Czar Czarnohory

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Czar Czarnohory

  • ​​Wędrówki z małym plecakiem "na lekko"
  • Trekkingi w masywie Świdowca - morze połonin i dzikie konie
  • Trekking w Czarnohorze - najwyższe szczyty i pamiątki przeszłości
  • Trekking w Gorganach - najdzikszych górach Europy
  • Zabytki Bardejova i huculskie cerkwie (UNESCO)
  • Spacer po Lwowie
  • Żywa kultura pasterska Huculszczyzny
  • Przysmaki regionalnej kuchni
  • Wyjazd z cyklu "Łukiem Karpat"

Karpaty to góry szczególnie nam bliskie gdzie wielu z nas stawiało pierwsze kroki w wędrówkach górskich. Rozciągają się niemal od Wiednia aż po Podole na wschodzie, następnie „skręcają” na południe a potem na zachód tworzą łuk, dlatego często określa się to pasmo Łukiem Karpat. Góry przez swoja niedostępność tworzyły kiedyś trudną do pokonania przeszkodę, graniami górskimi wytyczano granice państw. Ale góry często również łączyły; w Karpatach pasterze wołoscy idąc grzbietem Karpat przywędrowali z południa gdzieś z Fogaraszy i Bucegów w nasze Beskidy. Dla nich nie Karpaty były „drogą”… Dziś Karpaty znów są podzielone, to obszar graniczny między Czechami, Polską, Słowacją, Węgrami, Ukrainą i Rumunią. Spróbujmy przenieść się z wyobrażeniami 100 lat wstecz; na górskich halach trawa od wiosny do zimy spasana jest przez stada owiec i bydła, górskie koliby tętnią życiem, słychać dzwonki, ujadają psy gdy ktoś obcy pojawi się w pobliżu. Zobaczmy co z tego zostało.

Świdowiec, Czarnohora, Gorgany

Karpaty ukraińskie to kraina magiczna, w powietrzu czuć zapach traw, a echo niesie po połoninach dźwięki z pasterskich kolib. Każdy kto po raz pierwszy stanie na szerokim płaju (pasterskiej ścieżce używanej nieraz od pokoleń) wijącym się pośród połonin Świdowca, jest zaskoczony rozległością krajobrazów. Jak okiem sięgnąć ciągną się połoniny, a na nich stada huculskich koni, owiec i krów. Można odnieść wrażenie, że zwierzęta pasą się bez opieki. W Czarnohorze pasterzy spotkamy nawet na wysoko położonych połoninach. Najwyższe szczyty ukraińskie to już piętro subalpejskie i alpejskie. Charakter masywu Gorganów najlepiej określa ich nazwa - gorgan to w lokalnej gwarze gołoborza, rozległe głazowiska. Wielkie ich połacie zalegają większość szczytów. Są to piaskowcowe złomy porośnięte przeważnie wielobarwnymi porostami. Wędrując chce się zaśpiewać że "...nie ma życia jak na połoninie..."

Program

Dzień 1 Wyjazd z Krakowa

Przejazd z Krakowa przez wschodnią Słowację do Użgorodu. Po drodze krótka wizyta w pełnym uroku, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO mieście Bardejov, w którym zwiedzimy uliczki starego miasta i będziemy mogli skosztować przysmaków słowackiej kuchni. Wieczorem przekroczymy granicę słowacko-ukraińską i zatrzymamy się na nocleg w Użgorodzie - historycznej stolicy Rusi Zakarpackiej.

Dzień 2 Bliźnica - z widokiem na największą połoninę Europy

Przejazd w góry. Po drodze krótki postój w miejscu uznawanym niegdyś za geograficzny środek Europy. Wjazd ciężarówką na połoninę Drogobrat.  Wejście na najwyższy szczyt Świdowca - Bliźnicę (1884 m n.p.m.) oferujący rewelacyjną panoramę Czarnohory, Gorganów i doliny Cisy. W okolicach szczytu krajobraz zmienia się na prawdziwie wysokogórski – ze skalnymi ścianami oraz głębokimi kotłami polodowcowymi kryjącymi niewielkie stawy. Nocleg na Połoninie Drogobrat. 
Czas wędrówki: ok. 4 godzin | Suma podejść: ok. 680 m

