Dwie jurty i koń

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w programie

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Projekt "Dwie jurty i koń" KIRGISTAN

Dwie jurty i koń to wyprawa do przeszłości. Wyprawa podczas której będziemy ubrani w tradycyjne stroje kirgiskie (wilcze skóry, derki, kalpaki). Podróżować będziemy konno i pieszo. Podążymy szlakiem dzikiego azjatyckiego stepu, z dala od przetartych turystycznych ścieżek. Przemierzymy pokryte śniegiem granie. Poznamy życie prawdziwych nomadów. Będzie to podróż, podczas której każdy z Uczestników będzie musiał odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest typowym turystą, czy podróżnikiem potrafiącym sprostać przygodzie.

Główne atrakcje:

 • jezioro Kol Ukok,
 • przełęcz Ukok - 3845 m. n.p.m.,
 • dolina Karakoudjour,
 • przełęcz Dolon - 3030 m. n.p.m.,
 • przełęcz Kum Bel Ata - 3530 m. n.p.m.,
 • dolina Baidulu,
 • jezioro Son Koul - 3016 m. n.p.m.

Wyprawa do Kirgistanu ma charakter przygodowy. Należy się przygotować na trudy jazdy konno, dlatego zalecamy aby każdy z Uczestników przed rozpoczęciem wyprawy, wziął parę lekcji nauki jazdy konnej.

Chcielibyśmy jednak uspokoić wszystkich nowicjuszy. Podczas poprzednich edycji męska część grupy, przeważnie nigdy nie stosowała się do naszych zaleceń dotyczących nauki jazdy konnej (przeciwnie do Pań), nie przeszkadzało to jednak, aby w okolicach 3 dnia wyprawy, grupa lekko galopowała. Reasumując, nie szukamy bohaterów, najważniejsza jest dla nas Wasza mentalność.

Konie

Konie są zdrowe i silne. Nie są to konie do jazdy szybkiej. Mają tak jak Uczestnicy sprostać trudom podróży. Wszystkie będą wyposażone w wyściełane derkami siodła westernowe. Siedzi się w nich bardzo wygodnie i diametralnie różnią się od typowych siodeł. Będziemy w nich spędzać ok. 5-6 godzin dziennie - wszystko zależy od naszej wprawy jeździeckiej, która z pewnością będzie postępować w miarę upływu czasu.

Sprzęt

Poprzednie edycje jasno pokazują, iż wszyscy zaczynamy w toczkach, czapsach, sztybletach.., a kończymy galopując z gołym torsem wokół obozu. Najważniejszy jest Wasz komfort. Ze specjalistycznego sprzętu za najważniejsze uważamy bryczesy (zapobiegające obtarciom) i toczki.

Ubiór

W odpowiednim momencie, naszą standardową garderobę zamienimy na tradycyjne kirgiskie ubiory. Każdy z Uczestników otrzyma od nas 150 EUR, które będzie mógł wydać na swoje przebranie (zakupów dokonamy w Bishkeku, przed wyprawą). Część droższych akcesoriów (biżuteria itp.) będą mogły zostać wypożyczone. Stroje które Uczestnicy zakupią - zabierają na pamiątkę do domu.

Program

Szczegółowy plan wyprawy:

1 Dzień: Polska (Warszawa)

Spotykamy się na Międzynarodowym Lotnisku im. Fryderyka Chopina (Okęcie) w Warszawie – hala odlotów, przy stanowisku odpraw WAGABUNDO Travel, gdzie następuje oficjalne rozpoczęcie wyprawy. Po odprawie lotniskowej odlatujemy do Kirgistanu (Bishkek).

2 Dzień: Kirgistan (Bishkek) i przejazd do Kochkor

Po przylocie do Bishkeku bezpośredni przejazd do Kochkor. Zakwaterowanie. Dzisiejszy dzień przeznaczamy na aklimatyzację.. i zakup naszych kirgiskich ubiorów ;).

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: kolacja.

3 Dzień: W kierunku jeziora Kol Ukok

Wstajemy z pierwszymi promieniami słońca. Po dobraniu odpowiednich wierzchowców, w naszych nowych przebraniach, ruszamy ku przygodzie. Pod koniec dnia rozbijamy obóz nad brzegiem rzeki. Noc spędzamy w kirgiskiej jurcie.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: śniadanie, lunch, kolacja.

4 Dzień: Jezioro Kol Ukok, przełęcz Ukok i dolina Karakoudjour

Ruszamy skoro świt. Zatrzymujemy się na piknik w okolicach jeziora Kol Ukok. Przed nami trawers najwyżej położonej i przepięknej przełęczy Ukok (3845 m. n.p.m.,). Na samej górze przystajemy na dłuższą chwilę, aby dać ponieść się zapierającym dech widokom.. Pod wieczór zmęczeni i szczęśliwi zostajemy w gościnie u miejscowych gospodarzy. Do naszej dyspozycji będzie sauna, z której możemy korzystać bez ograniczeń ;).

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: śniadanie, lunch, kolacja.

5 Dzień: Ak-Kya

Przecinamy pastwiska w okolicach wioski Ak-Kya, gdzie zostajemy na nocleg.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: śniadanie, lunch, kolacja.

