TREKKING W NEPALU: Manaslu - Góra Ducha

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
19 dni7 700 + 890USD

O wyprawie

Trekking wokół Manaslu to doskonała propozycja dla wielbicieli efektownych górskich wędrówek i ciekawa alternatywa dla znanych i lubianych tras wokół Annapurny i do Everest Base Camp.

Prawdziwy skarb wciąż pozostający nieco poza głównym nurtem trekkingowych wypraw – brak rozbudowanej infrastruktury i tłumów turystów pozwala na bardziej kameralne i autentyczne doświadczenie himalajskich szlaków. Trasa prowadzi nas przez zróżnicowany krajobraz – wiedzie wzdłuż malowniczej doliny Buri Gandaki; na początkowym odcinku mija pola uprawne i bujny subtropikalny las, a dalej pnie się na przełęcz Larkya La (5213 m n.p.m.); wraz z zyskiwaniem wysokości zbliżamy się do surowego królestwa skalistych ośnieżonych olbrzymów. Po drodze wyrastają dookoła majestatyczne himalajskie szczyty (na trasie możemy podziwiać aż 10 szczytów o wysokości przekraczającej 6500 m.n.p.m. w tym Manaslu 8163 m n.p.m. – ósmy co do wysokości szczyt Ziemi, o wywodzącej się z sanskrytu nazwie oznaczającej ‘Górę Ducha’). Po osiągnięciu Larkya La, rozpoczynamy zejście ku dolinie rzeki Marsyangdi, gdzie szlak zbiega się z biegnącym dookoła Annapurny.
Podczas wędrówki czekają nas nie tylko oszałamiające cuda natury, ale także barwne spotkania kulturami miejscowych mniejszości etnicznych, w tym potomków ludów, które przywędrowały tu z Tybetu. Przycupnięte na zboczach wioski, buddyjskie klasztory, czorteny, mury mani i kolorowe flagi modlitewne są nieodłączną częścią krajobrazu.

Polubisz ten wyjazd za:

 • trekking w kameralnej grupie
 • sprawdzonego i doświadczonego lokalnego przewodnika
 • niezapomniane krajobrazy Himalajów

Program

WAŻNE:
STATUS: otwarty dla zaszczepionych podróżujących
WJAZD: wymagany certyfikat potwierdzajacy zaszczepienie pełną dawką szczepionki (od przyjęcia ostatniej dawki musi upłynąć przynajmniej 14 dni) oraz negatywny wynik testu PCR wykonany max. 72h przed przelotem, wypełanienie formularza wjazdowego, który wygeneruje kod QR; po przylocie: szybki test antygenowy 

Z uwagi na zmienne warunki atmosferyczne (możliwe silne opady śniegu, oblodzenie itp.) występujace szczegolnie w wyższych partiach gór, w uzasadnionych przypadkach organizator zastrzega sobie prawo do zmiany trasy trekkingu.

1 DZIEŃ WYLOT
Wylot z Warszawy i przelot do Nepalu.
(Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego, skontaktuj się z nami!)

2 DZIEŃ KATMANDU - PRZYGOTOWANIE DO TREKKINGU, ZWIEDZANIE
Przylot do Katmandu, transfer i zakwaterowanie na Thamelu - centrum globtroterów oraz ludzi gór z całego Świata.
Załatwianie zezwoleń  oraz zakupy na trekking. Po południu krótkie zwiedzanie Kathmandu  w tym zabytkowy Durbar Square, najstarsza stupa buddyjska Swayambhu Temple oraz z zewnątrz zerkniemy na hinduistyczną świątynię Pashupatinath (wstęp do środka mają tylko hinduiści).

3 DZIEŃ ARUGHAT BAZAR - ARKHET BAZAR (1 DZIEŃ TREKKINGU)
Rozpoczynamy trekking. Rzeczywisty rozkład dzienny może się nieznacznie różnić od zaplanowanego (pogoda, dyspozycja uczestników).

Przejazd (6h) do Gorkha (1100 m n.p.m.) i dalej do Arughat Bazar (490 m n.p.m.) w dolinie rzeki Buri Gandaki, skąd rozpoczniemy nasz trekking.
Z Arughat Bazar trasa trekkingu wiedzie doliną rzeki Buri Gandaki niemalże aż do jej źródeł. Po drodze mijamy piękne wodospady.  Etap kończymy w miasteczku Arkhet Bazar.
 
4 DZIEŃ ARKHET BAZAR - MACHMA KHOLA (2 DZIEŃ TREKKINGU)
Dolina Buri Gandaki przez. Soti Khola (710 m n.p.m.) - Machma Khola (890 m n.p.m.) 7h

Z Soti schodzimy do koryta rzeki Buri Gandaki by potem wspiąć się zalesionymi , a miejscami skalistymi i urwistymi zboczami do kolejnej wioski. Pojawiają się pierwsze widoki na ośnieżone szczyty. Późnym popołudniem dochodzimy do sporej wioski Machma Khola. Nocleg. 

