Przez himalajskie księstwa: Spiti i Kinnaur

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
własne

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Indie

  •  Przejazd wąskotorową kolejką (lista UNESCO) do Shimli
  •  Wizyta w pięknej świątyni Bhimakali w Sarahanie
  •  Oglądanie słynących z drewnianej architektury wiosek w Kinnaurze
  •  Zwiedzanie buddyjskich klasztorów: Tabo, Dhankar, Lalung, Ki, Khungri
  •  Trekkingi i wycieczki po zielonym Kinnaurze i pustynnym Spiti
  •  Wejście na efektowny punkt widokowy leżący w środku doliny (5200 m)
  •  Wspaniałe widoki podczas przejazdów górskimi drogami oraz pieszych wędrówek

Odległe zakątki indyjskich Himalajów są krajobrazowo i kulturowo zbliżone do Tybetu. Kamienne buddyjskie klasztory i pustynne krajobrazy dawnego księstwa Spiti kontrastują z drewnianymi świątyniami i zielonymi ogrodami Kinnauru. Wędrówki górskie po starych szlakach karawan i pielgrzymek wprowadzą nas w barwny świat tybetańskiego pogranicza.

Kinnaur - na dawnym szlaku handlowym Tybetu

Po szoku kulturowym jakim jest nawet krótki pobyt w Delhi, wytchnienie przyniesie nam probrytyjski kurort Shimla, który do dzisiaj zachował klimaty z kolonialnych czasów. Drogą wykutą w skalistych zboczach nad Satledżem wiodącą wzdłuż dawnej granicy z Tybetem dotrzemy do Kinnauru. W tym dawnym księstwie położonym w dolinach rzek Satledż i Baspa hinduizm przenika się z buddyzmem. Obejrzymy unikalną drewnianą architekturę - świątynie w Kalpie i Kothi, fort Kamru w dolinie Baspy oraz wspaniałą świątynię Bhimakali w Sarahanie. Mimo, że dawny szlak do Tybetu przestał być uczęszczany, mieszkańcy Kinnauru nadal z powodzeniem zajmują się handlem. W niezwykle bujnych ogrodach i sadach leżących na górskich zboczach uprawiają warzywa i owoce.

Kinner Kailash - śladami pielgrzymów wokół świętej góry

Majestatyczna sylwetka szczytu Kinner Kailash (6050 m n.p.m.) wznosi się nad doliną rzeki Satledż. Góra ta jest uważana za zimową siedzibę boga Sziwy - wokół niej prowadzi szlak pielgrzymkowy wyznawców hinduizmu. Imponujący masyw Kinner Kailasha będziemy podziwiać o zachodzie słońca z wioski Kalpa, a następnie dotrzemy do jego podnóża w dolinie Baspy.

Spiti - buddyjskie księstwo na pograniczu z Tybetem

Z zielonego Kinnauru, efektowną górską drogą dotrzemy do pustynnego Spiti - byłego himalajskiego księstwa na rubieżach zachodniego Tybetu. Zwiedzanie klasztorów Ki, Tabo, Dhankar, Lalung, Khungri z ich mrocznymi wnętrzami i pięknymi freskami wprowadzi nas w klimaty buddyzmu lamajskiego. Surowe ale bardzo malownicze krajobrazy północnej strony Himalajów zmienią się na pokryte zielonymi łąkami i pięknymi lasami zbocza górskie po przejechaniu przełęczy Rothang w drodze do Manali - popularnego himalajskiego kurortu.

Program

Dzień 1 Podróż do Indii

Przelot z Warszawy do Delhi.

Dzień 2 Spacer po Delhi, wizyta w sikhijskiej świątyni Bangla Sahib,

Przybycie do Delhi. Pierwsze zetknięcie z indyjską egzotyką. Przespacerujemy się po Connaught Place finansowym i handlowym centrum New Delhi zaprojektowanym przez angielskich architektów. Wizyta w najważniejszej delhijskiej gurdwarze - świątyni sikhijskiej Bangla Sahib. Wyjazd nocnym pociągiem do Kalki.

