Kaliningrad: w poszukiwaniu bursztynowej komnaty

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
własne

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

City break w Kaliningradzie  BEZ WIZY!

Jesienne kolorowe nadbałtyckie krajobrazy bez tłumów turystów pozwolą delektować się zarówno przyrodą jak i dokładnie zwiedzić najważniejsze muzea miasta, szarganego między Zachodem (położenie) a Wschodem.

Podczas czterodniowej wyprawy do Rosji odwiedzimy miejsca, gdzie pojawiają się ostatnie wzmianki o zaginionej podczas II wojny światowej Bursztynowej Komnacie.
Eksploracja dziś już rosyjskiego Kaliningradu a wcześniej niemieckiego Królewca, przeniesie nas zarówno w czasy Krzyżaków jak i Immanuela Kanta. Nadbałtyckie kurorty Swietlogorsk i Jantarny uchylą przed nami tajemnice kopalni bursztynu jak i tutejszych kulinariów. A może natrafimy na jakiś ślad Komnaty?

Podczas gdy dawny Królewiec cieszył się królewską architekturą i kosmopolityczną europejską atmosferą, obecny Kaliningrad nosi ślady swoich dni, gdy służył jako nadbałtycka placówka ZSRR. Ale pomimo ogromnego pokosu brutalnych budynków ze stalinowskiego reżimu i niewątpliwie radzieckich zabytków, miasto jest przyjemne, zmiękczone przez zielone parki, zrewitalizowane enklawy historyczne, wyjątkowe muzea, urocze dzielnice i charakterystyczne bramy miejskie. Po Kaliningradzie łatwo się porusza: transport publiczny jest rozwinięty, podobnie jak przyjaźnie nastawieni miejscowi chętni do pomocy odwiedzającym.

Po Katedrze Kaliningradzkiej najbardziej widocznymi pozostałościami Królewca są mury obronne z czerwonej cegły, bastiony i bramy, zbudowane między XVII a XIX wiekiem. Pozostałości zamku w mieście zostały zniszczone i zastąpione przez ohydny Dom Sovietov (Dom Sowietów) w latach 60. Podczas budowy odwiertu odkryto, że ziemia poniżej ukrywałą (teraz zalane) czteropoziomowe podziemne przejście łączące z katedrą. Rozkładający się, niedokończony budynek nigdy nie był używany.

Kaliningrad (dawny Królewiec) – miasto w Rosji, przy ujściu Pregoły do Zalewu Wiślanego, stolica obwodu kaliningradzkiego. Jest to ważny morski port handlowy i wojenny, połączony torem wodnym z otwartym Morzem Bałtyckim i awanportem Bałtyjsk, a także ośrodek przemysłu środków transportu, maszynowego, celulozowo-papierniczego i rybnego. Stanowi ponadto węzeł kolejowy, obsługiwane jest przez port lotniczy w pobliskim Chrabrowie. W mieście działają liczne szkoły wyższe (m.in. uniwersytet i uniwersytet techniczny). W 2015 roku liczyło 453,5 tys. mieszkańców. 

Architektura i urbanistyka

Na zespół miejski Królewca składały się w dawnych wiekach trzy osobne miasta z własnymi przedmieściami. Jako pierwsze powstało, na południe od zamku, Stare Miasto (lokacja na prawie chełmińskim 1286), następnie na wschód od Starego Miasta – Lipnik (1300) i jako ostatnia Knipawa (1327), położona na wyspie rzecznej na południe od Starego Miasta. Dopiero w 1724 r. dokonano połączenia trzech miast pod wspólnym zarządem, co w krótkim czasie spowodowało szybki rozwój Królewca pod względem demograficznym, przestrzennym i gospodarczym.

W układzie urbanistycznym miasta do 1945 r. doskonale były czytelne poszczególne etapy jego rozwoju przestrzennego; nawet obecnie, mimo zniszczeń wojennych i przebudowy układu komunikacyjnego przez Rosjan, bardzo wyraźnie uwidacznia się zasięg historycznego miasta w fazie z początku XIX w. – od górnego stawu na północ do dworca kolejowego (d. Hauptbahnhof) na południe. Nie istnieje zabudowa historycznego Starego Miasta, Knipawy i Lipnika. Na przełomie l. 60. i 70. ostatecznie zburzono pozostałości zamku, zaraz po 1970 – kościół parafialny Lipnika, a w 1976 r. – kościół Lutra na Haberbergu. Dobrze natomiast, pod względem urbanistyczno-architektonicznym, zachowały się dawne osiedla Marauenhof (na wschód od obecnej ul. Gorkiego), Amalienau (okolice ul. Kutuzowa i Prospektu Pobiedy) i Ponarth (dzielnica na południe od dworca głównego, z centralną ul. Kijowską).

Oprócz muzeów kaliningradzkich, zbiory dokumentujące historię i kulturę miasta gromadzone są szczególnie przez Muzeum Miasta Królewca (Museum Stadt Königsberg) w Duisburgu.