Dzień 3 Świdowiec - morze połonin, dzikie konie i górskie jeziora

Całodzienna wędrówka połoninami Świdowca.  Wejście na Stih (1704 m n.p.m.) i  przejście do położonego w głębokim polodowcowym kotle jeziora Dogjaska (1584 m n.p.m.). Na trasie przemarszu góry ożywia dobrze rozwinięta kultura pasterska. Wędrując szerokim płajem napotkamy stada pasących się samopas koni i owiec. Nocleg na Połoninie Drogobrat.
Czas wędrówki: ok. 9 godzin | Suma podejść: ok. 800 m

Dzień 4 Gorgany - po głazach na szczyt

Zjedziemy ciężarówką do wsi Jasinia, gdzie zwiedzimy piękną huculską cerkiew (zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Po szybkich zakupach przejedziemy w Gorgany - uważane za jedne z najdzikszych gór Europy. Gęsta puszcza karpacka porastająca strome stoki gór ustępuje nagle miejsca rozległym halom, na których Huculi wypasają krowy i owce. Powyżej znajduje się piętro nieprzebytej kosodrzewiny poprzedzające szczytowe pola rumowisk skalnych zwanych gorganami. Uroki Gorganów będziemy podziwiać z oferującego wspaniałe widoki, mającego kształt regularnego stożka wierzchołka Chomiaka (1542 m n.p.m.). Na nocleg przejedziemy do Worochty.
Czas wędrówki: ok. 7 godzin | Suma podejść: ok. 900 m

Dzień 5 Najwyższy szczyt Ukrainy – Howerla

Wejście na najwyższy szczyt Ukrainy – Howerlę (2061 m n.p.m.). Wysiłek włożony w zdobywanie świętej góry Ukraińców wynagrodzą nam wspaniałe widoki na bezkresne pasma górskie. Na trasie przemarszu odpoczniemy przy polodowcowym Jeziorku Niesamowitym (1750 m n.pm.). Na nocleg wrócimy do Worochty.
Czas wędrówki: ok. 9 godzin | Suma podejść: ok. 1250 m

Dzień 6 Śladami historii - Pop Iwan Czarnohorski

Przejazd do Dzembroni i wyjście na całodniową wycieczkę w paśmie Czarnohory. Głównym grzbietem tego pasma w okresie międzywojennym przebiegała granica polsko-czechosłowacka, a pamiątkami z tego okresu są kamienne słupki graniczne, pozostałości okopów oraz dające się czasem odnaleźć fragmenty zasieków. Celem naszej wycieczki jest szczyt Popa Iwana (2028 m n.p.m.). Na szczycie zobaczymy przypominające średniowieczne zamczysko ruiny Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego. Wzniesione w latach 1936-1938 staraniem rządu Rzeczypospolitej, było swego czasu najwyżej położonym obiektem na stałe zamieszkiwanym, w granicach ówczesnej Polski. Na trasie przemarszu będą nam towarzyszyły ciekawe formacje skalne. Na nocleg wrócimy do Worochty.
Czas wędrówki: ok. 8 godzin | Suma podejść: ok. 1400 m

Dzień 7 Kostrzyca - z najpiękniejszym widokiem na Czarnohorę

Będziemy wędrować fragmentem najstarszego polskiego szlaku turystycznego biegnącego granią w paśmie Kostrzycy (1586 m n.p.m.). Całodzienna trasa oferuje różnorodne i ciągle zmieniające się krajobrazy. Po zejściu w doliny przejedziemy do Dzembroni na spotkanie z grupą wędrującą z dużymi plecakami. Na nocleg wrócimy do Worochty, gdzie zobaczymy piękne drewniane cerkwie oraz kamienne wiadukty kolejowe przerzucone nad doliną Prutu.
Czas wędrówki: ok. 7 godzin | Suma podejść: ok. 900 m

Dzień 8 Spacerem po uliczkach Lwowa

Przejazd z Worochty do Lwowa.  Po drodze zobaczymy cerkiew w Jaremczy. Po południu zwiedzanie Lwowa. Nocleg we Lwowie.

Dzień 9 Powrót do Polski

Poranny spacer po Lwowie i wyjazd w kierunku Polski. W godzinach popołudniowych przyjazd do Krakowa.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
  • Zakwaterowanie: 8 noclegów w hotelach/pensjonatach
  • Wyżywienie: 8 śniadań
  • Opiekę przewodnika
  • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
  • Składki: TFG - 2 PLN, TFP - 2 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia poza wymienionym (pakiet 4 kolacji za dopłatą 100 PLN)
  • Kosztów realiazcji programu: transport lokalny, bilety wstępu, przewodnik lokalny po Lwowie (ok. 700 UAH)

Liczba uczestników: 15 - 25 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Czar Czarnohory pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Ukraina. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.