Hajdemo u Planine - Góry Serbii

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Hajdemo u Planine! Góry Serbii (8 dni)

Nowość w sezonie 2020! Pierwsza w Polsce wycieczka po górach Serbii. Autorski program przygotowany przez Katarzynę Wiercioch, Huberta Jarzębowskiego oraz Pavle Pavlovicia – przewodnika górskiego, wielkiego pasjonata swojego kraju, znawcy wszystkich serbskich gór i doskonałego gawędziarza.

Hajdemo u Planine! Chodźmy w góry jak śpiewał kultowy zespół Bijelo Dugme. Serbię większość z nas odwiedza często ale tylko przejazdem: do Grecji, do Czarnogóry. Dużo tracimy. Góry Serbii są dzikie, piękne i rzadko odwiedzane przez turystów. Na polanach gór Stolovi pasą się stada dzikich koni, a ponad pionowymi ścianami wąwozu rzeki Uvac polują dumne sępy płowe. W lasach turysta co rusz natrafia na magiczne miejsca: średniowieczne cerkiewki i klasztory, wykute w skałach pustelnie, ruiny potężnych twierdz.

Magiczna jest też tutejsza gościnność. Nasi gospodarze we wioskach cieszą się, że zdecydowaliśmy się spędzić czas właśnie u nich, doceniają to i chcą pokazać ich kraj z jak najlepszej strony. Kultura Serbii to burzliwa historia, wspaniała tradycyjna kuchnia, doskonałe produkty z własnego ogródka, taniec, muzyka i rakija. Zapraszamy Was na wycieczkę w góry Serbii, gdzie poczujemy się jednocześnie jak na pionierskiej wyprawie i… jak w domu.

  • Sześć wycieczek w nieznane turystom pasma górskie, łącznie ponad 90 km chodzenia
  • W cenie śniadania, prowiant, obiadokolacje, wstępy, bilety
  • Szczyt Kablar z fenomenalnym widokiem na meandry rzeki Zachodniej Morawy
  • Stada dzikich koni w górach Stolovi, sępy płowe nad rzeką Uvac
  • Historyczne monastyry z listy UNESCO, pustelnie i ruiny twierdz zagubione w dzikich górach
  • Przejażdżka pociągiem Ósemką Szargańską, gorące wody w Ovčar Banja
  • Prawdziwa serbska gościnność, z czym wiąże się tradycyjna kuchnia, wino, rakija

O wycieczce

Góry Serbii nie są wysokie, ale rozległe i dzikie. Oferują rozległe widoki i brak tłumów. Przypominają charakterem nasze Bieszczady, ale te z dawnych, romantycznych czasów. Na Wielkanoc będzie już tutaj wiosna, będą pokazywać się kwiaty, przyroda budzić do życia. Podczas wszystkich wycieczek górskich chodzimy na lekko, z jednodniowymi plecakami. Śpimy na wsi, w gościnnych gospodarstwach agroturystycznych z domową kuchnią, winem i rakiją. Jednego dnia staramy się i pochodzić i pozwiedzać.

Na naszych szlakach co rusz napotykać będziemy na tajemnicze średniowieczne cerkwie, wykute w skale pustelnie i ruiny twierdz. Będziemy mieli szanse spotkać się ze stadami dzikich koni oraz majestatycznymi sepami płowymi. Dla fotografów będzie okazja wykonać kilka naprawdę pięknych ujęć: na serpentyny rzeki Uvac czy jedyny w swoim rodzaju domek na środku rzeki.

Wariant zimowy

Zimą można tutaj pochodzić bezpiecznie i bez problemów. Nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu. Można zabrać swoje rakiety, ale nasi serbscy przyjaciele chętnie nam użyczą (jeśli będą potrzebne). Nie potrzeba raków ani czekana. Zagrożenia lawinowego brak. Świetne tereny, żeby pochodzić w spokoju, bezpiecznie i nacieszyć się zimową scenerią. W zimie maksymalna wielkość grupy to 6 osób.

Komu najbardziej spodoba się ta wycieczka ?

Wycieczka najbardziej się spodoba każdemu, kto lubi mało znane a wyjątkowo ciekawe miejsca, lubi wędrować po górach, poznawać lokalną kulturę i smaki, być blisko lokalnej ludności z dala od komercyjnych kurortów, słuchać ciekawych historii i chce odpocząć z dala od gwaru cywilizacji. Czyli jak to czytasz z pewnością spodoba się Tobie.

Poziom trudności

Wycieczka dostępna jest dla każdej osoby, która lubi chodzić po górach, niekoniecznie wysokich: Beskidach, Bieszczadach i w każdym wieku.