Grupa wiekowa 35+ nawet do 65

  • wspólne noclegi w Kaliningradzie w hotelu w pokojach dwuosobowych
  • przejazd komfortowym autokarem z Warszawy
  • przewodnik polskojęzyczny podczas zwiedzania/ pilot na trasie przejazdu
  • wspólne wyjścia i biesiadowanie, integracja, wieczorne atrakcje

Program

Nie biegamy, nie popędzamy, pozwalamy wejść na kawkę, wypić rzemieślnicze piwko w lokalnej knajpie. Ale jednocześnie realizujemy program zwiedzania wszystkich zabytków!

1. DZIEŃ

Wyjazd z Warszawy o 8:00, podczas przejazdu obiad po stronie polskiej, przyjazd do Kaliningradu w godzinach popołudniowych (w zależności od sytuacji na przejściu granicznym), wspólny wieczorny spacer po mieście i kolacja integracyjno-zapoznawcza, nocleg w hotelu.

2. DZIEŃ

Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie miasta z polskojęzycznym przewodnikiem: wycieczka po najważniejszych zabytkach, zatrzymamy się przy muzeum Bursztynu (można wejść do środka, bilet 300-450 RUB w zależności od wystawy), Plac Zwycięstwa, najważniejsze bramy: królewska, rossgarteńska, brandenburska (obok Muzeum marcepanu), radziecka łódź podwodna (bilet 300 RUB), dzielnica Amalienau z willami niemieckimi, Katedra (wejście do sali koncertowej 100 RUB), jeśli będzie możliwość koncert muzyki organowej (40 min, ok 450 RUB). Wspólna kolacja, bar, tańce- jeśli będzie siła i możliwość.

3. DZIEŃ

Śniadanie w hotelu. Wyjazd autokarem nad Bałtyk do kurortów Swietlogorsk i Jantarny: spacer z przewodnikiem, najważniejsze zabytki, przerwa na obiad, kopalnia bursztynu (350 RUB), powrót do Kaliningradu w godzinach popołudniowych, wspólna wieczorna kolacja pożegnalna, nocleg w hotelu.

4. DZIEŃ

Śniadanie w hotelu. Ok. 10:00 wyjazd w kierunku Polski. Warszawy o 8:00, podczas przejazdu obiad po stronie polskiej, przyjazd do Warszawy ok 20:00 (w zależności od sytuacji na przejściu granicznym).

Warunki

Świadczenia w cenie

  • hotel 3***: 3 noclegi w pok. 2 os. z łóżkami pojedynczymi i łazienką, plus 3 śniadania
  • transport busem Warszawa-Kaliningrad-Warszawa
  • przejazdy autokarem do Swietlogorska i Jantarnego
  • pokoje 2 osobowe na wyłączność naszej grupy
  • wiza do obwodu kaliningradzkiego
  • realizacja programu zwiedzania pod opieką rezydenta
  • wyjście grupą do jednego z bardziej znanych klubów tanecznych + before i afterparty
  • ubezpieczenie turystyczne (KL 10.000 euro i NNW 2.000 euro)
  • doświadczony pilot i opieka podczas całego wyjazdu
  • podatek VAT, opłaty klimatyczne

Uwagi

Ceny w Rosji są podobne jak w Polsce, może być nieznacznie drożej, zalecamy 150-200 PLN na posiłki. Pierwszy i ostatni obiad jemy w Polsce.

W cenie nie uwzględniono:

  • wyżywienia + opłata klimatyczna (zbierana przez pilota w autokarze – 300 RUB/18 PLN)  + bilety wstępu – 1650 RUB/100 PLN
  • Ewentualnej dopłaty do pokoju pojedynczego (nie jest konieczne, gdyż to wyjazd dla singli – dokwaterujemy)

Zakwaterowanie hotelowe

W odróżnieniu od konkurencji nie kwaterujemy Państwa na łóżkach piętrowych w hostelach! Szanujemy swoich klientów.

Trzygwiazdkowy hotel ze śniadaniami to u nas absolutne minimum.

Codziennie rano serwowane jest śniadanie kontynentalne. W obiekcie znajduje się całodobowa recepcja, a we wszystkich pomieszczeniach dostępne jest bezpłatne WiFi.

Pub crawl – piwa w Kaliningradzie

Kaliningrad może nie jest kolebką tradycji browarniczej, ale kilka ciekawych miejsc na piwnej mapie miasta udało nam się znaleźć. Za sprawą lokalnych browarów powstało na mapie miasta kilka interesujących miejsc, które stają się powoli częścią rewolucji piwnej. Oprowadzimy Was po tych miejscach jak i opowiemy o produkowanych tam piwach (a skosztowaliśmy sporo z tamtejszego menu).

Bus

Podróż na miejscu odbywamy busem turystycznym klasy LUX, który należy do naszej firmy lub polskiego partnera, a który ma zapewnić nam komfort i profesjonalizm zwiedzania danego miejsca. Kierowca zawodowy oraz normy pracy zapobiegające przemęczeniu to sprawy do których podchodzimy nad wyraz poważnie.

Grupy

Dopuszczamy możliwość zabrania 2-3 znajomych ze sobą.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Kaliningrad: w poszukiwaniu bursztynowej komnaty pochodzą od biura One Fun, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rosja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.