5 DZIEŃ MACHMA KHOLA - PHILIM (3 DZIEŃ TREKKINGU)
Machma Khola (890 m n.p.m.) - Lauri (1140 m) – Philim (1570 m n.p.m.) 6h
Dzisiejszy etap niewiele się nie różni od pozostałych. Raz z górki, raz pod górkę. Przekraczamy rzekę Buri Gandaki wiszącymi wysoko nad wodą mostami.. 

6 DZIEŃ PHILIM - BIHI (4 DZIEŃ TREKKINGU)
Philim (1570 m n.p.m.) - Bihi (2130 m n.p.m.) 5h
Od dziś zdecydowanie szlak pnie się coraz wyżej.  Sceneria zmienia się - teraz rzeka Buri Gandaki płynie urwistym kanionem, a szlak wznosi się powyżej. Często musimy jednak tracić wysokość i schodzić niżej, by znów mozolnie odzyskiwać metry.

7 DZIEŃ BIHI - LIGAON (5 DZIEŃ TREKKINGU)
Bihi (2130 m n.p.m.) - Ligaon (2840 m n.p.m.) (ok. 5-6 h)
Dziś czeka nas spore podejście, ale wynagrodzą nam to widoki, które robią się coraz bardziej wspaniałe. Nasza rzeka, której doliną wędrujemy od dłuższego czasu wiję się teraz w skalnym kanionie, tworząc naturalne mosty skalne. Sceneria robi wrażenie. Po drodze mijamy także piękny las bambusowy. Strome i żmudne podejście doprowadza nas do wioski Ligaon.

8 DZIEŃ LIGAON - SAMA GOMPA (6 DZIEŃ TREKKINGU)
Ligaon (2840 m n.p.m.) - Sama Gompa (3500 m n.p.m.) 4h
Z Ligaon udajemy się do wioski Sho. W miarę oddalania się od niej kolejno ukazują się nam szczyty: Naike Peak , Manaslu North 7154 m i wreszcie najwyższy szczyt Gorka Himal - Manaslu ( 8156 m n.p.m.).  Dalsza droga prowadzi już w wysokogórskiej scenerii. Po paru godzinach wędrówki dochodzimy do pięknej wioski Sama Gompa  z przepięknym widokiem na Manaslu.

9 DZIEŃ SAMA GOMPA: AKLIMATYZACJA
Sama Gompa (3500 m n.p.m.) - aklimatyzacja 
Dziś wolny dzień przeznaczony na aklimatyzację, Który każdy wykorzysta według własnych upodobań. Po południu proponujemy spacer do pobliskiego klasztoru oraz lodowca w kierunku Manaslu BC. Możliwa degustacja serów z jaka.

10 DZIEŃ SAMA GOMPA - SAMDU (7 DZIEŃ TREKKINGU)
Sama Gompa (3500 m n.p.m.) - Samdu (3900 m n.p.m.) 5h
Jesteśmy na znacznej wysokości i w górach wysokich - należy powoli zdobywać metry. Szlak naszej wędrówki prowadzi korytem rzeki wzdłuż długiego szeregu murków mani, po czym wyprowadza nas na trawiaste łąki Kermo Kharka, do wioski Samdu.  

11 DZIEŃ SAMDU - DHARAMSALA (8 DZIEŃ TREKKINGU)
Samdu (3900 m n.p.m.) - Dharamsala (4460 m n.p.m.) 5h
Opuszczamy Samdu i wędrujemy coraz wyżej. Po drodze podziwiamy pięknie prezentujący się wierzchołek Manaslu oraz inne szczyty. Po pięciu godzinach docieramy do dużego kamiennego schronu, gdzie zostaniemy na nocleg.  

12 DZIEŃ DHARAMSALA - LARKYA LA - BIMTANG (9 DZIEŃ TREKKINGU)
Dharamsala (4460 m n.p.m.) - przełęcz Larkya La (5213 m n.p.m.) - Bimtang (3800 m n.p.m.) 9h 
Najbardziej wymagający dzień podczas całego trekkingu. Wyjście na szlak o 4 rano! Po przekroczeniu granicy pięciu tysięcy metrów pojawia się śnieg. Docieramy na najwyżej położony punkt na naszej trasie - przełęcz Larkya La skąd rozciągają się bajeczne widoki, po czym skalnym grzbietem dochodzimy do moreny lodowca. Dalej niekończąca się ścieżka prowadzi do ludzkich osad, a wokół wyrastają majestatyczne lodowe szczyty. 

