Przyroda zakazanej strefy - Czarnobyl

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Przyroda zakazanej strefy - Czarnobyl

  • 4 dni w "Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia"
  • Opuszczone miasto Prypeć i skarby przyrodnicze Strefy
  • Przyrodnicze skarby rozlewisk Prypeci i Stochodu
  • Historycznym szlakiem Wołynia
  • Sikory lazurowe, cietrzewie, orliki grubodziobe

Pośród łąk, lasów i wód toni, w ciągłej, pustej życia pogoni, żyje posępny lud - zawodziły przedwojenne patefony. Melancholijne tango "Polesia czar" tak jak siedemdziesiąt lat temu i dziś rozbudza wyobraźnię. Czy coś zmieniło się na samym Polesiu? Sentymentalna pieśń durzy skargą, co z głębi wód się miota i każe sercu wierzyć w "Polesia cud". Nadstawmy ucha - dźwięk, który dobiega z krainy moczarów i kniej, zdaje się przypominać skrzyp jadącego wozu.

Czterysta wiorst na wschód skrzypią drzwi rdzewiejącej XX-wiecznej cywilizacji - rozkładających się megaton betonu i stali po zamknięctej elektrowni. Czarnobylską Strefę odbija z rąk człowieka dzika, nieokiełznana przyroda.

Sto chodów Stochodu...

Rozciągnięte wzdłuż Prypeci, oparte o Dniepr i Bug, leży Polesie, kraina, gdzie wodę spotkać można w stu bodaj odmianach. Wiosną wylewa na nizinne łąki, latem szemrze w korytach drobnych strumieni i dostojnie toczy się korytami rzek o nazwach dziwnie znajomych, a egzotycznych. Meandruje w "stu chodach" Stochodu, płynie krętym korytem Turii i wypełnia labirynty Styru. Woda ożywia poleskie torfowiska, bagna i mokradła, rozkwieca je kaczeńcami i białym kwiatem czermieni, a blaskiem rozlewisk wabi przelotne ptaki. Broni trudnodostępnych mszarów, skąd dobiega zew żurawi i czuszykanie cietrzewi.

...i sto odcieni błękitu

Ludzie, którzy od wieków mocowali się z siłami przyrody, nauczyli się żyć z nią w zgodzie i korzystać z jej dobrodziejstw. Sprawnie poruszają się długimi łodziami z drewna, łowiąc ryby, zbierając zioła i wciąż podbierając miód z nadrzewnych uli. Trudne warunki nie pozwoliły im co prawda rozwinąć kunsztownej architektury, ale cóż piękniej harmonizuje z poleskimi przestrzeniami, niż kryte strzechą chaty, czy błękitne ściany drewnianych cerkwi, jak choćby tej, którą pobudowano w Buczynie, wśród łąk nad Stochodem. Błękit to na Polesiu kolor wszechobecny, o stu - jak woda - odcieniach: rzek i jezior, okiennic, krzyży przydrożnych. Dzięki niemu nawet sytuowane na piaszczystych pagórach mogiłki zdają się pełne życia, które toczy się pomiędzy błękitem nagrobków i samego nieba.

Program

Dzień 1 Przejazd z Warszawy do Klewania

Wyjazd z Warszawy o 6:00 (zbiórka o 5:45 przed Kinoteką pod PKiN) i przejazd do Klewania. Po drodze odwiedzimy ruiny pałacu Radziwiłłów w Ołyce.

Dzień 2 Tunel Miłości, Szwajcaria Nadsłuczańska

Poranna wizyta i fotografowanie Tunelu Miłości koło Klewania. Przejazd do Szwajcarii Nadsłuczańskiej - atrakcji krajobrazowej Wołynia. Wędrówka brzegami Słuczy w okolicach ruin zamku w Hubkowie, które są malowniczo usytuowane na skalistym wzgórzu nad rzeką - to najładniejszy odcinek przełomu rzeki. Przejazd na nocleg do Iwankowa.

Dzień 3-6 Czarnobylska Strefa Wykluczenia

Zwiedzanie rozległych pozostałości po Elektrowni Atomowej Czarnobyl. Zapoznamy się z przyrodą największego rezerwatu przyrody w Europie. Wieczorem w Strefie kolacje.

Przez 3 dni pod opieką miejscowego przewodnika będziemy eksplorować opuszczone miasto Prypeć i okoliczne wioski. Odwiedzimy szpital, szkoły, przedszkola, wesołe miasteczko ze słynnym diabelskim młynem, port rzeczny i inne niezwykłe miejsca. Czeka nas sesja na stacji kolejowej Janów, gdzie w lesie leżą porzucone pociągi. Zbliżymy się do Arki – sarkofagu kryjącego pozostałości po reaktorze jądrowym. Wybierzemy się do najtajniejszego niegdyś obiektu w rejonie Czarnobyla – gigantycznego radaru Duga, znanego też jako "Oko Moskwy".

Popołudniu 6 dnia wyjazd ze Strefy i przejazd do Sarn.

Dzień 7 Ukraińskie Polesie - Kostiuchnówka, Czartorysk

Zwiedzanie pobojowisk kostiuchnowskich - 100 lat po największej bitwie Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego w czasie I wojny światowej. Po drodze pojedziemy do Czartoryska nad Styrem - jednej z najstarszych osad na Wołyniu, gdzie król Władysław Jagiełło zawarł pokój ze swym zbuntowanym bratem księciem Świdrygiełłą, którego ścigał po Wołyniu i Podolu. Będziemy podziwiać piękną panoramę Styru.

Dzień 8 Park Narodowy Prypeć-Stochod

Przejedziemy do Parku Narodowego Prypeć-Stochod do zagubionej wśród mokradeł wioski Svalowiczi w poszukiwaniu pięknej sikory lazurowej.

Dzień 9 Powrót do Warszawy

Po śniadaniu powrót do Warszawy.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Zakwaterowanie: 2-3 osobowe pokoje w hotelach
  • Wyżywienie: śniadania oraz 3 kolacje (w hotelu w Strefie)
  • Transport: bus
  • Opiekę przewodnika-przyrodnika
  • Pozwolenie na wjazd do Strefy, wstęp do parku narodowego
  • Ubezpieczenie : KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
  • Składki: TFG - 2 PLN, TFP - 2 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia poza wymienionym

Liczba uczestników: 12 - 16 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Przyroda zakazanej strefy - Czarnobyl pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Ukraina. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.