnia Polska to teren nadzwyczaj urozmaicony. Stepowe klimaty Ponidzia, fascynującego swoją przyrodą i dziejami, karpackie pogórza - pełne zaskakujących zabytków i swojskich widoków, Beskid Niski – góry puste, doświadczone dramatycznie przez historie, ale i pociągające, czy w końcu Bieszczady – prawdziwy sen o wolności wśród połonin i leśnych uroczysk.

Tutaj krzyżują się wpływy wschodu, zachodu i południa, tutaj wśród wzgórz czekają stare zamczyska, nowożytne fortyfikacje, małe miasteczka i niezwykłe zespoły sakralne. Tutaj napotkać można ślady wołoskich pasterzy, a zasłyszane historie nie raz zaprowadzą nas na karty szkolnych podręczników. A przecież to tylko jedna strona medalu – druga to wspaniała przyroda, dalekie panoramy, malownicze szczyty, przełomy i doliny rzek, kwietne łąki i relikty dawnej roślinności stepowej czy bezkresne połoniny, których nie da się zapomnieć…

Nasza wyprawa została tak przygotowana, by w trakcie tygodniowego wyjazdu poczuć jak najwięcej doznań, zobaczyć to co najwspanialsze, a dla naszej kultury i historii – nierzadko najważniejsze. Nie tylko miejsca popularne i tłumnie odwiedzane, ale także te mniej znane, które mają w sobie nierzadko tak wielkie zasoby wdzięku, że na długo zapadają w pamięć. Nasza wyprawa zaczyna się i kończy w centrum Polski, ale wystarczy przejechać dwie godziny na południe od Warszawy, by znaleźć się w zupełnie innym świecie.

Już sielskie Pondzie zaskakuje łagodnością krajobrazu, oryginalną przyrodą i starożytnymi zabytkami. A im dalej na południe – tym robi się ciekawiej i egzotyczniej. Drewniane cerkwie Łemkowszczyzny, dzikie wyludnione doliny bieszczadzkie, kolebka światowego przemysłu naftowego, omszałe ruiny budowli, których wspaniałość odeszła już w przeszłość. Ale może właśnie dlatego tak mocno na nas oddziałują, tak bardzo nas zachwycają… Świat z jednej strony odmienny i daleki, a z drugiej – tak bardzo nam bliski. Warto się o tym przekonać „na własnej skórze”!

Program

Dzień 1 W drodze na południe - w Górach Świętokrzyskich

Naszą przygodę poznawania Ponidzia i polskich Karpat rozpoczniemy w Warszawie – wyruszamy o 9.00 (parking przed Kinoteką obok PKiN). Pierwszy etap podróży to przejazd w kierunku Gór Świętokrzyskich, gdzie zatrzymamy się w Chęcinach by zobaczyć jedne z najbardziej spektakularnych ruin zamkowych w Polsce. Następnie udamy się na krótką wycieczkę na szczyt Miedzianki – gdzie w średniowieczu wydobywano miedź. Dwugodzinna wycieczka poprowadzi nas wśród wapiennych skał i pięknych łąk, z widokami na Góry Świętokrzyskie. Stąd udamy się w kierunku słynnego uzdrowiska Busko-Zdrój, po drodze zatrzymując się jeszcze przy zaskakującej „sośnie na szczudłach”. Krótki popołudniowy spacer po uzdrowisku zakończy pierwszy dzień wyprawy. Nocleg w okolicach Buska-Zdroju.

Czas wędrówki: ok. 2 godziny | Suma podejść: ok. 200 m | Suma zejść: ok. 200 m | Dystans: ok. 4 km