Przewodnicy

Wycieczkę poprowadzi dla Was dwójka założycieli High Away – czyli Katarzyna Wiercioch i Hubert Jarzębowski oraz Pavle Pavlović, nasz serbski przyjaciel, przewodnik górski i niezrównany pasjonat swojego kraju i swoich gór. Doskonały gawędziarz i smakosz. Każdy kto lubi zbierać ciekawostki o miejscach, w które jeździ, daniach, które są mu serwowane i trunkach, które będzie degustował nie rozczaruje się taką opieką.

Program

DZIEŃ 1 – Dobrodošli u Srbiju!

Startujemy o 7.30 z Zakopanego. Przejeżdżamy przez Słowację oraz Węgry i dojeżdżamy do Belgradu. Kwaterujemy się u stóp wzgórza Avala i odpoczywamy po podróży przy tradycyjnej serbskiej kuchni i kieliszku rakiji.

Miejsce zbiórki: Parking pod supermarketem Leclerc naprzeciwko dworca PKP i PKS w Zakopanem. W razie problemów z dotarciem na miejsce i opóźnień można śmiało dzwonić.

Dzień 2 – Szczyt Kablar i gorące źródła

Rano jedziemy w góry. Dojeżdżamy do uzdrowiska Ovčar Banja i zaczynamy pierwszą wycieczkę na szczyt Kablar (889 m). Okoliczne góry to samo serce Serbii. Znajdują się w samym środku kraju, po całym paśmie rozsianych jest przeszło 30 prawosławnych monastyrów z XIV wieku wysoko ponad wąwozem rzeki Morawy. Po zejściu z wierzchołka zrobimy przerwę podczas której będzie można wygrzać się w słynnych już od 500 lat ciepłych leczniczych wodach siarkowych. Jedziemy na nocleg na wieś, do gospodarstwa agroturystycznego z doskonałą domową kuchnią.

Nasz szlak: 15 km, 610 metrów przewyższenia, około 5-6 godzin chodzenia.
W cenie: śniadanie, prowiant, kolacja, kąpiel w Ovčar Banja.

Dzień 3 – Góry Stolovi: Dzikie konie i taniec

Wycieczkę górską zaczniemy przy malowniczym XIII-wiecznym monastyrze Žiča z czasów pierwszego króla Serbii oraz św. Sawy. Naszym celem jest pasmo górskie Stolovi z najwyższym szczytem Kamarište (1375 m). Góry Stolovi słyną na całą z Serbie z rozległych polan na których pasą się stada dzikich koni i widoków przypominających nasze Bieszczady. Zejdziemy na drugą stronę pasma do potężnej średniowiecznej twierdzy Maglić, której ruiny górują nad kanionem rzeki Ibar. Po wycieczce wracamy na wieś poznawać dalej serbskie tradycje, nie tylko kulinarne. Będziemy mieli okazję zobaczyć tradycyjne serbskie tańce i nauczyć się grać na regionalnych instrumenty.

Nasz szlak: 18 km, 900 metrów przewyższenia, około 7 godzin chodzenia.
W cenie: śniadanie, prowiant, kolacja, pokaz tańców tradycyjnych.

Dzień 4 – Góry Čemerno: w pustelni św. Sawy

Jak przystało na góry w sercu Serbii, kolejny szlak również zaczyna się przy przepięknym monastyrze – tym razem XII-wiecznej Studenicy. Stąd idziemy przez gęsty las do naprawdę magicznego miejsca, wykutej w ścianie pustelni św. Sawy, przywołującej na myśl greckie Meteory. Stąd już na szczyt Čemerno (1579 m) klasyczna serbska trasa górska – pustka, cisza, rozległe polany i piękne widoki. Na nocleg jedziemy do tradycyjnego gospodarstwa obok jednego z największych naturalnych cudów Serbii, czyli meandrów rzeki Uvac.

Nasz szlak:  20 km, 1100 m przewyższenie, około 8 godzin.
W cenie: śniadanie, prowiant, kolacja

Dzień 5 – Meandry Uvac i sanktuarium sępów płowych

Nasza wycieczka górska będzie prowadziła ponad stromymi ścianami kanionu rzeki Uvac. Z trzech różnych punktów widokowych będziemy mogli podziwiać słynne meandry w całej okazałości. To jedne z najbardziej zapierających dech w piersiach widoków na całych Bałkanach. Możemy być pewni również spotkania ze sępami płowymi, które licznie zamieszkują te tereny i mają tutaj swoje sanktuarium.

Nasz szlak: 16 km, 600 m przewyższenia, około 6 godzin
W cenie: śniadanie, prowiant, kolacja

Dzień 6 – Mokra Gora: Ósemka Szargańska i artystyczna wioska Kusturicy

Zaczynamy od szalonej przejażdżki zabytkową koleją wąskotorową z lat 20-tych – Ósemką Szargańską. Trasa kolei ma 12 km i prowadzi po stromych górskich stokach. Pociąg pokonuje 22 tunele, 5 mostów i został odnowiony i oddany ponownie do użytku dzięki staraniom słynnego serbskiego reżysera Emira Kustricy. Po widokowej przejażdżce udamy się na lunch do drewnianej wioski Drvengrad zbudowanej specjalnie na potrzeby filmu Kusturicy „Życie jest cudem”. Po krótkiej przechadzce ulicami Bruce’a Lee, Frederico Felliniego czy Novaka Đokovića ruszamy w góry. Przechodzimy od Mokrej Gory aż do parku narodowego Tara nad jezioro Zaovine, w którego okolicach zostajemy na noc.