6 Dzień: Przełęcz Dolon

Powoli opuszczamy górzyste tereny i wjeżdżamy w rozległe płaskowyże. Rzucając groźne spojrzenie górom Ak-Tash, które udało nam się pokonać ;), wjeżdżamy w dolinę Kara-Djorgo. Pod koniec dnia trawersujemy przełęcz Dolon (3030 m. n.p.m.). Noc spędzamy w kirgiskiej jurcie.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: śniadanie, lunch, kolacja.

7 Dzień: Przełęcz Kum Bel Ata i dolina Baidulu

Wczesnym rankiem pokonujemy ostatnią przeszkodę - przełęcz Kum Bel Ata (3530 m. n.p.m.), z której roztacza się przepiękny widok na dolinę Baidulu i jezioro Son Kul. Na noc zatrzymujemy się w jurtach położonych niedaleko pastwisk Koumdou Sou.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: śniadanie, lunch, kolacja.

8, 9 i 10 Dzień: Koumdou Sou i jezioro Son Koul

Dzisiejszego dnia docieramy nad brzeg jeziora Son Koul (powoli wjeżdżamy w bardziej turystyczne regiony). Kontynuujemy konną przeprawę wzdłuż linii brzegowej. Zatrzymujemy się nieopodal jurt Tash-Dobo, Tulpur Tash, Tuz-Ashu. Podczas ostatnich dni, zwalniamy tempo. Czas przeznaczamy na zasłużony relaks, konne wyścigi, pamiątkowe zdjęcia, spacery po okolicznych wzniesieniach.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: 3 posiłki dziennie (śniadanie, lunch, kolacja).

11 Dzień: Kochkor i przejazd do Bishkek

Skoro świt ruszamy w drogę powrotną, zatrzymując się w Kochkor na krótki lunch. Pod wieczór docieramy do Bishkeku. Przepakowujemy bagaże, przygotowując się do powrotu do Polski. Czas wolny.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: śniadanie, lunch.

12 Dzień: Bishkek - Polska (Warszawa)

Skoro świt ruszamy do Bishkeku, zatrzymując się w Kochkor na krótki lunch. Pod wieczór docieramy do Bishkeku. Przepakowujemy bagaże, przygotowując się do powrotu do Polski. Czas wolny.

Program ten chroniony jest art. 23 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) oraz ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r., Nr 90, poz. 631 ze zm.). Eksploatacja tego programu, jego udostępnianie w celach komercyjnych, przerabianie albo inne naruszanie w całości lub w części, bez pisemnej zgody twórcy, jest zabronione pod groźbą sankcji przewidzianych w art. 24 i 448 kodeksu cywilnego oraz w art. 78-80 i 115-123 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Warunki

Termin:

Termin może ulec zmianie +/- 2 dni.

Cena zawiera:

 • zakup i wypożyczenie tradycyjnych kirgiskich ozdób i odzienia w kwocie 150 EUR
 • wizę do Kirgistanu
 • opiekę pilota Wagabundo Travel
 • zakwaterowanie wg programu
 • transport wg programu
 • transfery z lotnisk i na lotniska
 • wyżywienie i napoje ujęte w pkt. 5 programu (m.in. podczas konnej przeprawy)
 • pozwolenia, opłaty wstępu do parków i rezerwatów przyrody wg programu
 • wszystkie atrakcje wg programu
 • ubezpieczanie (KL, NNW)

Cena nie zawiera:

 • napojów alkoholowych i innych nieprzewidzianych w programie
 • wyżywienia nie ujętego w pkt. 5 programu (orientacyjny koszt wyżywienia to min. 10 EUR dziennie)
 • wydatków własnych
 • dodatkowych atrakcji nieprzewidzianych w programie lub określonych jako fakultatywne
 • opłat za filmowanie i fotografowanie,
 • zwyczajowych napiwków

Koszt przelotu na trasie:

 • Warszawa – Bishkek – Warszawa

Orientacyjny koszt przelotu w klasie ekonomicznej wraz z opłatami lotniskowymi wynosi: 1400 - 2000 PLN

Zdrowie

Należy liczyć się z możliwością rozstrojów żołądka spowodowanych zmianą diety (lokalne potrawy). Szczegółowe informacje prześlemy każdemu indywidualnie.

Wyżywienie

Nasza dieta będzie się składała z lokalnych przysmaków, takich jak: plow, bishmark, kumys. Nie zabraknie też warzyw i słodyczy.

Bagaż 

Uczestnika będzie juczony do specjalnego wierzchowca. Należy jednak pamiętać, by zabrać wyłącznie rzeczy pierwszej potrzeby.

Pogoda

W dzień temperatury będą dochodzić do 30C, w nocy mogą oscylować w okolicach 5C. Należy się przygotować na wszystkie pory roku. Ostre słońce i lekkie przejściowe opady.

Higiena

Każdego dnia będzie przygotowywana  porcja ciepłej wody do celów codziennej higieny (m. in. mycia włosów).

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Dwie jurty i koń pochodzą od biura Wagabundo Travel, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Kirgistan. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w programie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Konie, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.