Mołdawia i Odessa: winnym szlakiem Besarabii

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
8 dni3 990

O wyprawie

Mołdawia i Odessa: winnym szlakiem Besarabii

 • Mołdawskie Święto Wina w Kiszyniowie
 • Degustacja znakomitych mołdawskich win w klimatycznych piwnicach
 • "Besarabska Wenecja" - Wilkowo i rejs deltą Dunaju
 • Mało znane państwo Naddniestrze i tajemniczy Gagauzowie
 • Klimatyczna historyczna Odessa i plaże Morza Czarnego

Mołdawia - wspaniałe krajobrazy, piękna przyroda i dobre wino. Odkryjemy przed Wami miejsca, które są niedostępne dla zwykłych turystów. Naddniestrze - kraj uznawany na arenie międzynarodowej jedynie przez Abchazję i Osetię Południową, Gagauzja - autonomiczna republika, historyczna Besarabia i Odessa.

Poznamy przyjaznych ludzi, zobaczymy tradycyjne wioski i folklor, ale również zaledwie kilka kilometrów obok zobaczymy pomniki radzieckich socrealistów. Panuje tam doskonała symbioza i niezwykle żywa mieszanka. Zapraszamy do podróży z nami przez nieodkryte tereny Europy.

Wycieczka jest przeznaczona dla wszystkich, którym nie przeszkadza postsowieckie podejście do czasu. Dla tych wszystkich, którzy uwielbiają poznawać ludzi i ich kulturę oraz są w stanie przetrwać niewielkie niewygody, aby zdobyć ciekawe doświadczenie. Ale także do wszystkich, którzy kochają dobrą jakość wina.

W terminie październikowym zapraszamy na Festiwal Wina w Kiszyniowie - radosne Święto Wina. Miasto przybiera wtedy odświętne barwy, a główna ulica, Bulwar Stefana Wielkiego, wypełnia się ludźmi. Koncerty tradycyjnej muzyki i litry dobrego wina. Do tego stragany z rękodziełem, np. wyszywanymi obrusami, wyrobami z drewna czy z gliny. Oprócz obowiązkowej degustacji można oczywiście uzupełnić zapasy i przywieźć do domu pamiątkę po urlopie w postaci kilku butelek dobrego wina.

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1

Przylot do spokojnej stolicy Mołdawii - Kiszyniowa. Zakwaterowanie, spacer po centrum i wieczór zapoznawczy w Kiszyniowie z pierwszą lampką mołdawskiego wina :-)

DZIEŃ 2

Zwiedzanie Kiszyniowa - Bulwar Stefan Cel Mare, Kolumna Zwycięstwa, prawosławne konwenty i klasztory, resztki starej architektury zmieszane z komunistycznym socrealizmem. Przejazd do światowej sławy Winnicy Cricova na degustację win. Po południu zwiedzanie klasztornego kompleksu wykutego w skale w Starym Orgiejowie (Orheiul Vechi) oraz tradycyjnego wiejskiego gospodarstwa. Nocleg w agroturystyce u przemiłych gospodarzy w wiosce pośród wzgórz i domowa obiadokolacja.

DZIEŃ 3

Poranny spacer po Trebujeni i niedaleki przejazd do kolejnej winnicy - Chateau Vertely. Po degustacji lokalnych win pójdziemy na niewymagający trekking po jedynym w Mołdawii parku narodowym Orgiejów. Znajduje się w nim przepiękny męski klasztor Curchi (czytaj Kurki). Popołudniowo-wieczorny przejazd do Kiszyniowa z możliwością zwiedzenia klasztoru Kapriana (Klasztor Căpriana). Wieczór ze słynnym festiwalem wina w Kiszyniowie Mołdawskie Święto Wina.

DZIEŃ 4

Przejazd do nieuznawanej Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej. Zwiedzanie tureckiej twierdzy w mieście Bendery i przejazd najdłuższą trolejbusową linią w Europie do absurdalnego radzieckiego skansenu, stolicy państwa Naddniestrze - miasta Tyraspol. Wizyta w luksusowym supermarkecie Szeryf, rzut oka na stadion narodowy, opuszczona stacja kolejowa muzeum "wojny z Mołdawią" i pomnik generała Suworowa. Kawa lub piwo w kawiarence nad szeroko rozlewającym swe brzegi Dniestrem z rosyjskimi hitami w tle.

DZIEŃ 5

Kolejny unikatowy autonomiczny region Gagauzja - nie będzie mieć przed nami dziś tajemnic. Czekają nas kolorowe wioseczki, wizyta w postsowieckim kołchozie i mieście Komrat - oryginalnej stolicy. Zobaczymy tu jedyny na świecie Uniwerstytet Gagauski, odwiedzimy targ rozmaitości, porozmawiamy z miejscowymi. W muzeum w Besalmie zobaczymy skansen dawnej Gagauzji, obejrzymy film i poznamy narodowe tańce oraz śpiewy. Przejazd do Besarabii nieomal nieuczęszczaną drogą na Izmaił, kolacja w klimatycznej knajpce w centrum.

