Alpy Wschodnie i Centralne - Sztubaje

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania i obiadokolacje
TerminCena
8 dni1 350 + 380EURO

O wyprawie

Alpy Sztubajskie, Tyrol

Wędrujemy w górach, położonych na pograniczu austriacko – włoskim, w Tyrolu, w pobliżu miasta Innsbruck i przełęczy Brenner. Sztubaje – Stubaier Alpen biorą nazwę od doliny Stubai Tal.

Najwyższy szczyt tej grupy to Zuckerhütl (3507 m n.p.m.)

Szlaki prowadzą na znaczne wysokości ( Hochstubaihutte 3174 m n.p.m.). Dostep do wysoko przebiegających ścieżek ułatwiają liczne kolejki. Na szlakach jest wiele schronisk. 

Atuty:

  • bliska odległość – z Krakowa ok. 950 km, podróż nie jest bardzo uciążliwa
  • tylko jeden przejazd nocny – w drodze powrotnej;
  • noclegi w dwóch miejscach – nie trzeba się wielokrotnie wykwaterowywać
  • świetna, regionalna kuchnia, z tyrolskimi akcentami
  • do wyboru trasy: łatwe i trudne

Trudności:

Warianty długie wymagają dobrej kondycji fizycznej, trasy łatwe pod względem technicznym.

Schroniska:

Codziennie, na każdej trasie.

Przewodnicy: 

UIMLA

Mapy i literatura:

  1. Kompass: Stubaier Alpen 1: 50 000

Program

1 dzień: Wyjazd z kraju

Wyjazd z kraju we wczesnych godzinach porannych: Kraków, ul. Bosacka RDW, górna płyta dworca, 05.00 Katowice, ul. Kopernika, przystanek przy Placu Andrzeja, 06.00 Tychy, Parking przy TESCO, ul. Towarowa, 06.20 Pszczyna, przystanek obok supermarketu Kaufland, ul. Broniewskiego, 06.40 Czechowice – Dziedzice, stacja paliw LUKOIL, ul. Węglowa, 06.55 Bielsko – Biała, dolna płyta dworca autobusowego, ul. Warszawska, 07.10 Żywiec, parking przy TESCO, Al. Legionów, 07.45 
Przejazd przez Słowację do Austrii. Kontynuacja podróży przez Wiedeń, Linz, Salsburg i Insbruck. Przyjazd do doliny Stubaital w godzinach wieczornych. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

2 dzień: Neder Schmieden - Przełęcz Pinnisjoch - Gschnitztal

Śniadanie. Dojazd do miejscowości Neustift (964 m n.p.m.). Wjazd kolejką na Elfer (1812 m n.p.m.). Przejście szlakiem Panoramaweg do Doliny Pinnistal i na Przełęcz Pinnisjoch do schroniska Insbrucker Hutte (2370 m n.p.m.). Zejście do doliny Gschnitztal. Czas przejścia ok. 8 godz. Suma podejść ok. 700. 
Wariant krótki: Wjazd kolejką na Elfer (1812 m n.p.m.). Zejście drogą Panoramaweg na Halę Karalm i Doliną Pinnistal do Neustift. 
Przejazd do hotelu na obiadokolacje i nocleg. 

3 dzień: Top of Tirol (3150 m n.p.m.)

Śniadanie. Dojazd do stacji kolejki na Mutterbergalm. Wjazd na Przełęcz Schaufeljoch (3150 m n.p.m.) na platformę widokową Top of Tirol. Zjazd kolejką do schroniska Dresdner (2308 m n.p.m.). Ze schroniska Dresdner podejście na Peiljoch (2672 m n.p.m.). Zejście do schroniska Sulzenau (2191 m n.p.m.) i dalej na Halę Sulzenaualm (1857 m n.p.m.) i do Grawaalm. Czas przejścia ok. 7 godz. Suma podejść ok. 400 m. Wariant krótki: Wjazd na Przełęcz Schaufeljoch (3150 m n.p.m.) na platformę widokową Top of Tirol. Zjazd kolejką do stacji Mutterbergalm. Przejazd do Grawaalm. Podejście na Halę Sulzenau (2191 m n.p.m.). Zejście do Grawaalm.Czas ok. 4 godz. Suma podejść ok. 300 m. 
Uwaga: w przypadku nie kursowania kolejki na przełęcz Schaufeljoch,nastąpi zmiana trasy na : Zjazd kolejką do schroniska Dresdner (2308 m n.p.m.). Ze schroniska Dresdner podejście na Peiljoch (2672 m n.p.m.). Zejście do schroniska Sulzenau (2191 m n.p.m.) .Stąd podejście na przełęcz Nider i zejscie do DolinyLangeltal i schroniska Nurnberger. Czas przejścia 8 godz . Suma podejść 1000m.