Dzień 2 Perły Ponidzia: Pińczów, Wiślica, Skorocice

Drugi dzień naszej wyprawy spędzimy na Ponidziu – niezwykle pięknej krainie pełnej kwietnych łąk i starodawnych zabytków. Zaczniemy od wizyty w Pińczowie – małym miasteczku urokliwie położonym u stóp gipsowych wzgórz. Z centrum miasta wyruszymy na krótką wędrówkę do kaplicy św. Anny, spod której rozciąga się piękna panorama doliny Nidy. Wśród reliktowej roślinności stepowej przejdziemy krawędzią Gór Pińczowskich by wrócić do miasteczka. Niedaleko od centrum znajduje się też malowniczy punkt widokowy na rozlewiska w dolinie Nidy – przejdziemy przez oryginalne pozostałości dawnego mostu kolejki wąskotorowej w Skrzypiowie. Stąd udamy się do Stradowa, by zobaczyć największe w Polsce średniowieczne grodzisko, a potem do Wiślicy – słynącej ze swych gotyckich i romańskich zabytków. Zobaczymy kolegiatę położona na skraju ponidzkich łąk, o których śpiewał Wojtek Bellon… Ostatni punkt programu to Skorcice -  niezwykle ciekawy rezerwat, w którym obserwować będziemy najpiękniej w Polsce wykształcony kras gipsowy i porastającą go roślinność ciepłolubną. Wieczorem powrót na nocleg w okolicach Buska-Zdroju.

Czas wędrówki: ok. 2-3 godzin | Suma podejść: ok. 250 m | Suma zejść: ok. 250 m | Dystans: ok. 6 km

Dzień 3 Znad Nidy w Beskidy - na Pogórzu Ciężkowickim

Trzeciego dnia naszej wycieczki wyruszymy dalej na południe – w Karpaty. Na początek przejedziemy do małej wioski Bejsce – tutaj na całkowitym uboczu, z dala od głównych dróg i zgiełku codzienności, zwiedzimy kościół św. Mikołaja, przy którym stoi wspaniała kaplica Firlejów – jeden z najpiękniejszych zabytków renesansu w Polsce, porównywana z Kaplica Zygmuntowską na Wawelu. Dalej droga powiedzie nas w najciekawsze zakątki Pogórza Ciężkowickiego. Udamy się do Ciężkowic, gdzie czeka nas spacer przez Skamieniałe Miasto – rezerwat chroniący kilkadziesiąt potężnych skał piaskowcowych. W drodze powrotnej zatrzymamy się jeszcze w Łużnej, gdzie zobaczymy największy cmentarz wojskowy z I wojny światowej, która zapisała się niezwykle krwawo w historii okolicy. Przejazd na nocleg.

Czas wędrówki: ok. 2 godzin | Suma podejść: ok. 100 m | Suma zejść: ok. 100 m | Dystans: ok. 5 km

Dzień 4 Beskid Niski sercu bliski

Po śniadaniu i wykwaterowaniu kontynuujemy naszą podróż łukiem Karpat na wschód. Tego dnia będziemy poznawać głównie Beskid Niski i jego najbliższe okolice. Najpierw niezwykle malowniczą drogą dotrzemy na Przełęcz Hałbowską, skąd krótkim spacerem dojdziemy do malowniczej cerkwi łemkowskiej w Kotani. Stąd podjedziemy do Krempnej, która jest główną siedzibą Magurskiego Parku Narodowego. Dalej malownicze górskie szosy poprowadzą nas do Bóbrki, gdzie czeka nas zwiedzanie prawdziwego rarytasu – skansenu przemysłu naftowego, który położony jest na terenie najstarszej na świecie (!!!) zachowanej kopalni ropy naftowej. To atrakcja na skalę światową, na dodatek położona w pięknym lesie. Stąd ruszymy dalej na wschód, przez Rymanów-Zdrój do Jaślisk – po drodze przerwa „fotograficzna” na malowniczej Przełęczy Szklarskiej. Stąd już tzw. Drogą Karpacką przejedziemy przez Komańczę do Cisnej. Czekają bowiem na nas Bieszczady.