DZIEŃ 6

Zwiedzanie starego portu rzecznego na Dunaju w Izmaile, turecki meczet i dojazd do Wilkowa - Wenecji Besarabii. W wiosce zamiast dróg są kanały wodne, ludzie parkują łódkami prosto w ogrodach, zamiast chodników są drewniane kładki. Degustacja domowych win i produktów wprost od wesołej gospodyni. Nad opuszczonymi fabrykami zwyciężyła przyroda i to ona wyznacza tu rytm życia. Popłyniemy w rejs deltą Dunaju z lokalnym przewodnikiem oraz kapitanem łódki. Popłyniemy w stronę rumuńskich wysepek, po szlakach wodnych którymi się w czasach radzieckich poruszali przemytnicy produktów z Rosji, Turcji i Europy. Piknik i świeża lokalna ryba na jednej z wysepek należących do staroobrzędowców, herbata z samowaru z lokalnym miodem i degustacja wina ze szczepu, który występuje jedynie tam. Dotkniemy stopą kilometra zero, pozbieramy muszle na pustkowiu, będziemy wypatrywać rzadkich gatunków ptactwa i cieszyć się przestrzenią w rezerwacie, do którego trzeba mieć pozwolenie na wstęp, będziemy więc sam na sam z naturą. Wieczorny przejazd do Odessy - perły Morza Czarnego.

DZIEŃ 7

Spacer z lokalnym przewodnikiem ulicami Odessy począwszy od schodów Potiomkinowskich, przez rozmaite ciekawostki architektoniczne, na ulicy Deribassowskiej kończąc. Przejazd na plaże Morza Czarnego, kąpiel na jednej z słynnych plaż Arkadii. Jest to kurort w kurorcie, gdzie przepych i bogactwo kontrastują z sowieckim dizajnem. Wieczorny spacer ulicami Adiesy-Mamy, czyli portowego miasta tętniącego nocnym życiem. Możliwość wizyty w miejscowej operze lub teatrze czy jednym z licznych, atrakcyjnych klubów nocnych.

DZIEŃ 8

Kontynuacja zwiedzania Odessy. Dla chętnych przejażdżka archaiczną w formie, ale w pełni sprawną kolejką linową i wizyta w Katakumbach - ich ogromny kompleks biegnie pod całą Odessą i okolicami. Schodząc do podziemia zobaczymy na własne oczy ślady po starożytnych Grekach, XX-wieczne pozostałości po wielu historycznych wydarzeniach i...prawdopodobnie najbardziej oryginalnie umieszczoną reklamę na świecie. Odessa ma wiele twarzy: kryminalną, żydowską a nawet polską, a my przyjrzymy się po trochu każdej z nich. O lokalne przysmaki potargujemy się na Priwozie - jednym z największych bazarów byłego ZSRR-u to tylko jedne z propozycji. Po południu obiad w jednej z klimatycznych odeskich restauracji i powrót do Polski.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet lotniczy Warszawa - Kiszyniów i Odessa - Warszawa z wszystkimi opłatami
 • bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych
 • opiekę polskojęzycznej/ego pilotki/a
 • transport lokalny
 • jednodniową wycieczkę motorówką po delcie Dunaju
 • zakwaterowanie: w domach u miejscowych gospodarzy, hotelach i domach gościnnych
 • śniadania
 • degustacje wina i wykład na temat winnic w Mołdawii
 • pakiety informacyjne i mapy
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL i ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • Opłaty za wstępy do zabytków, muzeów, kościołów i atrakcji (około 10 EUR).
 • Obiadokolacje.
 • Test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

ZAKWATEROWANIE:

Podczas wyjazdu najczęściej będziemy zakwaterowani w domach gościnnych (pokoje wieloosobowe) lub hotelach w pokojach dwuosobowych.

WYŻYWIENIE:

W cenie wycieczki zapewnione jest każdego dnia śniadanie. Reszta jedzenia we własnym zakresie. W miastach istnieje wiele sklepów i restauracji. Ceny produktów spożywczych porównywalne lub niższe od polskich.

TRANSPORT:

Podczas przejazdów będziemy mieć do dyspozycji własny minibus.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 6, maksymalnie 15.

POGODA:

Klimat w Mołdawii możemy porównać do klimatu panującego we Włoszech. Ilość słonecznych dni jest bardzo duża, dlatego Mołdawia to wzgórza pokryte winoroślą, która ma tu znakomite warunki do uprawy. W październiku średnia temperatura powietrza wynosi 16-20°C.

MIEJSCE WYLOTU:

Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa. Inne miejsce (Berlin, Praga...) po wcześniejszym ustaleniu za dopłatą.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Mołdawia i Odessa: winnym szlakiem Besarabii pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Mołdawia, Ukraina. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.