4 dzień: Obertal - Tribulaunhaus - Gstreinjoch - Obertal

Śniadanie.Dojazd doliną Gschnitztal do miejscowosci Obertal (1300m) . Podejście doliną Sandestal do schroniska Tribulaunhaus (2064m). Przejście przez przełęcz Gstreinjochl (2540m),drogą Tiroler Weg do doliny Obernberg. Czas przejścia 8 godz . Suma podejść 1200m. 
Wariant krótki: Podejście doliną Sandestal do schroniska Tribulaunhaus (2064m). Czas przejścia 5 godz. suma podejść 700m. 
Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

5 dzień: Gries - Przełęcz Winnebajoch - Dolina Lusens

Śniadanie. Dojazd Doliną Sulztal do miejscowości Gries (1600 m.npm). Podejście do schroniska Winnebachsee Hutte (2360 m.npm). Dalej przez przełęcz Winnebachjoch (2782m.npm) do schroniska Westfalenhaus (2296m.npm). Zejście do Doliny Lusens. Czas przejścia 7 godz . suma podejść 900 m. 
Wariant krótki: Przejście Doliną Sulztal do schroniska Amberger. Czas przejścia 4 godz .suma podejść 500 m 
Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

6 dzień: Solden - schronisko Hochstubajhutte

Śniadanie. Dojazd do miejscowości Solden (1368 m.npm). Przejazd miejscowym busem na Halę Kleblealm (1983 m n.p.m.). Przejście doliną Windachtal i podejście do najwyżej położonego schroniska w Alpach Sztubajskich - Hochstubajhutte (3174m.npm). Czas przejścia 9 godz . Suma podejść 1200 m 
Wariant krótki - Przejście doliną Windachtal . Czas przejścia ok. 6 godz 
Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg. 

7 dzień: Wycieczka zaproponowana przez przewodnika

Śniadanie - wykwaterowanie z hotelu. Wycieczka górska - trasa zaproponowana przez przewodnika. Nocny przejazd do kraju przez Austrie i Słowację. 

8 dzień: Przyjazd do kraju

Przyjazd do kraju w godzinach porannych. 

Uwaga!

Uprzejmie informujemy, że w dniach, w których są wycieczki górskie, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa oraz szeroko pojętej ludzkiej życzliwości, turyści, którzy w danym dniu kończą trasę jako pierwsi, oczekują na najsłabszych i na tych, którzy chodzą wolniej!

Zastrzegamy sobie prawo do zmiany trasy, jeżeli wymagają tego warunki atmosferyczne, bezpieczeństwo grupy lub zarządzenia lokalnych władz. Decyzję taką podejmuje przewodnik.

Warunki

Cena zawiera:

przejazd busem ( klimatyzacja), pilot, przewodnik UIMLA w górach,zakwaterowanie w hotelu**, 6 noclegów - pokoje 2,3 - os. z łazienkami, 6 śniadań, 6 obiadokolacji, ubezpieczenie KL i NNW. W cenie ujęto wszystkie wycieczki górskie, opisane w programie.

Cena nie zawiera:

kolejek górskich, wstępów i wydatków osobistych

Noclegi i wyżywienie:

Noclegi w 2 hotelach/ pensjonatach, pokoje 2-osobowe z łazienkami, w łazienkach są ręczniki. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę, zakwaterowanie może być w pokoju 2 lub 3-osobowym (jeżeli ilość osób tej samej płci jest nieparzysta).

Jest możliwość korzystania z pokoju 1-osobowego, za dopłatą, po uprzednim potwierdzeniu przez dany hotel dostępności takiego pokoju. Potrzebę zarezerwowania pokoju 1-osobowego prosimy zgłaszać do biura.

Wyżywienie obejmuje śniadania i obiadokolacje – urozmaicone i obfite;
Prowiant na trasę uczestnicy zapewniają sobie we własnym zakresie. Wrzątek do termosów kuchnia wydaje bez problemów.

Sprzęt: 

Brak sprzętu specjalistycznego, należy mieć plecak ( orientacyjnie ok. 10 – 20 l.), dobre buty, kijki, czołówkę, odzież zabezpieczającą przed wiatrem, deszczem, słońcem, okulary przeciwsłoneczne.

Apteczka: 

Każdy uczestnik trekkingu w górach powinien posiadać mała, podręczną apteczkę. Zalecamy, aby zabrać plastry na otarcia naskórka i pęcherze, środki opatrunkowe (bandaż elastyczny, wyjałowiona gaza), leki, które uczestnik zażywa na co dzień – zalecone przez lekarza i inne specyfiki, z których korzysta i wie, że są bezpieczne.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Alpy Wschodnie i Centralne - Sztubaje pochodzą od biura Apter, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Austria. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.