13 DZIEŃ BIMTANG - DHARAPANI (10 DZIEŃ TREKKINGU)
Bimtang (3800 m n.p.m.) - Dharapani (1860 m n.p.m.) 7h
Dziś już zdecydowanie w dół. Po przekroczeniu piarżystego lodowca wkraczamy do pięknego lasu rododendronów i sosen. Dzisiejszy etap kończymy w wiosce Dharapani. Jest to osada leżąca na szlaku trekkingu dookoła Annapurny. 

14 DZIEŃ DHARAPANI - JAGAT (11 DZIEŃ TREKKINGU)
Dharapani (1860 m n.p.m.) - Jagat (1300 m n.p.m.) 7h
Ponownie droga wiedzie w dół wzdłuż koryta rzeki. Mijamy liczne schroniska i hoteliki. Śpimy w jednym z nich w wiosce Jagat. 

15 DZIEŃ PRZEJAZD DO POKHARY
Jagat (1300 m n.p.m.) - Besisahar (760 m n.p.m.) - Pokhara
Przejazd jeepami do miasteczka Besisahar i dalej busem do Pokhary.

16 DZIEŃ POKHARA - ODPOCZYNEK I ZWIEDZANIE
Odpoczynek, po trekkingu. Po południu zwiedzanie Pokhary i pływanie łódką po jeziorze, lub rowery.
Dla chętnych możliwość lotu na paralotni (tandem z instruktorem).

17 DZIEŃ PRZEJAZD DO KATMANDU
Przejazd do Kathmandu. Po drodze dla chętnych rafting na rzece Trisuli.
Wieczorem wspólna kolacja pożegnalna z występami ludowych zespołów.

18 DZIEŃ KATMANDU - CZAS WOLNY
Dzień zapasowy (w razie nieplanowanych opóźnień na trekkingu np. ze względu na pogodę).
Jeśli trek przebiegnie bez zakłóceń, dzień wolny w Katmandu, czas na ostatnie zakupy.

19-20 DZIEŃ POWRÓT
Wylot z Katmandu. Przelot do Polski.

Warunki

Cena obejmuje

 • bilety lotnicze na trasie: Warszawa - Katmandu - Warszawa
 • transfery z i na lotniska
 • 3 noclegi w Katmandu i 2 noclegi w Pokharze (komfortowe hotele 3-gwiazdkowe, pokoje 2-osobowe z łazienkami) ze śniadaniami
 • przejazdy między miejscowościami: prywatnym jeepem z Katmandu do miejsca rozpoczęcia trekkingu oraz z miejsca zakończenia trekkingu do Besisahar, bilet na przejazd busem turystycznym na odcinku Besisahar - Pokhara
 • trekking wokół Manaslu:
 • niezbędne pozwolenia na trekking (TIMS i permit)
 • opiekę lokalnego certyfikowanego anglojęzycznego przewodnika (tylko do naszej dyspozycji)
 • usługi tragarza (jeden tragarz na dwie osoby)
 • zakwaterowanie w schroniskach
 • pozostałe opłaty związane z trekkingiem (lokalne podatki itp.)
 • certyfikat ukończenia trekkingu
 • opiekę pilota Kiribati Club
 • przygotowanie do wyjazdu: konsultacje z pilotem wyjazdu (dla chętnych), przedwyjazdowe spotkanie informacyjne online
 • ubezpieczenie podróżne Signal Iduna KL 100 000 EUR (w tym następstwa chorób przewlekłych), OC 50 000 EUR, NNW 15 000 PLN, bagaż 2 000 PLN (zwyżka sporty ekstremalne na czas trekkingu), w tym ubezpieczenie obsługi trekkingu
 • zestaw podróżnika Kiribati Club

Cena nie obejmuje:

 • biletów wstępu do miejsc wymienionych w programie, transportu lokalnego w Katmandu i Pokharze - ok. 30 USD/os.
 • pozostałego wyżywienia (poza śniadaniami w hotelach przed i po trekkingu): ok. 15-20 USD/os. dziennie
 • obowiązkowych napiwków dla przewodnika i tragarzy: ok. 50 USD/os.
 • kosztów wizy nepalskiej: 50 USD
 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy: 26 PLN/os.
 • atrakcji dla chętnych

Zaliczka
1 000 PLN

Wizy
Nepal - Wizę można uzyskać w ambasadach, w wybranych punktach granicznych oraz na lotnisku w Katmandu (visa on arrival).

Zakup wizy na lotnisku to koszt 30 USD dla wizy 15-dniowej, 50 USD dla wizy 30-dniowej, 125 USD dla wizy 90-dniowej.
Dokumenty wymagane przy aplikowaniu o wizę turystyczną: paszport, aplikacja wizowa.
Paszport powinien być ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wyjazdu.
Paszport musi mieć wolne strony na wizę i stemple graniczne.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej TREKKING W NEPALU: Manaslu - Góra Ducha pochodzą od biura Kiribati Club, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Nepal. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.