Żółty jar

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w programie
TerminCena
14 dni1 550EURO
+ bilet lotniczy
14 dni1 550EURO
+ bilet lotniczy
14 dni1 550EURO
+ bilet lotniczy

O wyprawie

Projekt "Żółty jar" KIRGISTAN

Żółty jar to wyprawa do przeszłości. Wyprawa podczas której będziemy ubrani w tradycyjne stroje kirgiskie (wilcze skóry, derki, kalpaki). Podróżować będziemy konno i pieszo. Podążymy szlakiem dzikiego azjatyckiego stepu, z dala od przetartych turystycznych ścieżek. Przemierzymy pokryte śniegiem granie. Poznamy życie prawdziwych nomadów. Będzie to podróż, podczas której każdy z Uczestników będzie musiał odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest typowym turystą, czy podróżnikiem potrafiącym sprostać przygodzie.

Główne atrakcje:

 • dolina Aflatun i Chatkal (zachodnie pasmo gór Tien-Shan),
 • przełęcz Ashuu-Tör - 3368m. n.p.m.,
 • jezioro Kara-teke - 2940m. n.p.m.,
 • przełęcz Kokui-Bel - 3037m. n.p.m.,
 • przełęcz Kara-Kuldzha - 3161m. n.p.m.,
 • przełęcz Kashka-Suu Pass - 3390m. n.p.m.,
 • jezioro Kara-Suk,
 • rezerwat i jezioro Sary-Chelek (biosfera wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO).

Wyprawa do Kirgistanu ma charakter przygodowy. Należy się przygotować na trudy jazdy konno, dlatego zalecamy aby każdy z Uczestników przed rozpoczęciem wyprawy, wziął parę lekcji nauki jazdy konnej.

Chcielibyśmy jednak uspokoić wszystkich nowicjuszy. Podczas poprzednich edycji męska część grupy, przeważnie nigdy nie stosowała się do naszych zaleceń dotyczących nauki jazdy konnej (przeciwnie do Pań), nie przeszkadzało to jednak, aby w okolicach 3 dnia wyprawy, grupa lekko galopowała. Reasumując, nie szukamy bohaterów, najważniejsza jest dla nas Wasza mentalność.

Konie

Konie są zdrowe i silne. Nie są to konie do jazdy szybkiej. Mają tak jak Uczestnicy sprostać trudom podróży. Wszystkie będą wyposażone w wyściełane derkami siodła westernowe. Siedzi się w nich bardzo wygodnie i diametralnie różnią się od typowych siodeł. Będziemy w nich spędzać ok. 5-6 godzin dziennie - wszystko zależy od naszej wprawy jeździeckiej, która z pewnością będzie postępować w miarę upływu czasu.

Sprzęt

Poprzednie edycje jasno pokazują, iż wszyscy zaczynamy w toczkach, czapsach, sztybletach.., a kończymy galopując z gołym torsem wokół obozu. Najważniejszy jest Wasz komfort. Ze specjalistycznego sprzętu za najważniejsze uważamy bryczesy (zapobiegające obtarciom) i toczki.

Ubiór 

W odpowiednim momencie, naszą standardową garderobę zamienimy na tradycyjne kirgiskie ubiory. Każdy z Uczestników otrzyma od nas 150 EUR, które będzie mógł wydać na swoje przebranie (zakupów dokonamy w Bishkeku, przed wyprawą). Część droższych akcesoriów (biżuteria itp.) będą mogły zostać wypożyczone. Stroje które Uczestnicy zakupią - zabierają na pamiątkę do domu.

 

Program

Szczegółowy plan wyprawy:

1 Dzień: Polska (Warszawa)

Spotykamy się na Międzynarodowym Lotnisku im. Fryderyka Chopina (Okęcie) w Warszawie – hala odlotów, przy stanowisku odpraw WAGABUNDO Travel, gdzie następuje oficjalne rozpoczęcie wyprawy. Po odprawie lotniskowej odlatujemy do Kirgistanu (Bishkek).

2 Dzień: Kirgistan (Bishkek)

Po przylocie do Bishkeku transfer z lotniska. Zakwaterowanie. Dzisiejszy dzień przeznaczamy na krótki odpoczynek, wizytę na targu.. i zakup naszych kirgiskich ubiorów ;).

3 Dzień: Kara-Suu

Wczesnym rankiem wyjeżdżamy do miejscowości Kara-Suu. Po drodze obowiązkowo zatrzymujemy się na szaszłyki. Nocleg spędzamy w gościnie u miejscowych gospodarzy.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: kolacja.

4 Dzień: Dolina Aflatun

O świcie zjeżdżamy z asfaltowej drogi i skręcamy w wąwóz Aflatun. Po paru godzinach docieramy do miejsca, gdzie będą czekać na nas wierzchowce. Po dobraniu odpowiedniego rumaka, w naszych nowych przebraniach, ruszamy ku przygodzie. Pod koniec dnia rozbijamy obóz nad brzegiem rzeki.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: śniadanie, lunch, kolacja.

5 Dzień: Przełęcz Ashuu-Tör, wąwóz Chatkal i jezioro Kara-teke

Wstajemy wraz z pierwszymi promieniami słońca i zmierzamy ku przełęczy Ashuu-Tör (3368m. n.p.m.), z której rozciąga się przepiękny widok na doliny Aflatun i Chatkal. Po drodze miniemy turkusowe jezioro Kara-teke.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: śniadanie, lunch, kolacja.