Dzień 3 Przejazd wąskotorową kolejką do Shimli, spacer po mieście

Dalszy przejazd z Kalki do Shimli znanego kurortu pobrytyjskiego (2205 m n.p.m.) kolejką wąskotorową (lista UNESCO), która pokonuje na tej trasie różnicę wysokości 1420 metrów. Kolejka została zbudowana przez Anglików, którzy wiosną, gdy nadchodziły przedmonsunowe upały, przeprowadzali się na kilka miesięcy do Shimli. Miasto było letnią stolicą kolonialnych Indii. Trasa kolejowa prowadzi przez 120 tuneli, 864 mosty i 919 zakrętów. Uwaga! Zdarza się, że o tej porze roku tory są uszkodzone przez monsun, wtedy z Kalki do Shimli udamy się samochodem. Spacer po mieście i pierwsza piesza wycieczka: na wzgórze nad miastem, gdzie znajduje się Jakhu Tempel - świątynia dedykowana Hanumanowi (król małp) (2455 m n.p.m.). Nocleg w Shimli.

bPrzejazd do Sarahanu (1920 m n.p.m.), dawnej stolicy księstwa Bushar leżącej pośród jabłoniowych sadów, wysoko ponad doliną rzeki Satledż. Znajduje się tu piękna świątynia Bhimakali (lokalna forma bogini Kali), w której oprócz różnych wizerunków bogów hinduistycznych znajduje się posąg Buddy. Świątynia jest zbudowana z kamienia i misternie rzeźbionego drewna. Zachwycają srebrne drzwi ufundowane przez miejscowego radżę z płaskorzeźbami z mitologii hinduistycznej. Cały kompleks świątynny ma charakter twierdzy. Nocleg w Sarahanie.

Dzień 5 Przejazd do doliny Baspy w Kinnaurze, wycieczki do wiosek Kamru i Sangli z tradycyjną drewnianą architekturą

Przejazd malowniczą górską drogą wzdłuż doliny Satledżu - rwącej rzeki, na której zbudowano sporo elektrowni wodnych, do Kinnauru - kolejnego himalajskiego księstwa. Drogą leżącą wysoko nad doliną Baspy (dopływ Satledżu) dotrzemy do Sangli (2680 m n.p.m.). Zwiedzanie wiosek: Kamru z fortem, gdzie kiedyś mieszkał radża Kinnauru i Sangli ze starą drewnianą architekturą. Typowe dla Kinnauru jest przenikanie się hinduizmu i buddyzmu. W centrum kinnaurskich wiosek często znajduje się plac, na którym stoją obok siebie świątynie hinduistyczna i buddyjska. Nocleg w Sangli.

Dzień 6 Wycieczka do wioski Chitkul i trekking wzdłuż doliny Baspy

Wycieczka samochodowa w górę doliny Baspy do wioski Chitkul z tradycyjną architekturą (3450 m n.p.m.). Spacer po wiosce i przejazd do Rakcham pieszo wrócimy do Sangli. Ścieżka jest bardzo urozmaicona: najpierw wiedzie przez różowe pola gryki, potem przez łąki, następnie wśród skałek, aż w końcu przez cedrowy las prowadzi do ładnej wioski Batseri z ciekawą świątynią Badri Narayana i dalej do Sangli. Nocleg w Sangli.

Trekking: ok. 4 - 5 godzin

Dzień 7 Przejazd do Reconge Peo, przejście do Kalpy z ciekawymi świątyniami

Przejazd do Recong Peo - stolicy dystryktu Kinnauru (2290 m n.p.m.). Załatwianie zezwolenia na przejazd do Spiti. Wycieczka wśród owocowych sadów do pięknie położonej wioski Kalpa (2960 m n.p.m.) z ciekawymi świątyniami w stylu kinnaurskim. Po drodze odwiedzimy klasztor buddyjski. Przy dobrej pogodzie widok na masyw Kinner Kailash (6050 m n.p.m.) o zachodzie słońca. Nocleg w Kalpie.