Czas wędrówki: ok. 1,5 godziny | Suma podejść: ok. 50 m | Suma zejść: ok. 150 m | Dystans: ok. 5 km

Dzień 5 Z widokiem na połoniny, czyli Pętla Bieszczadzka

Kolejnego dnia czeka nas piękny przejazd przez najwyższe partie Bieszczad, czyli wyprawa tzw. Wielką Obwodnicą Bieszczadzką. Pierwszy etap to przejazd przez ciąg wysokich przełęczy – Przysłup, Wyżnią i Wyżniańską, z których rozciągają się piękne widoki na połoniny. Wybierzemy się na górską wycieczkę na Połoninę Caryńską*. Kolejne dwa obiekty na naszej trasie to malownicze drewniane świątynie – w Smolniku i Równi, które łatwo uświadomią nam, jak bardzo zróżnicowane obiekty kryją się czasami pod zwyczajnie brzmiącym hasłem „cerkiew drewniana”. Na koniec dnia przejedziemy do Soliny, gdzie krótkim spacerem zwiedzimy słynną zaporę, przy okazji podziwiając malownicze otoczenie „Bieszczadzkiego Morza”. Powrót na nocleg w okolice Cisnej.

Czas wędrówki: ok. 3-4 godzin | Suma podejść: ok. 500 m | Suma zejść: ok. 500 m | Dystans: ok. 6 km

*We własnym zakresie istnieje możliwość krótszej wędrówki z przełęczy Wyżniańskiej do urokliwej Bacówki pod Małą Rawką. Czas wędrówki: ok. 1,5 godziny | Suma podejść: ok. 50 m | Suma zejść: ok. 50 m | Dystans: ok. 5 km

Dzień 6 "Worek bieszczadzki" - najdalej na południu

Przyszedł czas by wyruszyć w najbardziej odległe zakątki naszych Bieszczad. „Worek bieszczadzki” to najbardziej na południe wysunięta część Polski – przed wojną był gęsto zamieszkany, dziś, poza kilkoma budynkami w Tarnawie Dolnej praktycznie jest bezludny. Tutaj, jak nigdzie indziej można zobaczyć, jak zmieniły się Bieszczady po wysiedleniu Bojków – po drugiej stronie Sanu bowiem, już na Ukrainie – dalej mieszkają ludzie. Powędrujemy z Bukowca przez dawną wieś Beniową, pokrytą rozległymi łąkami i pastwiskami. Odwiedzimy stary cmentarz – jedyny ślad dawnej wioski… Kolejny punkt programu to spacer po torfowisku wysokim w dolinie Sanu, a na koniec trafimy do zagubionej wśród bieszczadzkich lasów Zagrody Żubra w Mucznem, gdzie będzie można przyjrzeć się z bliska tym potężnym mieszkańcom Puszczy Karpackiej. Powrót na nocleg w okolice Cisnej.

Czas wędrówki: ok. 3 godzin | Suma podejść: ok. 100 m | Suma zejść: ok. 100 m | Dystans: ok. 4 km

Dzień 7 Pogórze Przemyskie i powrót do Warszawy

Także ostatniego dnia wyjazdu nie będziemy próżnować. Zanim bowiem powrócimy do Warszawy, czeka nas niezwykle malowniczy przejazd przez Pogórze Przemyskie (szosa przez Góry Słonne ma najwięcej serpentyn w Polsce!). Naszym celem będzie Przemyśl – spacer rozpoczniemy od wzgórza Zniesienie, zajętego przez potężne forty dawnej twierdzy, potem ze szczytu Kopca Tatarskiego będziemy podziwiać malowniczą panoramę miasta położnego na progu Karpat. W końcu zejdziemy na Stare Miasto by zobaczyć najważniejsze zabytki tego prastarego grodu. Po krótkiej przerwie wyruszymy w drogę powrotną – do Warszawy powinniśmy przybyć przed godziną 19-tą.

Czas wędrówki: ok. 2 godziny | Suma podejść: ok. 150 m | Suma zejść: ok. 150 m | Dystans: ok. 5 km

Warunki

Cena obejmuje:

  • Transport: autokar (wyjazd z Warszawy)
  • Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelach/pensjonatach (pokoje 2-3 osobowe)
  • Wyżywienie: 6 śniadań
  • Opiekę przewodnika
  • Ubezpieczenie: NNW do 10 000 PLN
  • Składki: TFG - 2 PLN, TFP - 2 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia poza śniadaniami (pakiet 6 kolacji za dopłatą 240 PLN)
  • Kosztów uczestnictwa w programie (opłat klimatycznych, biletów wstępu) - ok. 100 PLN

Liczba uczestników: 20 - 46 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Na południe – od Ponidzia po Bieszczady pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.