Nasz szlak: 12 km, przewyższenie 600 metrów, około 3 godziny chodzenia
W cenie: śniadanie, prowiant, kolacja, przejażdżka Ósemką Szargańską (zimą może być nieczynna)

Dzień 7 – Park Narodowy Tara: domek na Drinie

Wychodzimy na Banjską Stenę (1065 m) – najpiękniejszy punkt widokowy na dolinę rzeki Driny. Jego strome ściany i wiszące nad rzeką karłowate sosny reliktowe przywołują od razu widoki z Sokolicy w Pieninach. Po spacerze jedziemy na północ. Zatrzymamy się na zdjęcie przy chyba najchętniej fotografowanym miejscu w Serbii: malutkim domku na środku rzeki Driny. Dla koneserów nieco innych atrakcji niż fotografowanie możemy zatrzymać się na degustację i zakupy w wytwórni prawdziwej serbskiej rakiji. Wieczór spędzamy w gospodarstwie agroturystycznym nieopodal zakoli Dunaju u stóp parku narodowego Fruškej Gory, gdzie będziemy mieć okazję zapoznać z prawdziwie wojwodińską gościnnością i dowiedzieć się, co najlepszego ma do zaoferowania tutejsza kuchnia.

Nasz szlak: 12 km, przewyższenie 400 metrów, około 4 godziny chodzenia
W cenie: śniadanie, prowiant, degustacja rakiji

Dzień 8 –  Doviđenja, dragi gosti!

Żegnamy się z Serbią i wracamy przez Węgry i Słowację do Zakopanego, gdzie dotrzemy wieczorem.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Wszystkie przejazdy
  • Przewodnictwo górskie i pozagórskie
  • 6 śniadań, 6 prowiantów i 5 obiadokolacji
  • 7 noclegów w hotelach i gospodarstwach agroturystycznych (pokoje najczęściej 2-osobowe, w górach maksymalnie czwórki)
  • Wstępy do parków narodowych
  • Bilety na kolejkę Ósemka Szargańska
  • Pokaz tańców regionalnych
  • Degustację rakiji
  • Ubezpieczenie i składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

  • Kolacji pierwszego i ósmego dnia
  • Ofiary za wejścia do klasztorów
  • Biletów i atrakcji fakultatywnych
  • Napojów alkoholowych oraz dodatkowych przekąsek niewymienionych w programie
  • Suwenirów i wydatków osobistych

Transport:

Minibus przez cały czas trwania wycieczki.

Wyżywienie:

Jest to obok Macedonii jeden z tych programów, w których będzie najwięcej okazji do spróbowania lokalnej kuchni. W cenie mamy 6 śniadań, 6 prowiantów w góry oraz 5 obiadokolacji. Płacimy sami za kolację pierwszego i ostatniego dnia.
Kuchnia Serbska skupia w sobie wszystko, co najlepsze w kuchni bałkańskiej i środkowoeuropejskiej. Królują tu sałatki, mięso z grilla, lokalne produkty, ale też dania typowo austro-węgierskie (kaupusta!). Dodatkowo w niemal każdym miejscu można spróbować miejscowego wina i domowej rakiji z najróżniejszych owoców. Nie pozwolimy Wam chodzić po górach na głodnego!

Wizy i formalności:

Żeby wjechać do Serbii wystarczy mieć dowód osobisty. Śmiało można zabrać też paszport, może przyspieszyć nieco czas oczekiwania na granicy. Nie wymagane są żadne wizy ani zaproszenia.

Co zabrać ?

Dowód osobisty (można również paszport)

Apteczka osobista
Bielizna na zmianę
Bielizna termoaktywna
Buty trekkingowe (mocne)
Ciepła czapka i rękawiczki
Czołówka + baterie zapasowe
Kijki trekkingowe
Krem z filtrem
Kurtka membranowa (przeciwdeszczowa)
Kurtka polar 2 sztuki (cieńszy i grubszy)
Lekkie adidasy lub sandały na zmianę
Lekkie spodnie membranowe
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
Pieniądze na własne wydatki i pamiątki
Plecak duży (ok. 80 litrów)
Przybory toaletowe i ręcznik
Spodnie trekkingowe

NIE potrzebujemy śpiworów

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Hajdemo u Planine - Góry Serbii pochodzą od biura High Away, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Serbia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.