Dzień 8 Przejazd do Nako i zwiedzanie pieknej wsi o tybetańskiej architekturze

Przejazd górską drogą do Nako, krajobraz staje się coraz bardziej pustynny, mijamy Khab miejsce, gdzie łączą się rzeki Satledż i Spiti. Wzdłuż Satledżu prowadzi droga do Tybetu przez przełęcz Shipki La. Niestety ten stary szlak handlowy jest otwarty z bardzo dużymi ograniczeniami, tylko lokalnego ruchu. My podróżujemy dalej wzdłuż rzeki Spiti, zatrzymujemy się w pięknej wiosce Nako. Jest to ostatnia wioska w Kinnaurze, ale już z charakterystyczną dla Spiti tybetańską architekturą. Spacer po wiosce i wokół świętego jeziora, zwiedzanie klasztoru. Nocleg w Tabo.

Dzień 9 Przejazd do Tabo, zwiedzanie najstarszego klasztoru w dolinie Spiti (freski!) oraz grot medytacyjnych

Jedziemy dalej podziwiając wspaniałe krajobrazy do Tabo, gdzie znajduje się najstarszy klasztor w dolinie Spiti (X w.). Zwiedzanie ponad tysiącletniego klasztor Tabo, który podobnie jak klasztor Alchi w Ladakhu należy do 108 klasztorów założonych przez Rinczen Zangpo. Zbudowany na planie mandali ponad 1000-letni klasztor z zewnątrz wygląda dość niepozornie. Za to w środku tych niewielkich glinianych świątyń znajdują się wspaniałe freski w stylu starokaszmirskim wykonane farbami mineralnymi oraz stiukowe figury. Spacer do grot medytacyjnych w zboczu po drugiej stronie drogi. Nocleg w Tabo.

Dzień 10 Wycieczka do klasztoru Dhankar, po południu spacer do górskiego jeziorka

Przejazd do ścieżki którą wejdziemy do leżących wysoko na skałach ponad doliną, wioski i klasztoru Dhankar (3890 m n.p.m.). Niegdyś była tu stolica księstwa Spiti, dzięki jej położeniu można było nadzorować szlaki handlowe. Po południu wycieczka do ładnego jeziorka otoczonego górami (4200 m n.p.m.). W drodze powrotnej wspaniałe widoki na klasztor i wioskę oraz na znajdujące się poniżej połączenie rzek Pin i Spiti. Nocleg w Dhankarze.

Trekking: ok. 4 godziny

Dzień 11 Zwiedzanie starego klasztoru Lalung (rzeźby!), przejazd do wioski Mud w dolinie rzeki Pin

Przejazd wysoko ponad doliną Lingti (dopływ Spiti) do wioski Lalung. Tutaj, z dala od turystycznych szlaków skrył się jeden z najciekawszych klasztorów w Spiti, uważany za starszy od Tabo. Na zboczu ponad wioską zachowały się dwie niewielkie świątynie z bardzo starymi polichromowanymi rzeźbami: świątynia Vairocany oraz Złota Świątynia Serkhang. Po ich zwiedzeniu przejazd doliną rzeki Pin do klasztoru Khungri - jedynego w Spiti należącego do szkoły Nyingmapa i dalej w głąb doliny Pin. Nocleg w wiosce Mud.

Dzień 12 Przejazd do wioski Kibber, po drodze zwiedzanie klasztoru Ki, spacer nad kanion rzeki Pari Lungmo

Przejazd do Kazy - stolicy Spiti (3600 m n.p.m.). Wycieczka do klasztoru Ki, największego w dolinie Spiti, należącego do szkoły Gelukpa. Klasztor jest usytuowany na wzgórzu ponad wioską, z dachu rozciąga się piękny widok na rzekę Spiti. Dalszy przejazd do amfiteatralnie usytuowanej na zboczu wioski Kibber (ok. 4200 m n.p.m.). Spacer po wiosce i wycieczka do kanionu rzeki Pari Lungmo. Nocleg we wsi Kibber.