6 i 7 Dzień: Dolina Chatkal i przełęcz Kokui-Bel

Trawersujemy przełęcze w okolicach masywu gór Talas Ala-Too, m.in. przełęcz Kokui-Bel (3037m. n.p.m.). Biwakujemy nad brzegiem rzeki.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: 3 posiłki dziennie (śniadanie, lunch, kolacja).

8 Dzień: Dolina Chatkal i przełęcz Kokui-Bel

Wjeżdżamy w bardziej zalesione tereny. Lunch jemy na przełęczy Kara-Kuldzha (3161m. n.p.m.). Pod koniec dnia obóz rozbijamy w lesie. Jeżeli na miejsce, dotrzemy na czas, wybierzemy się do lasu na poszukiwanie dzikich jagód i ziół. Nauczymy się jak je rozpoznawać. Przygotujemy z nich rozgrzewające napary.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: śniadanie, lunch, kolacja.

9 Dzień: Przełęcz Kashka-Suu i jezioro Kara-Suk

Pokonujemy najwyżej położoną i najpiękniejszą przełęcz Kashka-Suu (3390m. n.p.m.). Na lunch zatrzymujemy się w jurtach należących do lokalnych pasterzy. Po wypiciu kilku łyków kumysu kontynuujemy naszą przeprawę, aż do jeziora Kara-Suk, nad brzegami którego spędzamy nocleg.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: śniadanie, lunch, kolacja.

10 Dzień: Przełęcz Kotormo, jezioro Sary-Chelek

Dzisiejszego dnia docieramy do celu naszej podróży, przepięknego jeziora Sary-Chelek.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: śniadanie, lunch, kolacja.

11 Dzień: Jezioro Sary-Chelek

Dzień wolny nad jeziorem.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: śniadanie, lunch, kolacja.

12 Dzień: Wioska Arit

Po leniwym poranku, opuszczamy rezerwat Sary-Chelek i udajemy się do malutkiej wioski Arit. Ten wieczór spędzamy u gospodarzy, wspominając trudy minionych dni. Do znudzenia korzystamy z sauny, przygotowanej specjalnie dla nas.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: śniadanie, lunch, kolacja.

13 Dzień: Bishkek

Wracamy do Bishkeku. Wieczorem przepakowujemy bagaże przygotowując się do powrotu do Polski. Czas wolny.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: śniadanie.

14 Dzień: Bishkek - Polska (Warszawa)

Przylatujemy do Warszawy. Ze łzami w oczach żegnamy się, kończąc naszą wyprawę i z uśmiechem na twarzy umawiamy się na kolejną wspólną przygodę ;).

Program ten chroniony jest art. 23 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) oraz ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r., Nr 90, poz. 631 ze zm.). Eksploatacja tego programu, jego udostępnianie w celach komercyjnych, przerabianie albo inne naruszanie w całości lub w części, bez pisemnej zgody twórcy, jest zabronione pod groźbą sankcji przewidzianych w art. 24 i 448 kodeksu cywilnego oraz w art. 78-80 i 115-123 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Warunki

Termin:

Termin może ulec zmianie +/- 2 dni.

Cena zawiera:

 • zakup i wypożyczenie tradycyjnych kirgiskich ozdób i odzienia w kwocie 150 EUR
 • wizę do Kirgistanu
 • opiekę pilota Wagabundo Travel
 • zakwaterowanie wg programu
 • transport wg programu
 • transfery z lotnisk i na lotniska
 • wyżywienie i napoje ujęte w pkt. 5 programu (m.in. podczas konnej przeprawy)
 • pozwolenia, opłaty wstępu do parków i rezerwatów przyrody wg programu
 • wszystkie atrakcje wg programu
 • ubezpieczanie (KL, NNW)

Cena nie zawiera:

 • napojów alkoholowych i innych nieprzewidzianych w programie
 • wyżywienia nie ujętego w pkt. 5 programu (orientacyjny koszt wyżywienia to min. 10 EUR dziennie)
 • wydatków własnych
 • dodatkowych atrakcji nieprzewidzianych w programie lub określonych jako fakultatywne
 • opłat za filmowanie i fotografowanie,
 • zwyczajowych napiwków

Koszt przelotu na trasie:

 • Warszawa – Bishkek – Warszawa

Orientacyjny koszt przelotu w klasie ekonomicznej wraz z opłatami lotniskowymi wynosi: 1400 - 2000 PLN

Zdrowie

Należy liczyć się z możliwością rozstrojów żołądka spowodowanych zmianą diety (lokalne potrawy). Szczegółowe informacje prześlemy każdemu indywidualnie.

Wyżywienie

Nasza dieta będzie się składała z lokalnych przysmaków, takich jak: plow, bishmark, kumys. Nie zabraknie też warzyw i słodyczy.

Bagaż

Uczestnika będzie juczony do specjalnego wierzchowca. Należy jednak pamiętać, by zabrać wyłącznie rzeczy pierwszej potrzeby.

Pogoda

W dzień temperatury będą dochodzić do 30C, w nocy mogą oscylować w okolicach 5C. Należy się przygotować na wszystkie pory roku. Ostre słońce i lekkie przejściowe opady.

Higiena

Każdego dnia będzie przygotowywana  porcja ciepłej wody do celów codziennej higieny (m. in. mycia włosów).

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Żółty jar pochodzą od biura Wagabundo Travel, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Kirgistan. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w programie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Konie, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.