Dzień 13 Wejście na pięciotysięczny szczyt widokowy nad wioską Kibber (widoki!)

Wycieczka na szczyt widokowy nad wioską Kibber (ok. 5200 m n.p.m.). Przy dobrej pogodzie rozciąga się stąd wspaniały panoramiczny widok na rozległy płaskowyż. Uwagę przykuwają dwa szczyty: stożkowaty Kanamo (5964 m n.p.m.) i trójkątny Chau Chau Kang Nilda (6300 m n.p.m.). Zejście do Kibberu i wczesnym wieczorem przejazd do Kazy. Nocleg w Kazie.

Trekking: ok. 6 - 7 godzin

Dzień 14 Przejazd przez przełęcze Kunzum La i Rothang do Manali (widoki!)

Długi i bardzo malowniczy przejazd do Manali. Pierwszy etap naszej podróży to przejazd przez przełęcz Kunzum La (4551 m n.p.m.) oddzielającą dolinę Spiti od Lahaulu, a następnie przełęcz Rothang (3978 m n.p.m.), która oddziela Lahaul od doliny Kullu. Po drodze spektakularne widoki na różnorodne krajobrazy Himalajów: od pustynnych krajobrazów Spiti, przez zielone łąki Lahulu ponad którymi znajdują się wysoko zawieszone doliny, z których spływają lodowce, aż do wspaniałych lasów po stronie doliny Kulu. Nocleg w Manali.

Dzień 15 Zwiedzanie starego Manali, zakupy

Spacery po himalajskim kurorcie Manali. Zwiedzanie hinduistycznej świątyni Hadimba i starego Manali, gdzie zachowało się jeszcze kilka tradycyjnych domów z pięknie rzeźbionymi drewnianymi balkonami oraz dachami krytymi łupkowymi gontami. Czas na zakupy. Nocleg w Manali.

Dzień 16 Odpoczynek w Manali, wyjazd do Delhi

Kurortowe spacery po Manali. Czas na zakupy i leniuchowanie. Późnym popołudniem wyjazd nocnym autobusem do Delhi.

Dzień 17 Malownicze ruiny meczetu i minaretu Qutab Minar (lista UNESCO), zakupy

Zwiedzimy leżący na południu miasta kompleks Qutab Minar z XII w. w stylu wczesnoafgańskim wybudowany po podbiciu przez muzułmanów hinduistycznych Indii. Nad imponującymi ruinami meczetu Potęga Islamu zbudowanego ze zburzonych świątyń hinduistycznych wznosi się Qutab Minar (lista UNESCO) najwyższy meczet w Indiach. Przespacerujemy się też wąskimi, tętniącymi życiem bazarowymi uliczkami starego Delhi. Po południu czas na zakupy. Wyjazd na lotnisko.

Dzień 18 Powrót do Polski

Przelot z Delhi do Warszawy.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Transport: przeloty Warszawa - Delhi - Warszawa, transport lokalny
  • Zakwaterowanie: w hotelach turystycznych
  • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
  • Zezwolenie na poruszanie się w strefie przygranicznej
  • Opiekę polskiego przewodnika
  • Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2 000 PLN
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 13 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wizy indyjskiej:od 25 do 80 USD (w zależności od typu wizy/ilości dni)
  • Wyżywienia: ok. 250 USD

Liczba uczestników: 6 - 12 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 3000 PLN

Pierwsza część ceny: 5700 PLN płatna do 30 dni przed wyjazdem, drugą część: 740 USD należy zabrać na pokrycie części wydatków na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Przez himalajskie księstwa: Spiti i Kinnaur pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Indie. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.